Dekorativní omítka pro vnitřní stěny: typy a aplikace

E Nyní v renesanční dekorativní omítce byla velmi populární. V tomto historickém období vzniklo zvláštní umělecké zaměření - malování stropů a stěn freskami. A pak, a teď tento obraz nenechal nikoho lhostejného. Nicméně, dnes, vzhledem k přítomnosti široké škály různých omítek pro domácí a pohodlné nástroje, lidé mohou vytvořit ve svém domě skutečné umělecké dílo, které není v žádném případě nižší než fresky vytvořené v renesanci. Tento článek se bude zabývat typy nástěnných omítek, nástroji potřebnými pro jeho aplikaci, technologií nanášení povlaku.

Rozmanitost typů dekorativních omítek

Klasifikace vnitřních omítek

\ t

Nejdříve musíte zjistit, z čeho se skládá dekorativní omítka pro vnitřní stěny. Základem tohoto produktu je tedy vodní báze, jejíž integrálním prvkem je pojivo (polymery, polyuretan atd.). To jsou dvě hlavní složky, které jsou přítomny v omítce, bez ohledu na jejich typ. Plniva, zahušťovadla a další prvky se přidávají do různých typů konečných roztoků. Níže uvedená tabulka vám umožní pochopit typySádrokartonové desky pro interiérové ​​dekorace a vybrat si nejvhodnější pro váš domov:

Název Popis
Minerální Vaznou složkou je cement. Taková omítka se skládá z přírodních prvků, jako je vápno, beton, skalní třísky, atd. Přibližně 10-15% kompozice je obsazeno polymery, které jsou nezbytné pro pevnost a trvanlivost konečného povlaku. Silikonová přísada odstraňuje absorpci vody. Spolu s normální hodnotou pH vytváří výborné podmínky pro odolnost vůči vlhkosti, takže na minerální omítce není žádná houba. Existují však také nevýhody: tento vnitřní povlak je k dispozici pouze v několika pastelových odstínech. Tento problém však lze vyřešit natřením omítnutých stěn v libovolné barvě.
Akryl Akrylové kopolymery tvoří základ akrylové omítky, která mezi sebou váže všechny ostatní složky výrobku (barviva, plniva, přísady atd.). Tento povlak vytvrzuje co nejrychleji i při pokojové teplotě v uzavřeném prostoru. Široká škála takových omítek (vyzařuje více než 500 odstínů) vám umožní vytvořit jedinečný design domova. Také akrylátová dekorační omítka se vyrábí pro vnitřní stěny s přídavkem mramorových čipů, které umožňují efektivně dokončit stěnu cihlou, starověkem atd.
Vinyl Hlavní složkou takové sádry jsou vinylové polymery, které poskytují trvanlivost, vysokou pevnost, odolnost proti vlhkosti a mechanickému poškození povlaku. Vinylová omítka se používá nejen pro nástěnné dekorace, ale také pro malování na nich. Extrémní elasticita polymerní kompozice umožňuje aplikovat nejmenší detaily designu, vzoru nebo ornamentu. Vinylové polymery jsou odolné vůči vodě, takže stěna pokrytá tímto roztokem může být omyta bez obav, že se vzor rozostří.
Silikon Závaznou složkou této sádry jsou silikonové pryskyřice, které poskytují své výhody, a to odolnost proti vlhkosti a prodyšnost. Silikonový nátěr umožňuje volný oběh vzduchu, takže vzhled houby je vyloučen. Podle statistik je tato omítka dlouhá životnost mezi jinými typy nátěrů, protože její životnost je asi 10 let. V budoucnu tak pomůže ušetřit nemalé peníze na opravy, protože nevyžaduje neustálou aktualizaci.

Hlavní typy dekorativních omítek

Výše ​​uvedené dekorativní omítky pro výzdobu vnitřních stěn jsou rozšířeny na moderním trhu stavebních materiálů, takže nebude problém najít vhodný povlak.

Stěnové omítací nástroje

\ t

Je nutné skladovat následující zařízeníaby byl postup co nejúspěšnější:

  • Krabice pro ředění a míchání roztoku;
  • "Falcon" - malý štít, který se nanese a vyhladí povlak na zdi;
  • Zednická lžíce - malá stěrka, používaná k nanášení omítky na sokol;
  • Váleček - používá se pro konečné vyhlazení nátěru.

Nezbytný nástroj pro práci s dekorativní omítkou

Všechny tyto položky jsou multifunkční, takže mohou být použity v různých fázích opravy: od přípravy stěn pro omítky až po konečnou fixaci výsledků.

Technologie nanášení dekorativní omítky

Omítání stěn začíná přípravou povrchu pro nátěry a ředění roztoku. Ze stěn odstraníme tapetu, starý nátěr, učiníme je co nejhladší a nejhladší špachtlí. Omítka se ředí v souladu s pokyny uvedenými na obalu. Pro tento postup byste měli připravit hlubokou krabici tak, aby nedošlo k jejímu rozlití a nezanechala skvrny jiných povrchů. Poté pokračujte do hlavní fáze práce:

  • Stěna se nastříká stěrkou. K tomu použijeme na špachtli malé množství omítky a potáhneme ji rukou z malé vzdálenosti. V důsledku toho by měly být na stěnu rovnoměrně umístěny velké kapky omítky;

Aplikace omítky stěrkou

  • Dále naneste hlavní, podkladový nátěr"Falcon". Ujistěte se, že nejsou žádné praskliny nebo nesrovnalosti. Pokud si všimnete jakýchkoli závad, okamžitě je opravte stěrkou;

Použití základní omítky

  • Konečná vrstva musí být nanesena před vysušením omítky. Poslední nátěr se provádí válečkem. Povlak bude tedy zesílen.

Dekorativní omítka

Technologie nanášení omítek není obtížná, zejména pokud se staráte o dostupnost veškerého potřebného vybavení předem. Dekorativní omítka pro vysoce kvalitní interiérové ​​dekorace na stěnu - je hlavním prvkem procedury, takže její volba by měla být přijata zodpovědně. Navštivte různé stavební obchody, zakupte vhodné omítky a další potřebné předměty - pak vás oprava potěší ještě mnoho let!

Video tutorial o aplikaci dekorativní omítky