Úspora tepla, nebo Jak převést okna do zimního režimu

Teplota vzduchu v místnosti do značné míry závisí na těsnosti okenního systému. Včasná regulace umožňuje vytvořit co nejpohodlnější podmínky v každé místnosti. V tomto přehledu se podíváme na to, jak převést okna do zimního režimu, takže to můžete udělat sami.

Okna mohou pracovat v různých polohách

Plastová okna standardní, letní a zimní: co to je

Režim moderních plastových oken určuje stupeň stlačení křídla na rám. Možná:

 • norma , ve které má křídlo střední polohu svorky, optimální pro těsnicí materiál.Okenní systém dokáže efektivně pracovat v zimě iv létě. Výstřední zaujímá centrální polohu;
 • zima.Poskytuje nejpevnější uložení křídla k rámu. Zimní poloha plastových oken umožňuje efektivněji udržet teplo v domě;
 • let.Křídlo je méně pevně upevněno. Vzduch může volně cirkulovat, což zajišťuje efekt mikroventilace. Výsledkem je, že v horkém období jsou v bytě vytvořeny příjemné podmínky.​​

Těsnost křídla k rámu se může lišit

Proč musím upravit režimy plastových oken

Střídáním letního a zimního režimu plastových oken je možné prodloužit životnost konstrukce. V zimě se materiál zmenšuje a jak se vzduch ohřívá, expanduje. Nastavení okenního systému mění stupeň stlačení křídla. Výsledkem je snížení míry opotřebení těsnění a upevňovacích prvků.

Změňte režim plastového okna, pokud:

 • ze strany okna fouká.Nesprávně zvolená poloha bude mít za následek chladný vzduch přicházející ze systému oken v zimě;
 • List se neotevře ani zavře.Nesprávně zvolená poloha může přispět k jejímu zablokování v režimu větrání;
 • poklesl.Příčinou může být kritické opotřebení smyček. Výměnu kování nebo převedení konstrukce do zimního režimu, můžete se zbavit problému.
Tip!Naučte se od průvodce, jak přenést okna do zimního režimu ihned po instalaci systému.

S řádně upravenými okenními systémy je dům teplejší

Výhody a nevýhody přeměny oken na zimní režim

\ t

Včasná změna způsobu konstrukce oken má příznivý vliv na mikroklima uvnitř domu. Systém je v zimní poloze a zabraňuje pronikání studeného vzduchu ven. Letní poloha zajistí aktivní cirkulaci vzduchu.

Správné přizpůsobení učiní život pohodlnějším

Je třeba připomenout, že neustálá změna pracovního řádu okenního systému má určité nevýhody. Seřizovací šrouby umožňují zvýšit stupeň zhutnění okenního systému. Trvalá změna polohy upevňovacího prvku však může způsobit ztrátu hlavních vlastností těsnicího prvku. Silná komprese, vystavení nízkým teplotám a vysoká vlhkost mohou vést k tomu, že po 2-3 sezonách bude těsnění horší, aby splnilo svůj hlavní účel. V některých případech může vyžadovat výměnu.

Varování!Odmítnete-li změnit pořadí okenního systému, můžete prodloužit životnost těsnění alespoň dvakrát.

Při stálé regulaci může být nutné změnit izolaci

Který hardware má funkci přepnutí na letní nebo zimní režim

Než se touto skutečností zabývátejak umístit plastová okna do zimního režimu, stojí za to vědět, zda všechny struktury mají tuto funkci. Odpověď zní ne. Vše závisí na tom, ke které třídě patří kování. Doplňkové příslušenství:

 • Rozpočet.Takovéto kování má omezenou funkčnost, protože je určeno pro levné plastové výrobky. S jeho pomocí lze závěrku otevřít /zavřít. Samostatné modely umožňují zvolit větrání. Rozpočtové kování je nejčastěji používáno ve velkoplošné výstavbě, kdy je nutné snížit náklady na výstavbu standardní nové budovy;
 • standard . Cena odpovídá kvalitě. Produkty mají širší funkčnost než možnost rozpočtu. Většina modelů umožňuje nastavit zimní režim na plastová okna. Standardní vybavení je široce používáno ve většině okenních systémů namontovaných v budovách pro různé účely;
 • specializovaný.Takové výrobky jsou určeny pro okna instalovaná v místnostech, které jsou provozovány za zvláštních podmínek. Mají speciální funkce. Může být odolný proti vloupání. S jejich pomocí můžete změnit pracovní podmínky okenního systému.

Pracovní postup konstrukce plastového okna závisí na tvarovkách

Jaké výstředníky (čepy) mají přenášet okna v různých režimech

Jedním z prvků kování, které se používá, je výstředník nebo čeppřevést okenní systém z jednoho provozního režimu do druhého. Nápravy mohou mít jiný tvar. Zpravidla kulaté nebo oválné se speciálním otvorem pro nástroj.

Tvar čepu závisí na výrobci

Jak mohu z mých oken zjistit, zda mají zimní režim?

Po koupi domu v typickém domě ne každý uživatel ví, zda je na plastových oknech v jeho bytě režim zimní-letní. To lze zkontrolovat vizuální kontrolou armatur, se kterými je systém oken namontován. Zvláštní pozornost si zaslouží čep na boku listu. Pokud má kolík otvory pro klíč, nebo má oválný tvar, pak takový systém umožňuje provoz v různých polohách.

Přítomnost nastavovacího otvoru označuje možnost změny stupně klapkového lisování

Příprava systému Windows pro převod do zimního režimu

Před zahájením úpravy systému oken by měla být provedena řada přípravných opatření. To bude vyžadovat:

 • mop. Je žádoucí, aby měla teleskopickou rukojeť, protože to zjednoduší proces čištění okenní jednotky;
 • domácí chemikálie určené k mytí oken a čisticích prostředků;
 • papírové ručníky. Můžete použít ubrousky;
 • silikonové mazivo;
 • kartáč nebo kartáč s pevnými štětinami.
Poradenství!Včasná péče o skleněné obalyvýrazně zjednoduší proces přechodu z jednoho režimu provozu na druhý.

Přípravné práce se provádějí v tomto pořadí:

 • sklo se promyje;
 • rám je zbaven nahromaděných nečistot. Zvláštní pozornost je věnována odstranění spojů a kloubů;
 • Kování se čistí. K tomu použijte tvrdý kartáč;
 • všechny prvky okenního systému jsou pečlivě setřeny;
 • armatury jsou mazány silikonovým mazivem;
 • požadovaná prostorová poloha je připojena ke čepu;
 • opět nanesené mazání.

Ve fázi přípravy by mělo být okno důkladně omyto

.

Kdy a jak převést okna na zimní režim nebo na letní režim

Když překládáte okna z jednoho režimu do druhého, rozhoduje každý zvlášť. Pokud z uzavřené clony „vytáhne chlad“, stojí za to přepnout na „zimu“. Pospěšte si nestojí za to, aby nedošlo ke zhoršení stavu gumového těsnění. Je také důležité, abyste to nepřeháněli, protože silné utažení výstředníku někdy vede k rozbití okenního systému. Jakmile se na ulici oteplí, stojí za to jít rovnou z „zimy“ do „léta“. O tom, jak překládat eurookna v zimním režimu, podrobněji zvažujeme níže.

Pokud foukáte z okna, je čas nastavit systém

Jak správně nastavit okna

Před nastavením režimu je nutné nastavit systém oken tak, aby se vyhnulpoškození těsnicího prvku při průhybu křídla. Označenou tužkou s měkkou tyčí byste měli kruh po obvodu uzavřít. To by mělo být prováděno opatrně, aniž by bylo vynaloženo velké úsilí.

Je-li okno dobře upraveno, list nebude fungovat

Po otevření křídla změřte vzdálenost mezi otvorem rámu a nakreslenou čarou. Získané hodnoty by měly být v rozmezí 6 až 8 mm. V ideálním případě se rovná po obvodu.

Složení musí být umístěno ve středu otvoru

Pokud hodnota nesouhlasí s výškou, měli byste odstranit ozdobnou plastovou vložku z pantů a šrouby utáhnout pomocí šestihranu. Pokud je vzdálenost od dna menší, pak mírně odšroubujte horní šroub, nastavte polohu křídla a otočte upevňovací prvky zpět. Tato akce se opakuje s druhou smyčkou. Pokud je vzdálenost menší než horní, provádějí se podobné akce se spodním šroubem. Nastavení se provádí pro dosažení požadovaného výsledku. V důsledku toho by všechny šrouby měly zaujmout přibližně stejnou polohu.

Varování!Správně nastavená konstrukce by se měla otevřít bez charakteristického třecího zvuku.

Pokud je požadováno vodorovné posunutí křídla, seřízení šroubu v jednom z pantů se dotáhne. Posun může dosáhnout 3 mm. Pokud se chcete pohybovat ve směru od smyčky, měli byste se otáčet proti směru hodinových ručiček. Jinak - podlehodin

Seřízení kování zajistí požadovanou polohu křídla

Související článek:

Jak nastavit plastová okna sami? V samostatné publikaci naleznete podrobné pokyny pro nastavení oken v různých situacích.

Foto a video instrukce

Dostatečně podrobný slovní popis neumožňuje vždy zjistit, jak převést okna na zimní režim. Obrázky s podrobným popisem nebo hlavní třídou zaznamenanou na videu vám umožní pochopit to mnohem rychleji a lépe. Doporučujeme zvolit nejpohodlnější způsob vnímání informací, aby se usnadnila úprava konstrukce okna doma.

Mistr třídy s fotografií vám umožní lépe porozumět než podrobný popis

Jak převést plastová okna do zimního režimu?

Pro ty, kteří nevědí, jak převést okna do zimního režimu, instrukce s podrobným popisem pomůže přesně provést potřebné kroky. Měli byste připravit potřebné nástroje a řídit se doporučeními specialisty.

Začněme podrobně, jak přeměnit okna na zimní režim pomocí šestiúhelníku. Můžete postupovat podle následujících pokynů:

Foto Popis prací
Otevřete křídlo.
Vaření čtvercového klíče 4 mm.
Nastavte první polohuvýstřední.
Nastavte polohu druhého excentru. Je-li jich více, měla by být také upravena jejich poloha.
Požadovaná poloha je určena zářezem. V zimním režimu by měl být umístěn blíže gumovému těsnění. Ve foto režimu zimní na plastových oknech.
Otáčení excentru v úhlu 180 stupňů umožní, aby okna byla přeložena do "léta".
Zjišťujeme, zda jsou všechny excentry přesunuty do požadované polohy. Jejich počet může být určen vzájemnými proužky.
Varování!Výložníky na dveřích mohou být umístěny na straně závěsu a na straně rukojeti!

Chcete-li vidět, jak převést plastová okna do zimního režimu, doporučujeme sledovat video hlavní třídy, které vám umožní detailně si prohlédnout proces.

Video překlad plastových oken v zimním režimu

Níže jsou uvedeny užitečné klipy, jak se provádí přenos plastových oken do zimního režimu. Video procesu umožní pochopit nejobtížnější detaily. Stojí za to několikrát pozorně se podívat na navrženou hlavní třídu dříve, než začnete pracovat sami:

Další video, jak převést okna na zimní režim, umožní pochopit podstatu procesu:

Nyní víte, jak přepnout okna do zimního režimu, a pokud je to nutné, můžete to udělat sami. Sdílet ve služběkomentuje výsledky a jak se mikroklima ve vašem domě po úpravě změnilo. Psát, pokud ještě potřebujete nějakou pomoc, a my vám dáme příležitost pochopit nepochopitelné otázky.