Jak si vybrat a použít páječku pro mikroobvody

Elektronické čipy jsou instalovány nejen v televizorech a hudebních centrech. Vybavují dveřní zámky a chladničky, různé pohony a osvětlovací zařízení. Plní funkce mikroprocesorů, paměti, napájecích zdrojů, dalších zařízení. Současné trendy naznačují postupné rozšiřování jejich působnosti. Proto je páječka pro mikroobvody vhodná pro vybavení moderní osobní dílny. S ním můžete rychle provádět opravy nebo upgrady, aniž byste museli využívat služeb drahých profesionálů a dalších zbytečných nákladů.

Ve velkém sortimentu specializovaných prodejen není těžké vybrat nástroje pro úspěšné řešení konkrétních úkolů

Stanovení kritérií pro výběr vysoce kvalitní páječky pro mikroobvody

Aby nedošlo k omylu s pořízením nástrojů, je nezbytné vyjasnit rozsah a parametry budoucí práce. Zvažte vlastnostielektronické součástky, podmínky domácí dílny a osobní preference. Užitečný je přehled trhu se studiem nových produktů nabízených moderními výrobními podniky. Některá zařízení pro provádění jednotlivých operací mohou být prováděna vlastníma rukama. Takový integrovaný přístup vám pomůže vybrat nejlepší vybavení.

Měl bych si koupit fén na pájení čipů? Všeobecné požadavky na nářadí

Prvním kritériem, které odborníci doporučují, je pravomoc. Elektrická páječka pro pájecí čipy spotřebuje od 3 do 15 wattů. Do skupiny od 15 do 50 W univerzálních nástrojů pozice. Jsou vhodné pro demontáž a instalaci diod, tranzistorů, odporů a dalších jednotlivých elektronických součástek.Pokud hodláte pracovat s tlustými vodiči (více než 1, 5 mm v průměru), měli byste si zakoupit topné zařízení o výkonu 75-100 W.

Podobné páječky s výkonem do 250 W se používají pro pocínovací nádobí, spojující měděné trubky

Po určení vhodnou silou je nutné se zabývat pracovní tryskou. Bez zkušeností je snazší pracovat s přímým stingem.

Pro provedení jednotlivých operací mohou být zapotřebí různé nástroje. Mohou být získány (vytvořeny sami) později, jako rozvoj pracovních operací

.

Specializovaná tryska pro pájení čipů. Taková zařízení jsou vytvořena s ohledem na velikost a dalšíparametry některých elektronických součástek

Při volbě vhodné varianty je držadlo

.

Přírodní dřevo má nízkou tepelnou vodivost, proto někteří mistři tuto možnost preferují.V moderních modelech je však plast doplněn pryžovými podložkami, které zajišťují bezpečné uchopení. Zesílení na přední straně zvyšuje bezpečnost. Pohodlné umístění regulátorů usnadňuje provoz. V každém případě je nutné vzít v úvahu osobní fyziologické rysy.

Je vhodnější provádět některé manipulace s použitím rukojeti pistole

S lehkou páječkou lze velké množství práce provádět bez zbytečné fyzické námahy

.

Plynové páječky

Takový nástroj pro práci s čipy se nepoužívá. Jeho hlavní výhodou, autonomií, v tomto případě není významný faktor.Tyto výrobky poskytují nadměrné teplo, které může poškodit elektronické součástky. Zpravidla se používají pro elektrikářské práce.

Hlavní rozdíl mezi pulzní páječkou a konvenčním pájecím zařízením je téměř okamžité zahřívání

To může být užitečné v praxi. Je však třeba poznamenat, že tyto výrobky jsou těžší než běžné modely. Měli byste také zkontrolovat, zda je k dispozici kompletní sada páječky se širokou plošinou pro současné zavlažování několika nohou.mikročipy

Specializovaný fen

Takový nástroj vytváří objemové topení, které se používá pro pájení různých elektronických zařízení. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození jejich nadměrné teploty.

Jak pájet čip z desky s páječkou: aplikace a vlastnosti technologických operací

Při práci s některými elektronickými součástmi je třeba vzít v úvahu pravidla pro instalaci, která jsou uvedena v pokynech výrobce. Mají informace o teplotních podmínkách.Aby se zabránilo přehřátí, zkrácení doby expozice, vyberte vhodné typy pájky.

Tabulka 1. Druhy pájky

\ t
Číselné označení složení PICBod tání, ° C
60 190
50, 90 222
40 235
30 256
18 277

Pájecí stanice. V této specializované sadě zařízení udržuje řídicí jednotka teplotu automaticky nastavenou uživatelem

Po prostudování procesu bude snazší zjistit, co je potřebné pro pájení čipů. Následující text popisuje postup činností při práci se součástmi kategorie BGA. V těchto případech jsou nálezy instalovány v dolní části případu. Takové technické řešení umožňuje zmenšit velikost výrobků, ale komplikuje jejich instalaci na desku a demontáž.

Tabulka 2. Způsob pájení páječkoumikročip z desky

Foto Vlastnosti pracovních operací
Následující text popisuje postup činností při práci se součástmi kategorie BGA. V těchto případech jsou nálezy instalovány v dolní části případu. Takové technické řešení umožňuje zmenšit velikost výrobků, ale komplikuje jejich instalaci na desku a demontáž.
Pro práci se používá vysoušeč vlasů a pájecí stanice. Teplota je nastavena na + 340 ° C (proveďte korekce s ohledem na značku čipu, jeho velikost). Rychlost proudu horkého vzduchu by neměla být velká, aby se zabránilo negativním vlivům na jiné prvky. Je veden podél kontury čipu.
Po pečlivém oddělení stop na desce nejsou poškozeny.
Toto je spodní část čipu.
K odstranění přebytečné pájky použijte vysoušeč vlasů a plášť kabelu. Podobná technika se používá k čištění desky.
K provedení instalace by na každé noze čipu měla tvořit koule pájky. To střídavě potrvá dlouho, protože používají speciální šablonu.
Pájecí pasta se aplikuje na nohy přes otvory.
Roztavuje se vysoušečem vlasů. Zvolená teplota je + 290 ° C. Pinzety podporují až do dokončení procesu tuhnutí pájky.
Mikroobvod po oddělení šablon.
Deska se zahřívá zdola (režim: 340 ° C). Když se pájka roztaví, nohy mikroobvodu se stanou přesně na správných místech.

Která páječka je lepší zvolit: přehled různých modelů a zdokonalení individuálních požadavků

Soubor zařízení popsaný v předchozí části článku má vylepšenou funkčnost. S ním můžete provádět pájení na profesionální úrovni. Ale musíme mít na paměti, že takové sady jsou drahé.

Tato páječka pro pájecí dráty lze zakoupit za 120-200 rublů

Nicméně ani začátečník by neměl získat nejjednodušší modely, pokud je určen pro práci s čipy. Nejprve je nutné zajistit regulaci teploty. Užitečná je také elektrická izolace od standardní sítě 220 V, která zvýší úroveň zabezpečení a zároveň zamezí poškození elektronických součástek na desce. Podobné funkce jsou prováděny uzemněním.

Níže je uveden příklad vhodné sady. Přitahuje demokratickou cenu a dobré technické vlastnosti.

Dostatečná třída

Souprava má všechny potřebné součásti:

 • Páječka
  s měkkým držadlem na rukojeti. Tento prvek zlepšuje izolační vlastnosti, zjednodušuje spolehlivé uchopení.
 • Odnímatelný bodnutíse závitovým držákem.
 • Napájenísvestavěný regulátor topení.
 • Uzemňovací zařízení

  .

S tímto příkladem lze podrobně zvážit pozitivní a negativní nuance. Získané znalosti budou užitečné pro objektivní posouzení aktuálních nabídek domácího trhu.

Délka zemnicího vodiče větší než 40 cm je dostatečná

U takové zástrčkymusíte zakoupit adaptér do evropské standardní zásuvky. Neznačení

ztěžuje nastavení požadované teploty

Demontovaná horní část

V tomto modelu je instalován keramický prvek . Poskytuje rovnoměrné vytápění, má dobrou účinnost. Jeho síla je však ve srovnání s jejich protějškem nižší. Existuje však spolehlivá ochrana (1, 3) proti mechanickému poškození. Matice se zářezem

je vhodná pro upevnění a výměnu prstence

. Tento držák je určen pro dlouhodobý provoz.

Toto příslušenství zjednodušuje provádění jednotlivých pracovních kroků.

Skládací stojan s houbou pro čištění páječky na třísky

Uvnitř tohoto pájecího drátu je tavidlo, které urychluje montáž dílů

Chcete-li odstranit přebytečnou pájku z desky a nohou dílů, můžete si na cívce zakoupit plášť

Takové zařízení pro čištění horkého hrotu budevykonávat své funkce déle než houba

Co nabízí moderní trh

Při výběru páječky pro dům budou užitečná data z následující tabulky. Vyhodnocení by mělo být provedeno na základě výše uvedených informací. Je třeba poznamenat, že některé univerzální modely mohou být použity pro pájení různých částí.

Tabulka 3. Modely páječek

Značka /Model Výkon, W Cena, rub. Poznámky
REXANT /12-0120 8 110-150 Tolik je pouze páječka sama. Dále je třeba zakoupit vhodný napájecí zdroj pro 12 V.
REXANT /12-0170 50 600-820 Tento síťový model s napětím 220 V je vybaven vestavěným regulátorem. S jeho pomocí je přípustné hladké nastavení teploty hrotu v rozsahu + 200 ° C až + 400 ° C.
REXANT /12-0159 8 870-1100 Tato sada má pájecí stanici s pružinovým stojanem. Jedná se o kompletní sadu pro montáž elektronických součástek (nastavení teploty v rozsahu od + 200 ° C do + 400 ° C).
REXANT /12-0181 8 310-420 Vestavěná baterie (4,5 V) poskytuje autonomii. Takové zařízení je užitečné pro provádění pracovních operací na těžko přístupných místech, kde není možné připojení ke stacionárnímu zdroji energie.
REXANT /12-0167 8 1100-1380 Sada nástrojů s praktickým případem.pro přepravu a skladování: akumulátorová páječka; zařízení pro odsávání roztavené pájky; stojan; spotřebního materiálu.
Zubr /55410 6 650-820 Akumulátorová páječka s podsvícením (maximální teplota hrotu je až + 450 ° C). Standardně je zde pájka a ochranný kryt.
Svetozar /SV-55331 48 1100-1400 Pájecí stanice (nastavení od + 100 ° C do + 450 ° C). V konfiguraci - pružinový stojan a houba na čištění žihadla.
ZD /937 48 3500-3980 Pájecí stanice s digitálním nastavením, zobrazení teploty.

Další tipy a poznatky

Prodám elektrické páječky pro mikroobvody používající tento článek není obtížné. Nesmíme ale zapomenout na správné vybavení pracoviště:

 • Plocha stolu musí být odolná vůči teplu.
 • Dobré osvětlení pomůže přesně provést nejsložitější operace.
 • Dobré větrání je vhodné pro odstraňování par.
 • Malé elektronické součástky, spotřební materiál, skladujte vhodně v krabicích s vhodnou velikostí.
 • Ve skříňkách jsou umístěny velké nástroje.

Sada pro pohodlné pájení: lupa, držáky s krokosvorkami, světla, pružinový stojan

Je snazší pracovat s miniaturními částmi pomocí mikroskopu a výstupemobrázky na obrazovce počítače

Video: Pájecí žehličky série CS pro precizní elektroniku Goot CS Series EGS pro precizní elektroniku