Split systém: co to je, jak si vybrat a provozovat zařízení bez chyb

V nejrozsáhlejším sortimentu moderního trhu s klimatizační technologií pro domácnost čelí i specializovaní odborníci potížím. Proto i před pečlivým studiem vlastností technických inovací důkladně prostudují vlastnosti technických inovací. V tomto článku podrobně prozkoumáme rozdělení systému. To, co to je, bude jasné s pomocí níže uvedených informací. Budou vám užitečné při nákupu, v průběhu instalace a při budoucím provozu.

Chcete-li vytvořit domácí komfortní teplotní podmínky s minimálními náklady, pozorně si přečtěte doporučení v tomto článku

Split systém: co je ve srovnání s konvenční klimatizací

Klasická klimatizace je technické zařízení, které se používá k chlazení vzduchu v místnosti. Docela často jsou všechny hlavní komponenty připojeny do jedné jednotky.

Typická klimatizace oken

Systém rozdělení je rozdělen do dvou funkčních částí. Kompresor je instalován na ulici. Uvnitř místnosti sestavují jednotku s výměníkem tepla a ventilátorem. Mnoho moderních modelů je vybaveno ohřívači, filtry. Takové zařízení významně rozšiřuje základní funkčnost.

Vnějšía vnitřní

bloky, cesty pro pohyb chladiva

Výhody a nevýhody split klimatizačních systémů pro byt

\ t

Odstranění pracovní jednotky z vnějšku úspěšně vyřeší následující problémy:

 • Není třeba velkých kanálů pro odběr teplého vzduchu.
 • Hlučné agregáty jsou umístěny vně (kompresor a velký ventilátor).
 • Uvnitř je snazší poskytnout příjemné prostředí a atraktivní vzhled. Zde můžete použít kompaktní výměníky tepla, tiché ventilátory.
 • Použitíněkolik vnitřních jednotek (jako na obrázku) zajišťuje vytvoření nezávislých teplotních režimů v samostatných místnostech. To nepřímo zvyšuje celkovou spolehlivost systému.

Roztomilý blok systému dělení stěn je harmonickým prvkem moderního interiéru

.

Významnou nevýhodou je složité zařízení. Zvláštní problémy vznikají při práci ve vysoké nadmořské výšce. V některých situacích je třeba využít služeb specializovaných průmyslových horolezeckých týmů. To výrazně zvyšuje náklady na projekt, ale je nutné dodržet bezpečnostní normy.

Uvnitř se předpokládají složité pracovní operace

K vytvoření otvorů a kanálů použijte speciální nástroje, perforátory s výkonnými elektrickými pohony. Získat speciální technologické zařízení pouze pro tento případ není ziskové. Proto se opět musíme obrátit na pomoc zkušených odborníků.

Důležité!Jeden by neměl zapomínat na současné zákazy změnit vzhled budov. Kromě zaplacení pokuty budete muset demontovat externí jednotku. K odstranění zbytečných nákladů je nutné ověřit existenci těchto omezení na místní architektonické kanceláři.

Princip děleného systému

Režim chlazení

Pomocí tohoto obrázku přesně pochopíme, jak funguje typický split systém. Kompresor vytváří tlak v systémuchladicí kapaliny. Ve vytápěném stavu chladivo pochází z místnosti. Na ulici je chlazena, přeměněna na kapalinu. V tomto stavu vstupuje do výměníku tepla vnitřní jednotky, kde chladí vzduch. Zde je přechod na plyn, který vstupuje do kompresoru trubkami. Regulační ventil označený na obrázku je řízen s ohledem na regulaci teploty v místnosti.

Základní prvky a instalace děleného systému

Pro objektivní posouzení techniky je nezbytné vyjasnit parametry jejích složek. Splitové systémy vytvářejí transportní linku z korozivzdorných měděných trubek. Stejný výrobek lze použít pro odvod kondenzátu z vnitřní jednotky. Ale ušetřit peníze použité polymerové trubky. Kapalina je posílána do kanalizace nebo přímo na ulici.

Informace!Pro zajištění kvalitního odvodnění je úhel sklonu drenážní trasy udržován ve všech horizontálních úsecích 2-4 stupně. Otáčky nejsou příliš ostré. Na takových úsecích svahů je optimální úhel 45 °.

Externí jednotka

Návrh

Na obrázku jsou označeny tyto prvky:

 • Složité tvary lopatek moderních ventilátorůtvoří silný proud vzduchu bez zbytečného hluku. To snižuje pravděpodobnost stížností od sousedů.
 • Výkonný kompresorstlačuje chladivo a pohybuje se po dráze požadovanou rychlostí.
 • V kondenzátoru
  se směs plynu ochladí. Četné desky radiátorů zvyšují účinnost jednotky, urychlují přenos přebytečného tepla do životního prostředí.
 • Před kompresorem je namontován inline filtr

  . Zpožďuje mechanické nečistoty, které mohou poškodit systém pístu.

 • Kováníje nezbytné pro připojení měděných trubek. Ochranný kryt
  zabraňuje vnikání srážek do této oblasti a zabraňuje tvorbě korozních procesů.
 • Čtyřcestný ventil
  se používá v multifunkčních dělených systémech, které jsou schopné provozu v režimu topení.
 • Elektronická řídicí deskaje instalována v modelech střídačů.

Pro instalaci dělených systémů se používají standardní spojovací prostředky, které výrobce dodává v soupravě. Dodržujte oficiální pokyny pro zajištění spolehlivé upevňovací technologie na svislé stěně. Přípustná instalace na balkon (bez zasklení), střecha. Umístění mimo okna zabrání vniknutí hluku a vibrací do obytného prostoru.

Vnitřní jednotka

Součásti typické vnitřní jednotky

Níže jsou uvedeny informace o konstrukci této části děleného systému:

 • K bezpečnému připevnění zařízení nejprve připevněte na zeď speciální kovovou desku .
 • K tomuprvek připevní zadní kryt
  s výřezy pro trubky a další díly.
 • Ventilátor bubnu je poháněn elektromotorem , který zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu kolem pracovní plochy výparníku

  . Tento výměník tepla je vyroben z trubek s příčnými deskami.

 • Svisléa horizontální
  žaluzie přímo proudí vzduchem. Pohybují se pomocí vestavěných elektrických pohonů.
 • Na této části
  , která je zakryta ozdobnou mřížkou
   , je namontován sítový filtr .
  1. Pro změnu režimu online použijte dálkové ovládání
  2. , desku elektroniky .

Jak organizovat vytápění prostor pomocí split systémů

Pozorný čtenář si v popisu vnější jednotky všiml čtyřcestného ventilu. S ním může chladivo cirkulovat v opačném směru. Změna funkčnosti split systému. Od chladiče přechází do ohřívače. Účinnost je dána rozdílem teploty vzduchu v místnosti a venku.

Jelikož chlad v tomto případě je přiveden ven, jsou v zimním období potíže. Aby se zabránilo zamrznutí jednotlivých součástí, jsou ohřívány, vybavené vestavěnými topnými tělesy. Některé specializované modely zůstávají funkční až do -10 ° C a dokonce i ve větších mrazech.

Důležité!Přečtěte si pokyny výrobce a omezení přípustné minimální venkovní teploty. PokudNedodržujte oficiální doporučení, která sníží životnost zařízení, poruší podmínky záruky.

Vzhledem k tomu, že v tomto případě jsou uplatňovány zásady technologie „tepelného čerpadla“, je možné získat poměrně dobré ekonomické ukazatele. Maximální účinnost je však omezena na práh -5 ° C. Z tohoto důvodu se režim topení používá jako pomůcka. Nenahrazují se tradičními topnými systémy, ale používají se podle potřeby při zhoršování povětrnostních podmínek na jaře, na podzim av létě.

„Zimní balíček“ pro systém rozdělení

S pomocí takové sady je možné zachovat provozuschopnost zařízení při mrazech až do -20 ° C. Chcete-li dosáhnout požadovaného výsledku, snižte rychlost otáčení lopatek ventilátoru. Automaticky se nastavuje pomocí aktuálních hodnot teploty. Speciální prvek ohřívá olej a usnadňuje start kompresoru. Podobně zamezte zamrznutí drenážní trubice.

Co je to split-split systém

Výhody systému racionálního řízení

Specifický název této skupiny zařízení je vysvětlen speciální transformací (inverzí) proudu standardní sítě 220 V. Transformuje se z proměnné na konstantní. Dále tvoří signály požadované frekvence, které slouží k napájení kompresoru. Výsledkem je možnost plynulého nastavenívýkonu této jednotky. Výhody jsou podrobně uvedeny na obrázku.

Provoz konvenčního děleného systému je označen šedou čarou. Zde je kompresor schopen provádět své funkce pouze při konstantní rychlosti, kterou zobrazuje segment . Změna teploty je ve srovnání s modelem měniče pomalejší (zelená křivka). Změnou frekvence můžete zvýšit výkon, rychle získat požadovaný výsledek.

V provozním režimu

není udržování teploty standardním zařízením dostatečně účinné. Pokoj je buď příliš vysoký nebo příliš chladný. Systém s děleným měničem plní své funkce hladce , bez dodatečných nákladů na elektřinu. Další výhodou je absence napěťových špiček, které mohou poškodit elektroniku připojenou k síti. Přesná změna rychlosti snižuje opotřebení a zvyšuje životnost kompresoru.

Věnujte pozornost následujícím „výhodám“, chcete-li koupit systém s děleným invertorem:

 • snížení hluku;
 • přesněji udržující teplotu nastavenou uživatelem;
 • eliminace reaktivních zátěží, snížení zahřívání silových kabelů.

Cena za dělicí systémy s invertory je vyšší. Ale takové investice se časem vyplatí. Podle odborníků je životnost těchto zařízení o 20-25% více a náklady na elektřinu jsou o 30% nižší než ve srovnání se standardními analogystejný výkon.

Informace!Modely měničů jsou citlivé na přepětí, které může poškodit elektronické řízení. Určité ztráty při převodu proudu snižují účinnost v režimu nepřetržitého provozu.

Co jsou chlazené dělené systémy

\ t

Zařízení této kategorie se používají k chlazení potravin ve zvláštních komorách obchodních a výrobních podniků

Podobná zařízení se používají na uzavřených plochách, v květinářstvích, kde je nutné pouze chlazení. Řada výrobců má techniku ​​"zamrznutí", která může snížit teplotu vzduchu na -35 ° C. Tyto techniky lze aplikovat v každodenním životě pro organizaci dlouhodobého skladování potravinářských výrobků.

Jak si vybrat split systém

Mnoho výrobců uvádí přibližnou plochu prostor, pro které jsou určeny určité modely zařízení. Pro přesnější výpočty však můžete použít specializované kalkulačky. Následuje příklad takových výpočtů:

Parametr Jednotka Měření /Volby Hodnota
Typ pokoje Kancelář /Bytový /průmyslový Rezidenční
Velikost pokoje čtverečních M. 32
Výška stropu cm 280
Orientace okna Jih /Sever /Západ /Východ
Technika (počítač, televize,lednice) kusů 1
Počet osob 2
Systém rozdělení výkonu kW 3,88-4,49

Když studujete tento segment trhu, můžete najít notaci BTU za hodinu (BTU /h; BTU). Jedná se o jednotky měření založené na britských normách. Uveďte zaokrouhlené hodnoty (7000; 9000; 12000; 18000; 24000 BTU), které odborníci nazývají „sedmičky“, „devítky“ atd. Pro přepočet na metrické hodnoty použijte poměr: 1000 BTU /h = 293 W.

Informace!Je lepší udělat malou rezervu ve výši 10-15%, aby nedošlo k nedostatku energie v nejnepříznivějších povětrnostních podmínkách.

Kalkulačka pro výpočet požadovaného výkonu klimatizace

Další důležité vlastnosti

Dalším důležitým parametrem je hladina hluku vnitřní jednotky. Pro dosažení minimálních hodnot je třeba věnovat pozornost rozdělenému systému typu střídače. Nejlepší vzorky poskytují úroveň v tichých režimech nižší než 18 dB, což se vůbec neobtěžuje ani při absenci hudby, dalších maskovacích zvuků.

V rozmanitém sortimentu není obtížné najít požadovaný vzhled. Zpravidla výrobci vytvářejí neutrální estetické vlastnosti. Tyto výrobky vypadají přirozeně v kombinaci s moderním a klasickým stylem nábytku.

Zrcadlové povrchy odrážejí okolní prostor, když jsou řádně použity, „sloučení“ s vnitřním prostorem

Moderní dálkové ovládánídělené systémy

S příslušným vybavením obdrží majitel tohoto zařízení provozní informace o teplotě vzduchu vně a uvnitř místnosti. Barevný displej zobrazuje čas a datum, vlhkost, atmosférický tlak, předpověď počasí, menu, provozní režim. Uživatel může ovládat směr a rychlost proudění vzduchu, včetně přídavných filtrů. Použití časovače zapnuto /vypnuto v určitém časovém plánu. Speciální odvodňovací režim eliminuje hromadění kondenzátu ve vnitřní jednotce, eliminuje příznivé podmínky pro životně důležitou činnost mikroorganismů.

V tomto modelu výrobce instaloval systém přívodu čerstvého vzduchu. Nezapomeňte, že pro aktivaci této funkce potřebujete speciální potrubí

Související článek:

Jak si vybrat klimatizační zařízení pro byt s nezbytnými parametry, bez přeplatku, jak provést instalaci bez chyb, běžné problémy se zařízením? Více v tomto materiálu.

Hlavní typy systémů rozdělení domácností

\ t

Pro každou místnost je možné zvolit vnitřní jednotku, která je optimální z hlediska technických a estetických parametrů

Zeď

Nejoblíbenější volba

V tomto provedení zabírá vnitřní jednotka málo místa. Obvykle se instaluje blížestrop. Fotografie není ideální, protože proud studeného vzduchu dopadne na uživatele. To vyvolává nachlazení a další nemoci. Aby nedošlo k narušení provozu složitých nastavení, nainstalujte tyto prvky nad hlavu lůžka za zadní částí pohovky.

Potrubí

Vnější jednotka v tomto provedení se neliší od standardní verze

Namísto dálkového ovládání s infračerveným vysílačem se však tato stacionární zařízení používají pro montáž do zdi. Vnitřní jednotky jsou instalovány v trase větracích kanálů. V případě potřeby je doplňte filtry, topnými tělesy. Jasnou výhodou je stealth instalace. Nevýhody:

 • vysoké náklady;
 • obtížnost instalace;
 • obtíže při opravách a údržbě dělených systémů.

Podobné dělené systémy jsou instalovány ve fázi výstavby. Vnitřní jednotky, potrubí a napájecí kabely se schovávají za dekorativní panely.

Strop a kazeta

Montáž děleného systému (vnitřní jednotka) ve stropním provedení

Po dokončení instalace se stanou „nenápadnými“

Tato technika posílá proudy vzduchu v různých směrech, což zajišťuje rychlou a jednotnou změnu teploty bez průvanu. Toto umístění snižuje hladinu hluku. Je vhodný pouze s dostatečným množstvímvýška stropu.

Multi Split systémy

U některých modelů lze k jedné externí jednotce připojit několik vnitřních jednotek

Jsou instalovány v různých místnostech vybavených samostatným dálkovým ovládáním. V každém pokoji si uživatel nastaví samostatný režim provozu podle individuálních potřeb.

Kombinované použití vnitřních bloků různých typů je přípustné

Podlaha a sloup

V tomto provedení jsou na trhu uvedeny modely průmyslových kategorií

Jsou navrženy pro obtížné provozní podmínky, poskytují vysoký výkon. Výkonné elektromotory ventilátorů a dalších komponentů mají značnou hmotnost, proto je nabízena možnost venkovní instalace. Podobné vybavení lze v každodenním životě využít k vytvoření pohodlných podmínek ve velkých prostorách.

Takové univerzální jednotky jsou instalovány na podlaze a pod stropem

Související článek:

Podlahová klimatizace bez potrubí. Žádné náklady na instalaci, plus není nutné porušovat celistvost stěn. Můžete ji umístit kdekoli v bytě. Vše o výhodách a nevýhodách, výběru modelu a pravidlech instalace - v tomto materiálu.

Přehled hlavních modelů a výrobců split systémů

\ t

Moderní výrobní metody se lišíširoké využití automatizace, spolupráce. Tyto trendy poskytují vysokou kvalitu za nízkou cenu, rozumné ceny a podobnost populárních modelů. Pozorný člověk musí studovat mnoho drobných detailů, aby si mohl koupit split systém (klimatizaci) bez chyb, aby si vybral opravdu nejlepší model pro sebe.

Ballu Split System

Tento výrobce nabízí široký sortiment trubek, podlah namontovaných na stropě, kazetových a nástěnných modelů. Společnost zaujímá vedoucí postavení v Rusku a na trhu SNS. V roce 2015 byla dokončena hluboká modernizace technologických procesů, což výrazně zlepšilo ukazatele konkurenceschopnosti. Vývoj nových produktů probíhá ve spolupráci s Milánskou univerzitou, EBMPAPS a dalšími výzkumnými a vědeckými centry.

Je možné zakoupit a připojit až 4 vnitřní prvky s délkou do 60 m a připojit je k venkovní jednotce systému s vícenásobným dělením

Rozdělovací systém Electrolux

Tento solidní výrobce (Švédsko) nepotřebuje zvláštní doporučení. Spolehlivá technologie je dražší než podobné modely konkurentů. Taková akvizice se však provádí po mnoho let s ohledem na bezchybný výkon funkčních úkolů.

Vyměnitelné panely rozděleného systému Electrolux lze vyměnit za účelem výběru požadovaného rozsahu barev

Rozdělovací systém Daikin

Tato japonská společnost vyrábí klimatické technologie již více než 80 let.Nová generace split systémů se vyznačuje zvýšenou energetickou účinností (třída A +++). Některé modely jsou schopny větrat, sušit, zvlhčovat a čistit vzduch vedle vytápění a chlazení. Na základě provozních analýz několika důležitých ukazatelů udržují komfortní podmínky v prostorách automaticky s vysokou přesností.

Jedinečná konstrukce vnitřní jednotky dělicího systému Daikin Emura

Jak koupit split systém: ceny, katalogy, technické údaje

Značka /Model Plocha areálu
, čtverečních M.
Výkon v režimech chlazení /topení, kW Hladina hluku, dB Cena, rub. Poznámky

Mitsubishi /Elektrický MSZ-LN25VG
20 2,5 /3,2 19-45 65800-68900 Střídač, plazmový filtr, ovládání přes Wi-Fi

Daikin /FTXK25A
- 2,56 /2,84 21 47200-49600 Měnič, spotřeba energie 0,7 kW v režimu chlazení.

Ballu /BSE-09HN1
29 2,6 /2,7 - 11900-22300 Deodorizační filtr, noční režim.

Electrolux /EACS-09HG /N3
25 2,5 /2,55 32-37 19550-38300 Plazmový a deodorizační filtr.

LG /G09VHT
- 2,58 /2,73 - 18900-28600 Třída energetické účinnosti B.

Náklady na systém rozdělení závisí na mnoha faktorech. Mají určitou hodnotu výkonu afunkčnost, vzhled a značka. Vezměte prosím na vědomí, že modely některých nových značek překonávají ve svých technických vlastnostech výkon podobných výrobků známých značek. V některých případech je přeceňovaná cena rozděleného systému vysvětlena přítomností kontroly nad Wi-Fi, další módní možností. Měli byste zkontrolovat, zda opravdu potřebujete takové dodatky.

Pro více informací a výměnu názorů použijte připomínky k článku. S pomocí přezkoumání majitele bude snazší koupit split systém typu střídače, nebo jiný specifický model klimatické technologie bez chyb.

A konečně, malé video.

Video: Správně nainstalovaný rozdělovací systém