Vytápění domu elektřinou: nejekonomičtější způsob a výhody výběru

Je známo, že nejlevnější variantou vytápění je plynový systém. Existují však situace, kdy to není možné použít, například pokud nedojde k průchodu plynu. V tomto případě se doporučuje vytápět dům elektrickou energií. Nejekonomičtější způsob, jak si můžete vybrat, je analýza všech navrhovaných možností. Tohle uděláme v tomto přezkumu.

Tato volba je vhodná pro budovy mimo města a venkovské domy

Proč byste měli zvolit vytápění domácností elektřinou: nejekonomičtější způsob

Elektrický systém vytápění má následující výhody:

 • Zařízení založená na elektřině jsou prakticky tichá a nevyžadují další druh paliva. Neznečišťují atmosféru. K jejich použití potřebujete pouze elektrickou síť;
 • instalace zařízení nevyžaduje významné investice;
 • můžete ušetřit elektřinupoužívat na střeše systém dvou tarifů nebo zařízení solárních baterií ;
 • připojte konvektor nebo kotel lze provést nezávisle.

Elektrické topení se provádí pomocí různých zařízení

Varianty elektrického vytápění soukromého domu

\ t

Obdobné schéma vytápění zahrnuje použití různých typů zařízení.

Použití kotle

Není neobvyklé instalovat elektrický kotel pro vytápění domu 220V. Takové zařízení patří k rozpočtovým možnostem a snadno se instaluje.

Elektrické kotle mají tyto typy:

 • modely vytápění patří k tradičním variantám. Topné těleso je vytápěno elektrickou energií a odvádí teplo do chladicího média, které je odvádí do instalovaných radiátorů. Tato jednotka je vybavena termostatem, který umožňuje udržovat teplotu na určité úrovni. Nevýhody zahrnují váhu, která se shromažďuje na topném článku;

Diagram znázorňuje princip práce s topnými tělesy

 • Typem elektrody kotle místo topného tělesa je elektroda, která působí na volné ionty, což vytváří teplo. Toto je možnost bezpečného návrhu, protože zařízení přestane pracovat, když voda uniká. Při tomto způsobu ohřevu nedochází k tvorbě vodního kamene, ale jako chladicí kapalina může být použita pouze voda;

Zařízení elektrodového modelu

 • Zařízení indukčního elektrického kotle zahrnuje potrubí a radiátor. V tomto případě vytváří radiační mechanismus elektromagnetické pole, které interaguje s kovovými prvky. Elektřina produkuje vířivé proudy, které přenášejí energii do chladiva. Takový výrobek se vyznačuje snadnou instalací a údržbou. Jako topná kapalina se používá voda, olejové formulace nebo nemrznoucí směs.

Instalace indukčního zařízení

Výběr IR panelů

Stanovení způsobu hospodárného vytápění domu elektrickou energií můžete zvážit možnost instalace infračervených struktur. Takové výrobky neohřívají vzduch uvnitř místností, ale různé předměty. Pokud se ve verzi s kotlem vzduchové hmoty pohybují nahoru a pak se ochladí, pak v tomto případě jsou horké proudy nasměrovány na podlahu.

Infračervené konstrukce nezabírají mnoho místa

Pokud jsou k IR zařízením přidány termostaty, budou pracovat efektivněji. Pro ovládání tří ohřívačů stačí jeden regulátor. Toto zařízení je hospodárné, ale drahé, pokud jde o náklady na instalaci a výstavbu. IR zařízení spotřebovává malé množství elektřiny. Navíc racionálně rozdělují teplo. Mohou provádět bodové a zónové vytápění. I po výstavběObjekty emitují teplo po dlouhou dobu.

Zařízení s infračerveným panelem

Instalaci takového zařízení lze provádět nezávisle. Infračervený systém se používá jako hlavní druh paliva a jako další. Mezi výhody této varianty patří dlouhá životnost až 80 let.

Vytápění domu elektřinou se provádí také pomocí infračerveného podlahového vytápění. Jedná se o ekonomický a efektivní nástroj. Tento design se nebojí neočekávaných nárazů elektřiny a neporušuje se s menšími škodami. Pro instalaci takového zařízení může být pod jinou podlahou kromě parket. Infračervené paprsky ohřívají pouze pevné předměty, takže když se podlaha zahřívá, prvky se nezahřívají.

Instalace infračervených podlah

Hledisko odborníka
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny pro vytápění, větrání a klimatizace GRAST LLC
Položit otázku\ t
„Infračervené ohřívače mohou být umístěny kdekoli. Jsou instalovány na podlaze, na stropě nebo dokonce za libovolnými předměty. “

Infračervené stropní panely

Výhody konvektorů

Při výběru nejekonomičtějšího elektrického vytápění bez kotle stojí za to prozkoumat možnosti konvektorů.Podle výrobců konvektor poháněnýnapájení, kvalitativně ohřívá prostor a zároveň tráví malé množství elektřiny.Hlavní výhodou zařízení je, že jeho instalace je snadná.

Uspořádání konvektoru

Ohřev topného tělesa, který je mnohem rychlejší než při ohřevu vodními zařízeními, trvá přibližně dvě minuty. Výhody těchto struktur by měly zahrnovat:

 • nízké náklady na vybavení;
 • požární bezpečnost;
 • topný systém nelze dokončit okamžitě, zakoupením radiátorů podle potřeby;
 • moderní design;
 • plynulý provoz i při náhlých změnách napětí;
 • malé velikosti.

Tato metoda udržuje požadovaný poměr vlhkosti v místnosti a nezničí kyslík. Vynikající technické vlastnosti a vynikající výkonové ukazatele umožňují použití elektrických konvektorů pro vytápění velkých i malých soukromých domů.

Podobné struktury se liší v kompaktní velikosti a mobilitě

Hlavním prvkem návrhu je ohřívač, který přeměňuje energii elektřiny na teplo. Principem činnosti je proudění vzduchu. Když tyto chlazené proudy pronikají do štěrbin spodní části těla a pak ven přes horní otvory. Konvektor může pracovat samostatně nebo v systému s regulací teploty.

Nástěnné modely se vyznačují funkčností a umožňují uvolnění prostoru

Užitečné informace!Pro hospodárnější instalaci použijte regulaci teploty.

Která možnost je nejlepší nevybírat?

Výběr nejekonomičtějšího způsobu vytápění domu stojí za prozkoumání možností, které nestojí za nákup. Možnosti nákladů zahrnují chladič oleje. Má vyšší výkon, ale při práci v zimním období spotřebovává hodně elektřiny. I přes značný výkon mají tyto výrobky malou účinnost ohřevu. Je zajímavé, že infračervené panely o stejném výkonu rychleji zahřejí prostor v domě. K neúčinným zařízením patří ohřívače ventilátorů. Snižují kyslík, hluk a pohyb prachu.

Ohřívač oleje je dobře kombinován s jinými způsoby ohřevu

Jak zvýšit účinnost elektrických kotlů pro vytápění soukromého domu: ceny a metody

Pro dosažení co nejekonomičtějšího způsobu je nutné inteligentně organizovat vytápění domu elektřinou.Účinnost celé konstrukce může být snížena v důsledku špatné tepelné izolace. Různé mezery, praskliny a nedostatek izolace na oknech přispívají k rychlému chlazení místností.

Pokud během celého dne nikdo není doma, pak je možné dům během celého dne neohřívat. V této situaci můžeteinstalovat speciální regulátor, který spustí topný systém několik hodin před příjezdem obyvatel. Dvě hodiny jsou dostačující pro plné zahřívací místnosti.

Systém provozu elektrických zařízení

Šikovný design vytápěcího systému, vytvořený s ohledem na umístění ohřívačů a výkonu, má velký význam. Dobrým řešením je nainstalovat multimetrický měřič. Toto zařízení umožňuje šetřit elektrickou energii v noci, kdy bude topení fungovat.

Užitečné informace!Při dobré izolaci stropu a stěn se může kvalita vytápění zvýšit až na 80%.

Chcete-li získat levné domácí vytápění s elektřinou, musíte si vybrat správné vybavení a vypočítat umístění všech spotřebičů.

Související článek:

Elektrický kotel pro vytápění soukromého domu může nejen vytápět místnost, ale také poskytnout rodině horkou vodu v přítomnosti sekundárního okruhu, což je stejně důležité. V přehledu zvažujeme nejznámější značky a modely a jejich výhody oproti sobě.

Elektrické vytápění je levný způsob vytápění domu (video)