Oprava plynových čerpadel doma: co můžete a nemůžete udělat sami

Tam jsou gejzíry téměř v každé domácnosti a nyní se stávají velmi populární v městských bytech. Moderní vývojáři nabízejí plně autonomní bydlení, nezávisle na přerušení dodávky tepla a teplé vody. Sloupec zabírá jen velmi málo místa a je zaručeno, že budete s teplou vodou kdykoliv během roku a po celý den. Ale co když náhle hystericky? Tématem tohoto materiálu je redakce HomeMyHome.ru - opravy plynových sloupů doma. Uvědomíme si, jaké nedostatky lze napravit osobně a v jakých případech by měli být velitelé plynárenských služeb vyzváni.

Porucha plynového ohřívače vody je vážným problémem. Není vždy možné řešit to vlastníma rukama

.

Zařízení pro plynové kolony a princip činnosti

Sloupce pro ohřev vody na modré palivo mohou mít dvě modifikace:

 • spotřebiče s otevřenou spalovací komorou;
 • zařízení s uzavřenou komorou.

Ve většině případů je sloupec kompaktní zařízení, které je namontováno na stěně. Dodává se do potrubí, které dodává palivo a vodu. Zařízení potřebuje kuklu. Hlavní jednotky jednotky:

 • zapalovací systém;
 • ohřívač vody;
 • zapalovač;
 • pojistný ventil a senzorový systém;
 • případ;
 • hořák.

Schéma plynového sloupce

Má-li kolona uzavřenou spalovací komoru, je do ní nuceně vháněn vzduch pomocí malého ventilátoru. Pro řízení sloupu se používá elektronická jednotka, přijímání a zpracovánídatové senzory. Úkolem kolony je ohřev tekoucí vody. Když je voda v kohoutku vypnuta, přístroj je v pohotovostním režimu. Při otevření ventilu se výměník tepla aktivně zahřívá. Samotný výměník tepla je tenká měděná cívka. Voda se v ní ohřívá a vstupuje do kohoutku. Jakmile se průtok vody zastaví, automatická klapka zablokuje přístup plynu a sloupec opět přejde do pohotovostního režimu. Toto je obecný princip sloupů s jakýmkoliv zařízením spalovací komory.

Zapalovač neustále hoří v ohřívači. Vypne se pouze v případě, že je plynovod blokován

Existují elektronické zapalovací systémy založené na výkonu baterie. V takových zařízeních zapalovač nehorí a hořák se zapálí, stejně jako u kamen, z piezoelektrického prvku. Všechny ohřívače vody na modré palivo jsou vybaveny systémem nouzového vypnutí. Spouští se, pokud přijímá signály ze senzorů, když tlak v potrubí klesá, tlumí a zastavuje tah komína. Ve většině sloupů je umístěno teplotních čidel, které omezují teplotu ohřáté vody. Znát základní principy provozu a uspořádání zařízení sloupku, můžete vyvodit předběžné závěry, proč plynový ohřívač vody nefunguje.

Jak správně zapnout plynový sloupek a nastavit teplotu a tlak

Účinnost provozu a životnost závisí na správném zapnutí a nastavení ohřívače. V plynovém sloupci je důležité správně seříditzásobování vodou Dokumentace sloupu je obvykle písemná kapacita výměníku tepla - od 6 do 12 litrů. Na předním panelu je přepínač.

Při prvním zapnutí otevřete jeden z vodovodních kohoutků, počkejte, až začne proudit, a nastavte hodnotu na spínači, jak je uvedeno v datovém listu

.

Pokud má váš dům problémy s normálním tlakem vody, odborníci doporučují přepnout přepínač na maximum a poté nastavit přepínač přepínání paliva tak, aby bylo dosaženo požadované teploty. Jak zapálit sloupec plynu popsaný v návodu k zařízení. Nastavení přívodu paliva se provádí pouze po instalaci baterií pro zapalování nebo připojení sloupu k elektrické síti, pokud je zapalování ze sítě. Otevřete kohoutek plynu a teplé vody. Sloupec by se měl automaticky zapnout a teprve potom nastavit teplotu.

Informace!Neočekávejte, že z kohoutku okamžitě vytéká vařící voda. Vytápění probíhá postupně. Čím větší je kohoutek, tím nižší bude teplota vody.

Mějte na paměti, že čím vyšší je teplota topení, tím méně bude jednotka pracovat bez poruch. To znamená, že opotřebení ohřívače přímo souvisí s režimem regulace teploty.

Výrobci doporučují omezit na 50 ° C, což je nejlepší volba pro dlouhodobý provoz zařízení

Informace!Pokud je váš sloup poháněn baleným plynem, svěřte jeho nastavení certifikovanému technikovi. Faktem je, že pro normální provoz zařízeníseřízení není vyžadováno přepínačem, ale vnitřním ventilem, proto budete muset odstranit těleso a těsnění.

Pro racionální spotřebu paliva jsou některé moderní jednotky vybaveny nastavitelným zimním režimem. Prohlédněte si technickou dokumentaci, nastavovací knoflík může být umístěn na předním panelu nebo na dně.

Související článek:

Sloupec plynu Neva. Kde a jak se používá, specifikace, modelová řada, Co hledat při nákupu, recenze cen a uživatelských recenzí - přečtěte si naši publikaci.

Jak snadné je zkontrolovat ponor v plynovém sloupci

Provoz celé jednotky jako celku v zásadě závisí na účinnosti komínového kanálu. Dobrá trakce je nutná pro spalování paliva a odstraňování spalin mimo prostory. Pokud nedochází k trakci, senzory citlivého zařízení budou alarmovat řídicí systém a sloupec vypne. Profesionální opraváři mají ve svém arzenálu speciální zařízení pro kontrolu intenzity tahu. Ale co dělat, když není k dispozici takové zařízení a gejzír se nerozsvítí? Můžete jednoduše zkontrolovat přítomnost nebo nepřítomnost pohybu v komíně: přivést osvětlenou zápalku do okna sloupce.

Pokud je plamen vychýlen - všechno je v pořádku

Pokud tomu tak není, mějte na paměti, že v případě poruchy v digestoři nesmí být v žádném případě používán plynový spotřebič.

Jaké nástroje jsou potřebné k opravě plynového sloupku vlastníma rukama

Nalezení problému v plynovém sloupci může trvat poměrně dlouho a bude vyžadovat trpělivost a určitý soubor nástrojů:

 • šroubováky s pravidelnou a křížovou hlavou;
 • sada klíčů (včetně plynu);
 • páječka;
 • pilník a brusný papír.

Kromě nástrojů můžete potřebovat náhradní díly a těsnění

.

Co dělat s poruchami běžných plynových sloupců

Je jednoduché opravit jednoduché jednotky s otevřenou spalovací komorou. Pokud máte importované drahé zařízení, plněné elektronikou, je lepší se této myšlenky vzdát. Důsledky nešikovné opravy mohou být velmi smutné. Nevstupujte do jednotky a pokud neuplynula záruční doba provozu.

Neúspěšný pokus povede k nemožnosti záruční opravy

.

Existuje několik variant chyb, které se vyskytují nejčastěji a které může stanovit majitel:

 • netěsnosti;
 • začátek obtížnosti;
 • vypnutí během provozu.

Můžete se pokusit to udělat sami v souladu s našimi doporučeními.

Oprava plynového sloupového výměníku tepla, když se vytvoří trhlina nebo šupina

Pokud se vám podařilo odhalit trhlinu ve výměníku tepla, můžete ji „léčit“ páječkou. Pokud je místo poškození na přístupném místě, není nutné výměník tepla odstraňovat. Vypusťte vodu. Promusí vypnout přívod do bytu a otevřít kohoutky s teplou vodou.

Chcete-li vytáhnout vodu z výměníku, odšroubujte převlečnou matici

Po vysušení výměníku tepla je třeba místo poškození vyčistit smirkovým papírem a odmastit rozpouštědlem. Poté, co je trhlina zapečetěna kalafunou a cínem. Než začnete kolonu, připojte vodu a zkontrolujte, jak se provádí oprava.

Pokud se v trubce tepelného výměníku vytvoří usazenina, což se často děje v oblastech s „tvrdou“ vodou, je třeba jednotku propláchnout jakýmkoliv speciálním prostředkem pro odstranění vodního kamene. K tomu se voda vypustí a hadička se připojí ke vstupu výměníku tepla, kterým se směs nalije. Vodovodní kohoutky musí být během postupu uzavřeny! Roztok nechte po dobu dvou hodin, během této doby kyselina chlorovodíková zničí veškerou váhu a můžete ji vypustit do kbelíku. Pro urychlení procesu můžete zapalovač zapálit. Chcete-li zaručit kvalitní čištění, opakujte postup dvakrát.

Strukturu nákupu můžete nahradit koncentrovaným roztokem kyseliny citrónové nebo octové

.
Důležité!Při práci se žíravinami se postarejte o ruce a oči, tekutina se může dostat do obličeje a proudit kolem výměníku tepla. Používejte rukavice a ochranné brýle.

Co dělat, když se sloupec plynu nerozsvítí

Plynové ohřívače mají ruční nebo automatický zapalovací systém. Nejnovější modely od renomovaných výrobců jsou vybavenyhydrogenerátor, to je on, kdo vyrábí energii pro zapálení, takže se slabým tlakem vody nebo její nepřítomností, takové sloupce nemohou svítit.

Pokud dojde k zapálení za účasti baterií, může se stát, že problém bude vyřešen jednoduchou výměnou baterií. Jejich výkon můžete zkontrolovat pomocí vestavěného indikátoru

Sloupec nebude fungovat, dokud neotevřete kohoutek. Důvodem nedostatečné reakce může být tlak vody v obecné síti. Zkontrolujte, možná jste jen vypnuli vodu centrálně? Podobným důvodem je nedostatek tlaku v plynovém potrubí.

Poruchy mohou být spojeny s poruchou vodního uzlu nebo „žáby“, jak tomu lidé říkají. Jedná se o ventil, který otevírá přívod paliva. Pokud se plynový sloupec nezapne, když je voda zapnuta, pak náhle funguje - v tomto uzlu vyhledejte poškození. Odstranění poškození je výměna membrány.

Pokud po uvolnění tlačítka dojde k vznícení plynového sloupce Pokud zapalovač plynového sloupku zhasne po uvolnění tlačítka

Pokud má jednotka ruční zapalování, mohou být s termočlánkem spojeny problémy. V tomto případě, když je tlačítko uvolněno, zapalovací knot zhasne. Důvod - porucha elektromagnetického ventilu.

Oprava solenoidového ventilu nebude fungovat, budete muset změnit termočlánek

Někdy je knot mrtvý kvůli saze. Tato část se snadno odstraní a vyčistí párátkem namočeným v petroleji.

Proč plynový ohřívač vodyspontánně zhasne a jak problém vyřešit

Nečekané vypnutí ohřívače může být připojeno ke stejnému vodnímu uzlu. Pokud je tlak vody vysoký, ventil pracuje a když tlak klesá, vypne přívod paliva. Druhým důvodem spontánního vyblednutí sloupce je zmizení tahu. Citlivé senzory okamžitě reagují a vydávají signál pro nouzové vypnutí.

Často elektromagnetický ventil selhává - čas od času musíte tuto část jednotky změnit. Ať už to funguje, je snadné zkontrolovat: je třeba jej odpojit od skříně, aniž byste rušili kabeláž a vyjměte ji ven. Pokud jednotka pokračuje v práci, problém v něm není.

Takto vypadá elektrický ventil pro sloupec plynu

Pokud vám všechny uvedené důvody nevyhovují - s největší pravděpodobností se jedná o teplotní čidlo. Zkontrolujte, zda bez speciálního vybavení nebude fungovat, tak zavolejte odborníka.

Proč plynový ohřívač vody neohřívá vodu

Pokud existuje dobrý tlak vody, ale plynový kůň se špatně zahřívá, příčiny jsou s největší pravděpodobností způsobeny tvorbou sazí a sazí na vnější straně výměníku tepla. Vrstva nečistot udržuje teplo a zabraňuje ohřevu kapaliny na požadovanou teplotu. Stejný efekt vytváří a páchne. Všechny tyto části je nutné pravidelně čistit.

Ke snížení teploty horké vody dochází k oslabení tlaku plynu nebo k poruše vodní jednotky

.

Důvodem slabého tlaku horké vody z plynové kolony

Nízký tlak vody jeindikátoru úniku vody. Ve většině případů je příčina globální a sestává z běžného selhání sítě. Pravděpodobně je však ucpaná filtrační síťka na přístup k žábě, zkontrolujte tento předpoklad. K zablokování může také dojít na cestě z kolony do kohoutku. V tomto případě je třeba uspořádat zpětný tok vody a pokusit se vyčistit potrubí výsledné kaše.

Co dělat, když proudí plynový sloupek

Vzhled vody na podlaze pod sloupem je signálem úniku radiátoru. Vsuvka může dát matice a gumové těsnění. Všechny tyto díly musí být vyměněny. U jednotek s pojistným ventilem je hlavní příčinou úniku tato část. A konečně příčina úniku může být v trhlině tepelného výměníku, o jeho těsnění jsme psali výše.

Únik - důvod k okamžité opravě

\ t

Výměna těsnění těsnění

Pryžová těsnění ve sloupci je třeba pravidelně vyměňovat. Vysoká teplota a intenzivní použití vedou k integritě těsnění. Opravárenské sady pro konkrétní model lze zakoupit u autorizovaných prodejců a prodejen plynových zařízení.

Nejtěžším procesem je nahrazení membrány žáby. Že je to nejčastější důvod, proč plynový ohřívač vody ohřívá špatně. Jak vyměnit tuto část - v malém video kurzu.

Video: plynový sloupec Neva (Neva) 4510-4511 se nezapálí: oprava, výměna membrány

Co dělat, pokud jsou slyšeny tlumenípři zapnutí plynového sloupce

Při tleskání zařízení znamená, že se před zapálením hromadí velké množství paliva. Přebytečný plyn se vznítí s malou explozí, kterou vnímáte jako bavlnu. Často případ - v opomenutí svíčky jiskry. To se děje z přirozených důvodů, kvůli neustálému poklesu teploty. Svíčku lze jednoduše lehce zvednout vyšroubováním přidržovací matice. Slabý plyn může také způsobit bavlnu. Nejčastěji vznikají problémy s baleným palivem.

Pokud používáte sloupec v činžovním domě a sousedé si stěžují na podobný problém, obraťte se na dodavatele plynu ohledně požadavků na kvalitu

Pachy plynů při práci

Nejnepříjemnější věc, která se může stát, je vůně plynu v domě. Nesnažte se tento problém vyřešit sami! Okamžitě vypněte všechny elektrické spotřebiče, otevřete okna a dveře a okamžitě zavolejte službu nouzového plynu. Ne v místnosti, nechte to.

Porušení potrubí může být nejen vaše, ale i vaši sousedé, varovat je před nebezpečím

Vlastnosti opravy populárních značek plynových sloupů

Populární značky plynových ohřívačů vody zpravidla trpí stejnými problémy, o kterých jsme psali výše. Každý výrobce má však své slabiny.

Vlastnosti opravy plynových ohřívačů Bosch

Reproduktory Bosch se zapálí bateriemi, proto nejprve zkontrolujte nábojprvky potravin. Zbývající problémy těchto jednotek jsou společné: zapalování zapalovače, porušení teplotního regulátoru a snímače tahu. Hlavním problémem může být nalezení náhradních dílů, protože jsou poměrně drahé a nedají se snadno najít.

Servisní střediska tohoto výrobce jsou pouze ve velkých městech

Nuance opravy plynového sloupu Junkers vlastními rukama

Sloupy Junkers nejčastěji trpí problémy se zapalovacím systémem. Jsou ošetřeny čištěním zapalovače a výměnou termočlánku. Tyto ohřívače potřebují alespoň jednou za rok odvápnění a výměnu vstupních vodních filtrů.

Oprava plynových ohřívačů vody v domácí značce Oasis

Schéma plynové kolony Oasis se nijak zvlášť neliší od ostatních. Pokyny pro základní opravu jsou v technickém pasu produktu, popisuje také údajné příčiny selhání. Tovární vady v těchto zařízeních jsou velmi vzácné, jsou známé pro svou dobrou kvalitu. Porucha je nejčastěji spojena s poruchami v instalaci a připojení.

Aby nedošlo k podobným problémům, nedotýkejte se instalace sami - pozvěte odborníky z důvěryhodné společnosti

Vlastnosti opravy plynového sloupce Vector

Pokud se plynový ohřívač vody nerozsvítí Vektor - vyměňte baterie. Zahrnuty jsou velmi slabé baterie, takže nešetřete peníze na nové. Systém nouzového vypnutí v těchto zařízeních má velmi přísná nastavení, takže kdytlakové ztráty ve vodovodním a plynovodním potrubí nepředpokládají dobrý výkon z kolony. Chcete-li situaci napravit, pozvěte zkušeného průvodce, který tato nastavení ručně upraví. Plynový agregát, ať už sporák, kotel nebo sloup - potenciálně nebezpečný objekt v domě. Pokud si nejste jisti svými vlastními znalostmi a silou, neprovádějte opravy.

Zkušenosti většiny ukazují, že kontakt s odborníky v této oblasti, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti, je mnohem jednodušší a bezpečnější

.

Pokud má váš arzenál vlastní možnosti pro opravu plynového sloupu, napište nám to do komentáře!