Jak udělat slepý prostor kolem domu vlastníma rukama: design, instalace a užitečné tipy

Bez ohledu na účel budovy je nutná slepá oblast. Užitečná doporučení pomohou při zodpovězení otázky: "Jak udělat slepou oblast kolem domu vlastníma rukama?". Jedná se o užitečný stavební prvek, kterým je pás betonové směsi, který sousedí s budovou po obvodu domu. Tato konstrukce chrání základ před přemístěním půdy, podzemních vod a srážek. Je důležité ji naplnit před nástupem chladného počasí, protože zmrzlá půda silně tlačí na nadaci.

Vysoce kvalitní betonová páska kolem budovy vypadá velmi esteticky a je skvělým doplňkem krajinářského designu

.

Nulové možnosti návrhu slepého prostoru

\ t

Před instalací na výplň musíte zvolit optimální šířku pásu. Minimální velikost je 0,9 metru. Tento prvek může dosáhnout šířky 2,5 metru.

Jako chodník se navíc používá páska pro odvádění vody. Je nutné vypočítat velikost tak, aby betonový prvek šelza okapem ve vzdálenosti 30 cm.

Schéma montáže

Je také důležité zvolit správný sklon pásu ve směru od stěn. Současně bude mít plocha v blízkosti zdi malou výšku a okraj pásky bude v úrovni země.

Při rozhodování o tom, jak vytvořit vlastní slepý prostor kolem domu vlastníma rukama, stojí za to zvážit zvednutí výšky 16 mm za 1 metr. Současně na něm můžete chodit a kapalina se nebude hromadit.

Užitečné informace!Během zimního chladného období se tato možnost může proměnit v kluziště.

Pro robustní konstrukci je nutná výztuž

Příprava: Důležité kroky

Před vyplněním slepého prostoru se provádějí přípravné práce. Je nutné vytvořit základ Když se to provádí, betonový potěr:

 • kolíky jsou poháněny v určité vzdálenosti od stěny a provádí se značení. Na nich by měl táhnout šňůru;

Před umístěním značek je nutné určit velikost

.
 • Výkop je prováděn a půdní vrstva je odstraněna o 20–25 cm Hloubka deprese by měla být všude stejná;

Výkop musí být všude stejný

.
 • se ukládají pískové podložky. V tomto případě je dno výkopu stlačeno a vyrovnáno, geotextilní pás je uložen a nahoře je nalit písek;

Je nutné manipulovat se získaným nábřeží

 • Vrstva písku musí být prolita vodou a zkroucenaněkolikrát;

Písková směs by měla být hustá

.

Štěrk také musí být pečlivě podkopán

Dobrá rada!Písek by měl mít homogenní strukturu bez sutin a rozbitých cihel.

Jak vytvořit slepou oblast kolem domu vlastníma rukama: důležité etapy práce

Výkop je nejčastěji betonován bedněním. Podél celého obrysu betonového pásu se pro odběr vody instalují speciální vybrání (drážky).

Související článek:

Slepá oblast vlastními rukama: instrukce krok za krokem. Podrobné praktické pokyny týkající se typů slepých oblastí a instalace ve zvláštní publikaci našeho portálu.

Jak jsou provedeny dilatační spáry?

Na křižovatce stěny a ochranného betonového pásu je vytvořen kompenzační kloub, jehož velikost se liší šířkou od 1 do 2 cm a je vyplněna pískem a střešní krytinou. Můžete také použít pěnový polystyren s kusem překližky.

Střešní materiál je položen na hloubku vytěženého výkopu

Pro zjednodušení pokládání slepého prostoru můžete pásku namontovat v samostatných blocích. K tomu použijte lamely instalované přes bednění.

Dobrá rada!Aby se zabránilo pronikání vody mezi betonem a latí, je lepší tyto oblasti utěsnit těsnící hmotou.

Jak se bednění odlévá?

Rozhodování o tom, jakudělat si slepý prostor kolem domu vlastníma rukama, stojí za to použít beton. Směs se připravuje z jedné části cementu, části písku a tří částí drceného kamene. Směs se nalije po částech.

Před vyplněním betonem je nutné pokládat výztužné tyče

.

V tomto případě se koncové části v horní části mostů shodují s povrchem slepého prostoru. Betonová směs by měla být vyrovnána širokým hladítkem. Směs se zhutní železnou tyčí nebo vibrátorem. Zesílené řezy zapadají do betonu a rotují.

Míchání betonu lze provádět ručně

Punkce pomáhají eliminovat bubliny. Díky tomu je beton hustější. Pro zajištění pevnosti betonu by měl být suchý cement rozptýlen, což absorbuje přebytečnou vlhkost. Poté se pomocí stěrky na kov dobře promíchá do tmavě šedé barvy.

Povrch betonu musí být pečlivě vyrovnán

Hotová páska by měla být pokryta pytlovinou ze slunce. Pokud nedochází k dešti, materiál musí být periodicky navlhčen betonem, protože jinak nezíská pevnost. Slepá oblast může vytvořit osobu, která nemá stavební dovednosti.

Slepá oblast kolem domu vlastníma rukama: video a užitečná doporučení

Monolitická páska kolem budovy umožňuje zesílení hydroizolačních vlastností základny a stěn. Také tento detail se liší ve funkčních vlastnostech a také provádí estetickou funkci. Šířka pásky by měla být větší než jeden metr. Tento parametr závisí nastřešní konstrukce výčnělku.

Šířka konstrukce by měla překročit střešní lištu

Slepá oblast kolem domu to dělá z betonu: funkce video a instalace

Určit, jak si udělat vlastní slepou oblast kolem domu, musíte řádně vykopat. Ujistěte se, že všechny stěny výkopu musí být ošetřeny speciální směsí, která pomůže zničit plevele. Pokud se tak nestane, plevel zničí stavbu.

Zajímavým řešením jsou štěrkové jámy, které nezabírají mnoho místa a mají nízkou cenu

.

Kolem celého obrysu konstrukce je položen obrubník nebo odnímatelné bednění. Potom se podkladový materiál vyrobí a opatrně se utěsní. V závislosti na materiálu, který má být použit, se konstrukce budou lišit ve svých metodách:

 • položení kamene nebo dlažební kostky. Výška materiálu by neměla být větší než 10 cm, instalace se provádí na položenou podlahu z písku. Pokud se použije sutina, bude tloušťka menší. Prostor mezi dlažebními kostkami je pokryt pískem;
 • je-li kolem domu s vlastními rukama vyrobena slepá oblast z dlažebních desek, pak by neměla být položena žádná další vrstva jemného štěrku a písku. Všechny mezery mezi jednotlivými dlaždicemi jsou také pokryty pískem. Chcete-li položit dlaždice bylo snadné, musíte udělat pás takové velikosti, že nebylo nutné řezat dlaždice.

Originální páska vypadádekorativní cihly

\ t

Použití dlažebních desek je nejvýhodnější a nejoptimálnější variantou pro uspořádání slepého prostoru. Protože má mnoho výhod. To je schopnost opravovat nátěrové díly a dlouhou životnost.

Některé varianty mohou mít neobvyklý tvar

.

Pokud je půda nespojitelná, použije se jílu. Pokud se půda zvedá, vrstva písku se také používá společně s jílem.

Původní dlaždice vám umožní vytvořit nejen vysoce kvalitní slepou oblast, ale i krásné stezky kolem domu

Instalace jakékoli slepé plochy se skládá z následujících kroků:

 • po označení na obvodu se zemina odstraní;
 • bednění je vyrobeno z plastu, překližkových desek a desek. Z vnějšku je bednění upevněno speciálními kolíky;

Dřevo může být vyrobeno ze šrotu

 • na základně půdy je umístěn pískový polštář. Vrstva štěrku je vyrovnána shora;
 • mezi dvěma povrchy na křižovatce je deformační vrstva. Zabrání popraskání a deformaci pásky. Mezi povrchem suterénu a slepého prostoru je umístěno několik vrstev střešního materiálu;

Vybraným oblastem by měla být věnována zvláštní pozornost

.
 • je vytvořena dodatečná hydroizolační vrstva s překrytím na stěně budovy. Materiál se pokládá na povrch betonu. To by mělo být zejména prováděno na vysoké úrovni.podzemních vod. Na povrchu slepého prostoru je instalována kovová výztužná síť;
 • Než začnete nalévat betonovou směs, musíte označit svahy slepého prostoru. Bias by neměl jít směrem k budově. Aby nedošlo k omylu při vytváření svahů, je nutné použít štítky s vodováhou;

Určitý svah umožní rychlejší odtok přebytečné vody

.
 • před vyplněním je nutné provést dilatační spáry každých několik metrů;
 • se odlévá betonem. V tomto procesu je důležité montovat segmenty dešťové vody. Zaplavený povrch pokrytý plastovým obalem.

Je lepší vytvořit drážky pro odvod dešťové vody po celém obvodu domu

Konstrukce bouře odvádí vodu na zvláštní místo

Ukazuje podrobně, jak vytvořit slepou oblast kolem domu vlastníma rukama z betonu, video níže. Správně vyrobená páska by měla být bez trhlin, pevná a těsně přiléhající k budově. S kvalitní instalací domu bude dobře chráněn před škodlivými účinky vlhkosti.

Video: dělat pravou slepou oblast