Pletací kování pod základem pásu: jemnost práce

Armatura je spojovacím prvkem jakéhokoliv základu. Jedná se o spolehlivou kostru, která drží beton a štěrk a udržuje stabilitu budovy. Předpokládá všechna hlavní lineární deformační napětí, která vznikají nejen z hmoty stěn, podlah, zastřešení osob a nábytku, ale také z teplotních rozdílů. Pletení výztuže pod základem pásu je spolehlivým způsobem, jak vytvořit pevný kovový rám železobetonové konstrukce. Jak správně a bez dodatečných nákladů na provedení těchto prací, řekneme v tomto podrobném materiálu.

Robustní kovová kostra základu - záruka trvanlivosti celé budovy

Vlastnostipatky pásu

Páskový základ je základem budovy, monolitický po obvodu a vyrobený ze směsi betonu a štěrku.

Struktura má pravidelné geometrické tvary a stejnou výšku a šířku na všech místech

.

Technické zajištění takového základu není obtížné a nevyžaduje použití zvláštního vybavení, jako je tomu v případě základových desek na dlaždice .Jedinou nevýhodou je vysoká spotřeba stavebních materiálů a zvýšené náklady na pracovní sílu.​​

Rozsah použití základu typu pásky:

 • v budovách se sklepem a suterénem;
 • pro konstrukce, ve kterých jsou umístěny těžké železobetonové podlahy;
 • v budovách s cihlovými a blokovými stěnami o hustotě více než tisíc tři sta kilogramů na metr krychlový;
 • v oblastech se složitou půdou, zabraňující rovnoměrnému smrštění základny budovy.

Základ pásky se používá pro stavbu budov na písčité a jílovité půdě

Tip!Při výběru místa pro výstavbu věnujte pozornost stavu půdy. Trhliny indikují hluboké zmrazení a následnou deformaci půdy, poruchy indikují přítomnost podzemních zdrojů, vymývání půdy.

Neměli byste stavět základy v oblastech, kde dochází během povodní k sezónním záplavám

Výběr místabudova domu, měli byste se podívat na domy se nachází v blízkosti. Jejich stav vyvolá možné problémy a způsoby jejich řešení.Pokud základy okolních domů neodolaly nákladu a praskly a stěny se ohnuly, vzdejte se takového místa pro stavbu.

V procesu přípravy jámy pro založení domu bude patrná struktura půdy a budou odhaleny všechny problémové oblasti

.
Tip!Aby se snížila úroveň zamrznutí půdy, používají stavitelé polystyrenové nebo pěnové izolační desky. Před nalitím se položí na dno a stěny výkopu. Tato metoda je zvláště účinná pro mělké základy.

Hlavní parametry půdy, ovlivňující pevnost základu a nezbytné pro výpočet její velikosti:

 • složení půdy;
 • úroveň zmrazení;
 • hladina podzemní vody;
 • charakteristiky reliéfu lokality.

Organizace zabývající se projektováním domu

V závislosti na vlastnostech místa je vybrán typ základu. Životnost základu závisí na materiálech používaných staviteli.Monolitické základy a sutinové základy mohou stát po dobu jednoho a půl století, cihlové základy budou trvat jen padesát let a konstrukce z betonových desek - tři čtvrtiny století.

Monolitické struktury jsou rozděleny do dvouformuláře:

 • bez pohonu - vhodné pro domy z relativně lehkých stavebních materiálů. Na něm můžete instalovat dřevěné a rámové konstrukce. Vhodné pro oblasti s nestabilní půdou a je obvykle vybíráno z ekonomických důvodů;
 • zapuštěné - nutné pro budovy s betonovými stropy a silnými stěnami. Uspořádání takového základu je nezbytné, pokud je plánována podzemní garáž nebo suterén. Odlišuje se ve zvýšené životnosti a vyžaduje kapitálové investice.

Pro zajištění monolitické konstrukce se nevyžaduje použití zvláštního vybavení. Stačí jeden betonový míchač

Monolitická základna bez výztuže se neliší pevností a trvanlivostí. Výztužné klece poskytují betonu odolnost vůči možným pohybům půdy.

Související článek:

Základní páska pro vlastní potřebu: pokyny krok za krokem. V tomto článku se podíváme na klady a zápory této nadace, na nuance jejího správného odlévání, jakož i na to, která značka betonu je nejlepší zvolit, abychom získali kvalitní konstrukci.

Zesílení pásových základů

Vyztužovací klec otočí betonovou konstrukci do železobetonu. Jeho vlastnosti jsou výrazně odlišné. Pokud je běžný betonový materiál odolný pouze proti tlakovému namáhání, železobeton aktivně odolává pevnosti v tahu.a uzel.

Informace!Nejsilnější účinek protahování je na dně základny domu a komprese nahoře. Pro zvýšení pevnosti je nutné použít rám z výztuže pokrývající celý základ.

Výpočet výztuže poskytuje nejen záruku pevnosti konstrukce, ale také značné úspory materiálu

Příklad pro výpočet:

Rozměry základů v metrech: 15 (délka) x10 (šířka) x0,8 (výška) x 0,3 (tloušťka). Obvod konstrukce bude roven (15 + 10) x 2, celkem 50 metrů. Pro výpočet požadovaného množství výztuže je nutné zajistit její umístění v základu. Nejlepší volbou by bylo umístění čtyř rámových tyčí po obvodu. Vynásobíme náš obvod o 50 metrů počtem kovových výztužných prutů - dostaneme potřebné dvě stě metrů výztuže. K tomuto výsledku by mělo být přidáno asi dvacet procent překrytí, celkem 240 metrů.

Dále je třeba vypočítat svislé části výztužné základny. Schéma vazby výztuže indikuje, že budou vyžadovány dvě vertikální a dvě horizontální řady krátkých tyčí. Vzdálenost mezi nimi by měla být nejméně půl metru. Znovu vezměte obvod, 50 metrů a vynásobte 4 - bude to celková délka plochy svislých a vodorovných pruhů. Ukazuje se 200. Rozdělíme o 0,5 metru (vzdálenost mezi tyčemi) = 400. U vodorovných tyčí je požadováno 30 centimetrů výztuže, svislé - 80 centimetrů (nášzáklad, výška a tloušťka). Budeme potřebovat 200 vertikálních a tolik horizontálních tyčí. 0,8 x 200 = 160 metrů a 0,3 x 200 = 60 metrů. 160 + 60 = 220 + 20% = 264 metrů přejde na svislé a příčné tyče.

Pro usnadnění výpočtu požadované spotřeby výztuže pro různé varianty rámu použijte níže uvedenou kalkulačku:

Pro informaci!Vzdálenost mezi tyčemi a tloušťkou výztuže se řídí stavebními pravidly schválenými SNiP č. 52.01.2003. Obsahuje všechny vlastnosti technologie konstrukce betonových a železobetonových konstrukcí.

Systém vázání armatur je poměrně jednoduchý. Spojení dílů může být provedeno pomocí pletacího drátu a konstrukčního háku, který není obtížné vyrobit nezávisle. Pro usnadnění procesu si můžete koupit speciální zbraň.

Někteří používají svařování k upevnění dílů, ale tato metoda není vhodná pro žádný materiál

Pletací drát pro výztuž

\ t

Drát pro vazbu se získává z oceli. Roztavený materiál prochází úzkou štěrbinou válcovacího zařízení a získává dlouhý tenký materiál, který si po žíhání zachovává svou elasticitu. Tento proces je řízen GOST 3282 74.

Hotový materiál se dělí na odrůdy v závislosti na typu kovu a způsobu jeho vypalování, konečném zpracování a technických vlastnostech

.

Klasifikace ocelidráty:

 • Podle typu nátěru: nepotažený, označený „C“ (světlý) nebo „H“ - černý a potažený zinkem nebo elastickým polymerem.
 • Podle úrovně zpracování: dvě třídy 1C a 2 Ts.
 • Podle profilu: kulaté a periodické.​​
 • Tvar řezu: kulatý, čtvercový, oválný, polygonální.
 • Pro hardware: s normální a vysokou přesností.

Vázací drát se používá v různých průmyslových odvětvích: strojírenství, stavebnictví, průmyslová výroba

Jaký drát pletl prut?Pro soukromou výstavbu se obvykle používá úsek o délce 1,2 milimetru.Tento materiál je považován za snadno použitelný a dostatečně odolný.

Informace!Materiál s tepelným žíháním je odolný proti zatížení v tahu.

Velikosti hardwaru do 0,8 milimetrů jsou vhodné pouze pro upevnění vodorovných výztužných prutů a pro svislé tyčové materiály je zvolen průřez 0,8 nebo 2 milimetry.

Je důležité si uvědomit, že čím silnější je materiál pro svazek, tím těžší je vytvořit z něj pevný uzel

Informace!Drát s průřezem tří a čtyř milimetrů se používá v situacích, kdy je vyžadována vysoká odolnost vůči agresivním vnějším vlivům. Jeho pozinkovaný povlak v několika vrstvách umožňuje použít materiál i v aktivním chemickém prostředí.

Připojení metody vyztuženíVazba drátu je považována za jednu z nejspolehlivějších metod upevnění. Výhody této metody:

 • mimořádně silná fixace;
 • nízké materiálové náklady;
 • ekonomická spotřeba;
 • optimální pracovní rychlost;
 • snadnost použití.
Důležité!Pevnost základu pásu přímo závisí na pevnosti uzlů pletacích drátů.

Ocelový drát po dlouhou dobu si zachovává své pevnostní vlastnosti a je odolný proti vlivu nepříznivých vnějších faktorů

Před provedením uspořádání základu je nutné spočítat nejen výztuhu, ale i pletací materiál. Pro 1 tunu vyztužovací klece je zapotřebí průměrně až patnáct kilogramů drátu. Spotřeba na tunu výztuže závisí na následujících faktorech:

 • velikost a typ nadace;
 • o tom, kolik uzlů bude;
 • na průměru pletacího materiálu;
 • z metody připevnění.

Pro vytvoření přesnějšího výpočtu spočítejte počet spojů.

Pro ekonomickou spotřebu materiálů odborníci doporučují pletení výztuže do šachovnicového vzoru. Současně jsou poslední řádky každé stěny upevněny v každém bodě

Informace!Každé spojení bude vyžadovat drát délkytřicet průměrů lepené výztuže. Například průřez dvanáct milimetrů bude vyžadovat nejméně 36 centimetrů drátu.

Aby nedocházelo k akutnímu nedostatku materiálu, doporučuje se jej zakoupit s rozpětím jeden a půl až dvakrát.

Cena za kg drátu se pohybuje od 30 do 60 rublů v závislosti na průměru a kvalitě materiálu. Proto bude cena za záliv o hmotnosti 5 kilogramů přibližně 200 - 300 rublů. V takovém zálivu asi 500 metrů drátu. Mnoho výrobců nabízí pro pohodlí zákazníků řadu elektronických kalkulaček pro přesnější výpočet spotřeby materiálu.

Kalkulačka pro výpočet množství drátu pro vázání výztužné klece patky pásu

Navrhujeme vypočítat optimální délku drátu pro vaši konstrukci:

Při práci s kalkulačkou berou výpočty v úvahu:

 • průřezová plocha betonového základu;
 • průměr výztužných prutů (nejméně 12 mm);
 • vzdálenost mezi tyčemi (jsou umístěny se stejným stoupáním).
Důležité!Je třeba mít na paměti, že k posílení základu v rozích budovy je zapotřebí jeden a půl až dvakrát více pletacích drátů než upevnění spojů na podélných stěnách.

Je třeba mít na paměti, že získaný výsledek je minimální požadované množství materiálu. Stojí za to koupit jeden a půl až dvakrát více. V procesu práce zůstanou segmenty, ale vždy budou užitečné.v domácnosti.

Nástroje pro pletací armatury

Jak správně pletit prut? To lze provést různými technikami a za použití speciálních nástrojů, které stojí za to hovořit podrobněji. Jaké jsou tedy nástroje:

Obrázek Nástroj
Prefabrikovaný hák
Domácí háček
Šroubovák s tryskou
Speciální pistole
kleště

Pro vytvoření výstřižků ve formě svorky potřebujete speciální stroj pro vyztužení. To může být vyrobeno s vlastními rukama z materiálů, které jsou vždy na staveništi. Přečtěte si více o tom, jak vytvořit takový stroj na následujícím videu:

V zásadě je možné koupit podobnou stavbu v železářství, ale stojí za to utrácet peníze, je-li nepravděpodobné, že by se to hodilo? Kromě toho, malé tovární struktury nejsou dostatečně silné a často selhávají před dokončením nezbytné práce.

Naproti tomu elektrická zařízení tohoto typu významně šetří čas a energii, lze je použít k vytvoření složitých vzorů výztuže, které se pak používají při navrhování plotů a bran. Rozhodněte se sami: jak důležitá je pro vás tato operace a který stroj bude pro vaši výstavbu tou nejlepší volbou.

Pletací pistole prokování

\ t

Zbraně pro propojení rámu jsou snad jedním z nejjednodušších a nejvhodnějších nástrojů pro práci. S jeho pomocí zabere jedno místo jen pár vteřin, jeho jediný, ale významný, mínus je vysoká cena, která je pro soukromého developera těžko dostupná. Tato zařízení se používají ve stavebních organizacích, které zvládají velké objemy základových prací. Ceny za nástroj začíná na třicet tisíc rublů.

Pistole se používají:

 • při formování mřížky pro podlahovou výplň:
 • pro vazbu kovového rámu základu;
 • při výrobě kovových výrobků z ventilů pro různé účely.

Přístroj se skládá z výkonného elektromotoru s dobíjecí baterií. Motor otáčí cívky, vede vodič v požadovaném otočení.

V závislosti na povaze uzlu můžete provést jeden nebo několik otočení

Nůž zabudovaný v pistoli ve správném čase odstřihne drát a za mechanismem zkroucení pevně zajistí jeho konce. Veškerá práce trvá několik sekund.

Pro srovnání!Zkušený svářeč potrvá asi pět vteřin, než se dostane na spoj ventilu. Pletací pistole provádí práci maximálně jednu a půl sekundy. Současně není pevnost připojených jednotek v žádném případě nižší než svařování.

Při této rychlosti nástroj nepotřebuje žádný zdroj elektřiny a nevyžaduje žádný zdrojzvláštní kvalifikace operátora.

Pro větší spolehlivost připojení částí ventilu lze nastavit sílu utažení nástroje

Drát pro zbraň je zvolen s průměrem 0,8 až 1,5 mm. Na cívce zbraně je umístěn od padesáti do sto metrů drátu. S jednou cívkou můžete uvázat asi dvě stě uzlů.

Důležité!Pistole je určena pro kalibrovaný drát. Špatný kvalitní materiál může poškodit nástroj.

Speciální nástavce umožňují vázání uzlů i na větší vzdálenost, aniž by bylo nutné vynaložit další úsilí.

Závěsný závěsný hák

Háček je nejzákladnějším nástrojem pro práci s armaturami. Je vyrobena z kovové tyče a háku. Rukojeť má zakřivený tvar, který usnadňuje zachycení drátu a integrovaného ložiska, což urychluje proces otáčení.

Existuje vylepšená verze - šroubový hák. Tento poloautomatický hák má vestavěný šnekový převod, který výrazně zvyšuje rychlost práce.

Tyto nástroje jsou komerčně dostupné, ale jsou mnohem dražší než běžné háčky. Má smysl je získat, pokud je plánováno velké množství práce

Utáhnout uzel háčkem:

 • Čtyřicetimetrový drát je vyříznut z zálivu;
 • kus drátu je ohnutý na polovinu a uloženspojovací bod výztužných prutů;
 • hák končí drátem a zákrutem s druhým koncem;
 • rotace se několikrát opakuje, aby se dosáhlo silného spojení.
Důležité!Drátové závěsy by neměly být příliš pevně utaženy. To může způsobit zlomení uzlu.

Postup pro práci se šroubovým hákem je stejný s tím rozdílem, že namísto snímače otáčení musí být rukojeť zařízení tažena. U spojů výztužných segmentů v rozích základu je vodič několikrát ovinut a poté utažen, dokud není uzel pevně spojen.

Můžete si udělat pletací nástroj vlastníma rukama. Zde je nejvhodnější kresba:

Konstrukce háku pro vazbu

Další verzí automatického domácího zařízení pro páření je šroubovák s tryskou. Tuto trysku můžete vyrobit z běžného hřebíku a ohnout ji ve formě háčku. V tomto případě musíte nastavit rychlost nástroje tak, aby nedošlo k roztržení drátu. Pro tyto účely můžete v zásadě použít také elektrickou vrtačku, ale opět sledujte rychlost otáčení háku.

Video podrobně popisuje, jak vytvořit nejjednodušší nástroj pro vazbu výztuže:

Několik tipů:

 • pro svazek výztuže se doporučuje použít nízko uhlíkový materiál. Pokud se špatně ohne, můžete drát spalovat achladný;
 • nepoužívejte pro ruční pletací drát o průměru větším než jeden a půl milimetru, budete trávit příliš mnoho úsilí.

Zbytek procesu páření není složitý, zejména pokud používáte hák s pružinovým mechanismem.

Video: páření výztuže pro pásové základy

Technologie páření výztuže pro nadaci nezpůsobí problémy ani nezkušenému mistrovi. Další informace o správném pořadí akcí naleznete v následujícím videu:

Informace!Rám pro lití betonu je nejlépe vyroben z kovu, chráněn proti korozi speciální vrstvou.

Práce s kovovým kováním

\ t

Proč byste neměli používat elektrické svařování pro vyztužovací klec pod základem? Existuje několik dobrých důvodů:

 • Kov výztuží se během práce silně přehřívá. Vysoce uhlíková ocel po svařování ztrácí polovinu své pevnosti. Tato skutečnost je obzvláště důležitá při formování úhlů, je to tam, kde se nejčastěji projevují všechny nedostatky této metody;
 • s pevným způsobem upevnění podpěrných tyčí, zatížení na rámu je nerovnoměrně rozloženo. V místech pevného spojení dochází k abnormálnímu namáhání;
 • v případě chyby v sestavě budete muset materiál znovu zakoupit, protože nebude možné nic měnit;
 • svařovací práce jsou drahé, aby přilákaly odborníky (ne každý můžedělat svou práci sami) a platit za elektřinu.

V jakých případech se neobejde bez svařování:

 • Za přítomnosti vložených prvků v základu. Tyto díly jsou instalovány v místech, kde se předpokládá největší zatížení betonové vrstvy. Tyto prvky jsou přivařeny k hlavní výztužné kostře pro rovnoměrné rozložení zatížení.
 • K zajištění podélných spojů. V místech překrytí výztuže se dvojitá vrstva získá spojením. Jeho a svar. Tupý bič není připojen, průřez výztužného prutu nestačí pro dostatečně silný úchop.

Ukazuje se tedy, že bez ohledu na to, jak chladný nebo lepší, dosud nebyl vynalezen způsob vázání výztuže na křižovatkách pomocí pletacích drátů, pásků nebo ocelových montážních držáků.

Tato práce vyžaduje trpělivost a tvrdou práci

Důležité!Kostra výztuže by měla být umístěna v tloušťce betonu. Abyste zabránili lisování rámu proti materiálu bednění, použijte malé svorky. Pomohou udržet optimální vzdálenost - cca 50 mm od povrchu výplně.

Před montáží výztužné základny je nutné namontovat stěny bednění. Na dně výkopu ležela vrstva hydroizolace k ochraně kovu před účinky podzemních vod

Informace!Pro rám různých konstrukčních prvků použijte jiný krok spojováníuzlu.
Objekt Počet článků Vzdálenost mezi uzly, cm
Deska na betonové podlahy 2 o 2 10-16
Stěny 2 od 2 10-16
Sloupec 2 od 2 10-16
Slepý 3 do 3 15-25

Podrobně jsme se zabývali procesem pletení s pletacím drátem. Mnoho lidí se ptá, zda je možné spojit výztuž s plastovými svorkami?

Stanoviska se liší. Někteří experti si všimnou, že plast nevydrží proces přemisťování konstrukce.To znamená, že pokud rámec pro založení není vytvořen přímo do výkopu, ale někde na straně a pak instalován s pomocí zvedacího zařízení do hotového výkopu, pak samozřejmě plast nemůže vydržet takový postup.Na druhé straně je proces zkroucení značně usnadněn a navíc nevyžaduje žádné speciální nástroje. Poutka mohou být pletena ručně nebo pomocí speciální pistole pro hadicové spony.

V tloušťce betonových plastových vložek se cítí výborně. Nejsou náchylné k korozi a dostatečně pružné, aby vydržely všechny potřebné zatížení

Pro spojovací výztuž je třeba pečlivě vybrat svorky. Polyamidové potěry jsou považovány za nejlepší, vydrží teplotní poklesy od minus čtyřiceti do plus osmdesáti stupňů. Pro ověření vhodnosti potěru jej přeložte na polovinu. Pokudpopraskané u záhybu, nic dobrého. Z finančního hlediska budou náklady na kravatu vyšší než drát.

Viskózní výztuž ze skleněných vláken

Samostatně stojí za to hovořit o vázání výztuže ze skleněných vláken pro pásové základy. Tento kompozitní výztužný materiál byl vyvinut v šedesátých letech minulého století a byl používán především při stavbě zařízení umístěných v oblastech s drsnými klimatickými podmínkami. S vývojem technologie se náklady na plastové armatury staly dostupnými pro masového vývojáře.

V soukromém stavebnictví je nejžádanější materiál s průřezem 6-10 milimetrů

Druhy kompozitní výztuže:

 • ASC - skleněný kompozit;
 • AUC - uhlíkový kompozit;
 • ACC - kombinované.

Výhody polymerových tyčí

Profesionálové Popis
Odolnost proti korozi Tento materiál není vystaven atmosférickému a chemickému působení.
Nízká tepelná vodivost Nevytváří studené mosty ani při silných mrazech.
Nedostatek elektrické vodivosti Neruší průchod rádiových vln a nevede proud.
Nízká hmotnost Polymerové tyče jsou osmkrát lehčí než kovové tyče.
Vysoká pevnost Plastové kování je pevnost v tahu dvakrát až třikrát větší než kovové.
Nedostatek podélných švů Plastová tyč se prodává v sto padesáti metrech. Můžete výrazně ušetřit na nedostatku zápisků.
Snadná instalace Pro pletení výztuže klec z plastu nepotřebují žádné speciální nástroje.
Snadná přeprava Cívka plastové výztuže váží pouze asi deset kilogramů a snadno se vejde do kufru automobilu.

Nevýhody

Nevýhody Popis
Cena Cena plastové tyče je asi jeden a půl krát vyšší než kovová.
Nízká pevnost v lomu Ve srovnání s kovovým analogem je plast spíše křehkým materiálem a snadno se zlomí.
Důležité!Výztuž ze skleněných vláken nelze použít pro podlahy a nosné konstrukce.

K připevnění kompozitních prutů lze použít běžné pletací a plastové upevňovací prvky. Pro výrobu spodního výztužného pásu je lepší použít ocelový nebo hliníkový drát. Za účelem ztvrdnutí skelného skeletu v oblastech se zvýšeným zatížením nadace by měla být kombinována kovová a kompozitní výztuž.

Jinak se práce s kompozitním materiálem neliší od vytváření kovového rámu, vzdálenosti mezi tyčemi a principem páření jsou stejné

Související článek:

Jak vytvořit vysoce kvalitní betonové směsi: tabulka rozměrů betonu na 1 m3. V tomto článku podrobně popíšeme, které komponenty jsou nezbytné a jak je správně smíchat, abychom získali kvalitní materiál.

Shrnutí

Takže nejdůležitější body, které byste měli znát před zahájením vytváření základny výztužného rámu:

 • Je lepší, aby výztužné pruty byly viskózní za použití drátu z nízkouhlíkové oceli.
 • Upevnění ocelovým drátem je považováno za nejspolehlivější typ upevnění a v mnoha ohledech překonává upevnění svařovacími a plastovými svorkami.
 • Vyztužovací klec musí být ponořena do tloušťky základu při odlévání nejméně pět centimetrů, což zachrání kov před nepříznivými účinky na životní prostředí.

Hodně štěstí ve výstavbě!