Kritéria pro výběr okenních mřížek: 45 originálních řešení

Mřížky na oknech jsou často instalovány majiteli bytů umístěných v přízemí, stejně jako nájemci soukromého sektoru. Kromě toho, že návrhy jsou velmi oblíbené u letních obyvatel, protože v zimě jejich domy jsou ponechány bez dozoru a stát se snadnou kořistí pro zloděje. Dnes, v přezkumu HomeMyHome, budeme hovořit o všechny druhy těchto produktů, z jakých materiálů jsou vyrobeny, stejně jako o vlastnostech instalace.

Kované tyče s prostorem pro květináče

Mřížky oken: Požadavky a úkoly

Ochrana obyvatel před neoprávněným vstupemnezvaných hostů - to je hlavní úkol produktů. Kromě toho musí provádět dekorativní funkci, protože majitelé chtějí, aby jejich domy vypadaly krásně a dobře upravené, a to nejen zevnitř, ale zvenčí.

Mřížky mohou být buď kované s vymyšlenými prvky, nebo prakticky nepostřehnutelné z polykarbonátu. Cena hotového provedení závisí na materiálu, provedení a složitosti díla.

Úřady dnes zakázaly instalaci mříží na oknech obytných bytů, ale v soukromých doporučeních stále doporučují, aby bylo jedno křídlo zavěšené nebo odnímatelné, zatímco klíč by měl být umístěn poblíž. To pomůže rychle reagovat v případě nepředvídaných situací.

Kyvná mřížka

Tip!Jelikož nejen dospělí mohou být nezvaní hosté, ale i teenageři, jejichž křehká postava jim umožňuje proniknout úzkým otvorem, doporučený krok větvičky by neměl být větší než 15 cm × 15 cm.

Na základě výše uvedeného lze shrnout, že okenní mříže musí splňovat tyto požadavky:

 • pevnost a odolnost proti opotřebení;
 • spolehlivost a trvanlivost;
 • zařízení podle regulačních dokumentů.

Hlavním úkolem mřížek na oknech je zabezpečení a dekorativní

.

Jaké materiály se používají pro okenní mřížky

Mřížky oken jsou vyrobeny z různých materiálů, z nichž každý má své vlastní výhody a nevýhody. Zvažte je podrobněji.

Častějicelá mřížka je vyrobena z kovu

Kov

Obvykle se pro mřížky používají tyto druhy kovů:

 • ocel , je dobře kovaná, ale není dostatečně pevná. Tyčinky o tloušťce 1,5 cm mají lehké občerstvení se speciálním nástrojem. Produkt vyrobený z větviček o tloušťce 2 cm bude spolehlivější, ale tyto prvky vypadají těžkopádně;
 • výztužné tyče , prvky o tloušťce 1,4 cm jsou podobné běžným kovům s průřezem 2,0 cm, mohou je řezat pouze hydraulické nůžky. Jedinou nevýhodou takových výrobků je, že z nich nelze vyrobit elegantní kudrlinky. Síť bude mít jasné formuláře;
 • speciální ocelje nejspolehlivějším materiálem. Z ní můžete vyrobit ty nejlepší větvičky, které nejsou pevnější než výztužná ocel. Aby se takové mříže rozbili, budou útočníci potřebovat plazmovou řezačku.
Nepravidelné mřížky vypadají skvěle na oknech, jejich prolamované vzory někdy zavádějí hamburgery. Zdá se jim, že je tak těžké tuto „metlu“ rozbít. Pro objednání tohoto designu by měl být použit pouze zkušený odborník. Bude schopen správně vypočítat skicu a vytvořit odolnou mřížku.

Foukané mřížky odpovídají architektuře budovy

Typy profilů používaných pro výrobu roštů

\ t

Pro mřížky použijte následující typy profilů.

Obrázek Typ profilu Popis
Bar Má kruhový tvarjsou velmi odolné. Pro mřížky použijte průřez od 1,2 cm do 2,0 cm.
Náměstí Profil, jehož plocha je 1,2, 1,4 a 1,6 cm, je poměrně silný a navenek docela atraktivní.
Stripe Plochý profil má průřez ve tvaru obdélníku, jehož šířka může dosahovat 2,0 cm, tloušťka - 0,6 cm, z čehož jsou vyrobeny jednoduché prvky, které mají nižší pevnost než tyč a čtverec. Jejich hlavní výhodou je nízká cena.

Polykarbonát

Kovové mřížky jsou těžkopádné a ne každý majitel si může objednat ozdobný design kování. Zde přicházejí na pomoc plastové polykarbonátové lamely. Jedná se o lehké výrobky, které poskytují dostatečný stupeň ochrany bydlení bez narušení vzhledu budovy.

Polykarbonátové mřížky vypadají esteticky a elegantně, liší se od konfigurace kovu, materiál nebrání průchodu ultrafialových paprsků a pohledu z okna.

Hlavní výhody polykarbonátových mřížek jsou:

 • vysoká pevnost;
 • odolnost proti mechanickému namáhání;
 • odolnost proti nárazu;
 • trvanlivost;
 • odolnost proti povětrnostním vlivům.
Tip!Polykarbonát se nedoporučuje instalovat na okna, která směřují na jih kvůli stálému působení.ultrafialovým zářením.

Standardní šířka polykarbonátového pásu je 6 mm, což postačuje k zajištění ochrany nejen před vloupáním, ale také proti pádu domácích zvířat nebo dětí. Dokonce i mytí okna ve výšce s tímto designem je mnohem jednodušší. Maximální zatížení dosahuje 500 kg.


Strom

Přednosti dřevěných mřížek jsou více než dost, vybereme ty hlavní:

 • slušný vzhled;
 • možnost malování stavby v jakémkoli tónu, to je významné plus zejména pro soukromé a venkovské domy;
 • možnost provedení jakéhokoliv tvaru;
 • možnost výroby mříže vlastníma rukama.

Z charakteristik stromu je třeba poznamenat pouze potřebu pravidelného ošetření povrchu. Správně vyrobená mříž bude trvat déle než deset let.

Klasifikace okenních mřížek podle způsobu výroby

Mřížky jsou klasifikovány podle způsobu výroby, závisí na nich pevnost a trvanlivost konstrukce.

Kované a svařované

Kované výrobky se v poslední době staly velmi populárními, nejčastěji se vyrábějí na míru v soukromých domech a bytech umístěných ve spodních patrech.

Mříže jsou vyráběny kováním ze studené oceli. Je třeba poznamenat, že mají nízkou sílu, takže pokud má otázka ochrany hodnotuv první řadě je lepší dát přednost jinému materiálu.

Kované konstrukce jsou rozděleny do následujících typů:

 • pravidelné , pro jejich výrobu použijte tyč kulatého nebo čtvercového průřezu se stranou asi 20 mm. Mají vynikající pevnost, ale je třeba poznamenat jednu významnou nevýhodu - hrubý vzhled;
 • nepravidelné konstrukcevypadají elegantní a esteticky příjemné, prolamované vzory odradí bastarda, nebude riskovat lámání takového svazku;
 • smíšený typ- v přísném klasickém designu jsou ozdobené prvky a nějaká umělecká porucha. Otevření takové stavby pro bastarda neposkytuje žádné potíže.

Svařovaná mřížka je vyrobena z vyztužené oceli s vysokou pevností. Není tak pružný a plastický jako konstrukční, takže výrobky mají přísnější, konzervativní tvar. Jak malé kudrnaté akcenty jsou ořezávání materiálu ve formě kudrlinek. Kvalifikovaný mistr z nich může vytvořit elegantní síťovou síť.

Svazek na svarech se odstraní bruskou, na které je umístěno odizolovací kolo. Po tom, dekorativní mřížka barvy. Pokud máte k dispozici poloautomatický svářecí stroj, můžete takovýto design udělat doma vlastníma rukama. A není nutné používat výztužnou ocelPrůřez 6 mm. Materiál s vysokou pevností lze ohnout na velký poloměr.

Výhody svařovaných konstrukcí:

 • nízké náklady;
 • jednoduchá výrobní technologie, resp. Vysoká výrobní rychlost;
 • vysoká pevnost.

Mezi nedostatky je možné odlišit pouze méně krásný vzhled než kované prvky.


Obsazení

Mnozí majitelé soukromých domů naznačují, že síla litých mřížek je srovnatelná s kovanými a dává analogii s autem. Toto stanovisko je však chybné. Je to mnohem nižší. Pro otevření zloděje stačí mít páčidlo nebo páčidlo.

Z podstaty výrobků lze určit krásný vzhled. Výrobci mohou na požádání vylévat jakékoli vzory. Nejčastěji jsou tyto mřížky instalovány v kancelářích umístěných na rušných ulicích. Často alarm připojují.

Druhy konstrukce okenních mřížek

Okenní mřížky mohou být instalovány zevnitř i zvenčí. Správná volba pomůže nejen chránit dům před neoprávněnými hosty, ale také ho ozdobí.

Snímatelný a neodstranitelný

Odnímatelné mřížky jsou instalovány v okenním otvoru pomocí průchozích šroubů, jejich optimální počet je 8 kusů. Často jsou vybíráni majiteli domů ze dřeva s tenkými stěnami, do kterých není možné řídit spolehlivější spojovací prvky. SPokud je to nutné, konstrukce může být vždy odstraněna, fasáda budovy není poškozena.


Pevné nebo pevné mřížky jsou upevněny ke stěně pomocí kotev. To je nejspolehlivější model ochrany proti vloupání. Bude trvat až 3 minuty, než se ministerstvo pro nouzové situace otevře, ale v případě mimořádných událostí, například požárů, může být tato doba pro obyvatele domu fatální.


Kyvné a posuvné

Vzory s kloubovými dveřmi jsou velmi podobné starým roletám. Náklady na takové mřížky jsou dvakrát vyšší než stacionární, ale jsou výhodnější. Látky jsou instalovány na společném ocelovém rámu a uzavřeny na uzamykacích a výkyvných zařízeních. Nelze je otevřít bastardovi, ale pro specializované služby ministerstva pro mimořádné situace bude jedna minuta stačit.


Posuvné tyče se používají k vidění všeho v malých nákupních centrech, ale ne v soukromých domech, zejména proto, že jejich spolehlivost je nízká. Jsou vyrobeny z kovových pásků, upevněných mezi sebou, aby útočník otevřel systém nebude obtížný. Jedná se však o dobrou a levnou variantu pro letní domy, které zůstávají na zimu bez dozoru majitelů. Škoda není způsobena zloději, ale bezdomovci, kteří nemají místo, kde by mohli strávit noc. Je nepravděpodobné, že otevřou mříž.

Posuvné rošty mohou být namontovány jak uvnitř, tak venku. Látky jsou uzavřeny na tajném zámku, který je instalován uvnitř bočních částí rámu. Tento typ stavby lze okamžitě otevřít, takže se v případě nouze nestává překážkou pro výstup.


Rolety

Rolety se skládají z krabice s vodítky, ke které je plátno připevněno. Konstrukce zcela uzavírá okenní otvor, zatímco přístup je omezen nejen na zloděje, ale také na světlo a průvan.

Rolety jsou rozděleny do následujících typů:

 • ocel- nejčastěji se používají v nákupních centrech. To je spolehlivá ochrana od nezvaných hostů;
 • hliník , jejich hlavní výhodou je snadná obsluha. Dokonce i dítě může systém zvedat a spouštět, zatímco izolace konstrukce je docela dobrá;
 • válečkové mřížky- používají se v obchodech k ochraně zboží. Jedná se o transparentní konstrukce, kterými je viditelný veškerý obsah pavilonu.

Vlastnosti volby okenních mřížek

Spotřebitelé čelí obtížné volbě správné konstrukce okenních mřížek. Je nutné zvážit všechna kritéria. Je také důležité kontaktovat důvěryhodného výrobce. Shromáždili jsme hlavní odborné rady, které vám pomohou vybrat to nejlepšíproduktu.

Pro odolnost proti přetržení

Je-li při výběru okenní mřížky prioritou odolnost proti praskání, odborníci doporučují následující:

 • instalovat svařované konstrukce. Jsou levnější kované, ale ne nižší než jejich síla;
 • spolehlivější mřížky vyrobené z tyčového profilu 16 mm;
 • Odnímatelné konstrukce jsou přišroubovány z vnějšku okna a mohou být demontovány a stacionární se montují do okenního otvoru. Nemůžete je odstranit.

Dalším kritériem výběru je místo připojení sítě:

 • vnější- konstrukce je upevněna na vnější straně budovy na okenním bloku nebo na stěně;
 • vnitřní- instalace se provádí mezi rámy nebo před okenním blokem, pokud se otevírá směrem ven.

Pro dekorativní vlastnosti

Při dekorativních vlastnostech věnujte pozornost následujícím konstrukcím:

 • kovanéje jedním z nejdražších, ale také krásných výrobků, které harmonicky zapadají do architektonického řešení budovy a stávají se jeho skutečnou výzdobou;
 • pro horní patrajsou polykarbonátové roštyskutečným nálezem, nepoškozují vzhled domu a nezasahují do průchodu slunečního proudu, ale zároveň jsou spolehlivou ochranou;
 • Dekorativní rám okna, zejména dřevěné domy, zdobené v ruském stylu, jsou dřevěné mříže .

Výšky montážních okenních mřížek

Montáž mřížek lze provádět různými způsoby a závisí na materiálu konstrukce. Nejčastěji se jedná o kotvy nebo kovové "uši", vtažené do zdi.

Externí a vnitřní instalace

Pokud se instalace provádí v okenním otvoru nebo v betonu, do nich se předběžně zatlačí kovové kolíky. K jejich koncům je přivařena mřížka, která několik centimetrů vyčnívá nad svahy. U dřevěného povrchu je instalace poněkud odlišná:

 1. Oči jsou připevněny k rámům.
 2. Šrouby jsou našroubovány přes otvory. Drží gril.

Montáž mřížky v domě z vrstveného dýhového obložení se provádí překrytím, předvrtanými otvory ve zdi pro šrouby.

Instalaci lze provádět jak mimo budovu, tak uvnitř. Druhá možnost je spolehlivější, protože přístup k mřížce nastane až poté, co útočník rozbije sklo. Aby byl návrh pevně uchycen, je nutné použít kvalitní vložené díly:

 • tlapky- jsou vyrobeny z kovových pásů o velikosti od 40 mm × 4 mm;
 • kotvy , vyrobené z tyče o tloušťce 12 mm. Jsou instalovány ve stěně ve vzdálenosti 15 cm až 25 cm. Hypoteční vložky větší délky lze použít pouze v průběhu stavebního procesu, měly by být přivařeny k rámu stěny odželezobetonu.
To je důležité!Nejdůležitější věcí v upevňovacích svazcích je jejich spolehlivost. U okenních konstrukcí standardních rozměrů by měl být instalován určitý počet upevňovacích prvků: zdola a shora - každý po 1-2 prvcích, po stranách - 2x více. Celkové hypotéky by měly být nejméně 8 kusů, vzdálenost mezi nimi je cca 70 cm.

Vlastnosti upevňovacích kovových konstrukcí

Montáž mezi okenními otvory

Třetí možnost instalace je mezi skly, používá se poměrně zřídka. Nejprve je nutné svařovat ocelové pásy s vyvrtanými otvory pro spojovací materiál na kov. Pomocí silných kotev vhodných průřezů se upevňují k okennímu otvoru, je poměrně problematické je vytáhnout ze zdi.

Závěr

Abyste se mohli plně chránit před neoprávněným vstupem nežádoucích hostů, musíte se pečlivě připravit. Pokud máte v plánu koupit hotový výrobek, měli byste se obrátit na ověřené společnosti s dobrým hodnocením. S individuálním designem je důležité zvolit nejen vzor, ​​ale také ocel požadované sekce. Tento dekorativní vzor by měl zabránit pronikání zvenčí.

Řekněte nám v komentářích, jakou ochranu jste si vybrali pro svůj domov a proč. Jaká byla priorita nákupu?

Video: výběr zajímavých možností pro okenní mřížky