Výtažky do kuchyně s odvětráním do větrání: výhody a nevýhody

Přibližně t účinnost kuchyňské digestoře závisí na mikroklima v celém domě. Existují dva zásadně odlišné systémy: digestoře do kuchyně s ventilací a autonomními digestoři, které pracují na principu recyklace. Kukly s větrákem jsou považovány za účinnější, vydávají méně hluku a zajišťují výměnu vzduchu požadovanou stavebními normami.

Kryt nad sporákem

Video: jak si vybrat kuchyňskou digestoř

Druhy kuchyňských digestoří

Všechny kukly pro domácnost by měly pumpovat přes hodinu množství vzduchu, které se rovná desetinásobku objemu kuchyně. Takový požadavek je obsažen v hygienických normách, je založen na skutečnosti, že topné spotřebiče pracují v kuchyni, často je zde otevřený plamen, jídlo je vařeno a vlhkost je zvýšena. Všechna tato zařízení přispívají k akumulaci oxidu uhličitého, vodní páry, pachů v místnosti.

Sanitární normy vyžadují organizaci odvádění odpadního vzduchu

Když se podíváte na rošt kuchyňské digestoře, který pracoval na sporáku v průměrné rodině měsíc, můžete vidět značné množství znečištění. Bez tohoto zařízení by se všechny nečistoty usadily na nábytku, stropu a nádobí. Zvýšená vlhkost přispívá k předčasnému zničení nábytku , kazí výzdobu stropů a stěn. Při vysokých teplotách a otevřeném plameni je obsah kyslíku výrazně snížen.

Na větrací mřížce se hromadí tolik nečistot

Kontaminovaný vzduch musí být odstraněn. Tohoto cíle je dosaženo dvěma způsoby: vynášením znečištěného vzduchu a jeho nahrazením čistou nebo cirkulující filtrací.

a) Recirkulace b) Odstranění odpadního vzduchu čerstvým vzduchem

S kohoutkem

Kuchyňské digestoře s odvětráním do větrání jsou klasickými a nejznámějšími spotřebiči, které jsou instalovány v bezprostřední blízkosti kamen jako hlavní zdroj znečištění. Deštník sání vzduchu je vybaven speciální odnímatelnou mřížkou, na které se usazují kapky tuku a prachu. To má zabránit vniknutí nečistot do běžného kanálu. Větrání je obvykle nuceno pomocí vestavěného ventilátoru.

Odstraňování vzduchu větracím otvorem s výfukovým ventilátorem

Pro provoz takového krytu je nezbytnézajištění přítoku, protože odtok vzduchu je významný. V nepřítomnosti přítoku - malé okno nebo speciální přítokový kanál - takzvané převrácení nastane, když vzduch z ventilačního kanálu sám je nasáván do místnosti se vzácnou atmosférou.

Výfukový kryt, který se připojuje k ventilačnímu potrubí

Související článek:

Plastové vzduchové kanály a armatury pro ventilaci. Zvláštní přehled poskytuje užitečné informace o použití a typech armatur pro plastické větrání.

Bez kohoutku

Kukly v kuchyni bez odsávání ve větrání jsou výkonné vzduchové filtry. Jsou také namontovány v blízkosti desek, ale mají menší rozměry. Kromě vyjímatelné mřížky a ventilátoru, jejich design zahrnuje filtrační systémy:

  • Hrubý filtr, který zadržuje vlhkost, kapky tuku a domácí prach, je opakovaně použitelná malá plastová nebo hliníková odnímatelná mřížka;
  • uhlíkový filtr, který odstraňuje mikročástice, absorbuje vodní páru a pachy, tento filtr je navržen na dobu přibližně jednoho měsíce, po které musí být vyměněn.

Obvodový kryt

Výkon takového čisticího systému splňuje hygienické normy, ale pro jeho dosažení je nutné používat výkonnější elektromotory. Postupem času, jak se filtry zašpiníklesá. Uhlíkový filtr nelze vyčistit, musí být zlikvidován a nahrazen novým.

Uhlíkové filtry pro kuchyňské extrakty

Druhy krytů

Sporák může být umístěn na různých místech místnosti, dokonce i uprostřed. Proto mohou mít digestoře odlišnou konstrukci v závislosti na umístění desky. Rozlišují se tyto hlavní typy:

  • úhlové;
  • stěna;
  • ostrov.

Různé provedení digestoří v závislosti na umístění desky

Možnosti stěn jsou nejoblíbenější díky klasickému uspořádání desky. Může mít různé tvary kopule.

Klasický nástěnný kryt

Ostrov - jsou umístěny nad samostatnou deskou, která nepřiléhá ke stěně, a jsou připevněny ke stropu kabelem nebo speciální trubkou. Nejčastěji mají kopulovitý tvar pro zachycení více páry. V souladu s návrhem nápad může být skutečný dekorativní prvek místnosti.

Kuchyňský digestoř ve stylu ostrova s ​​úložným prostorem pro příslušenství

Vestavěné digestoře se používají pro malé prostory a montují se do dekorativní krabice nebo vestavěné skříně. Nejčastěji je vybaven speciálním posuvným panelem, který zvyšuje prácipovrchu. Hlavní výhodou je úspora místa s efektivním provozem.

Vestavný kryt s posuvným panelem

Vlastnosti provozu digestoří

Odsávací digestoř s kohoutkem se velmi snadno používá, protože nevyžaduje výměnu filtrů a sledování výkonu. Elektromotor, který zajišťuje nucenou cirkulaci, je umístěn přímo nad otvorem kanálu, takže jeho provoz není téměř slyšitelný. Jediné, co vyžaduje vestavěnou kapotu během provozu - pravidelné čištění vyjímatelných částí. Mřížka by se měla umýt jednou za měsíc a lopatky ventilátoru by se měly čistit jednou ročně.

Autonomní ventilační systémy vyžadují nejen pravidelné mytí, ale také častou výměnu filtrů, což je velmi drahé. Při práci musí vzduch překonat vážnou překážku ve formě hustého uhlíkového filtru, díky čemuž jeho rychlost dramaticky klesá. Autonomní elektromotory jsou výkonnější, proto produkují více hluku.

Filtr na dřevěné uhlí

Instalace různých provedení digestoří

Většina bytových domů zajišťuje připojení kuchyňského digestoře ke společnému ventilačnímu potrubí, ale to není technicky vždy možné. Kukly v kuchyni bez větve k celkové ventilaci jsou vhodné, protože jedinou podmínkou pro jejich instalaci je přítomnost blízké elektrické zásuvky.

Samostatný systém větrání zabudovaný ve zdi

V obytných domech není větrání vždy umístěno v bezprostřední blízkosti kuchyňského sporáku. Někdy musíte pro výstup použít dlouhý kanál, kterým je hliníková ohebná hadice nebo potrubí.

Použití kruhového potrubí

Obdélníkový kanál k ventilačnímu kanálu

Je třeba poznamenat, že při použití vlnité trubky jako vzduchového kanálu může být ztráta výkonu 30%, to samé se stane v případě velkého počtu otáček. Při instalaci je důležité umístit výfukový deštník tak, aby trubka potrubí měla nejkratší délku a všechny ohyby byly v tupém úhlu.

Větrací potrubí pod stropem

Související článek:

Silentní ventilátor se zpětným ventilem. Přehled moderních ventilátorů pro odsávání s pokyny pro instalaci ve speciální publikaci našeho portálu.

Kanál pro odpadní vzduch může být umístěn za zavěšeným stropem, pokud je používán ve vaší kuchyni, nebo přímo nad kuchyňskou linkou co nejblíže ke skříni.

Možnosti pokládky potrubí

Odsávací digestoř pro kuchyně s odvětráváním do ventilace by měla být používána pouze v případě, že tento otvor není jediný. V typických domech podle norem výfukových otvorůkoupelny, koupelny a kuchyně. Zavřete-li kuchyňský otvor odsávacím digestoří, bude provádět své funkce pouze v případě, že ventilátor pracuje. V případě, že je kuchyňská linka vypnuta, funkce větrání v koupelně přebírá funkci výměny vzduchu. Protože jeden z východů je prakticky vyloučen ze systému výměny vzduchu, musí být pro dostatečné větrání uspořádán konstantní přítok.

Organizace výměny vzduchu za přítomnosti několika větracích otvorů

Pokud je kuchyňský průduch jediný, pak bude použití integrované ventilace nepohodlné, protože výměna vzduchu v celém bytě bude narušena, mikroklima se bude výrazně zhoršovat, stejně jako zdraví rodinných příslušníků.

Odsavač v kuchyni

Kalkulačka pro výpočet průměru potrubí pro rychlost a výkon výfuku

Podle jakých kritérií zvolit kryt

Vestavěný kryt bude ideálním řešením pro byt v následujících případech:

  • přítomnost několika větracích otvorů, když jeden z nich rozbije systém výměny vzduchu;
  • v případě potřeby s výjimkou výměny spotřebních dílů;
  • chcete-li mít výkonný kryt s nízkou úrovní hluku a nízkou spotřebou energie.

Video: instalace do digestoře v kuchyni s odsáváním vzduchu do větrací šachty