Výběr potrubí pro vytápění: které materiály jsou lepší?

Standardní systém zásobování teplem v městském bytě zajišťuje kabeláž z kovových trubek. V moderním trhu lze nalézt mnohem větší množství materiálů, které lze použít pro domácí autonomní nebo centralizované zásobování teplem. Chcete-li pochopit tento rozsah a učinit správnou volbu, měli byste vědět, které trubky pro vytápění jsou vhodnější v různých situacích.

Topné potrubí v nevytápěném podkroví

Potrubí pro vytápění: které z nich jsou lepší?

Mezi hlavními parametry, které určují, které je lepší použít potrubí pro vytápění, stojí za zmínku:

 • vlastnosti potrubních rozvodů - přítomnost obtížně instalovatelných míst apřídavná připojení (např. systémy podlahového vytápění );
 • způsoby pokládání, které mohou být vnější nebo skryté, když je trubka držena uvnitř stěny, za sádrokartonem nebo dokonce pod podlahou;
 • systém vytápění, který může zahrnovat pokládání na vytápěné nebo nevyhřívané sklepy a podkroví.

Záležitosti týkající se volby a teploty chladicí kapaliny a jejího pracovního tlaku.Určitý vliv má také udržovatelnost materiálu, jeho životnost a hmotnost elektroměru. A dokonce i požadavky na instalaci potrubí. A jeden z nejdůležitějších faktorů, které jsou orientovány během vytápění ve velké budově (zejména ve dvou nebo třípatrové budově), lze nazvat náklady na potrubí.

Technické vlastnosti polypropylenových trubek pro vytápění

\ t

Potrubí pro vytápění, vyrobené z polypropylenu, je jednou z nákladově nejefektivnějších možností. Náklady na výrobky vhodné pro systém podlahového vytápění jsou tedy přibližně 25–30 rublů. pro 1 metr, a pro polypropylenové trubky pro vytápění s vyšší teplotou pro vytápění, cena za metr začíná od 35-40 rublů.

Trubky z polypropylenu

Kromě toho má materiál poměrně vhodné parametry jak pro systémy vytápění soukromých domů, tak i pro systémy s centrálním vytápěním. I když ne každá polypropylenová trubka je schopnaodolávat vysoké teplotě pracovního prostředí Pro tento účel je vybrán pouze speciální vyztužený polypropylen. Použití běžného materiálu může vést k deformaci potrubí a vzniku nouze.

Tabulka 1. Polypropylenové trubky pro vytápění: technické vlastnosti

Název parametru Hodnota parametru
Maximální provozní teplota až ​​95 stupňů
Životnost potrubí až 50 let
Maximální tlak 20–25 atm. (2,0–2,5 MPa)

Existují tři typy potrubí z polypropylenu, které se nejčastěji používají k vytvoření systémů pro vytápění domu nebo domu:

 • potrubí typu PN20 vyztužené hliníkem . Schopen odolat tlaku až 2 MPa a teplotám až 80 stupňů. Nevztahuje se na centrální vytápění, ale je vhodný pro autonomní - zejména při použití kondenzačních kotlů;
 • trubka PN25 polypropylen pro vytápění, vyztužená skleněnými vlákny , jejíž cena bude maximální. Ale technické vlastnosti tohoto výrobku jsou nejlepší ze všech - maximální teplota může dosáhnout 95 stupňů, tlak - 2,5 MPa, což umožňuje jeho použití jak v domech, tak v bytech s centralizovanou komunikací;
 • Potrubí PN 25 s výztuží z hliníkové fólie . Vhodné také pro centrální a autonomní vytápění.

VšeTyto trubky se montují svařováním pomocí speciálních páječek.Nejvhodnější možností pro instalaci je současně vyztužení skleněnými vlákny.Nejprve není třeba čistit - vyztužení takové trubky je z jednoho kusu s plastem. Za druhé, koeficient roztažnosti materiálu je 5 krát nižší než u běžného polypropylenu.

Svařování polypropylenových trubek

Další výhody polypropylenových trubek, kromě schopnosti odolávat zvýšeným teplotám a tlakům, zahrnují:

 • vysoká hustota, která umožňuje, aby trubky odolávaly mechanickému namáhání a vydržely déle;
 • snadnost zpracování - úseky potrubí se snadno ohýbají;
 • nízká hmotnost, zjednodušení přepravy výrobků a snížení zatížení základny potrubí.
Buďte si vědomi!Navzdory vysoké provozní teplotě je polypropylenová trubka nejčastěji používána pro nezávislé topení, ve kterém je v topném médiu generováno méně tepla. V přítomnosti centralizovaného zásobování teplem v domě nebo bytě se upřednostňují kovové konstrukce.

Trubky kovové a plastové pro vytápění: ceny a funkce

\ t

Kov-plast se používá k vytápění ne méně často než polypropylen. Jeho hlavní přednosti jsou přibližně stejná - lehkost, kompaktnost a schopnost odolat vysoké teplotě pracovního prostředí. Další další plus je malý.tloušťka stěny, díky níž je vnější průměr trubky menší než průměr polypropylenu. Kromě toho při montáži plastových potrubí není nutné používat speciální nástroje a zařízení. Hliníková vrstva a chladicí kapalina nejsou ve vzájemném kontaktu, což zabraňuje korozi.

Trubka kov-plast pro vytápění

Při výběru trubky z kovového plastu je třeba si uvědomit, že se pro ně používají dvě armatury - lis a stlačení. První jsou vhodnější pro vytápění. Zatímco kompresní prvky mohou časem unikat, což vyžaduje periodické utahování.

Tabulka 2. Náklady na kovové a plastové konstrukce

Název parametru Obrázek Průměr, mm Cena 1 položka m., Rub.
PE-RT HERZ

16 110
20 120
26 240
PE-RT /Al /PE-HD 16 90
20 125
26 220
PE-RT /Al /PE-RT 16 95
20 100

Přehled kovových výrobků

\ t

Volba černého kovu jako materiálu pro topné trubky by si měla být vědoma jeho pozitivních a negativních vlastností:​​

 • potrubí z černé oceli má vysokou teplotu tání (nad 1500 stupňů);
 • materiál má vysokou tepelnou vodivost, což zvyšuje tepelné ztráty při dodávce chladiva do radiátorů ;
 • potrubí nemusí být upevněno;
 • obyčejná ocel není vhodná pro podomítkové těsnění, protože rychle rzi.

Ocelové trubky pro nezávislé topení

Nerezová ocel má mnoho výhod. Mezi nimi - necitlivost na korozi, dobrý vzhled a schopnost odolat vysokému tlaku. Samotné trubky mohou být použity pro otevřené i skryté vedení.

Tabulka 3. Ceny ocelových trubek

\ t
Obrázek Průměr, mm Cena 1 položka m., Rub.
obyčejná ocel
15 60
20 75
32 120
Nerezová ocel
15 140
20 270
25 400

Použití měděných trubek a tvarovek pro vytápění

Pomocí měděných trubek a tvarovek pro vytápění je možné dosáhnout maximální účinnosti dodávky tepla. Namontujte tyto materiály déle, protože je potřeba získat svařovaný spoj, ale jejich spolehlivost je mnohem vyšší. Další omezení použití mědi - neschopnost používat takové trubky s hliníkovými radiátory. Tam je měděná trubka pro vytápění je poměrně drahé - cena za metr začínáod 250 rub.

Tabulka 4. Ceny měděných trubek pro vytápění

Obrázek Průměr, mm Cena 1 položka m., Rub.
15 250
22 450
35 650

Měděné topné trubky

Trubky z polyethylenu: jednoduchost a trvanlivost

Polyethylenové potrubí je vynikající volbou pro topný systém. Především díky vysoké pevnosti materiálu a schopnosti odolat teplotám až 90 stupňů (krátkodobě až 100 stupňů). A životnost těchto výrobků dosahuje 50 let. Kromě toho může být takový výrobek namontován a skryt a otevřen. I když ve druhém případě může nastat otázka, jak vyzdobit topnou trubku v místnosti (fotografie možných variant ve velkém množství lze nalézt na internetu).

Topení z polyethylenu

Systém trubek PEX se montuje pomocí speciálního kování. K tomuto účelu se na trubku nasadí kroužek nebo objímka a jeho průměr se rozšíří pomocí speciálního zařízení. Poté se prvek nejprve napne na spojce, poté na objímce. Výsledkem je mimořádně silné spojení.

Připojení polyethylenových trubek

Tabulka 5. Plastové trubky pro vytápění: rozměry a ceny

Obrázek Průměr, mm Cena 1 položka m., Rub.
20 30
25 50
32 80

Přezkum videa: volba potrubí pro topné systémy

Výběr průměrů potrubí

Po určení materiálu potrubí je třeba zvolit také jejich průměr. To provedete malým výpočtem, který používá hodnoty jako:

 • rychlost pohybu pracovního prostředí;
 • tepelné zatížení systému;
 • oblast obsluhovaných prostor;
 • klimatické parametry regionu.

Podle norem je stanoveno, že pro místnost se stropy o výšce 2,5–3 m pro vytápění 1 m2. m. plocha vyžaduje alespoň 0,1 kW energie.Na základě této hodnoty se nejprve vypočítá počet a plocha radiátorů v prostorách (rychlost je 0,5–0,7 m /s). Správně zvolené potrubí umožňuje zvýšit účinnost celého topného systému. Nejčastěji trvá jeho vnitřní průměr bez ohledu na výsledky výpočtu alespoň 10 mm.

Topná trubka 25 mm

U topného systému s přirozenou cirkulací chladicí kapaliny bude průměr větší - od 25 do 32 mm. Velikost vratného potrubí se volí podle parametru výstupního otvoru kotle. Pokud má průměr 50 mm, měla by být stejná hodnota jako potrubí.

Důležité!Při použití potrubí pro autonomní účelyUvnitř vytápění domu lze jako materiál použít téměř jakoukoli možnost, od polyethylenu po nerezovou ocel. A volba závisí na preferencích majitele.

Nezávislý systém vytápění

Související článek:

Co je lepší zvolit bimetalická topná tělesa? Ve speciální publikaci našeho online magazínu představíme podrobný přehled výhod, cen a značek bimetalových radiátorů.

Materiály pro izolaci topných trubek

Pokud je to nutné pro snížení tepelných ztrát a zvýšení účinnosti vnitřního vytápění, můžete použít speciální ohřívací materiály. Nejčastěji je ohřívač pro topné trubky vybrán z následujícího seznamu:

 • čedič nebo minerální vlna;

Minwat pro izolaci

 • expandovaného polystyrenu;

Pěnový polystyren pro izolaci topného systému

 • ruberoid.

Střešní materiál jako izolace

Volba vhodného materiálu do značné míry závisí na umístění potrubí, které chcete izolovat. Potřebujeme izolaci pro komunikaci, která se nachází v pokojích, na ulici a v podzemí. A každá taková metoda má své vlastní zvláštnosti.

Izolace potrubí v místnosti

se zahřejepotrubí v normální místnosti není nutné. Pro tu část topného systému, která prochází nevyhřívaným územím, je však tento postup povinný. Tedy, rysem trubek procházejících suterénem je nedostatek vodotěsnosti. Proto zde můžete použít materiály jako polyuretan, pěnový plast a čedičovou vlnu, aby se snížily tepelné ztráty potrubí.

Čedičová vlna pro izolaci potrubí v podkroví

V takových případech se často používají speciální kryty z expandovaného polystyrenu. Ale nejoblíbenější je nejlevnější materiál - minerální vlna. Pro izolaci potrubí a topné nádrže v podkroví používejte materiály odolné vůči silnému teplu. Tato potřeba vzniká v důsledku zvýšení teploty v nádrži nad 100 stupňů.

Polystyren pro izolaci potrubí

Ochrana komunikace v podzemí

Při pokládce trubek pro centralizované vytápění v podzemí je nutné vzít v úvahu takové vlastnosti, jako je stupeň zamrznutí. A pro ochranu komunikace před mrazem by měly být pohřbeny pod touto značkou. Kromě toho je nežádoucí získat vlhkost na izolaci. Jako ohřívací materiál se používá minvuta, pěna nebo polystyrenová pěna.

Pěnoplast na ochranu trubek pod zemí

Populární způsob ochrany před zamrznutím je použití struktur, které již byly přijatyizolace během výroby. Konfigurace těchto produktů se může lišit. Ale běžnou věcí je přítomnost ochranného izolačního pouzdra.

Již připravená izolovaná potrubí

Izolace trubek na ulici

Pro tepelnou izolaci centrálních rozvodů tepla, umístěných na ulici, ale nad úrovní terénu, nejčastěji využívané:

 • minerální vlna;
 • navíjení hedvábnými nitěmi nebo kovovým drátem;
 • ruberoid.

Navíjení trubky minerální vlnou

Izolace umožňuje, aby trubky ztratily méně tepla a v důsledku toho zvýšily účinnost centralizovaného systému. Stejné akce zajišťují zvýšení teploty v domě. Nedostatečná tepelná izolace je totiž jedním z důvodů nedostatečného vytápění prostor během zimního období.

Video přehled: porovnání typů tepelných izolací pro trubky