Vysílání v bytě ze štítu s rukama

D Ohm by měl být pohodlný, čistý a bezpečný. Je to poslední bod, který by měl být věnován maximální pozornost, pokud jde o elektrické vedení. Starý byt nebo nový - je nutné, aby byla elektřina prováděna podle všech pravidel a s přihlédnutím ke stanoveným normám. Zapojení v bytě ze štítu vlastníma rukama - to není velmi jednoduchá záležitost, ale je velmi reálné, pokud zjistíte, jak dělat všechno správně, jaké kabely používat a dodržovat bezpečnostní opatření. Aby vše šlo hladce a bez jisker, doporučujeme se dozvědět více o zapojení.

Vyslání do bytu ze štítu vlastníma rukama

Video: schéma zapojení v bytě

Plán

Než začnete s kabeláží v bytě vlastníma rukama z panelu, musíte vytvořit jeho plán. A v tomto bodě je třeba přistupovat velmi vážně, protože bezpečnost všech obyvatel bytu bude záviset na správnosti plánování a následně na realizaci v naturáliích. Pokud existuje alespoň minimální pojetí toho, co je elektrický proud, pak nebude žádný problém. Musíte provést výpočet zatížení a udělat výkres na papíře. Správně identifikovat všechny elektrickébody v bytě (zásuvky, vypínače, vodiče, vstupy a výstupy) je nutné dodržet standardizované označení na plánu. Toto schéma pomůže pokládat kabely, které vydrží určité zatížení. Při stejném plánu je důležité vzít v úvahu umístění domácích spotřebičů: například rychlovarnou konvici a kotel vyžadují vodiče s velkým průřezem a žárovku a televizor je nepotřebují.

Příklad schématu elektrikáře pro byt

Pokud jde o režim, je nezbytné určit místa distribuce. Existují tři typy zapojení: paralelní, sériové a smíšené. Je to poslední možnost, která je racionální používat - je levnější než ostatní ostatní z hlediska materiálních nákladů a nejúčinnější. Aby bylo jednodušší položit, zde je přibližný plán rozdělení bodů spojení:

 • Světlo v kuchyni, předsíni, obytných místnostech.
 • Světlo v záchodě a koupelně.
 • Napájení zásuvek v obytných místnostech a chodbě.
 • Elektrické zásuvky v kuchyni.​​
 • Napájení elektrických zásuvek, pokud existují. Také pokud je kotel, je také lepší přidělit jej pro připojení přes samostatný vodič přímo k panelu.

Distribuce automatů funkčními skupinami elektrických spotřebičů

Výše ​​uvedený plán je jen příklad, může existovat mnoho možností, hlavní je spočítat zatížení a správně seskupit spojovací body.

Výpočet zatížení elektrických rozvodů

Přípravné práce neskončí pouze vytvořením plánu: musí být schváleny příslušnými regulačními orgány a teprve poté lze zahájit instalaci a kabeláž.

Metody instalace

Zapojení v bytě lze namontovat dvěma způsoby: otevřeným a zavřeným.

Různé možnosti vedení kabelů

Je to první varianta, která se nejčastěji používá u bytů, všechny dráty jsou ukryty pod vrstvou sádry ve speciálních drážkách. K tomu je nutné vytvořit stěny.

Stěny pro elektrické rozvody

Jsou zde také pravidla:

 1. Dráty by měly být položeny přesně kolmo.
 2. Hloubka chromování stěn je 2 cm, takže v případě potřeby může být dosaženo výměny.
 3. Kabely musí být zajištěny kabelovými páskami nebo hmoždinkami.
 4. Pokud to finanční prostředky dovolují, je možné a nejlépe držet kabel ve speciálním pouzdru. V případě požáru tato hadice evakuuje dráty a nebezpečí se dále nerozšíří.

Otevřená metoda se nejčastěji používá v kancelářských prostorech, ale může být realizována i v bytech.

Otevřená metoda zapojení

Zpočátku se vedení pokládá na povrch stěn a stropu bez vybrání, pak se skrývá v krabici o vhodné velikosti. Pokud existují stropní lišty ajejich šířka umožňuje skrýt krabici pod nimi, takže si můžete uvědomit skryté vedení, které lze kdykoliv dosáhnout s minimální ztrátou vzhledu interiéru.

Zvláštností otevřeného vedení je to, že zásuvky se neskrývají do zdi, to znamená, že pro ně není třeba vytvářet zvláštní vybrání.

Je nutné vést hlavní vodič z rozvaděče, který je umístěn na přistání, je veden do rozvaděče, nebo do rozvaděče, který je umístěn přímo v bytě, a je již rozdělován do všech míst v plánu.

Elektrický panel u vchodu do domu

Uspořádání kabeláže plochého panelu

Pro výpočet požadovaného množství šňůry a jejího průřezu je třeba konzultovat plán a trávit čas měřením vzdáleností v bytě. Ale neberte vodiče do blízkosti výpočtů, měli byste vždy vytvořit okraj asi 10 cm na každé straně. Pro výpočet požadovaného průřezu kabelu použijte níže uvedenou kalkulačku.

Před sešíváním stěn a řezáním vodičů je třeba na stěně vytvořit označení, kde můžete nakreslit tažené vodiče z hlavní spojovací skříně do montážních bodů, tj. Zásuvek, lamp, lustrů. .

Zveřejnění značek s doporučeními

Další etapou je instalace těchto bodů, což znamená, že nejprve vedou drát a pak namontují podlahovou desku,totéž by mělo být provedeno s body osvětlení.

Zařízení zásuvky pro spodní desku

Přístroj poklepává pod vedením

Veďte kabel do zásuvky

Hotové skryté vedení

Související článek:

Elektrické zapojení v dřevěném domě je krok za krokem. V samostatné publikaci jsou uvedeny podrobné informace o příslušném zdroji napájení dřevěného domu.

Automaty, dráty, zabezpečení

Pokud provádíte elektroinstalaci elektřiny v bytě z panelu vlastními rukama, pak musí existovat automatická zařízení, tj. Automatické vypínání určitých skupin bodů v domácí síti. U vývodky by tedy stroj neměl být menší než 16 A, průřez vodiče by měl být 2,5 mm². Automat za 10 A by měl být zodpovědný za osvětlení, připojený vodič a světelná zařízení by měly být 1,5 mm².

Používáme automatické stroje pro každou skupinu spotřebitelů

Jedním z „nejsilnějších“ spotřebičů v bytě je elektrický sporák a kotel, na které by měly být přivedeny vodiče o průřezu 4 mm² a jejich automatické zařízení by mělo být nejméně 20 A. Toto vše je umístěno v rozvodné skříni, která je umístěna na chodbě. Důležité: nepoužívejte stroj více, než je uvedeno v níže uvedeném seznamu, jinak bude vodič jednoduše hořet.

Kabelový průřez - 1,5 mm², automatický 10 A, 2,5 - 16 A, 4 - 20 A.

Pro připojeníAutomat všech potřebných bodů musí použít speciální sběrnici a v žádném případě kusy drátu.

Autobus pro připojení všech bodů ke stroji

Každý štít by měl mít automatickou vstupní schránku (přepínač, který vypne napájení celého bytu). To je důležitý bod, protože ho využívají především v nouzových situacích, například v případě požáru nebo úniku vody z horního bytu.

Vodiče izolované na mědi se používají pro byt nebo jiné obydlí.

Používáme pouze měděné dráty

Neprorážejí se, protože hliník neodolává ohybu a má také schopnost vést proud lépe.

Bezpečnostní pravidla:

 • Před instalací elektroinstalace musíte vypnout elektřinu.
 • Nepokládejte kabel, pokud je pod proudem.
 • Je-li nutné pájet dráty, mělo by to být provedeno ve speciálních rukavicích.
 • Než zatáhnete dráty do trubice, musíte z nich odstranit všechny otřepy.

Závěry

Zapojení v bytě z palubní desky vlastníma rukama je odpovědnou záležitostí, mělo by být provedeno pouze po předběžné teoretické přípravě a pokud možno po konzultaci elektrikáře. V tomto případě je důležité dělat vše jasně a správně a dodržovat bezpečnostní předpisy.

Video-lekce o tajemství sestavy a výběru elektrického paneluautomaty