Jak vytvořit základnu sloupku vlastníma rukama: podrobné pokyny s fotografiemi a videy

D Dřevěné a panelové domy ukládají podstatně méně požadavků na základ (základnu) než cihla, kámen, blok nebo beton. To je způsobeno nižší hmotností konstrukce, která snižuje zatížení na zemi. Pokud se rozhodnete, že sloupec nadace s vlastními rukama, krok-za-krokem pokyny, které najdete v tomto článku vám pomůže správně určit postup a vypočítat náklady na materiál a práci.

Příklad základny sloupu

Výhody a nevýhody sloupcovézáklady

Hlavní výhoda základů tohoto typu je nízká. Koneckonců, není třeba kopat hluboký dlouhý příkop podél celého obvodu domu, jako to dělají při stavbě normální pásové základny. Také nemusíte plnit obrovskou tlustou betonovou podložku, jak to dělají pro desku základny. Sloupcový základ je silně oříznutá verze páskové základny, takže jsou v ní obsaženy všechny výhody a nevýhody rodiče. Výhody sloupcové základny zahrnují:

 • nízké náklady i při maximální hloubce;
 • vysoká odolnost proti vrhu půdy;
 • snadná instalace (nevyžaduje výkonné stavební zařízení).
​​

Sloupový základ z cihel a betonu

Mezi nevýhody patří:

 • nízký odpor vůči zemnímu pohybu;
 • nízká odolnost vůči bočním zatížením (mudflow, hurikán);
 • neschopnost používat na mokřadních nebo mobilních půdách.

Základ sloupku s betonovou mřížkou

Druhy sloupových základů

Existují tři hlavní typy těchto základů:

 • není pohřben;
 • nízká hloubka;
 • pod hloubkou zamrznutí zeminy.

Dřevěná mřížka

Mělký sloupovitý základ

Tento typ základu se používá vregionech, kde je kombinace pozitivních zimních teplot a nízkých srážek. Lze je použít i v jiných regionech, ale pouze pro jednopodlažní rámové domy. To je způsobeno nižší nosností.

Užitečné informace!Nejčastěji se takový základ používá pro různé dřevěné budovy.

Low-pochovaný sloupcový základ

Sloupovitý neposkvrněný základ

Tento typ základny je vyzkoušen stejným způsobem jako nekrytý. Rozdíl je v tom, že na tomto základě je možné postavit jednopatrové domy z kulatiny nebo dřeva, jakož i rámové konstrukce s výškou 2-3 pater.

Různé neshloubené základny

Nadace založená pod hloubkou zamrzání půdy

Tento typ základny má maximální pevnost a únosnost a není ovlivněn ani zvedáním půdy. Proto se používá pro všechny dřevěné domy a stavby.

Otok půdy nad hloubkou mrazu

Jak funguje sloupová nadace

Základ sloupce tvoří:

 • polštářek z písku;
 • základová deska ze železobetonu;
 • sloupové cihly, bloky nebo beton;
 • kovový, dřevěný nebo betonový rošt.

Jak funguje pilotový základ na pevné a trvanlivé půdě

Polštář a železobetonsporák

Polštář z písku a sutiny, jakož i železobetonová základní deska zajišťují rovnoměrné rozložení hmotnosti budovy nad zemí. Čím menší je plocha desky, tím větší je tlak na půdu. Při vytváření polštáře, nezapomeňte použít razklintsovku - speciální postup pro pokládku sutin, ve kterém každá horní vrstva je položen materiál menší frakce, než šel na dně. Pokud nechcete rasklintsovku nebo použít pouze pískový polštář, pak tlak na zemi bude nerovnoměrný a na některých místech je možné pokles půdy. Na pevných půdách můžete potrubí umístit přímo na polštář sutin.

Štěrkové frakce

Pilíř

Sloupy jsou vyrobeny z různých materiálů. Nejoblíbenější cihla, škvára a železobeton. Podle jejich vlastností jsou stejné, ale lití železobetonového sloupu potrvá o něco méně času než položení bloku a zejména cihel. Jako bednění pro beton se používají dřevěné nebo plastové krabice, polystyrénové konstrukce, azbestové trubky velkého průměru. Pokud se rozhodnete udělat sloupovou základnu azbestových trubek vlastníma rukama, video vám pomůže pochopit základní principy této práce.

Azbestové trubky

Video: výztuž a betonáž azbestových cementových trubek

Rosterck

Velká vzdálenost mezi sloupy (1,5–4,5 metru) snižuje náklady a pracnost práce, ale nepříznivě ovlivňuje stěnu, což vede k úpadku jednotlivců.pozemků. Aby se tomu zabránilo, je na sloupech namontován rošt - nosný nosník se zvýšenou tuhostí, který poskytuje oporu pro stěnu po celé délce mezi jednotlivými prvky základu. Rostverk ze železobetonu, dřeva nebo oceli. Vlastnosti mřížky a maximální přípustná vzdálenost závisí na použitém materiálu. Pro dřevěné domy jsou tyto vzdálenosti stejné:

Jak je betonová mřížka uspořádána

Výpočet základu

Správný výpočet nadace zohledňuje následující body:

 • určují typ půdy;
 • stanovení hloubky zmrazení;
 • výpočet hloubky základu;
 • výběr materiálů pro kolonu;
 • stanovení optimální vzdálenosti mezi sloupy (v závislosti na typu roštu).

Důsledky nesprávného výpočtu nadace

Stanovení typu půdy

\ t

Pro ty, kteří se rozhodnou vybudovat sloupcovitý základ vlastními rukama, instrukce krok za krokem začíná pozemním testováním, je vhodná pro tento typ základů? Tento typ základu nelze stavět na svazích hor nebo na šikmých plochách, protože jeho horizontální stabilita je minimální. Je také nežádoucí stavět tam, kde jsou průměrné roční srážky vysoké nebo v blízkosti se nacházejí bažiny a řeky. V těchto místech je půda nasycena vodou do hloubky několika metrů, a proto není schopna odolat takovému zatížení. Celkověostatní místa k výstavbě domu na takovém základě je dost možná.

Různé druhy půdy

Výpočet hloubky zamrznutí a prohloubení suterénu

Zimní mráz vede k zamrznutí vody, která vyplňuje půdu. Čím nižší je teplota vzduchu, tím hlouběji mráz proniká do půdy. Hloubka zamrznutí závisí na venkovní teplotě, struktuře půdy a hladině podzemních vod. Mělký základ se proto používá pouze v těch oblastech, kde zimní teplota neklesá pod mínus 5 stupňů. Pokud nevíte, jaká je hloubka zamrznutí ve vaší oblasti, použijte stůl nebo kontaktujte stavitele.

Užitečné informace!Po výpočtu hloubky zamrznutí přidejte k ní tloušťku štěrku (30–40 cm). Výsledná hodnota je velikost hloubky základu.

Tabulka hloubky zamrznutí půdy

Kalkulačka pro výpočet zatížení základu piloty nebo sloupu

Sloupový základ do-it-yourself: instrukce krok za krokem

Po stanovení hloubky a vzdálenosti mezi sloupy přistoupit k zemním pracím. Velikost každé jámy by měla být dvakrát větší než základní deska. Hloubka se rovná hloubce základny.

Značení a kopání otvorů pro sloupovitý základ

Po vykopání díry utěsněte její dno ruční, elektrickou nebo benzínovou pěchovadlem.

Benzínový Rammer

nalijte písek(tloušťka vrstvy 7 cm) a utěsněte ji pěchem.

Pískový polštář

Nalijte jednu na tři vrstvy sutí. Pod zlomkem je 40–50 mm, pak 25–35 mm a nejvýše 5–15 mm. Každá vrstva je zhutněna odděleně. Přilepte výztužnou síť a svázejte k ní svislou výztuž, která bude umístěna uvnitř sloupu. Výška výztuže musí být dostatečná, aby se k ní upevnila výztuž mřížky.

Výztuž sloupu a roštu

Nalijte beton o jakosti nižší než M300.

Plnění azbestových trubek betonem

Po 3 dnech položte na výztuhu azbestovou trubku s vnitřním průměrem nad 15 cm. Je nutné nejen nastavit svisle, ale také zajistit stejnou výšku, jinak bude velmi obtížné vyrobit rošt. Naplňte trubky betonem a přikryjte vnější povrch zeminou. Zakryjte konce potrubí střešním papírem nebo nátěrem asfaltu pro hydroizolaci.

Hydroizolace sloupů

Po 10 dnech namontujte bednění a naplňte rošt.

Naplňte mřížku

Související článek:

Tabulka rozměrů betonu na 1 m3.Jak vyrábět kvalitní betonové směsi pro různé účely. Přečtěte si více v samostatné publikaci našeho portálu.

Náklady na výstavbu nadace

Při výpočtu nákladů je třeba vzít v úvahu nejen cenumateriálu a jeho dodání, ale také odměny stavitelů, kteří budou vykonávat určitý druh práce. Pokud se rozhodnete udělat všechny práce sami, pak je třeba zvážit pouze náklady na materiál, včetně dodávky. Chcete-li vybudovat sloupcový základ s vlastními rukama, krok-za-krokem instrukce, která je stanovena v tomto článku (dům 10x10 metrů, azbestové trubky o průměru 200, hloubka pronikání mrazu 1,5 m), budete muset strávit 20-25 tisíc rublů bez přepravních poplatků.

Video: alternativní způsob, jak vyplnit sloupcovitý základ s minimálními náklady