Vypracujeme plán pro jednopatrový dům: projekty, nápady, příležitosti

Jednopatrová budova je nejběžnější variantou pro příměstské oblasti a domy ve venkovských oblastech. Zdá se, že je těžké sestavit plán pro jednopatrový dům ? Ve skutečnosti existuje mnoho faktorů, které by měly být zohledněny při výstavbě individuálního bydlení. To zahrnuje umístění na pozemku, vlastnosti terénu, přítomnost centrálních systémů zásobování vodou a plynem a další inženýrské sítě a nakonec požadavky každého člena rodiny, které musí být zohledněny při budoucím plánování. O tom všem podrobněji v našem materiálu.

Jednopodlažní dům je ideálním řešením pro malou rodinu

Jedno nebo dvě patra?

Zaprvé, výška budoucího domu závisí na velikosti stavebního pozemku. Představte si, že skromná tři nebo čtyři vazby se dostanou pod dům a nenechají žádný prostor pro altány ani pro lázně nebo pro květinové zahrady a zahradu.

Zda se vyplatí kývat s plochou, pokud celá oblast spadá pod nadaci

V tomto případě je logické postavit dům ve dvou nebo dokonce třech podlažích, aby se plocha zvýšila . Užitečná plocha bydlení bude stejná a bude zde místo pro zahradní stavby a záhony.

Pokud plocha pozemku umožňuje výstavbu velkého domu, pak je nejlepší volbou jednopatrová stavba. A nejde ani o to, že je výhodnější pro bydlení, ale tyto budovy budou stát přibližně stejnou cenu jako dvoupatrové domy. Ve skutečnosti budou obyvatelé domu trávit většinu času v přízemí, tuto skutečnost si můžete ověřit svým známým - majiteli dvoupodlažních chalup.

Omezením prostoru prvního patra obětujete pohodlí .

. . . \ t . .
Jednopodlažní dům Dvoupodlažní dům
Pros
Psychologové tvrdí, že společná podlaha spojuje rodinu a dává svým členům více času na komunikaci Vypadá více reprezentativně, zdůrazňuje stav majitele domu
Nedostatek schodů, který usnadňuje život seniorům a rodinám se zdravotně postiženými osobami a malými dětmi Z druhého patra jsou lépe viditelné místo a jeho okolí, je možné instalovat balkon nebo terasu
Snížení nákladů na zdivo (méně vnějších stěn a není třeba je posilovat pro pevnost) Ohřívač druhého patra v chladných dnech
Jednoduchost ve výstavbě a opravách, čištění prostorNáklady na výstavbu druhého patra jsou nižší než náklady na první patro, plus úspory na střešní ploše
Snížení nákladů na vybavení nadace, pokud jde o jednopatrový dům, není třeba vyrábět vyztužený základ
Minusy
Obtíže při plánování, zejména pokud dům zaujímá velkou plochu Schodiště do druhého patra zabírá spoustu místa a vyžaduje dodatečné náklady na uspořádání
Vysoké náklady na zastřešení Ve druhém patře je nutné uspořádat koupelnu
Instalace vyztuženého základu
Druhé patro v horkých dnech musí být chlazeno klimatizací

Přidej užitečnou oblast: fotografické projekty jednopodlažních domů

Při zastavení své volby na jednopatrové stavbě se mnoho lidí domnívá, že v budoucnu nebude možné zvětšit plochu domu. Možnosti rozšíření jsou četné:

 • Pokud dům má suterén předem, můžete vybavit posilovnu, prádelnu, saunu a dokonce ložnici, pokud jsou v suterénu okna;
 • lze instalovat nad mansardovou střechou prvního patra a přidat alespoň jednu třetinu čtverečních metrů celkové plochy. Výsledný prostor se používá pro děti, ložnice nebo pracovnu;
 • používá plochou střechu, na které je odpočívadlo.

Příklad uspořádání ploché střechy

Opce budovy s podkrovím :

Související článek:

Projekty jednopatrových domů se třemi ložnicemi. Jak provést plánování se třemi ložnicemi, které vypracujeme ve speciální publikaci našeho portálu.

Zabýváme se suterénem: plán jednopatrového domu 8 8 a ​​tajemství uspořádání funkčního sklepa

Rozměry a výška suterénu závisí na vlastnostech projektu doma. Mnozí vývojáři se domnívají, že výška suterénu není významná, jen ho trochu zvedněte nad zem ato je dost. Ale to je mylná představa.

Za prvé, čím vyšší je základna, tím menší je riziko pronikání vlhkosti do obytných prostor.Je obzvláště důležité použít vysoce kvalitní hydroizolaci na povrchu suterénu.

Zařízení v přízemí

Minimální výška této části budovy by měla být čtyřicet centimetrů nad úrovní terénu, u dřevostaveb se tento parametr zdvojnásobí. Pokud se na úkor suterénu plánuje rozšíření funkčního prostoru domu, pak jeho výška nad zemí nesmí být menší než jeden a půl metru.

Co byste měli zjistit před plánováním suterénu:

 • teplota klesá v různých obdobích roku;
 • úroveň sněhu a srážek, možnost povodní v důsledku povodní;
 • hladina podzemní vody.

Můžete provést nezbytné výpočty nebo kontaktovat specialisty, kteří mají nejen zkušenosti s vývojem takových projektů, ale také s geodetickými údaji o dané oblasti. Kompetentně vypracují plán jednopatrového domu a nabídnou možnosti pro zvýšení využitelné plochy.

Schéma jednopatrového domu se suterénem 8 x 8 metrů:

Informace!Přítomnost základny umožňuje kvalitní větrání suterénu. Díky vysoké základně můžete dokonce instalovat malá okna anásledně využijte suterénu domu k posilovně, technické místnosti nebo ložnici.

Pokud jde o suterén jednopodlažní budovy 8 x 8, lze použít různé materiály. Monolitické stěny jsou vztyčeny současně jako součást základu, zdiva je vyrobeno na základu, který je nalit do nejvyšší úrovně půdy.

Pokud se v domě nachází pilotová základna, bohužel nebude možné využít suterénu, protože ji nelze zřídit. V těchto domech se sklep nachází mimo dům, na místě

Materiály odolné proti vlhkosti se používají k dokončení základny. Můžete jej vybavit přírodním kamenem, obložením nebo keramickou dlažbou.

Důležité!Dalším prostředkem ochrany suterénu a obytné podlahy před zemní vlhkostí bude slepá plocha. Měla by mít šířku nejméně půl metru.

Výhody a nevýhody plánování jednopatrového domu s podkrovím 10 x 10 metrů

Stavební praxe ukazuje, že domy s manzardem stojí o něco více než domy s obvyklým nebytovým podkrovím. Použité stavební materiály jsou podobné. Jediné, co bude potřeba navíc, je kvalitní izolace a interiérová výzdoba plus inženýrské sítě.

Dispozice jednopodlažního domu s podkrovím 10x10 metrů

Podkroví nelze označit jako plné patro, stejně jako sklep. Tady můžetemísto nejen obytných prostor, ale i zimní zahrady, posilovny, tvůrčí dílny nebo studia.

Zvažte proveditelnost uspořádání podkroví v domě:

\ t
Pros Popis
Další metry čtvereční I když dům má úzkou a vysokou střechu, užitnou plochu lze zvýšit o třetinu s podkrovím. Správně naplánovaný tvar střechy může zvětšit plochu o tři čtvrtiny plochy prvního patra
Využití prostoru pro různé účely V podkroví můžete uspořádat velkou šatnu nebo spíž, kde jsou všechny věci rodiny vhodné. Je tak možné snadno uvolnit přízemí z objemných skříní a stěn.
Ziskovost ve stavebnictvíKonstrukce podkroví je v každém případě levnější než plnohodnotné druhé patro. Pro jeho konstrukci se používají krokvy střechy a levné materiály pro pokovování a izolaci
Atraktivní vzhled Nejen, že domy s podkrovím vypadají atraktivně venku, ale také z této improvizované podlahy můžete obdivovat zahradu a okolí. A uspořádání terasy nebo zimní zahrady v tomto prostoru a vůbec z ní učiní oblíbené rekreační místo.
Nevýhody Popis
Potřeba silného uspořádání podlahy Pokud pro pravidelnou půdu nestojí za tento úkol a dostatečná podlaha, v podkrovípodlaha bude muset být instalována plná, jako v prvním patře, kulatiny a odolná podlaha. Je obzvláště důležité věnovat pozornost tomu, pokud jsou v domě děti.
Potřeba vytápění a kvalitní tepelné izolace Podkrovní pokoj se nachází pod samotnou střechou a v letních dnech může být velmi horký a v zimě chladný. Tuto podlahu byste měli tepelně izolovat a instalovat výkonný topný systém s ventilací.
Obtíže při provádění inženýrských sítí Není těžké provádět elektřinu v podkroví, ale je třeba pečlivě zvážit zásobování vodou a kanalizací.
Obtíže v konstrukci Šikmé roviny a nestandardní okna vyžadují zvláštní přístup k interiérovému designu

Příklad plánování místností domu 10x10 jednopatrových metrů

Plán jednopatrového domu s garáží 8 x 10 metrů: klady a zápory takového plánu

Jednopodlažní dům pojme nejen obytné čtvereční metry. To může také ubytovat garáž pro jeden nebo dokonce dvě auta. Pro ochranu obyvatel je místnost pro auto oddělena od obytných místností plnohodnotnou hlavní stěnou.

Poradenství!Plány jednopatrových domů s garáží by měly vedle brány obsahovat alespoň dva východy z garáže. Jeden - ve dvoře, takže můžete jít dovnitř a ven, například s nástroji, aniž by procházel přes dům. Druhá - v domě, za nepříznivého počasí nespadá pod déšť po autěv garáži.

Výhody a nevýhody domů s garáží:

Pros Nevýhody
Je vhodné umístit a vyhnat auto bez opuštění domova Vysoké riziko požáru, nutná zvýšená bezpečnostní opatření
Lze ušetřit na materiálech při výstavbě Nadměrné ztráty tepla v chladném období, zejména pokud je garáž připojena k domu jedním topným systémem
V připojené garáži je snazší držet inženýrské sítě Potřeba dodatečné montáže hlukových a vodotěsných systémů, výkonné větrací jednotky
Garáž zabírá méně využitelné plochy Nečistoty z garáže vstoupí do domu, zejména v deštivých dnech
Poradenství!Projekt jednopatrového domu 8 × 10 s garáží by měl brát v úvahu rozměry vozu majitele. Pokud máte pravidelný sedan, přidejte prostor pro výšku a délku garáže, auta se obvykle mění častěji než doma.

Pokud se garáž nachází v suterénu, zvažte velikost a plochu prostoru před domem, kde bude vhodné, aby se vozidlo v případě potřeby otočilo

Standardní rozměry garáže v metrech: 2 (výška) × 3 (šířka) × 5 (délka). Pokud je to možné, přidejte do této oblasti dalších 4 - 8 m2 pro uspořádání dílny a úložného prostoru pro zimní pneumatiky a nářadí.

Poradenství!Pokud jde o jednopatrový dům s garážíposkytnout jámu pro kontrolu a drobné opravy automobilů. Při plánování garáže s jámou byste měli současně zvážit umístění komunikace. Neměli by být na místě, kde bude díra.

Studie ukazují, že mít garáž v domě zvyšuje tržní hodnotu vestavěného bydlení

Foto plány jednopatrových domů:

Jak odborně rozvíjet projekt inženýrských sítí v domě

\ t

Pokládání komunikace - jedna z nejdůležitějších fází výstavby. Náklady na tuto část stavebních prací činí minimálně 25% celkových nákladů.

Aby se minimalizovaly náklady a zároveň získaly kvalitní, trvanlivé a řádně fungující systémy, je důležité správně naplánovat jejich umístění a připojení

Důležité!Má-li základ domu monolitickou konstrukci, mělo by být před komunikací zváženo umístění komunikace. V opačném případě je nutné porušit celistvost konstrukce, což je pracný a nákladný proces.

Algoritmus pro vytvoření projektu komunikace v domě:

 • Připravit obecný plán lokality a vyznačit na něm umístění budov, přítomnost studní nebo studní, místo připojení k rozvodným sítím, kanalizaci a . a) zásobování vodou. V důsledku toho budete mít představunutné externí práce na připojení.
 • Změřte vzdálenost od elektrického přípojného místa k domu. Pokud je více než pětadvacet metrů, vezměte v úvahu, kde bude instalován druhý pól, nebo zvažte otázku zapojení podzemních kabelů.
 • Změřte vzdálenost od míst připojení k vodovodu a kanalizaci, vypočítejte počet trubek a hloubku jejich výskytu s ohledem na vlastnosti lokality.
 • Přemýšlet nad místy vstupu komunikací do domu, zajistit opatření pro zvětšení vodovodu a kanalizace.
 • Navrhnout plán distribuce sítí uvnitř domu a vypočítat množství stavebních materiálů.

Příklad - plán jednopodlažního domu 8 o 8 m:

Plán inženýrských sítí v domě

V procesu přípravy projektu narazíte na mnoho nuancí.Je nutné pečlivě vypočítat zátěž na napájecích systémech, přemýšlet o vlastnostech vytápění, aby se minimalizovaly možné tepelné ztráty.

Je lepší plánovat každý typ sítě krok za krokem. Obvykle začínají s elektřinou, pak přemýšlejí nad vodou, vytápěním a odpadními vodami. Vše je s elektřinou jednoduché - pokud je v blízkosti pozemku elektrické vedení, nebudou žádné problémy.

Důležité!Pouze odborníci z energetické kampaně mohou připojit dům k elektrické síti. Neoprávněné spojení je trestáno významnými pokutami a navíc může být nebezpečné.

Pokud neexistuje žádný centralizovaný systém napájení, je nutné zvážit umístění alternativních zdrojů: generátor, větrnou nebo solární stanici

Při neexistenci centrálního zásobování vodou zvážit možnost vrtání vrtu. Nejdražší, artéské studně, aby dům s čistou pitnou vodou. Pro normální fungování je nutné instalovat keson. Pro potřeby domácnosti a zalévání zahrady je poměrně propastná.

Pro majitele pozemků dacha, kteří je navštěvují pouze o víkendech, má smysl se opírat o možnost rozpočtu a přivést s sebou pitnou vodu v plechovkách nebo si ji vzít z blízkých zdrojů 391]

Poradenství!Při pokládání vodovodních a kanalizačních systémů nad hladinu zamrznutí půdy do drahokamu použijte samoregulační kabel pro vytápění.

Nejtěžším okamžikem je místo, kde komunikace vstupují do nadace.Tyto body by měly být pečlivě utěsněny a vyztuženy tak, aby v případě srážení budovy nebyly trubky rozdrceny.Pro vyztužení použijte silnostěnné kovové nebo litinové vložky. Jejich vnitřní průměr musí být dvojnásobek průměru uloženého potrubí.

Volný prostor je vyplněn elastickým materiálem nebo izolací (minerální vlna, konopí, juta)

Tip!Neklaďteelektrické rozvody vody a vody v jednom potrubí. V případě nouze může takové sousedství vést k smutným následkům.

Při zavedení umístění vývodů a výhybek do plánu jednopodlažního domu o rozloze 8 x 8 metrů si předem rozmyslete, jak zařídit nábytek. Pokud tomu tak není, může se stát, že skříňka bude stát na místě spínače .

Samozřejmě, v tomto případě můžete najít původní východ, například pro vyříznutí díry v zadní stěně skříně, ale bude vhodné

Poradenství!V domě postaveném pomocí technologie drátového modelu jsou sítě ukryty ve stěnách. Z bezpečnostních důvodů by měly být pokryty robustními kryty. V srubu je třeba vzít v úvahu, že se stěny stěn smršťují.

Plán jednopatrového domu do 100 m2: jak postupovat s designem

Než začnete navrhovat, zvažte, zda máte pro tuto práci dostatek znalostí. Opravdu dobrý dům plán, s přihlédnutím ke všem rysům webu, podrobné inženýrské systémy není levné, ale design chyby vás bude stát mnohem více.

První etapou tvorby projektu je studium geodetických údajů lokality

Je důležité znát vlastnosti půdy, její složení, úroveň podzemních vod, dostupnost zdrojů, vlastnosti klimatu a jeho dopad na lokalitu.Všechny tyto studie se nejlépe provádějí na jaře nebo na podzim, kdy podzemní vodapřijít do pohybu.

Po pečlivém prostudování možností tohoto místa se můžete rozhodnout o typu nadace a přítomnosti /nepřítomnosti suterénu a suterénu. Pokud stoupá podzemní voda, má smysl opustit suterén a nahradit ji přístavbou.

Zvláštnosti nadace budou vyvolány výběrem stavebních materiálů pro stěny. Pokud se na pozemku s pouze písčitou nebo bažinatou půdou hromadí nebo sloupkovitý základ, může se zvolit vhodný materiál pro stavbu domu.

Pro nezávislý vývoj projektů se rozhodněte ve prospěch jednoduchých geometrických tvarů. Složitá arkýřová okna, zakřivené stěny, složité střechy - všechny tyto nuance vyžadují profesionální přístup.

Poradenství!Prostory pro potřeby domácnosti (koupelna, kuchyň, spíž, šatní skříň) by měly být umístěny na severní straně.

Například vám nabízíme vzorový plán domu s podkrovím jednopodlažní o rozloze až 100 m2:

Plán jednopatrového domu 6 x 6 a rysy malé oblasti

Při plánování jednopodlažní chaty do čtyřiceti metrů čtverečních je nutné přistupovat k rozložení každého čtverečního metru velmi racionálně. Nejčastěji jsou malé budovy využívány jako letní chaty pro sezónní návštěvy. Starší manželský pár zde může žít velmi pohodlně.

Plánování může být dvou typů:

 • otevřeno -když stěny uvnitř místnosti chrání pouze koupelnu a ložnici;
 • uzavřeno - tradiční verze s úplným oddělením prostor podle účelu.

Racionálním řešením je spojit malou kuchyňku s obývacím pokojem. Čistý prostor se výrazně zvyšuje díky absenci stěn

V případě celoročního bydlení je nutné zajistit u vchodu verandu chráněnou ze všech stran. Tento design ochrání malý dům před tepelnými ztrátami během chladného období.V zájmu co nejlepšího využití prostoru navrhovatelé doporučují zakoupení nábytku z transformátorů a pohodlných skříní v těchto malých domech .

Přidáte-li do půdorysu malého domku o rozloze 6 × 6 m výstavbu podkroví, můžete si vybrat jednu z nejoblíbenějších možností letního domu. Tyto domy obsahují nejen 36, ale asi 60 metrů čtverečních prostoru a různé dispozice. Tradičně, druhé patro je vyhrazeno pro ložnice a v prvním patře tvoří prostorný obývací pokoj spojený s kuchyní.

Přibližný plán domu 6x6 m s podkrovím

×

Plán jednopatrového domu 9 o 9 jako příklad optimálního rozdělení prostoru

Domy o rozloze asi 50 metrů čtverečních - příklad levného bydlení s optimálním rozložením prostoru. Pokud k tomuto domu přidáme další stavby, podkroví, krytou verandu, garáž, dostanemeplné bydlení pro rodinu se dvěma dětmi.

Najdete zde mnoho hotových projektů s takovým prostorem, které poskytují různý počet ložnic, umístění kuchyně a přístavby. Nejběžnější formou výstavby pro toto bydlení je náměstí.Pomocí 9podlažního půdorysu jednopodlažního domu jsou minimalizovány energetické ztráty a pro obyvatele je vytvořen maximální komfort.

Příklady uspořádání jednopatrového domu 9 podle domu 9 m:

Typická dispozice jednopodlažního domu 8 o 10

Prostor o velikosti 80 metrů čtverečních umožňuje vytvořit několik rozvržení. V případě potřeby lze tento prostor rozdělit do několika malých oddělených místností nebo lze uložit maximální volný prostor pomocí symbolických příček, oblouků a dalších konstrukčních technik.

Tip! Okna ložnice by měla směřovat na jih nebo na jihovýchod a obývací pokoj by měl být orientován na západ. Takové uspořádání přispívá k dobré výměně vzduchu a racionálnímu využívání elektrické a tepelné energie.

Zvláštní pozornost by měla být věnována obývací místnosti. V venkovském domě bude vždy mnoho hostů a rodina bude dávat přednostshromáždit se na místě přesně zde. Plán jednopodlažního domu 8 × 10 s podkrovím neumožňuje šetřit na prostorném obývacím pokoji. Do projektu můžete přidat jeden nebo dva pokoje pro pozdní přátele.

Významnou oblastí je také přítomnost dvou koupelen. V 3D projektu jednopodlažního domu 8 o 10 m s podkrovím v prvním patře se nachází koupelna s vanou a na druhé - s sprchou.

3D projekt

V případě trvalého pobytu v domě je nutné zajistit technické prostory: sklady, šatny, kotelnu.

Poradenství!Rodiny trvale žijící v příměstské oblasti by měly zvážit nouzové systémy zásobování vodou a elektrickou energií. Tak, aby voda v domě byla neustále i v přítomnosti sítě vodovodu by měla být vybavena studnou a nádrž pro skladování vody. Dodávat domácnostem elektřinu v nouzovém použití generátorů a solárních stanic.

Související článek:

Dům s mansardovou: projekty, foto. Budovy s podkrovím jsou praktickým a velmi atraktivním nápadem pro jednotlivý pozemek. Projekty, fotografie úspěšných interiérů a doporučení zkušených stavitelů - v našem materiálu.

Projekty jednopodlažních domů do 150 m2: fotografie a plánovací funkce

Domy o rozloze 100 metrů čtverečních jsou ideální pro celoroční život pětičlenné rodiny. V tomto případě ani neje třeba nainstalovat velké podkroví. Můžete omezit využití prostoru pod střechou pro uspořádání skříně a studie. Jednopatrové domy s podkrovím a garáží působivé oblasti jsou vynikající investicí.

Plány na jednopatrový dům 10 o 12 a 12 x 12 metrů

Uspořádání jednopodlažního domu o rozměrech 10 × 10 metrů poskytuje minimálně tři ložnice o rozloze 12-15 m2. Zbytek prostoru je rozdělen do obývacího pokoje, kuchyně, koupelny a technických místností. V tak velkém domě můžete bezpečně nainstalovat krb nebo vybavit zimní zahradu na kryté verandě nebo prosklené půdě.

Tip! V každém pokoji může být prostor pro šatní skříň. Vestavěné skříně šetří místo a umožňují umístit spoustu nezbytných věcí.

Třípodlažní jednopodlažní dům o rozměru 10 × 12 může zahrnovat nejen nejnutnější pokoje, ale i posilovnu, domácí saunu, dílnu a další místnosti pro práci a volný čas.

Projektování domu 10 o 12

Plán domu jednopodlažní 11 na 11 dřeva a rysy konstrukce dřevěných konstrukcí

Rezidenční dřevěné stavby po krátkém poklesu poptávky jsou opět velmi populární. Existuje mnoho důvodů pro tuto poptávku, a hlavní - domy z kulatiny nebo řeziva jsou šetrné k životnímu prostředí.Život v nich je bezpečný pro zdraví, \ ta úroveň spotřeby energie na vytápění takového domu je mnohem nižší než cihel.

Dřevěné domy mimo jiné přitahují poměrně levné stavební náklady. Například pro výstavbu jednopodlažního domu o 11 m 11 s mansardou z baru na hotový projekt bude vyžadovat jen asi 1,5 milionu rublů. Tato cena je srovnatelná s cenou jednopokojového bytu v provinčním městě.

Plán domu 11 na 11

Poradenství!Ve firmách, které nabízejí výběr hotových domů, existuje služba, která umožňuje provádět změny standardního provedení. Budete moci vizuálně vidět budoucí rozložení na modelu počítače.

Jednopatrové domy z baru mohou být postaveny z jednoduchého, neprofilovaného materiálu, baru s profilem a lepené tyče. Lepený materiál je vyroben z dřevěných vláken umístěných v různých směrech. Výsledek je trvanlivý a odolný proti deformaci detailů, které prakticky nezmršťují a účinně odolávají plísním a hmyzu.

Domy z vnějšku mohou být opatřeny fasádními materiály nebo jednoduše natřeny a zanechávají přirozenou texturu dřeva.

Důležité!V dřevěné konstrukci je třeba věnovat zvláštní pozornost protipožárním opatřením.

Na fotografii rozložení jednopodlažního domu o rozloze 150 m2

Plán jednopodlažního domu 12 o 12 na rámové technologii

Rámová technologie zažívá vrchol popularity ve stavebnictví. Pro mnoho, to může být objev, že to je s použitím takové techniky že krabice jsou stavěny pro polární průzkumníky v oblastech dalekého severu a vyrovnat Antarktidu. Použití moderních izolačních materiálů umožňuje vytvořit lehké a teplé domy, které mohou být postaveny na obtížných půdách. Pro rámovou konstrukci nejsou prakticky žádné kontraindikace. S využitím kanadské technologie je možné postavit velké domy o rozloze více než 200 metrů čtverečních