Jaký je nejlepší způsob použití čistého epoxidu pro nalévání?

Pokud se zajímáte o epoxid, protože velmi zajímavá syntetická látka se používá v každodenním životě, znamená to, že chcete rozšířit svůj vlastní obzor a zjistit, co je průhledná epoxidová pryskyřice, proč ji potřebujete a kde ji můžete použít. Všechny tyto otázky jsou zodpovězeny v článku z redakcí HomeMyHome.ru.

Samotná epoxidová látka je kapalná látka

Epoxid - co je to

Syntetická oligomerní sloučenina se nazývá epoxidová pryskyřice, která se projevuje v celé své kráse pouze za účasti tvrdidla - dochází k polymeračnímu procesu. Pokud kombinujete různé typy pryskyřic a tužidel, můžete získat různé materiálové charakteristiky: tvrdé, tvrdé, měkké nebo gumové. Epoxid je odolný vůči kyselinám, halogenům, zásadám, ale rozpustný v acetonu a esterech. Při použití tužidla polymerizovaná kompozice nevypouští žádné těkavé látky.​​

Co lze vyrobit z epoxidové pryskyřice

\ t

Není to tak dávno, co se epoxid stal objevem. Samotná látka se používá od poloviny 20. století, ale v posledních letech získala zvláštní oblibu.

Šperky z epoxidové pryskyřice: zmrzlá pohádka

\ t

Kreativní lidé se rozhodli jednou zkusit opakovat přirozený zázrak: pokud hmyz navždy ztuhl v jantaru, pak se pravděpodobně pokusíte použít epoxid pro experiment. Není známo, kdo poprvé přišel s takovou myšlenkou, ale to byl impuls pro celý směr v Handmade: šperky z epoxidové pryskyřice Crystal je božsky krásný.

Pokud vyvstane otázka, co je to klenotnické hřiště, můžete odpovědět takto: jedná se o neomezené možnosti pro tvorbu exkluzivních šperků

K vytvoření jedinečného šperku potřebujete formy pro lití epoxidové pryskyřice: mohou to být jak obaly, taknákupní čísla a speciální formy

To je skvělý způsob, jak zachovat paměť sezóny nebo nějaké zvláštní události

Přívěsky si zachovávají svůj původní vzhled navždy

Ventilátory speciálních šperků nekončí na již testovaných výrobcích a neustále hledají nová řešení.

Nábytek ze dřeva a epoxidové pryskyřice: nové slovo v dekoru

Transparentní epoxidová pryskyřice se začala aktivně používat pro lití dřeva. Ukázalo se, že není tak těžké vytvořit tabulku doslova ze všech zpracovaných zádrhelů a rychle se z ní stane magický zázrak.

Tabulky mohou zachovat transparentnost nebo získat vlastní barvu na žádost tvůrce

Při pohledu na strom v pryskyřici je radost

Dřevo a epoxidové pracovní desky mohou způsobovat závist smíšenou s obdivem

Lepidlo na bázi epoxidového dřeva se získává smícháním pryskyřice s některým tužidlem. Takové lepidlo je vhodné pro různé neporézní povrchy.

Plnění podlahy epoxidovou pryskyřicí

Vzhledem ke svým provozním vlastnostem je epoxid úspěšně používán pro podlahové krytiny: nádherná 3D podlaha získala veškerou pochvalu za svou adresu.

Žádné švy: hladký, hladký povrch s vysokou pevností

Tato podlaha je odolná vůči nízkým a vysokým teplotám, přičemž zůstává nedotčena

Trvanlivá krása,odolné proti agresivním chemikáliím v domácnosti

Mínus podlahové krytiny lze vypočítat jako vysoké pracovní náklady a finanční investice. Aby byla podlaha opravdu trvanlivá, musí být nalita v přísném souladu s pravidly.

Jiná použití

Nad ní bylo uvedeno moderní použití epoxidu v různých směrech designu a ruční výroby, ale existuje také tradiční použití, které má více než půl století. Skleněné tkaniny jsou impregnovány epoxidem a spojují různé prvky v oblasti elektrotechniky, radioelektroniky, automobilového a leteckého průmyslu. Pryskyřice našla uplatnění ve stavebnictví, stavbě lodí a strojírenství. Při konstrukci epoxidu slouží jako vynikající materiál pro hydroizolační prostory.

Související článek:

Epoxidová pryskyřice pro tvůrčí práci : co to je, její rozsah a základní vlastnosti; jak si vybrat a používat materiál při výrobě různých výrobků - v naší publikaci.

Chemické složení a složky pro epoxidovou pryskyřici

\ t

Epoxidová pryskyřice - roztok monomerů, oligomerů nebo polymerů obsahujících alespoň dvě epoxy nebo glycidylové skupiny. Jsou umístěny na koncích a podél hlavního řetězce molekuly nebo v alicyklickém kruhu a jsou schopny vytvářet zesítěné polymery působením tvrdidla.

Kalidla a změkčovadla

Aby se epoxid stal plnohodnotným polymerem, do nějJak přidat dvě složky: tužidlo a změkčovadlo.

Teplota, při které začíná proces vytvrzování, se považuje za teplotu -10 ° C, horní mez u některých pryskyřic je + 200 ° C

.

Poměry zásady a tužidla jsou variabilní a je důležité si uvědomit, že polymerační proces je nevratný. Nadměrná nebo nedostatečná vytvrzovací složka ovlivňuje kvalitu výrobku: nebude slibovaná síla, odolnost vůči teplu, agresivním chemikáliím a vodě, látka bude lepivá.

Varování!Různé sloučeniny pryskyřice a tužidla vyžadují rozdílné poměry, což se nutně odráží v návodu.

Pokud by výrobek neměl být křehký, přidá se změkčovadlo. Pokud tento prvek ignorujete, pak bude velký výrobek křehký a prasklý. Tam je univerzální změkčovadlo dibutyl ftalát (DBP), ale protože to nereaguje velmi dobře s epoxidem, celá směs se zahřívá na 60 ° C po dobu 3 hodin za stálého míchání. Pryskyřice °-1 je také změkčovadlo, které dobře reaguje s bází a poskytuje dobrý plastický účinek. Nevýhodou této složky je, že finálnímu výrobku dodává hnědý odstín.

Plniva a rozpouštědla

Aby se ušetřil drahý základ, do jeho složení se zavádí plnivo. Typicky je tato složka reprezentována jemným minerálním práškem. Lze použít portlandský cement a křemenný písek. Po zapnutíplniva zvyšují křehkost produktu.

Pro některé oligomery (ED-16 a ED-20) vzhledem k jejich vlastnostem přidat aceton alkohol, benzen nebo ethylacetát. To vám umožní přidat více plniva do vysoce viskózní kapaliny, ale kompozice se stává hořlavou a výbušnou. Dobrým rozpouštědlem je slamor, modifikátor břidlic.

Výkonnostní charakteristiky transparentní epoxidové pryskyřice

Epoxidové výrobky mají své vlastní vlastnosti:

 • lepicí spoj s vysokou pevností;
 • smrštění je minimální;
 • v pevné formě, propustnost pro vlhkost je nevýznamná;
 • odolnost proti otěru.

Je možné vyrábět vysoce kvalitní výrobky z průhledné pryskyřice Epox Strong Mg, která bude sloužit po mnoho let a zachová původní vzhled

Populární stupně Clear Epoxy

Epoxy-diano-pryskyřice ED-20 a ED-22 jsou považovány za univerzální. Mezi dováženými sloučeninami vyniká YD-128, který je široce používán v mnoha průmyslových odvětvích. Pro výrobu nejčastěji používaných šperků Epoxy Crystal PLUS.

Jak používat epoxidovou pryskyřici

Bez zkušeností je obtížné připravit složení jakékoli barvy z průhledného epoxidu, ale pro začátečníka je možné lepit epoxidovou pryskyřicí, protože to nevyžaduje zvláštní dovednosti. Praxe namalé, můžete přejít na velké výrobky.​​

Jak vyrobit epoxidovou pryskyřici

Pokud budeme ignorovat pravidla a pokyny a nepočítáme počet všech složek, složení se rychle stane hustým a nepoužitelným. Kromě toho je kompozice náchylná ke spontánnímu spalování, pokud narušujete proces ohřevu. Abyste tomu zabránili, musíte zvolit vhodné tužidlo a nezapomeňte si koupit pryskyřici pro zvolený účel.

Je-li třeba připravit velký objem kompozice, je třeba nejprve pryskyřici zahřát, aby se snížila viskozita. Teplota ohřevu je velmi důležitá, protože i přebytek 10 ° C dramaticky urychluje polymerační proces.

Nejdříve přidejte během zahřívání změkčovadlo a celý objem zamezte konstrukčním míchadlem nebo vrtejte tryskou. Maximální podíl změkčovadla je 10%. Po ochlazení pryskyřice na 30 ° C zalijte tužidlo v poměru 1:10 (zde se můžete trochu lišit). Míchání by mělo být konstantní! V opačném případě nebude tužidlo rovnoměrně rozloženo a bude se potit.

Je to důležité!Nadměrná koncentrace tužidla povede k varu epoxidové kompozice a jejímu zhoršení.

Plnění výrobků epoxidovou pryskyřicí

\ t

Výrobek by neměl obsahovat vzduchové bubliny, a proto by proces vytvrzování měl probíhat hladce a rovnoměrně. Ve vrstvách je možné nanést produkt tlustší než 2 mm: každá vrstva se aplikuje na předchozí vrstvu, která již byla vytvrzena.

Používají-li se formuláře, jsou zevnitřmazané technickou vazelínou

Po dokončení práce musí být hotový výrobek uchováván při teplotě mírně nad teplotou místnosti. Primární polymerace nastane po 3 hodinách a úplná polymerace za předpokladu, že se zahřívá v peci po dobu 6 hodin. Pokud nejsou žádné takové podmínky a vytvrzování probíhá při pokojové teplotě, pak bude hotový produkt za týden.

Bezpečnostní opatření pro práci s epoxidovou pryskyřicí

Nejdůležitější věcí v práci je připomenout, že kompozice je v nepolymerizované formě nebezpečná pro zdraví.

Bezpečnostní opatření, především! Práce se provádí pouze v ochranných oděvech a rukavicích, jako jakákoli sloučenina ohrožující dermatitidu, popáleniny kůže a poškození dýchacích orgánů

.

Bezpečnostní pravidla jsou následující:

 • je zakázáno používat potravinové nádobí pro práci s epoxidem;
 • pokud je hotový výrobek leštěný, provádí se ochrannými brýlemi a respirátorem;
 • pamatujte na trvanlivost a teplotu ne vyšší než 40 ° C;
 • Pokud se kompozice dostala na kůži, měla by být okamžitě omyta mýdlem a vodou;
 • Veškeré práce se provádějí v dobře větraném prostoru.

V případě kontaktu s kůží se epoxidová pryskyřice okamžitě promyje mýdlem a vodou nebo se otře denaturovaným alkoholem.

Výroba vlastních výrobků z epoxidové pryskyřice - nuance

Aby byl epoxidový výrobek dokonalý, musíte si pamatovat některé věcivýroba:

 • povrch musí být odmastěn;
 • lesk na povrchu se odstraňuje broušením smirkovým papírem nebo speciálním strojem, prach se vysává vysavačem;
 • jestliže se práce provádí překrytím vrstev, aplikují se na předchozí vrstvu, která nebyla zcela polymerizována;
 • na začátku práce je pryskyřice vodnatá a dokonale zaplňuje všechny rohy formy, a když je lehce zahuštěná, tvoří čočky dobře;
 • epoxidová pryskyřice nelepí polyethylen, silikon, polypropylen, pryž, ale tyto materiály jsou velmi vhodné jako formy;
 • v procesu tuhnutí začíná kaučuková fáze - v tomto okamžiku může být výrobek v případě potřeby ohnutý, ale v této poloze bude nutné jej upevnit.

Pryskyřice je krásně zbarvena tonerem, inkoustem z heliového pera, barvami z fixů, barevnými skly

Je nepřijatelné pracovat s vysokou vlhkostí a neumožnit vniknutí vlhkosti do pryskyřice. Také nemá smysl vyrábět produkty za vysokých teplot, kompozice může vařit a tvořit mnoho bublin.

Kvůli tekutosti látky nemá smysl pokoušet se vyměnit lak za reliéfní předměty a pokud se jedná o plochý předmět, měl by být umístěn vodorovně

Když se v blízkosti povrchu objeví bublina, musí být profouknuta nápojovou trubkou.

Poradenství!Pokud nechcete pryskyřicizažloutlý v průběhu času, musíte si koupit kompozici s UV filtrem.

Za jakou cenu si můžete koupit transparentní epoxidovou pryskyřici pro odlévání - přehled aktuálních nabídek

Nyní stručně o hlavní věci: kde koupit epoxidovou pryskyřici a kolik stojí.

Pokud chcete vyrábět šperky, pak je lepší nakupovat sloučeniny pro šperky

Cena transparentní epoxidové pryskyřice pro lití ED-20 - průměrně 700 rublů. na 1 kg a prodává se v balení po 5 kg. Kalidla a změkčovadla stojí asi stejně. Šperky pryskyřice lze zakoupit za cenu 500-800 rublů za 150 g. Prodávají se v jedné sadě s potřebnými komponenty.

Přejeme vám inspiraci pro kreativitu!

Video: Jak se zázrak zrodil ze dřeva a epoxidové pryskyřice