Jak provést nezávislé připojení varné desky k síti

Zpravidla při nákupu samostatného elektrického sporáku je proces jeho připojení poměrně jednoduchý: stačí připojit zástrčku. Mnoho lidí však kupuje pouze pracovní plochu - varnou desku, která má mnoho výhod. Připojení panelu k elektrické síti je poněkud složitější. Pro zachování záruky na varném povrchu musíte mít vyhrazenou linku. V tomto článku se dozvíte, jak správně připojit varnou desku k síti.

Varná plocha

Montáž varné desky na pracovní desku vlastními rukama, video

Před procesem připojení je nezbytné provést přípravné práce, včetně: prostudování údajů o pasech domácích spotřebičů, přípravy všech potřebných nástrojů a výběru místa pro instalaci. Chcete-li provést instalaci správně, musíte nejprve znát její velikost. To lze provést otevřením příručky přístroje. Ve většině případů jsou zde také popsána schémata spojení.dráty. Je důležité věnovat pozornost minimálním přípustným odsazením od hrany stolu, které jsou také uvedeny v návodu. Doporučuje se, aby byly prováděny o něco více, protože úzké hrany se mohou časem poškodit.

Pomocí elektrické skládačky s pilníkem na nehty, musíte opatrně odříznout čáry z jednoho otvoru do druhého. Jigsaw zároveň musíte pevně stisknout. Výsledné piliny mohou být sbírány vysavačem.

Instalace panelu na desku stolu

Modely, jejichž princip činnosti je založen na indukci, se liší pouze povrchem a principem činnosti. Na takových plochách je místo hořáků rovina, která ohřívá nádobí pouze v místech kontaktu s povrchem.

Montáž indukčního povrchu

Ve srovnání s připojením elektrické varné desky pro konvenční kuchyni mají indukční plochy na místě instalace řadu omezení:

 • Výška ventilačních mezer by měla být asi 6-10 cm;
 • Existují také zvláštní požadavky na vlhkost a teplotu ventilační mezery. Pod varnou deskou je zakázáno umísťovat sanitární komunikaci;
 • Materiály, které jsou blízko panelu, by se neměly shodovat s materiály, které se zahřívají v důsledku indukčních procesů.

Indukční panel

Těsnění a těsnění

\ t

Všechny řezy by měly být zpracovány silikonovým tmelem nebo nitrolacem. Prostřednictvím těchto akcí můžete výrazně prodloužit životnost desky a chránit ji před nečistotami a vlhkostí. Rovněž samolepící těsnění, které je nalepeno nahoře, je ideální pro padnutí hran varné desky.Pro ochranu stolku před extrémními teplotami se doporučuje použít hliníkovou pásku.

Jak samostatně připojit varnou desku, video připojení

Prakticky každé zařízení má stejné spojení. Tato linka je schopna vydržet proud až 40-45 ampérů. Je také nutné se starat o uzemnění.

Pokyny výrobce pro připojení zařízení

Pro připojení indukční varné desky se používá jedna z následujících schémat:

 • Jednofázové schéma. Pro nalezení fáze se doporučuje použít sondu nebo tester;
 • Dvoufázové připojení. Používá se v nových budovách, ale poměrně vzácné.
 • Třífázové připojení, které slouží ke zvýšení výkonu a KKD zařízení.

Schémata připojení varné desky

Připojení varné desky k jednofázové elektrické síti

K tomu musíte použít síťový kabel, který bude navržen pro napájení ústředny. Používají se především kabely o průřezu 4 nebo 6 mm2.Kabel, sekce6 mm2 je spolehlivější a vhodnější pro výkonové panely.Obvykle se používají kabely se čtyřmi vodiči.

V diagramu vidíte následující zápis:

 • L1, L2;
 • N;
 • PE

Toto označení je obecně přijímáno v celé Evropě, stačí uvést, k čemu se má připojit. Pro spojení obou fází obsahuje svazek speciální propojku. Musí být vložena mezi kontakty fází.Chcete-li připojit čtyřžilový kabel k přístupovému bodu se třemi vodiči, musíte otočit černé a hnědé vodiče a připojit je k fázovému vodiči sítě. Použití adaptérů nebo prodlužovacích kabelů je zakázáno.

Připojení k jednofázové síti

V instalační krabici je třeba provést následující připojení:

 • Připojte hnědé a modré vodiče k vnějším zdířkám zásuvek. Pokud je na skříni označení, musí být hnědé jádro připojeno ke svorce „L“ a modré k svorce „N“;
 • Připojte žluto-zelené jádro k centrálnímu terminálu.

Jumpery připojené k jednofázové síti

Připojení k třífázové síti

V sítích, jejichž napětí je tvořeno 380 V, se používá hlavně pětžilový vodič. V tomto případě pro připojení odstraňte propojky ze tří kontaktů svorkovnice.

Kabel pro připojení do třífázové sítěsítě

Poté k nim připojte tři fázové vodiče. Pomocí tohoto schématu je možné racionálně rozdělit napětí sítě.

Připojení zástrčky k třífázové síti

Další možnost připojení je zapojena do zásuvky ve zdi. Indikátor musí určovat fázové a nulové konektory a poté připojit vodiče k požadovaným svorkám.

Svorkovnice pro třífázovou síť

K vytvoření spojení stačí pochopit nejjednodušší zásady elektřiny.

Video: připojení varné desky

Výběr nástroje

Výkon téměř všech modelů povrchů je od 5 do 7 kW. Při instalaci výkonnějších panelů je nutné použít zásuvky pro varnou desku s proudem 32 A. Pokud jde o kabel, s proudem 16 A, musíte použít měděný kabel s průřezem 2,5 mm2, s proudem 32 A - 6 mm2. Pro usnadnění výběru požadovaného průřezu kabelu můžete použít následující tabulku:

Volba průřezu kabelu

Kromě toho lze provést připojení ve svorkovnici. Tato metoda je spolehlivější, ale vypnout varnou desku je nutné vypnout spínač na RCD nebo na stroji.

Zásuvky a zástrčky pro připojení

Článek na toto téma:

Indukční varná deska: profesionálové anevýhody Lze vyměnit i obyčejný plynový sporák. Takže panel indukčního vaření se stává stále populárnějším. O jeho výhodách a nevýhodách, o možnostech výběru, si přečtěte článek.

Doporučení pro připojení

 • Doporučuje se utěsnit všechny spoje speciálními žáruvzdornými sloučeninami;
 • Pokud je to možné, doporučuje se ponechat možnost bezplatné údržby panelu;​​
 • K volbě zásuvky je třeba přistupovat se zvláštní odpovědností, musí být vyrobena z kvalitních materiálů a musí být zajištěn spolehlivý kontakt;
 • Je velmi důležité pravidelně čistit vnitřek varné desky, abyste se mohli vyhnout různým problémům;
 • Nejlepším řešením je mít samostatné elektrické vedení pro varnou desku, a to i v případě, že v místě sítě existuje jistá bezpečnost;
 • Pokud je zásuvka instalována v cihlové zdi, je lepší použít speciální těsnění, které zabrání jejímu poškození;
 • Abyste se ujistili, že všechny vodiče jsou správně připojeny, musíte použít multimetr, abyste zabránili zkratu.

Aby nedošlo k různým potížím, před zapojením zástrčky do zásuvky se doporučuje odpojit napájecí kabel. Po připojení může být spínač zapnut.

Připojení automatu a RCD

Nyní víte, jak připojit elektrický sporákna vlastní pěst. Jak vidíte, připojení varné desky k elektrické rozvodné síti je poměrně jednoduché a lze ji provést nezávisle, s minimálními znalostmi a dovednostmi v této oblasti.