Tichý ventilátor s ventilem: výběr a instalace

Zajištění vysoce kvalitní ventilace v koupelně je jedním z jejich závazných požadavků, protože během sprchování nebo vany v místnosti vzniká velké množství páry, které může mikroklima zhoršit nebo poškodit povrch. Dostatečná cirkulace vzduchu navíc normalizuje množství vlhkosti v místnosti a zabraňuje pronikání páry do sousedních obytných místností trhlinami ve dveřích. Nainstalujte tichý ventilátor do koupelny s zpětným ventilem.

Vzhled ventilátoru s zpětným ventilem

Musím vytvořit nucené větrání v koupelně nebo mohu bez přirozeného větrání?

V projektech většiny soukromých a vícepodlažních obytných domůBudovy poskytovaly v koupelnách pouze přirozený systém cirkulace vzduchu. To vedlo k tomu, že během sprchování byla přes malý otvor odváděna pára nebo nepříjemný zápach s určitou rychlostí.

Vzhled větrací mřížky pokrývající systém přirozeného větracího kanálu

Takový systém se ne vždy vyrovnal s cirkulací potřebných objemů vzduchu a vlhkostí nahromaděnými v koupelně, což vytvořilo ideální mikroklima pro rozvoj bakterií nebo růstu plísní. Důvodem byly především chyby v konstrukci větracích kanálů nebo jejich ucpávání během provozu. V nejhorším případě mohl nepříjemný zápach jít v opačném směru kvůli změně tahu, například při otevření dveří do místnosti.

Vizualizace proudění vzduchu

Při instalaci nucené ventilace v důsledku správného výběru výkonu výfukových plynů se lze vyhnout všem těmto nevýhodám. Jako příjemný bonus bude možné nejen odstranit znečištěný vzduch, ale také odebrat čerstvý vzduch z ventilace, pokud se použije vhodný ventilační systém, nebo zajistit smíšené provozní režimy pro foukání a foukání. To znamená, že pokud instalujete ventilátor pro koupelnu, objeví se ve srovnání s přirozenou metodou ventilace následující výhody:

 • Zvýšená výměna vzduchu se stejnou velikostí ventilačních kanálů.
 • Vyplňtežádná kondenzace na stěnách nebo stropu kvůli vysoké účinnosti odstraňování páry.
 • Zlepšení suchosti místnosti.
 • Stabilizace teploty v koupelně v důsledku výměny vzduchu s vnitřním nebo venkovním prostorem.
 • V důsledku silného proudění vzduchu nedochází k hromadění nečistot v kanálech.

Konstrukce výfuku se zpětným ventilem

Proč potřebujeme zpětný ventil v provedení ventilátoru?

Při organizování nucené ventilace mohou nastat situace, kdy současně pracuje více ventilátorů, které nasávají nebo uvolňují vzduch. S komplexními trajektoriemi jeho pohybu může dojít k turbulenci nebo poklesu tlaku. V důsledku toho může dojít k narušení oběhu a nepříjemný zápach spolu s parou půjde do sousedních místností. Aby se takovým situacím zabránilo, je použit zpětný ventil, který včas uzavře přístup k ventilovanému potrubí.

Princip činnosti kapoty s otevřeným zpětným ventilem

Typy zpětných ventilů pro ventilátory

Zpětné ventily se mohou lišit materiálem výroby, tvarem, mechanismem provozu, způsobem montáže a také průchodností. Jako materiál se obvykle používá plast nebo kov. Plast je nejziskovější, protože je odolný vůči vlhkosti, má nízkou údržbu systému a výrazně nezvyšuje náklady na celé zařízení. Kov má vysokou pevnost a proto jeodolný vůči různým mechanickým namáháním. Odvzdušňovací ventil instalovaný na ventilátoru pro odsávání v koupelně je určen ochranným nátěrem.

Vzhled plastového zpětného ventilu

Dobrá rada!Plastové části skříně a konstrukcí poskytují na rozdíl od kovových částí největší možné snížení hluku a vibrací. Proto se pro dům doporučuje zvolit první možnost.

Kovový zpětný ventil

Tvar ventilu by měl sledovat obrysy otvoru, aby byl zajištěn maximální výkon výfuku. Standardní formy jsou: kulaté, čtvercové a obdélníkové.

Ovládání odvzdušňovacího ventilu může být ruční nebo automatizované. První z nich má zvýšenou spolehlivost a nenáročnou údržbu. Přítomnost elektřiny nebo nedostatek elektřiny neovlivní jejich práci. Není však vždy možné zavřít přístup k větranému kanálu včas, což může mít negativní důsledky. Automatický design zajistí optimální výkon systému bez vnějšího rušení, a proto je nejvhodnější pro použití v koupelně.

Související článek:

Plastové vzduchové kanály a armatury pro ventilaci. Zvláštní přehled poskytuje užitečné informace o použití a typech armatur pro plastické větrání.

Jak kompetentněvybrat si tichý ventilátor s ventilem?

Odvzdušňovací ventilátor v koupelně je především nezbytný pro výběr typu výkonu, protože poskytuje základní výkon a účinnost. Jsou axiální a odstředivé. Axiální je konstrukce, ve které je vrtule umístěna v rovině kolmé k ventilačnímu kanálu. Obvykle jsou vyrobeny z plastu a snadno se instalují.

Axiální konstrukce

Varování!Axiální ventilátory se doporučuje instalovat pouze tehdy, pokud pro jejich připevnění není k dispozici pouze speciální sedadlo, ale také vodorovný úsek potrubí o délce nejméně 3 m. To je dáno tím, že pro takové struktury je důležité zajistit minimální aerodynamický odpor.

Odstředivé stroje jsou silnější konstrukce, které mohou být instalovány i v ucpaných systémech nebo v přítomnosti dlouhých potrubí. Jsou také povoleny pro provoz, je-li systém s jedním potrubím. Strukturálně se skládají ze dvou částí: skříně a turbíny mající tvar šneku.

Konstrukce odstředivky

Jaké další funkce ventilátoru bych měl věnovat zvláštní pozornost při výběru?

Ventilátor pro koupelnu tichý s zpětným ventilem se vyznačuje možnou přítomností dalších možností:

 • Režim nepřetržitého větrání. To se liší od obvyklého.standardní větrání je, že vrtule je neustále zapnuta, ale nepracuje při určité rychlosti, a je schopna se měnit, v závislosti na údajích snímače vlhkosti, aby se místnost vysušila. To znamená, že zároveň poskytuje energeticky úsporný režim a ideální mikroklima v koupelně.
 • Časovač vypnutí. Umožňuje nechat kapotu zapnutou bez obav z toho, že ji budete muset po určité době vypnout.
 • Hydrostat pomáhá udržovat optimální úroveň vlhkosti v místnosti pomocí automatického řízení. Tato vlastnost je zvláště žádaná v koupelnách, které se často používají nebo mají zvýšenou vlhkost.
 • Snímač pohybu automaticky zapne přístroj, když osoba vstoupí do místnosti. To znamená, že účinně odstraní možné nepříjemné pachy. Odpojení se provádí automaticky po určité předem stanovené době.
 • Ochrana proti stříkající vodě chrání elektronické součástky před zkraty. Doporučená minimální úroveň ochrany by měla být alespoň IP5.
Užitečné informace!Doporučuje se zakoupit vhodný ventilátor pro odsávání v koupelně teprve po zjištění požadované funkčnosti. Pokud nemá důležitou funkci, pak jej budete muset vyměnit, protože dnes neexistují žádné konstrukce, které by mohly být konfigurovány tak, aby vyhovovaly zvýšeným požadavkům.

Přezkum některých výrobců ventilátorů

NejvíceMezi slavné výrobce tichých větracích zařízení patří:

 • Soler & Palauje španělský výrobce, který je uznávaným lídrem v oblasti výroby kvalitních a systémů tichého větrání. Existuje více než půl století a během tohoto období se nejen zvýšily objemy výroby, ale také aktualizovaly hlavní produktové řady. Ve více než 10 zemích je otevřena výroba komponentů pro ventilační systémy. Neustálé zvyšování hybnosti a inovační změny v technickém vybavení výrobků. To znamená, že tato společnost je značka, a její produkty jsou zaručeny, že uvedené specifikace.

Soler & Palau Products

 • Maico- standardní ventilace německé technologie. Společnost byla založena před více než 80 lety v Německu, jejímž účelem bylo zavedení inovativního vývoje v oblasti vybavení bezvadné kvality a snadného použití. V současné době trvale zaujímá vedoucí postavení a liší se od konkurence přítomností jedinečné výrobní linky a pozitivních posudků odborníků. Sortiment je více než 1600 položek, což ukazuje na vysokou profesionalitu a touhu po výsledcích, a nikoliv na zvýšení počtu výrobků s průměrnou kvalitou.

Model značky Maico

 • SpolečnostElicentje oficiální divizí Maico v Itálii. Hlavní všakDůraz je kladen na funkčnost vyráběných větracích systémů. Proto jsou výrobní náklady nižší než náklady na Maico, což je vynikající alternativa pro ty, kteří v koupelně nepotřebují moc elegantní. Spolehlivost a praktičnost za přijatelnou cenu umožnily Elicentu konkurovat výrobcům obrů v průmyslu, aby vytvořili ventilační zařízení a stojí za zmínku, velmi úspěšně.

Společnost Elicent

 • Tuzemská společnostVětrací otvoryexistují na trhu s větracími zařízeními poměrně nedávno, pouze 26 let, ale v průběhu let dokázaly konkurovat zahraničním značkám. Výzkumná a výrobní základna umožňuje vytvářet vysoce kvalitní výrobky, plně přizpůsobené domácím provozním podmínkám. Všechny produkty jsou certifikovány a splňují mezinárodní standardy kvality. Současně je cena fanoušků mnohem levnější než analoga.

Produkty Otvory

 • Kukly italské společnostiVorticese vyznačují zvýšenou spolehlivostí, bezpečností a estetickým designem, který se výrazně liší od konkurence. Prioritou společnosti je princip integrovaného přístupu a zavádění rozsáhlého vědeckého pokroku ve výrobcích. Modelová řada univerzální s velmi specifickými rozdíly.

Značka ventilátoru Vortice

Ceny pro fanoušky od výrobců

\ t

CenyVentilátory do značné míry závisí na výrobcích a funkčnosti výrobku. Proto je nutné zvolit určitou kompromisní variantu, která splní všechna hlavní kritéria výběru. Průměrné ceny pro Rusko jsou uvedeny v tabulce 1.

Tabulka 1. Průměrné ceny fanoušků v Rusku

\ t
Obrázek Výrobce Model Průměr, mm Náklady, rub.
Vortice Punto M 100/4 ” 100 2 103
Punto M 100/4 ”LL 100 3 480
Punto M 100/4 ”T LL 100 5 003
Punto M 120/5 ”AT HCS LL 120 9 063
Punto M 150/6 ” 150 4 640
Punto M 150/6 ”T 150 6,143
Punto M 150/6 ”AT HCS LL 150 10 875
Obrázek Výrobce Model Průměr, mm Náklady, tření.
Soler & Palau Vent 125L 125 5 150
Vent 150L 150 6 330
Vent 160L 160 6,700
Obrázek Výrobce Model Průměr, mm Náklady, rub.
Větrací otvory 100 X1 100 898
100 X1 Turbo 100 1 102
125 X1 125 1 000
125 X1 BT 125 1 663
125 M3T 125 1 408
\ t
Obrázek VýrobceModel Průměr, mm Náklady, rub.
Maico ECA Piano H 125 5 893
ER 100 100 3 735
ER 100 VZ 100 4 150
ER 60 60 3 435
ER 60 VZ 60 3 800
Obrázek Výrobce Model Průměr, mm Náklady, rub.
Elicent E-Style 100 Pro 100 1 821
E-Style 120 Pro 120 2 450
E-styl 120 Pro C /C 120 2 790
E-Style 120 Pro PIR 120 3 986
E-Style 150 Pro T 150 3 515

Konečný výběr ventilátoru pro odsávání v koupelně

Hlavním kritériem výběru je zajistit dostatečný výkon těžby, tj. Výkon. Tento parametr je ovlivněn především oblastí koupelny a objemem vzduchu, který v ní stagnuje. Proto nejprve musíte měřit výšku, délku a šířku místnosti. Objem se vypočítá vynásobením všech uvedených hodnot. V souladu s platnými předpisy by výsledná hodnota měla být vynásobena množstvím výměny vzduchu. Pro koupelnu se tento faktor pohybuje od 3 do 8.

Užitečné informace!Doporučuje se vzít v úvahu průměrnou hodnotu koeficientu multiplicity a zaokrouhlit získanou hodnotu výkonu na nejbližší celé číslo.

Jiné, neméně důležitý ukazatel - úroveň elektrické bezpečnosti. Ve vlhkém prostředí s možnou přítomností vodní páry se doporučuje zvolit takové konstrukce, ve kterých může být elektrické připojení provedeno mimo lázeň nebo všechny vodivé a kontaktní části jsou spolehlivě chráněny. Z bezpečnostních důvodů by měly být upřednostňovány nízkonapěťové přístroje napájené stejnosměrným proudem o velikosti 12 nebo 24 V.

Montáž ventilátoru s zpětným ventilem

Instalace tichého ventilátoru do koupelny se doporučuje v samotném vzduchovém kanálu nebo v exteriéru se zabudováním do stěny nebo stropu ve speciálním výfukovém potrubí. Krok montáže se provádí v následujícím pořadí:

 • Provádíme připojení k napájení v závislosti na dostupnosti prostředků pro monitorování provozu zařízení a na vlastnostech elektrického vedení.

Schéma zapojení

Varování!Před instalací je nutné odpojit celý byt nebo lokálně pouze koupelnu. Při připojování do koupelny se doporučuje dbát na dostatečnou úroveň elektrické ochrany. Pokud existují pochybnosti o kvalitě položeného vedení, doporučujeme jej vyměnit nebo položit na povrch stěny nový.

Připravený otvor ve zdi pro instalaci výfuku

 • Opatrně sejměte kryt z přední strany skříně.

Odstoupení od smlouvydekorativní panel

 • Na zadní straně, v místě kontaktu pouzdra přístroje s výfukovou trubkou, podél spojovací čáry, naneste tenkou rovnoměrnou vrstvu lepidla nebo silikonového maziva. To vám umožní získat spolehlivý a těsný kontakt.

Lepení na linii kontaktu se vzduchovým potrubím

 • Namontujeme tělo přístroje na místo jeho upevnění a pevně ho přitlačíme ke stěně. Pokud se vytvoří nadbytečné lepidlo, ihned je odstraňte z ozdobného nátěru suchou silnou látkou.

Vložení skříně na sedadlo

 • Jsou-li k dispozici upevňovací body pro samořezné šrouby nebo šrouby, musí být tyto šrouby přišroubovány tak, aby byla konstrukce s možnými vibracemi bezpečně držena.
 • Namontujte síť proti komárům.
 • Upevněte přední panel.

Dokončovací práce dokončeny

Závěr

Pro zajištění vysoce kvalitní ventilace je nutné zakoupit vhodný ventilátor pro parametry koupelny, která není vybavena zpětným ventilem. To vám umožní získat optimální vnitřní klima a další potřebné funkce.

Video: recenze domácího ventilátoru Domovent VNL