Kapkové zavlažování ve skleníku vlastníma rukama: typy konstrukcí a jemnost instalace

Skleníky zajišťují včasné zrání plodin. To je možné díky optimálním teplotním podmínkám, normálnímu osvětlení a správnému zavlažování. V tomto případě má smysl postavit vlastní zavlažování ve skleníku. Takové zařízení šetří čas a pracovní sílu. Plné zavlažování je velmi důležité při pěstování rostlin ve sklenících. Odpařování v takovém prostoru nastává mnohem intenzivněji než v přírodních podmínkách. Pojďme zjistit, jaké jsou výhody kapkového zavlažování, stejně jako to, jak ho organizovat doma.

Zavlažování kapek uvnitř skleníku umožňuje každé elektrárně zajistit optimální úroveň vlhkosti

Zavlažování kapek pro skleník: tajemství improvizovaných struktur

Pojďme zjistit, jak zavlažovat kapání. V tomto případě se doporučuje provádět automatické zavlažování. Při rozhodování, jak správně zavlažovat, je třeba vzít v úvahu, že různé plodiny vyžadují různá množství vody.

Diagram ukazuje jednoduchý návrh závlahové závlahy

Je důležité vědět, kolik vody je potřeba, a na které rostliny, protože přesycení půdy může vést k opačnému účinku a vyčerpání půdy.Plevel zároveň poroste rychleji.

Odkapávací zařízení má následující vlastnosti:

 • Aby se rostlina správně rozvinula, potřebuje dostatečné množství vzduchu. Co obyčejné zalévání neposkytuje. Pokud kořen nemá žádný pohyb vzduchu, pak se kultura nebude vyvíjet, jak by měla;
 • kapalina proniká přímo do kořene rostliny;
 • optimální poměr vzduchu a vlhkosti přispívá ke správnému vývojirostlin, což umožňuje dělat bez hnojiv.

Jednoduchá konstrukce zavlažování

Před rozhodnutím o tom, jak zvolit takový systém zavlažování a jak tuto strukturu použít, je nutné prostudovat princip struktury. V závislosti na volitelném vybavení může kapalina proudit gravitací. V tomto případě se používá gravitační zavlažování, to znamená, že voda vstupuje, jakmile je sud naplněn. K dispozici je také nucená verze zařízení. Je důležité rozhodnout, které čerpadlo je potřeba a, zda je třeba filtr. Je důležité vědět, jaký tlak je pro takový systém vyžadován, protože mnoho takových konstrukcí od výrobce je určeno pro tlaky nejvýše 2 atm. Současně je instalován tento regulátor tlaku - reduktor. Používá se také hadice nebo odkapávací páska. Voda na místě se pohybuje potrubím s větvemi. Současně se používají speciální kování pro zavlažování. Trubky trupu jsou položeny podél stěn skleníků nebo podél plotů.

Diagram ukazuje jednoduchý zavlažovací systém z sudu

Na fotografii je znázorněno bodové zavlažování, včetně odkapávacích čar, které zasahují do všech linií lůžek. Podobné linky jsou vyrobeny pomocí plastové trubky nebo odkapávací pásky s otvory. Na konci těchto vedení jsou namontovány zástrčky nebo splachovací ventily.

Je také nezbytné rozhodnout, zda je zapotřebí speciální filtr. Spomocí reduktoru a přívodu vody jeřábu je regulován.

Tečkované schéma vyžaduje větší úsilí při instalaci

Jak sestavit zavlažovací struktury závisí na požadovaném objemu nádrže pro zavlažování.Pro správný výpočet kapacity je nutné vynásobit plochu lokality 20 litry. Toto množství je nezbytné pro navlhčení jednoho čtverečního metru.

Míra zavlažování pro různé plodiny se může značně lišit

Kolik vody je potřeba, závisí na tom, které plodiny jsou zavlažovány. Například u okurek a rajčat jsou nutné zcela jiné podmínky. U rajčat je zvýšená vlhkost vzduchu škodlivá, protože tato zelenina je infikována plísňovými a bakteriálními chorobami. Suchý vzduch je proto udržován ve sklenících, pro které je často uspořádáno větrání. Ale pro okurky je třeba vytvořit vysokou úroveň půdní vlhkosti a vzduchu. S nedostatkem vlhkosti listy mohou začít chřadnout rychle.

Toto je způsob, jakým projekt zavlažování:

 • voda prochází filtrem. Současně se zbavuje odpadků, velkých odpadků a prachu;
 • , protože nádrž je umístěna na kopci, voda teče gravitací do hlavního potrubí a poté přes hadice;
 • ventil je umístěn v blízkosti každé elektrárny, skrze kterou voda vstupuje do země.

Diagram znázorňuje princip činnostizařízení

Informace!Pro lepší zavlažování je nutné umístit rostliny ve vzdálenosti 30 cm od sebe.

Související článek:

Skleník z profilového potrubí vlastními rukama. Zvláštní přehled obsahuje podrobné pokyny pro návrh a konstrukci profilové trubky s fotografickými příklady.

Druhy zavlažování: různé systémy

Podívejme se nyní na hlavní typy zavlažování. Každý systém má určité nevýhody a výhody. Zde jsou hlavní možnosti:

 • proautomatické zavlažováníse samostatnými kapátky, do každé rostliny se přivádějí větve. Současně by měl být poloměr zavlažování malý, protože takové odvíjení zabere spoustu času. Hlavními prvky těchto systémů jsou mikrotrubičky, kterými tekutina přechází do kořenového systému. Pro instalaci do skleníku se používají rozdělovače, speciální ventily a stojany pro upevnění mikrotrubiček;

Volitelné rozložení prvků v automatickém zavlažování

 • kapací páskyse používají nejen pro rostliny a zeleninové zahrady, ale také pro stromy. V tomto případě jsou trubky postřikovačů umístěny paralelně. Takové metody zavlažování nemají tak dlouhou životnost jako oddělené kapací postřikovače. Pro automatické zavlažování polí jsou na každém pásku otvory, podél kterýchproudění vody. Jedna hrana je umístěna v nádrži a druhá jsou zasunuty. To zajišťuje, že tekutina vytéká proti požadovaným kořenům.

Zavlažovací systém používající pásky

Při výběru systému zavlažování je třeba zvážit různé typy hadic, typy postřikovačů a sprinklery.

Zavlažování kapek: výhody a nevýhody návrhů

Existují různé možnosti pro zavlažování rostlin v otevřeném terénu, ale nejsou vždy vhodné pro skleníky.

Systém odkapávání má tyto výhody:

 • zvýšení výnosů různých plodin;
 • voda je distribuována v určitých dávkách, což zajišťuje účinnost této konstrukce;​​
 • můžete vytvořit plně automatizovaný proces;
 • snižuje hrozbu eroze půdní vrstvy;
 • objevuje se odolnost vůči různým klimatickým rysům;
 • umožňuje jednotnou distribuci hnojiv;
 • se zlepšuje kvalita pěstovaných plodin;
 • možnost zavlažování na velkých plochách s nízkým tlakem;
 • snadnost řízení.

Konstrukce odkapávací konstrukce

Existují i ​​další důležité výhody. Například úspora vody nakonec snižuje náklady na konečný produkt.Sada odkapávací konstrukce instalované v skleníkových plynů, významně snižuje spotřebu vody a hnojiv.Pro některé plodiny, zejména pro rajčata, musí být dodrženo optimální množství vlhkosti. Pro zavlažování můžete zakoupit různá zařízení.

Varianta sprinklerového systému

V tabulce jsou uvedeny všechny výhody a nevýhody různých možností zavlažování.

Tabulka 1. Výhody a nevýhody různých možností zavlažování

\ t
Rozmanitost zavlažování Pros Nevýhody
Kořen Provádí se s jednoduchou konevou. Současně můžete připravit hnojivo. Složitost postupu, neboť trvá mnoho času
Zalévání zahradouSnadnost zavlažování, protože stačí, když položíte hadici, a kapalina se rozšíří. Nevýhodou pohybu mezi zákopy s rostlinami.
Kropení Jednotný proces zásobování vodou, jakož i schopnost přizpůsobit tlak. Instalace příliš komplikovaná. Tvorba vysoké vlhkosti ve skleníku, která může vyvolat výskyt různých onemocnění.
Metoda kapání Můžete nastavit průtok vody. Pohodlí při používání a úspoře vody. V procesu jsou hnojiva rovnoměrně rozložena. Složitost instalace a vysoké náklady na jednotlivé prvky.

Co sestává z: \ tzákladních prvků zařízení

\ t

Nezávisle vytvořit odkapávánídesign, musíte zakoupit jednotlivé položky.

Samostatné prvky pro zavlažování a jejich cena

Všechny části jsou spojeny do série:

 • diskový filtr;
 • potrubí trupu;
 • mechanismus pro obohacení vody živinami;
 • odkapávací pásky;
 • startovací konektory pro připojení odkapávacích pásek;
 • rozbočovače pro odkapávací pásky;
 • uzávěry pro pásky.

Sada příslušenství pro zavlažování

Páska pro zavlažování: vlastnosti použití

Odkapávací páska je hadice, kterou se voda pohybuje. Současně se kapalina čistí různými filtry. Určení, která je lepší páska - musíte vzít v úvahu určité vlastnosti. Je důležité vypočítat délku odkapávací pásky a tloušťku jejích stěn. Provozní podmínky závisí na těchto parametrech. Důležitá je také vzdálenost mezi pásky. V tomto případě nejlepší páska závisí na době zrání rostlin.

Speciální páska v šachtě pro vlastní instalaci systému

Musíte vědět, jak pásku namontovat sami. Na trysku je instalována odkapávací páska, která je utažena speciální maticí. K montáži se používají kování. Právě skrze ně se provádí větvení. zavlažování pásu, taková konstrukce by měla být namontována tak, aby otvory v ní byly umístěny nahoře.

Kompletní sada s kováním

Zavlažovací páska může být odlišná. Zde jsou hlavní typy odkapávacích pásek:

 • k zastaralé technologii jepáska typu bludiště . Po celé délce se vytváří souvislé bludiště, kterým se voda pohybuje. Tuto možnost lze zakoupit levně;

O této technologii se můžete podívat na video:

Design labyrintu má určité zařízení

 • štěrbinová páskaje spolehlivější než labyrintová páska. Uvnitř má také labyrintový kanál. V tomto případě je nutné nejen rozhodnout, jak tento prvek položit, ale také použít speciální filtrační systém;

Možnost drážkovaného předmětu

 • , podle přezkumu, výroba typu emitoru se týká moderních řešení. Zavlažování se provádí pomocí plochých kapátků.Pás emitoruvytváří proudy, které zajišťují pohyb vody.

Výrobky typu vysílače

Chcete-li si koupit podobnou položku, musíte vědět, jak ji správně umístit a kolik stojí tato páska. Odkapávací systém závisí zcela na kvalitě tohoto prvku. Důležitým ukazatelem je cena. Systém Tuboflex si zaslouží zvláštní pozornost, jeho cena se pohybuje mezi 2500-3000 rublů.

Produkty Tuboflex

Startovací konektory pro zavlažování: jak používat

Chcete-li provést funkční zavlažování, musíte si koupit startovací konektor. Instalace systému tuboflex se provádí následujícím způsobem. Pomocí značky je povrch hlavního potrubí označen pod otvory. Současně s nimi jsou namontovány konektory a startovací jeřáb. Zaprvé, těsnění jsou umístěna v otvorech a pak start-konektory.

Stojí za to zvážit princip fungování zařízení pomocí jeřábu. Takové schéma zapojení umožňuje nastavení v ručním režimu. To je důležité, pokud jsou ve skleníku vysazeny různé plodiny s potřebou zavlažování.

Takto vypadají standardní startovací konektory jako

Zalévací kapky: výrobní technologie

Pro kapkové zavlažování si můžete postavit konstrukci vlastními rukama. Jak to udělat, můžete vidět na videu níže:

Může se jednat o skládací a kompenzovaný model, jakož i nastavitelný design s řízením přívodu vody. Systém kapkového zavlažování zajišťuje rovnoměrný tlak na různé části hadice. Když se to provádí jednotné zalévání rostlin.

Takový kompenzovaný model lze zakoupit v obchodě

Můžete použít lékařskékapátka. Zalévání pokojových rostlin lze provádět z plastové láhve. K výrobě kapátků ve sklenících je třeba nejprve nainstalovat nádobu a naplnit ji vodou. Je také nutné dát hadici a ponorné čerpadlo. Je důležité spočítat, kolik vody bude potřeba. Pro keř rajčat stačí 1,5 litru denně a u okurek 2 litry. Kapátko může být vyrobeno na pásku. Tato volba je vhodná, je-li zalévání určeno pro různé plodiny. Například pro květiny a zeleninu.

Varianta ponorného čerpadla pro zajištění zavlažování

Před instalací zavaděčů je nutné provést některé výpočty. Pokud jsou instalovány externí kompenzované kapátka, pro určení průtoku vody se půda zkontroluje na hloubku za hodinu. Cena struktury závisí na tomto ukazateli.

Montáž konstrukce kapkového zavlažování

Druhy zavlažování: ceny a funkce nákupu

Systém zavlažování je odolný a spolehlivý. Provozní podmínky mohou překročit 10 let. Pro uspořádání páskové struktury pro skleníky se používá zavlažovací páska, která má množství otvorů, jakož i tloušťku stěny až 200 mikronů. Taková hadice je připojena k přívodu vody jedním okrajem a na jejím druhém konci je umístěna zátka. Když voda proniká kapalinou, opouští otvory.

Při rozhodování, který systém zvolit, je třeba vzít v úvahu, že zavlažování neníregulovat. Tato možnost se liší od bodového zavlažování, protože nebude možné přivést vodu do jednotlivých míst.

Automatický mechanismus je nejčastěji kombinován s hydraulickým ventilem. Používá regulátor s časovačem, pomocí kterého můžete nastavit i přesný čas zavlažování. Vědět, jak takový systém funguje, je možné na stejném principu namontovat vlastní zavlažovací systémy vlastníma rukama.

Podívejme se na nejlepší zavlažovací systémy, které mají automatický stroj. Chcete-li zjistit, která možnost je nejlepší, je třeba zvážit všechny:

 • zalévání postřikovači . Podobná sestava umožňuje nastavit poloměr zavlažování do 20 metrů. Současně se používají trubky z polypropylenu. Někdy se používají polykarbonátové konstrukce. Tento design zavlažování zvyšuje vlhkost půdy a vzduch;

Varianty postřikovačů

 • Pro postřikování se používají speciální bubnová zařízení. Jsou to mobilní zařízení. Zalévání rostlin se provádí na ploše 20 m2;

Automatická varianta s kropením

 • Systémy se širokým záběrem se používají pro rozsáhlé oblasti ;

Stavby v průmyslovém měřítku

 • Pro několik skleníků se použije mikroprůsek . Konevvyrobeny z hlavně. Používá speciální ohebnou hadici.

Zařízení s mikroproudem

Domácí zavlažovací zařízení se správnými výpočty poskytne vysoce kvalitní bodové zavlažování. Současně může být spotřeba vody minimální. Kde je možné takové stavby koupit, závisí na vlastnostech zavlažování. Vyberte si nejlepší variantu, která nám pomůže posoudit jednotlivé modely.

Tabulka 2. Průměrné náklady na zavlažování

Modely Obrázek Specifikace Cena, rub.
Hadice Gardena 01969 - 15m. Vhodné pro směrové zavlažování. Lze použít i při nízkém tlaku.

Záruční doba - rok.
1900
Systém vodního kola „Eco Volya“, 4m Poskytuje šetrné zavlažování v místě. Může být použit jak v podmínkách otevřeného terénu, tak ve sklenících. Voda se pohybuje v malých částech do kořenových systémů pomocí kapátků.

Souprava obsahuje speciální vodní filtr. Hlavní souprava je určena pro dvě lůžka, jejichž délka je 4 metry.
1400
Kapková závlaha "Beetle" na 60 rostlinách Souprava je určena pro mikropodniky. Umožňuje organizovat potřebné potraviny pro různé rostliny. Vyrobeno z kvalitních materiálů. Hadici lze bez problémů dopravit na místo zavlažovánízákruty a záhyby. Při výrobě se používá plast a polyethylen. Kompletní sada má všechny díly pro upevňovací prvky, stejně jako filtr pro jemné čištění. 1800
Systém bez automatiky „Aquadusia“ Systém může být připojen ke kterékoliv nádobě, která musí být instalována ve výšce jednoho metru. Voda se přitom může přirozeně zahřát.

Kapalina se pohybuje hadicemi přímo ke kořenům. V tomto případě se používají kapkové kapátka.

Na jeřábu může být instalováno rozvětvené odpaliště.

Konstrukce je schopna produkovat až 1,5 litru za hodinu.
1900
„My Fazenda“ 100 m Konstrukce je určena pro 100 metrů lůžek. Zahrnuty jsou odkapávací pásky, baterie, zástrčky a armatury.

Systém pracuje ze systému zásobování vodou az obvyklého sudu.
1790
Stavba "Drop" Konstrukce sestává z pásky, regulačního jeřábu, zátek a adaptérů.

Takový systém lze zapnout na 1,5-2 hodiny denně. Na lůžku zabere denně až 40 litrů vody. Montáž konstrukce může být provedena nezávisle.
1490

Zavlažování kapek pro skleník Beetle: charakteristiky

Tento systém je známý svou funkčností a účinností. Můžete použít skleník nebo skleník. Podobná zavlažovací souprava může být použita pro skleníky nebo pro otevřené plochy. Koupit podobnédesign je možný ve firmě LLC "Cyklus", který se zabývá jeho výrobou.

Dokončení zavlažovacího zařízení

Instalace skleníkové varianty zahrnuje úpravu 60 rostlin. S jeho pomocí můžete zvládnout místnost o rozloze cca 18 m2.Model z sudu bude stát asi 1,8 tisíce rublů a varianta pro systém zásobování vodou - 2,5. Montáž skleníkové struktury lze provést různými způsoby. Automatickou volbu můžete použít s časovačem.

Konstrukce s automatickým zařízením

Zavlažování vodou: parametry zařízení

Systém Aquadusia je určen pro 50-60 provozů. Můžete si zakoupit možnost automatického spuštění nebo model bez automatiky. K dispozici je také poloautomatický mechanismus. Mezi výhody těchto zařízení patří schopnost pracovat na bateriích, design s malou velikostí. Stroj a další varianty můžete instalovat sami.Současně může být stavba Start napojena správně bez přítomnosti lidí.Existuje možnost připojení nejen k vodovodnímu systému, ale také ze sudu. Cena bude záviset na tom.

Hlavní model zařízení

Zavlažování kapek ve sklenících: recenze uživatelů

\ t

Výběr toho, které zalévání je pro skleník nejlepší, je vhodné prozkoumat všechny možnosti a recenze. To vám pomůže vybrat nejlepší možnost hodnocenívýrobci.

Recenze, systém "Beetle"

Vladimir, Ryazan:„Mezi výhody zařízení patří kvalitní materiály a montáž. Součástí balení je waterman, filtr a časovač. Můžete provádět zalévání ze sudu. Z minusů bych chtěl poznamenat, že trubka vodoměru v balení je tak ohnutá, že se nesrovnává až do konce. Ale obecně je design skvělý. Funguje to jako hodinky. “

Přezkum Gardena

Alexander, Penza:„Již několik let používám model zavlažování Gardena. Design je vyroben s vysokou kvalitou. Dobrá zavlažovací plocha při normálním tlaku. Nesmíme zapomínat na pravidelné čištění trysek. Musíte také včas vložit mechanický filtr a vypustit vodu. “

Hodnocení napsal (a) Aquadus

Alina, Krasnodar:„Minulý rok můj manžel koupil systém Aquada na automatickém stroji. Získali jsme sadu pro skleníky. Zpočátku si chtěli vybrat německou stavbu zalévání, ale domácí verze také dobře zvládá práci a zároveň má nižší náklady. Konstrukční provedení nebylo obtížné. Prostor našeho skleníku je 40 čtverečních a vedle něj je 50 litrová nádrž. Kapaliny jsou rovnoměrně rozloženy po celé ploše skleníku. Můj manžel a já jsme byli s tímto systémem spokojeni. Výsledkem je bohatá sklizeň. “

Zavlažovací systém pro skleník vlastníma rukama

Kapkové zavlažování umožňuje řádné ošetření kořenového systému. Takové zařízení pro skleník vám umožní ušetřit užitečnékvality půdy.

Vzhledem k tomu, že automatické zařízení je poměrně drahé, je lepší zjistit, jak udělat domácí zavlažování. Organizace takové struktury není tak složitá. Voda prochází kapilární cestou a vstupuje do každého kořenového systému rostlin.

Diagram ukazuje instalaci zavlažovací struktury

Montáž se provádí pomocí držáků, šroubů, zátek, nastavitelných klíčů a nůžek pro řezání trubek.K vytvoření vysoce kvalitního zavlažování je třeba najít lékařské kapátka, konektor, trysky, odkapávací pásky, trubky a spínací ventily. Moderní zavlažovací systém zahrnuje použití časovače. Je lepší zvolit si plastové předměty, které na rozdíl od kovu nekorodují nebo se nezanášejí.

Jednoduchá konstrukce samo lešticího systému

Pokud nevíte, jak konstrukci sami nainstalovat, začněte s plánem pro umístění lůžek do skleníku nebo do skleníku. Varianty takových uspořádání lze vidět na fotografii. Schéma musí obsahovat všechny důležité parametry. Uveďte zdroj vody. Při organizování kapkového zavlažování si všimněte kapacity, ke které bude potrubí připojeno. V tomto případě lze bodové zalévání provádět bez vaší účasti.

Tečkované zařízení vám umožňuje zalévat každé jednotlivé pouzdro

Je-li zavedeno zavlažování, je vyžadován systémfiltrů. Takové zařízení může být umístěno mezi zdrojem vody a požadovanou linkou. Bodová volba se používá pro sazenice rajčat. Protože v tomto případě je nadměrná vlhkost velmi škodlivá. U rajčat se také používá možnost podpovrchového zavlažování.

Mikro zavlažování pro různé plodiny

Připojení hadice k hlavnímu potrubí lze provést pomocí speciálního kování. Filtr se nejčastěji montuje do přívodního potrubí.

Diagram ukazuje, kde je filtr umístěn

Montáž zavlažování

Při rozhodování o uspořádání zavlažování ve skleníku je nutné provést systémový výkres. Schéma je provedeno po nezbytných měřeních s přihlédnutím k měřítku.

Jak správně sestavit zavlažovací systém závisí na provedených výpočtech. Zde je to, co potřebujete k výpočtu:

 • celková délka odkapávací pásky;
 • počet start-konektorů;
 • počet rozbočovačů ve tvaru T a G;
 • počet armatur a zátek.

Organizace návrhu po výpočtech zahrnuje zvýšení počtu spotřebních materiálů a odkapávací pásky o přibližně 15%.Také po výpočtech je pro zavlažování vybrán sud.

Aby bylo možné určit, jak instalovat zavlažovací prvky, je třeba poznamenat, kde budou umístěny plodiny s různými požadavky na vodu. Instalace by mělav oddělených zónách.

Nyní zvažte postupnou instalaci zavlažovací struktury. Pro výrobu budete potřebovat zásobník kapaliny, hlavní potrubí, lékařské kapátka, filtry, armatury, zátky a kulový ventil. Je lepší, když je nádrž na vodu v určité výšce, například 2-2,5 metru. V tomto případě je třeba se o stojan postarat.

Tabulka 3. Montáž zavlažování

Obrázek Instalační kroky
Pro vstup do nádrže je nutné vytvořit otvory pro vodu. Nejprve se vytvoří otvor pro instalaci kulového ventilu. Tento prvek se montuje pomocí spojky a těsnění.
Otvory by měly být vyvrtány v hadicích, kde lze umístit kapátka.
Hadice je připojena k vodovodnímu kohoutku. To lze provést pomocí rozvětvovacích armatur.
Rozvodné hadice jsou vedeny mezi řadami.
Na konci hlavních trubek je nutné umístit zátky, které zabraňují šíření vody.
U kapátka odstraňte jehly a nechte pryžové špičky.
Špičky se vkládají do otvorů v hadicích.
Špičky odkapaných částí přilnou do půdy vedle rostlin.
Pak musíte otevřít kohoutek azkontrolovat, jak projekt funguje. Pomocí nastavovacího kolečka můžete regulovat průtok tekutiny do země.

Hlavní potrubí pro zavlažování

Hlavní potrubí je vyrobeno ve skleníku, který dodává vodu ze zdroje ke startovacímu konektoru. Před volbou, která trubka je lepší, musíte spočítat délku všech trubek.

Je lepší použít jako hlavní potrubí polyethylenové trubky.Je nutné určit, který průměr je pro tyto dálnice potřebný. Například trubka HDPE by měla mít průměr 32 mm. Menší průměr není vhodný, protože v trubkách pro startovací konektory je vyvrtán otvor 16 mm. Pro vrtání se používá šroubovák . Jak vytvořit takovou strukturu vlastními rukama závisí na materiálu.

Takto vypadá trupová trubka

Lze použít také konstrukce z PVC potrubí, polypropylenových trubek nebo kovových plastových trubek. Všechny tyto možnosti jsou v dobrém kontaktu s vodou a neinteragují s chemickými složkami hnojiv.

Při volbě volby země je důležitým parametrem cena. Odbočky se montují na úseky odboček a na jejich příčné vedení je připojena odkapávací hadice nebo páska. Někdy je vybrána unikající hadice.

Takto vypadá tekoucí trubice

Tyto prvky jsou připevněny k potrubním armaturám pomocí kovových svorek. Na každé distribuční linceJe nainstalován kohoutek pro vypnutí vedení. Pokud nechcete zvolit jednotlivé prvky z plastových trubek, můžete si zakoupit hotové soupravy, s nimiž se provádí letní zavlažování.

Variace letních staveb

Venturiho injektor

Pro hnojení se používá speciální hnojicí jednotka, nazývaná také Venturiho injektor. Takové zařízení pro hnojivo lze koupit nebo vyrobit ručně.Principem fungování tohoto mechanismu je míchání vody s hnojivy.Instalace takového provedení je nezbytná pro postupné přivádění hnojiva do hlavního potrubí. Taková napájecí jednotka se skládá z hadice, filtru a vstřikovače.

Schéma zapojení podobného injektoru

Chcete-li zjistit, jak si vybrat takové zařízení, musíte znát jeho vlastnosti. Pro instalaci odkapávacího zavlažování je nutný předběžný výpočet. To bere v úvahu schéma zařízení.

Vlastnosti instalace podobného provedení lze zobrazit ve videu níže:

Diagram ukazuje princip fungování takové konstrukce

Chcete-li vytvořit vlastní mechanismus, musíte splnit následující podmínky:

 • směr pohybu kapaliny. Na nákupní verzi injektoru je šipka označující správný směr;
 • přemístitelný průtokinjektor;
 • ukazatel vstupního tlaku, jakož i rozdíl mezi výstupem a vstupem.

Nejčastěji jsou tyto injektory vyrobeny s bypassem. Jsou vyrobeny z plastu, který je odolný vůči různým chemickým hnojivům. Speciální nastavení umožňuje snížit spotřebu vody na vstupu a vypnout část zavlažovacího systému. Existují různé verze takových konstrukcí, například 1 palec nebo 2 palce.

Filtr pro zavlažování

Různé typy filtrů jsou namontovány na potrubí za podávací jednotkou a před startovacími konektory. Jak nainstalovat a připojit podobnou strukturu vlastními rukama si můžete prohlédnout ve videu: