Plynové kotle pro vytápění domácností: výběr a montáž

A použití síťového plynu může výrazně snížit náklady na vytápění. Koneckonců, náklady na tento zdroj jsou výrazně nižší než cena elektřiny, uhlí, palivového dřeva, motorové nafty nebo topného oleje. Plynové podlahové kotle pro vytápění domácností nemají tato omezení na výkon a životnost stěnových kotlů. Ze všech typů plynových kotlů mají podlahová zařízení maximální poměr životnosti, nákladů a efektivity, takže v mnoha případech jsou výhodnější než u nástěnných, i přes ještě přísnější požadavky na základnu a komín.

Kotel na plynové podlahové vytápění

Video: výběr podlahového zařízení

Jak jsou uspořádány plynové kotle

Existují různé typy podlahových plynových kotlů. Liší se v:

 • materiál výměníku tepla;
 • výkon;
 • dostupnostdruhý okruh;
 • metoda získávání tepla.

Montáž podlahových zařízení

Materiál výměníku tepla

Během spalování plynu se uvolňuje velké množství tepla, které prochází komplexním výměníkem tepla a topnou vodou. U nástěnných zařízení je tato jednotka vyrobena z oceli nebo siluminu, díky čemuž je životnost malá. Tento výběr materiálů díky omezení hmotnosti nástěnných kotlů. U venkovních zařízení toto omezení není, proto je výměník tepla vyroben z litiny, která zajišťuje dlouhou (desetiletí) životnost a vysokou účinnost.

Výměník tepla z litiny

Výkon

Kotle na plynové podlahy pro topné domy produkují výkon od 5 kW. Tato síla stačí k vytápění mírně zatepleného domu o rozloze 50 m2 nebo dobře zatepleného domu o rozloze až 70 m2. Maximální výkon kotle je omezen pouze plochou domu a únosností základny. Existují modely s kapacitou nad 250 kW.

Výpočet výkonu kotle

Dostupnost sekundárního okruhu

Podlahové plynové dvouokruhové kotle pro vytápění domu nejen účinně ohřívají místnosti, ale také poskytují teplou vodu. Použití dvouokruhového zařízení eliminuje jakékoli další ohřívače vody. Druhý okruh neovlivňuje účinnost vytápění a mírně zvyšuje spotřebu plynu. Takové kotle mohoupoužití i v létě - topný okruh se mírně zahřívá a ventil zabraňuje cirkulaci vody topným systémem.

Zařízení dvouokruhového kotle

Metoda odvodu tepla

\ t

Poptávka po jednotkách s minimální spotřebou plynu vedla ke vzniku zařízení pro kondenzační podlahy. Kondenzační plynový kotel pro vytápění soukromého domu se liší od obvyklého v tom, že má přídavný výměník tepla. Tento výměník snižuje teplotu spalin na 55 stupňů. To snižuje spotřebu plynu, ale omezuje teplotu chladiva a nepříznivě ovlivňuje stav komína.

Jak funguje kondenzační kotel

Související článek:

Dvouokruhový kotel s uzavřenou spalovací komorou. V samostatné publikaci se dozvíte o výhodách tohoto typu kotle a kritériích pro výběr zařízení.

Požadavky na instalaci stojanových zařízení

Instalace podlahových spotřebičů předpokládá splnění určitých požadavků, bez nichž řídící organizace nepovolí uvedení do provozu. Zde je seznam základních požadavků:

 • přítomnost silného betonového základu;
 • přítomnost ventilačního kanálu;
 • přítomnost kapitálového komína;
 • oddělený pokoj.

Instalace zařízení

Betonzákladna

Hmotnost podlahové jednotky často přesahuje 200 kg, což znemožňuje její instalaci na dřevěnou podlahu. Proto je nutné řezat kus podlahy, nalijte základ, pak nalijte betonový podklad. Na cementovou maltu je přípustné položit základ kamene nebo cihly.

Nadace pro kotel

Vent

Během provozu zařízení existuje pravděpodobnost poklesu tahu a vnikání produktů spalování do místnosti, kde je instalován. Trakce může zmizet z různých důvodů, například:

 • zanášení komínů;
 • silný náraz větru;
 • nedostatečné proudění vzduchu z ulice.

Pokud k tomu dojde, ventilační (výfukové) potrubí by mělo odstranit produkty spalování z místnosti. Za tímto účelem se její velikost vypočítá tak, aby bylo zajištěno úplné nahrazení vzduchu v místnosti za 20 minut.

Větrání kotelny

Izolační komín

Na rozdíl od nástěnných kotlů, ve kterých je tlak tvořen nuceným přívodem vzduchu, používají venkovní jednotky přirozený tah založený na různých hustotách studeného a horkého vzduchu. Proto je u kotlů tohoto typu nutný ohřátý komín, jinak není vyloučeno přerušení zátěže při poklesu teploty vzduchu na záporné hodnoty. Takové komíny nejčastěji ležely ve stěnách domu, čímž se zvyšoval celkový dopadtepla Pokud komín přechází na vnější straně domu, pak je vyroben z cínu a izolace.

Izolovaný komín

Související článek:

Komíny pro plynový kotel v soukromém domě. Pravidla výběru a instalační požadavky na komíny, jejich typy a montážní nuly ve speciální publikaci.

Samostatná místnost

Podlahové kotle musí být instalovány v samostatných místnostech přizpůsobených k tomuto účelu. Toto je děláno zvýšit bezpečnost - jestliže návrh zmizí, ventilační kanál nedovolí šíření oxidu uhelnatého. Koneckonců, i malá dávka oxidu uhelnatého vede k závratě a ztrátě vědomí a silná koncentrace zabíjí člověka.

Kotelna v soukromém domě

Plynové jednotky a různé typy vytápění

Podlahové plynové kotle pracují efektivně s jakýmkoli systémem ohřevu vody. Při řádně vypočteném a instalovaném vytápění s přirozenou cirkulací zařízení pracují bez přehřátí, což zajišťuje účinný pohyb vody. V systémech s nuceným oběhem neovlivňují kotle pohyb vody. Lze je tedy instalovat jak ve spojení s jinými topnými zařízeními, tak individuálně. Nevyžadují se žádné úpravy baterií ani podlahové vytápění.

Připojení spotřebiče k topení

Jak si vybrat kotel

Nejlepší plyn kotel pro vytápění domu lze zvolit podle následujících kritérií:

 • odpovídající výkon;
 • přiměřená cena;
 • hodnocení konkrétního modelu a výrobce.

Při výběru plynové jednotky se musíte nejprve zaměřit na výkon. Malá výkonová rezerva nebolí, ale nemá smysl kupovat kotel dvakrát silnější, než je nutné. Pracuje v neoptimálním režimu, který zvýší spotřebu plynu a sníží životnost kotle. Pro mnoho je cena zařízení rozhodujícím argumentem, zejména proto, že levné modely často nejsou v základních funkcích nižší než u jednotek, které jsou 2-3krát dražší. Chcete-li zjistit spolehlivost kotle, musíte pečlivě zvážit recenze majitelů podobných zařízení. To lze provést na různých fórech, kde diskutují o jejich údržbě nebo opravách. Níže uvedené video vám pomůže vybrat správné zařízení.

Video: připojení plynového kotle