Proč potřebuji zpětný ventil vody pro čerpadlo?

P Chcete-li mít instalatérský systém v soukromém domě řádně funkční, musíte jej správně nainstalovat, aniž byste ztratili přehled o maličkostech. Například neviditelným, ale velmi důležitým zařízením je zpětný ventil pro vodu pro čerpadlo. Pokud tento prvek chybí nebo se stane nepoužitelným, nebude systém čerpací stanice fungovat správně. Voda bude proudit do domu s znatelným zpožděním, tlak bude špatný, a pokud je čerpadlo slabé, zcela zmizí. Přítomnost ventilu vám umožní okamžitě dostat vodu po otevření baterie.

Vzhled výrobku

Zpětný ventil pro vodu pro čerpadlo: princip činnosti

Toto svítidlo je nejčastěji instalováno na speciálních stanicích, které jsou součástí vodovodu. Úkolem tohoto prvku systému je zabránit zamíchání vody. Funguje podle následujícího principu: kapalina může projít pouze v jednom směru, zasáhnout protější část trubkynemůže. To je nutné, aby se voda ze studny nebo studny nemohla vrátit a proudit do vodovodního systému. Pokud je systém vybaven takovým ventilem, pak při otevření kohoutku nebude muset čekat, dokud čerpadlo nečerpá vodu: bude okamžitě proudit. V nepřítomnosti zařízení se v systému hromadí vzduch a je nutné ho nejprve uvolnit a čekat, až voda odejde.

Závitová část dílu

Samotná stanice může být umístěna buď na povrchu studny nebo studny, nebo na speciálně určeném místě v domě. V tomto případě bude do vrtu spuštěna trubka vybavená sítem na nečistoty a zpětným ventilem pro vodu čerpadla.

Je-li čerpadlo používáno v městském bytě, pak se tento prvek vyhne účinku, když při otevírání jednoho kohoutku tlak klesne v druhém. Tento design v bytě nebolí, pokud plánujete instalovat kotel. Bude nutné ho namontovat nejen na studenou, ale i teplou vodu. To pomůže vyhnout se ztrátě zahřáté kapaliny. Bez tohoto zařízení půjde část vody do sousedů žijících na podlaze níže. Z tohoto důvodu šetří zpětný ventil energii, protože šetří systém před zbytečnými ztrátami.

Instalační schéma

Zpětné ventily pro čerpací stanice: typy konstrukcí

V prodeji najdete velké množství podobných zařízení, která se liší designem, materiálem, velikostí a každá má své vlastní vlastnosti, kdyžInstalace:

 • Zpětný ventil pro vodu pro čerpadlo lze nejčastěji nalézt s blokovacím prvkem typu zdvihu. Přístroj je vybaven uzávěrem, který stoupá nebo klesá a zabraňuje pohybu vody. Když voda vstoupí, roleta se zvedne a projde, a když tlak klesne, závěrka klesne a zabrání návratu kapaliny. Mechanismus se pohybuje díky speciální pružině.
​​

Princip ventilu

 • Vratné díly pro kulové čerpadlo. Tento typ zařízení má kulový ventil, který blokuje dráhu tekutiny. Při tlaku vody zvedá pružina kuličku a systém propouští vodu a po poklesu tlaku se prvek uzavře.

Zařízení kulového výrobku

 • Prvek kotouče. Má kotoučovou clonu, která se pohybuje podél své osy pomocí pružiny.

Konstrukce kotoučového prvku

 • Zařízení s dvojitým křídlem. Jejich žaluzie má dvě chlopně, které se při tlaku vody skládají, a když není pod tlakem, zavírají se; to vše pohání pružinu.

Disková a dvojitá zařízení

V každodenním životě se nejčastěji používá část se zdvihacím mechanismem. Lze jej opravit výměnou pružiny.

Instalační schéma stanice

Kontrolní ventil pružinové spojky: Pohledy podle materiálu

Výrobky mohou být vyrobeny z různých materiálů:

 • Mosaz je nejoblíbenějším materiálem. Není rezavý, snadno se udržuje, dobře se hodí pro všechny typy trubek.

Těleso mosazného ventilu

 • Trup surového železa lze nalézt mnohem méně často. Tento materiál podléhá korozi, různé usazeniny se na něm hromadí poměrně rychle. Výrobky z litiny se obvykle používají na potrubí s velkým průměrem a nepoužívají se v každodenním životě.

Těleso litiny

 • Nerezová ocel. Je to nejspolehlivější, ale také nejdražší materiál: prvky z něj budou trvat mnohem déle než ostatní. Nebojí se koroze a účinků různých látek, usazeniny se na těle nes hromadí.

Pouzdro z nerezové oceli

 • Kombinace: případ takového výrobku může být z různých materiálů, například pro spojení mosazi a nerezové oceli. Závěrka jakéhokoliv zařízení nejčastěji z plastu.

Zařízení s reverzním typem se sítkem

Užitečné informace!Při volbě ventilu pro domácí použití, koupit mosaz. Slouží dostatečně dlouho a jeho cena je mnohem nižší než cena oceli.

Rozdíly ve způsobu montáže

Většina zařízení je upevněna pomocí spojky. To vyžaduje dva přechody se závitem,které jsou přizpůsobeny velikosti potrubí. Lze použít i přírubové upevnění. Nejčastěji se jedná o litinové prvky velkého průměru. Tyto příruby jsou přišroubovány. Tento typ upevnění je také relevantní pro malé výrobky, když potrubí nemá místo pro další upevnění.

Přírubové připojení - jedna z nejlepších možností

Nejčastěji se používá pružinový zpětný ventil. Používá se v bytech pro instalaci na potrubí, ohřívač vody, tyto výrobky jsou instalovány po přepážce, což neumožňuje točit tokem jiným směrem. Přístroje tohoto typu neumožňují vyprazdňování potrubí, pokud je voda vypuštěna do stoupačky.

Mechanismus pružiny zařízení: sestává z mosazného tělesa, které je rozděleno na dvě části. Mezi polovinami umístěnými pohyblivým ventilem. Obvykle je vyroben z plastu. V pohybu je taková cívka poháněna tlakem vody a pružiny.

Pružinové prvky: těleso a vnitřní část

Související článek:

Proč potřebujeme regulátor tlaku vody? V samostatné publikaci naleznete užitečné informace o tomto zařízení: jak to funguje, co to je, kolik to stojí, atd.

Zpětné ventily pro ponorná čerpadla: pravidla pro instalaci

Před zahájením instalace je třeba zvolit místo, kde bude díl instalován. Místo je určeno typem ponorného čerpadla. Můžete vyzvednout jakoukoliv položku, budekomunikovat se zařízením bez ohledu na jeho typ, značku a model. To je způsobeno tím, že princip provozu zařízení je stejný. Zpětné ventily pro ponorná čerpadla mohou být vyměněny sami, proto budete muset pečlivě prostudovat navrhovaný materiál.

Schéma zapojení s čerpadlem

Většina čerpadel již z výroby je vybavena požadovanou částí. Takové zařízení existuje jak na vstupu, tak na výstupu. Další zařízení, jako jsou tato zařízení, nejsou vyžadována.

Pokud jste zakoupili vakuovou pumpu, musíte před akumulátor nainstalovat zpětný ventil, ale za samotnou jednotku. Přizpůsobení typu koule nebo cívky nejlépe spolupracuje s tímto pohledem. Pokud je čerpadlo povrchové, může mít několik těchto prvků najednou. Jedna z nich je instalována v hadici, kterou protéká voda. Díl musí být umístěn na konci hadice, ponořený do vody. Druhý prvek je namontován před hydraulickým akumulátorem. Toto zařízení se vejde do jakéhokoli typu výrobku. Některé modely jsou výjimkou; Výrobce v pokynech pro zařízení uvádí, co je požadováno.

Složení systému vodního tlaku

Pro instalaci vratného prvku je nutné jej vložit do potrubí. K tomu je třeba zakoupit příslušenství a spojky. Před spuštěním vody musíte systém vypnout nebo zastavit, aby nedošlo k narušení průtoku vody. Pak je žádoucípoložky.

Užitečné informace!Je možné učinit fixaci pevnější pomocí pásku na dým. Ujistěte se, že prvek je na pravé straně, jinak to nebude fungovat. Pokud se zvedá, zkontrolujte, zda je náprava svislá.

Prvky pro čerpací stanice jsou instalovány za rohatkou. Umístěte je na hlavní sací potrubí. Možnost instalace přímo před stanicí, ale tato možnost je horší než první v kvalitě, jako v tomto případě může být množství vody výrazně sníženo.

Trubku lze plnit nejen vodou, ale také vzduchem, který nasává čerpadlo. Vzduch vstupující do systému bude hlučný. Pokud stanice používá vibrační čerpadlo, ventil je nejlépe umístěn před přijímačem. Můžete si vybrat libovolné místo ve výtlačném potrubí, ale je žádoucí umístit jej na přístupné místo pro údržbu.

Detail připevněný na potrubní stanici

Objekt je namontován nejčastěji před stanicí. Při instalaci na běžícím systému je nutné jej umístit mezi čerpadlo a stanici. Totéž platí, pokud má systém přijímač. Potrubí je rozděleno na dvě části, z nichž jedna zavádí ventil. Pak se pomocí trubky opět připojí.

Můžete se seznámit s procesem instalace různých typů zařízení níže:

Ceny vodního zpětného ventilu pro čerpadlo: přehled výrobce

Jméno Průměr, mm Průměrná cena v krajích, rub.
Polypropylenový výrobek
AQUA-S 20
25
32
120
150
220
VALTEC 20
25
32
150
170
300
S pružinovou spojkou
Danfoss CO 15
20
25
500
800
1000
VALTEC 15
20
25
200
300
420
Tecofi 15
20
25
300
460
600
ITAP 15
20
25
400
500
700
S mosazným ventilem a objímkou ​​
VALTEC 15
20
25
250
200
520

Tipy a triky

Při výběru zpětného ventilu je třeba vzít v úvahu systém, ve kterém bude instalován. Také nekupujte příliš levné výrobky méně známých společností: zpětný ventil pro vodu pro čerpadlo, jehož cena je podceněna, může vyžadovat okamžitou výměnu. Je lepší zaplatit o něco více, ale koupit osvědčené produkty.

Závěry

 • Pro stabilní provoz systému zásobování vodou je nutný zpětný ventil.
 • S tímto nekomplikovaným zařízením nemusíte čekat, až čerpadlo pumpuje vodu do potrubí.
 • Trubky nebudou naplněny vzduchem.
 • Zpětný ventil pro vodu pomáhá šetřit energii, aby se zabránilo ztrátě teplé vody, pokud ji instalujete například na trubku ohřívače vody.
 • S tímto zařízením můžetechvíli používejte vodu, i když je čerpadlo vypnuté.

Ventily a ventily pro čerpadla a stanice

Video: Přehled výrobků a jeho účel