Zásobování vodou soukromého domu ze studny: schéma a organizace

Chcete-li organizovat zásobování vodou soukromého domu ze studny, instalace zařízení musí brát v úvahu denní spotřebu vody, hloubku vodonosné vrstvy, odstranění zdroje z chaty. Hlavními problémy autonomního zásobování vodou jsou: stabilizace tlaku v potrubí, volba čerpacího zařízení, jeho umístění na ústa nebo do domu.

Zásobování vodou ze studny

Video: příklad realizace zásobování vodou ze studny

Vlastnosti zásobování vodou ze studny

Hlavní rozdíly mezi studnicí a studnou jsou tyto nuance:

 • možnost odebrání vody z několika horizontů - horní vody, písčité, artéské obzory;

Druhy studní na vodu

 • spolehlivé utěsnění úst - malá díra v zemi k ochraně před nečistotami, srážky jsou mnohem snazší;

Ogolovok pro studnu

 • větší hloubky - v případě nouzového výpadku proudu se používá silnější těkavé zařízenízáložní generátor;
 • keson - jímka s hloubkou 1,5 - 2,5 m u úst je nezbytná pro poklepání tlakového potrubí, které musí být umístěno pod značkou mrazu, pro umístění zařízení.

Caisson pro studny na přívod vody

Související článek:

Plastové kesony pro studnu. Přehled výhod, instalačních metod, výrobců a cen ve speciální publikaci našeho online časopisu.

Je-li plánována dodávka vody pro soukromý dům ze studny, měl by systém zohlednit několik faktorů:

 • Provozní režim- v domech s periodickým užíváním (letní chata) se sporadicky zapíná topení, proto je nutné zajistit svah pro pravidelné vypouštění kapaliny ze všech vnitřních okruhů (zimní vodovod);

Schéma sklonu vodovodu

 • zdrojové charakteristiky- pouze artéské studny mají maximální zdroje (50 let), voda z nich téměř nevyžaduje filtraci, neobsahuje nečistoty písku škodlivé pro hluboká /povrchová čerpadla;
 • provozní podmínky- v závislosti na poměru produkce vrtu /denní spotřeby vody se používají různé způsoby zapojení, které poskytují dostatek vody během špiček;
 • umístění zdroje- na rozdíl od vrtu jsou zkušenosti s provozem studní uvnitř budovy (přízemí, podzemí), což zjednodušuje údržbu, snižuje stavební rozpočet vodovodu.

Nouvnitř domu

Dobrá rada!Nákup filtrace, speciální zařízení (změkčovadla, odstraňovače železa) bez odborného poradenství, laboratorní analýza tekutiny ze studny je plýtvání penězi. Z praktického hlediska existuje dostatek hrubých a jemných filtrů.

Přezkum možností, režimů, výhod a nevýhod

Princip domovní instalace je velmi jednoduchý - čerpadlo je dodáváno do studny nebo na povrch, který dodává tekutiny do systémů CHC a HWS pro zavlažování. Existují však problémy:

 • pro udržení stabilního tlaku v potrubí musí čerpadlo pracovat nepřetržitě při otevírání kohoutku uvnitř domu, což způsobuje zvýšené opotřebení zařízení;
 • při vypínání elektrické energie není dodávka vody;
 • výkon čerpadla nemusí být dostačující pro několik spotřebitelů;
 • někde musí být umístěno čerpací zařízení.

Čerpací zařízení vyžaduje zvláštní místo

Režim tedy zahrnuje prvky:

 • zdroj - studna "na písku" nebo artézský typ;
 • čerpadlo - odstředivé nebo povrchové čerpadlo;
 • keson - jímka u úst pro umístění zařízení, vložka tlakového potrubí pod úroveň zamrznutí půdy;
 • zpětný ventil - chrání před samovolným vypouštěním vody zpět do studny, když je čerpací zařízení vypnuto;
 • hydroakumulátor - expanzní nádoba s membránami uvnitř, reagující nazměna tlaku v tlakovém potrubí;
 • filtrační zařízení - plní funkci odstraňování nečistot za účelem zlepšení kvality vody;
 • automatizační systémy - tlakové spínače, zařízení, která monitorují přítomnost vody uvnitř čerpadla.

Prvky systému

Rozpočtovou možností je dodávka soukromého domu ze studny, jejíž součástí je skladovací nádrž umístěná v nejvyšším bodě budovy ( podkroví, podkroví). Nejlepší volbou pro většinu chat je využití čerpací stanice, která obsahuje hydroakumulátor.

Možnosti instalace zásobníku

Není-li v průběhu špičkového zatížení dostatečná produkce studny, má hloubku více než 50 m nebo se nachází daleko od budovy, budete muset zvolit dvoufázové schéma, které má maximální životnost konstrukce a provozu. Filtr se nachází pouze na tlakovém potrubí za HC, jinak by mohlo dojít k selhání čerpadla v případě ucpání kazet.

Filtr před čerpadlem

Věžový systém

S vodárenskou věží soukromého domu z vrtu má schéma podobu:

 • čerpadlo - plní nádrž umístěnou v podkroví, jejíž objem je dostatečný pro zajištění všech spotřebitelů ve špičce, voda vstupuje do kohoutků, kotel gravitací;
 • expanzní nádrž - nemá žádné doplňkové vybavení nebo je po naplnění vybavena plovákovým spínačemčerpadlo se vypne, protože se sníží průtok kapaliny, zařízení se opět zapne.

Systém dodávky vody ve věži chaty

Jedná se o rozpočtovou možnost, je však nutné místo pro nádrž, tlak /tlak ve vnitřní teplovodní vodě a okruhy studené vody nejsou stabilní.

Čerpací stanice

Systém vodovodu soukromého domu ze studny s čerpací stanicí je v provozu výhodnější:

 • existují automatizační systémy pro vibrační, odstředivá ponorná čerpadla (hydroakumulátor, snímač chodu nasucho, tlakový spínač );
 • čerpací stanice s povrchovými čerpadly - toto zařízení je součástí standardního balení.

Zásobování vodou pro čerpací stanici chaty

Když se tlak v potrubí tlaku sníží při otevření ventilu, aktivuje se relé, čerpadlo čerpá vodu do hydraulického akumulátoru. Po natažení membrány se čerpadlo vypne, tlak v potrubí studené vody, přívod teplé vody se vyrovná nezávisle.

Dvoustupňové krmivo

\ t

Není-li kapacita čerpací stanice při špičkovém průtoku vody dostatečná, je za ní instalována expanzní nádoba s plovákovým spínačem. Čerpadlo naplní nádrž, vypne se a další čerpadlo typu výtlaku se namontuje za nádrž. Hydraulický akumulátor je instalován za ním v podobném vzoru.

Dvoustupňové schéma dodávky vody pro chalupu

Díky expanzní nádrži se průtok systému zvyšuje napožadované úrovni.

Zimní instalace

\ t

Problematika vypouštění vody je důležitá nejen během pravidelného provozu vodovodu v bytě, ale i během oprav. Proto i v chalupách trvalého bydliště používal systém zimního zásobování vodou.

Organizace vypouštění vody z vodovodu v zimě

K tomu mají všechny obrysy systému sklon pro gravitační vypouštění kapaliny. Zpětný ventil na sací trysce zabraňuje zpětnému proudění vody. Kromě toho objem jamky neumožňuje, aby do ní bylo nalito velké množství tekutiny.

Z toho důvodu se kanalizační potrubí vrací do spodní části systému, během oprav nebo ochrany vodovodu mezi návštěvami letního domu, je voda odváděna do septiku nebo samostatného šamba.

Zimní provoz vrtů

Související článek:

Samoregulační topný kabel pro vodovod. Z této publikace se dozvíte o jednoduchém způsobu ochrany akvaduktu před zamrznutím, jeho výhodách a nevýhodách.

Technologie instalatérských instalací

Po výpočtu denní spotřeby vody byl ze studny vytažen plán dodávky vody v soukromém domě a byla vybrána sekce potrubí, byly instalovány charakteristiky čerpací stanice. Technologie má podobu:

 • zhotovení zdroje - vrtání písku nebo artéské studny uvnitř domu nebo na místě, instalace skříně;
 • stavba kesonu - studna v ústí hloubky pod značkou mrazu, s průměrem dostatečným pro umístění a udržování vybavení, horní část je zakryta poklopem zdobeným krajinářským designem;
 • instalace zařízení - čerpací stanice, filtry;

Montáž zařízení v kesonu

 • Výroba tlakového potrubí - přívod vody ze zdroje do chaty je vyroben z polyethylenové nebo ocelové trubky ležící pod značkou mrazu nebo ohřátý kabelem, polystyrénové skořepiny uložené v kanalizační trubce o průměru 11 cm pro zajištění udržovatelnosti potrubí ;

Instalace potrubí z kesonu do domu

 • přípojka vody - vrt je uzavřen hrotem uvnitř kesonu, spojka je tvořena kováním.

Montáž víčka

V případě potřeby lze do domu umístit čerpací a filtrační zařízení. Pokud je vybrána věž, je v podkroví namontována expanzní nádoba. Poté byly instalovány rozvodné rozvody, voda je zředěna v obrysech dodávky teplé vody, CHC, pro zavlažování.

Umístění čerpací stanice a rozdělovače v domě

S ohledem na výše uvedené skutečnosti lze zásobování chaty v domech organizovat nezávisle na jakémkoli vhodném systému s přihlédnutím k provozním požadavkům a vlastnostem zdroje příjmu vody.

Video: organizacezásobování vodou ze studny