Dobře si to bez vybavení: princip zařízení

B Rozpočtová varianta pro výrobu autonomního zdroje vodovodu je dobře zvládnutelná studna bez vybavení s využitím několika stávajících technologií. Existují způsoby, jak to udělat bez zapůjčení vrtačky. Nicméně, některé vybavení a nástroje pro domácí řemeslníky budou stále požadovány.

Výroba studny bez vybavení vlastníma rukama

Video: studna bez vrtné soupravy

Účel, nuance zařízení

Ve srovnání se studnou má studna menší rozměry, což vám umožňuje ušetřit pracovní prostor místa. Ústa zdroje jsou utěsněna mnohem snadněji, uvnitř nejsou žádné usazeniny a nečistoty. Není třeba odstraňovat velké množství půdy, vyjměte jej ze staveniště.

Srovnání vrtu a studny

Studna se staví rukama bez vybavení několika způsoby:

 • promytím půdy vodou;
 • extrakce horniny pomocí ručního vrtacího stroje;

Vyňato ze studnyšnek

 • nebo samosvornou škrticí klapku.

Vrtání studny kalem

Nejekonomičtější metodou je jáma habešská, ze které se vůbec nevytěží žádná půda. Půda je zhutněna, když jsou poháněny blokovací trubky, kolona je funkční a voda protéká skrz ní do tlakového potrubí.

Princip habešské studny

Způsoby výroby, materiály, nástroje

\ t

Chcete-li vyrobit studnu vlastníma rukama bez vybavení pomocí uvedených technologií, budete potřebovat různé nástroje a materiály. Níže bude uveden rozpočet, klady, zápory návrhů vodních zdrojů.

Různé druhy vrtných zařízení

Manuál Auger Bur

Při výběru klasického vrtání budete muset zakoupit ruční nářadí se šroubem nebo vyjímatelnými noži. Technologie se skládá z operací:

 • vrtání - výška ručního vrtáku neumožňuje dosáhnout ani horního obrysu horní vrstvy, proto se po vykopání o 1–1,5 m zvětší výložník o další úsek;

Zařízení šneku

 • pouzdro - obvykle vyrobené z polyethylenových trubek, perforované ve dně štěrbinami nebo kruhovými otvory, nebo továrně vyrobený domácí filtr je připevněn ke dnu;

Pouzdro s perforací

 • mytí - obvykleOdčerpávají se 2 až 3 lopaty velmi špinavé vody, potom proudí 1 až 2 kostky kapaliny s pískem, po které je kvalita normalizována;

Spláchnutí studny při vrtání

Výhody metody:

 • nízký stavební rozpočet - nákup vrtáku + výroba prutů se zámky pro stavbu;
 • míra průniku - šnekem je Archimédův šroub, kterým se zem pohybuje nezávisle na sobě.

Odrůdy ruční vrtačky pro výrobu studní

Při výběru vrtáku s výměnnými čepelemi se náklady na práci dramaticky zvyšují. Po několika zatáčkách musí být nástroj zvednut, aby se odtrhl od skály. V každém případě může domácí mistr dělat bez pomocníků. Nevýhody této technologie jsou:

 • obtížné vertikální umístění;
 • četné sestupy /stoupání.

Průměr zařízení pro ruční vrtání je omezen na 40 cm, v případě potřeby můžete najít 50 cm šneků, které vyrábějí 3 - 4 výrobce Ruské federace. To výrazně omezuje průměr skříně, což umožňuje ponoření ponorných čerpadel s nízkým výkonem.

Dobrá rada!Když šnekový dopravník dosáhne vodonosné vrstvy, zem se zastaví na lopatkách šneku. Další pronikání se provádí proplachováním, při kterém se voda pod tlakem přivádí na dno.

Vrtání studny pomocí ručního vrtáku

Habešskývrt

Existuje metoda konstrukce zdroje vody bez výkopu. Otvor v zemi je vytvořen utěsněním okolních hornin při řízení potrubí malého průměru. To znamená, že pracovní nástroj po dosažení vodonosné vrstvy se jednoduše stává pouzdrem.

Studna jehla vlastními rukama bez vybavení

Před jízdou je proto na potrubí namontováno veškeré potřebné vybavení:

 • kužel - o něco větší průměr než trubka, takže zhutněná zemina nepoškozuje zařízení instalované nad ním, je vyrobeno z ocelové tyče na soustruhu nebo kovacího zařízení;
 • filtr - trubka je perforovaná kruhovými otvory, ovinuta kolem horní části drátem nebo sítí ve tvaru písmene V;
 • zpětný ventil - namontovaný uvnitř potrubí nad filtrem, obvykle se jedná o membránu s těžkou koulí z ložiska;
 • trubka - 1 - 1,5 m, vzniká při ponoření sloupku se závitovými nebo svařovacími spoji.

Konstrukce habešské jehly

Studna je vyrobena jehlou s vlastníma rukama bez vybavení, ale je zapotřebí speciální nástroj - vřeteník. Pro habešskou studnu nepotřebujete stativ, vrták, splachovací čerpadlo. Nárazový pohřeb s kladivem však narovnává horní část trubky, takže se používá další schéma:

 • nástrojeinstalovány vertikálně na ústech;
 • 50 - 70 cm od země na tělese trubky je upevněno pomocí svorek;
 • Na trubku je položena babička (betonový nebo ocelový blok s vnitřním otvorem ve velikosti potrubí ).

Perkusní nástroje pro habešské studny

 • na samém vrcholu trubky je připevněn svorkami pojezdového bloku;
 • lana /kabely jsou upevněny na vřeteníku, rozloženy na kladky bloku na různé strany.

Poté jeden a dva pracovníci současně zvednou svůj vřeteník až k pojezdovému bloku, pustí kabel. Babička udeří na místo, potrubí je zablokováno v zemi, operace se opakuje, dokud není zem na zemi. Pak se trubka zvýší, dílčí blokování a blok thallium se zvýší.

Navzdory nízkému rozpočtu výstavby (5 - 7 tisíc rublů) má tato technologie určité nevýhody:

 • obtíže při hledání vřeteníku, místa podpory nebo při výrobě těchto zařízení vlastníma rukama;
 • polymerních trubek nelze použít v perkusním vrtání, ocelová trubka má menší zdroj.
Dobrá rada!V případě potřeby můžete upevnit pomocný límec pomocí trubkových svorek, vytáhnout sloupek se zdviháky a vyčistit nebo vyměnit filtr, zpětný ventil.

Vrtání Zhelonkovoe

Kromě těchto metod lze studnu vyrobit ručně bez vybaveníMetoda Zhelonka, která se také nazývá šokové vrtání.

Metoda vrtání

Za tímto účelem použijte sled operací:

 • stativ - 1,5 - 2 m vysoký namontovaný na ústech, v horní části je připevněn k pojezdovému bloku;
 • vrtání - špína je zvednuta kabelem do pojezdového bloku, je uvolněna, padá na zem, je vyplněna horninou, poté co je zemina extrahována, operace se opakuje.

Dobře vlastníma rukama bez vybavení pomocí metody zhelonok

Stonek je vyroben z trubky, jejíž spodní hrana je špičatá (zkosená) nebo má zuby, aby zničila nádrž. Uvnitř závěsu je kulatý uzávěr ve velikosti vnitřního průměru trubky. Když narazí na zem, pahýl se otevře na závěsu a když je odstraněn, zavře se pod tíhou půdy, která se shromáždila uvnitř.

Konstrukce ucpávky

Na hustých půdách po nárazu se potrubí dodatečně otáčí pákami, které jsou přivařeny nebo prochází otvory. To vám umožní zvýšit produktivitu, snížit pracovní náklady.

Dobrá rada!Hlavní výhodou je schopnost extrahovat horninu po dosažení vodonosné vrstvy. Studna se otáčí hlouběji, což poskytuje větší průtok než při ručním vrtání.

Nevýhodou této techniky je nutnost nákupu silnostěnné trubky o délce 1 - 1,5 m. Vzhledem k tomu, že nástroj závisí na gravitaciúčinnost vrtání.

Hydraulické vrtání

Při jízdě ve sloupku je možné nejen konsolidovat půdu s „jehlou“, ale i odstranit ji ze studny skořepinou, šnekovým šnekem, ale také ji zničit tlakovým proudem. Technologie hydroburningu však také používá škrábanec k vytvoření kulatého otvoru. Technika proto sestává z kroků:

 • výroba jámy - hloubka 40 - 60 cm, rozměry 0,5 x 0,5 m;
 • příprava nádrže - eurocube, zavlažovací nádrž nebo jáma v zemi v blízkosti vrtu;
 • instalace čerpacího zařízení - umístěna mezi nádrž a studnu.

Hydraulické vrtání vlastníma rukama bez vybavení

Pak je v jámě instalována jáma a voda je do nádrže čerpána pod tlakem. Tekutina eroduje horninu, vrtná kapalina je vyprazdňována bahenním čerpadlem do nádrže nebo proudí do výkopu podél vytěženého výkopu pro usazování, opětovný sběr, opakování cyklu.

Jáma pro odvodňovací vrt

Při průchodu tvrdými horninami je nezbytná malá skořápka, kterou sama voda nedokáže zvládnout. Po odstavení čerpadla na hlíně se jádro otáčí pákami, na hrubozrnných, štěrkovitých půdách, pomocí kladkového systému se spouští do studny.

Závěry

Vlastník příměstské oblasti si tak může vybrat nejlepší variantu pro výrobu zdroje příjmu vody bezdrahé zařízení. Maximální průtok bude v studnách vytvořených metodou zhelonka, ručním vrtáním, ničením horniny hydraulickou metodou. Abyssinská studna je snadnější stavět, ale tok bude méně.

Video: udělej si sám studnu