Větrání v garáži vlastníma rukama: schéma, fotografie a doporučení

V, v závislosti na dostupnosti sklepa, se větrání v garáži vlastními rukama bude lišit v systému a rozpočtu pro výstavbu tohoto inženýrského systému. Výchozí místnost obsahuje pár škodlivých látek, takže je nutná alespoň jedna výměna vzduchu.

Větrání v garáži vlastníma rukama

Video: organizace větrání v garáži

Co je potřeba, požadavky

Vzhledem k pravidelnému provozu této budovy je vhodnější nepřetržité přirozené větrání přes kanály nebo kanály. Při návrhu větrání v garáži vlastními silami se dispozice a fotografie mohou mírně lišit v závislosti na dostupnosti podzemního sklepa.

Schéma přirozené výměny vzduchu v garáži bez vyhlídkové jámy nebo sklepa

Základní požadavky jsou specifikovány v SP 7.13130, během skladování dopravního vzduchu musí být aktualizován každou hodinu, s běžícím motorem, rychlost výměny vzduchu by se měla zvýšit na 4. Proto jsou axiální a radiální ventilátory často instalovány ve výfukových a vstupních kanálech, zahrnuto podle potřeby vlastníkem.

Systém nucené mechanické ventilace

Nedostatek proudění vzduchu vede k následujícím důsledkům:

 • snížení auto zdroje v důsledku koroze karoserie;​​
 • zničení energetických struktur garáže z příliš vlhkého vzduchu;
 • nebezpečí automatického otravy výfukovými plyny.

Výfukové plyny se hromadí v místnosti bez výfuku

Užitečné informace!Vzduch obsahuje benzínové výpary, paliva a maziva a ze sklepa mohou pronikat pachy. Na rozdíl od domu je větrací systém garáže technicky mnohem jednodušší.

Různé systémy větrání, jak to udělat sami

V závislosti na rozpočtu vlastníka vozidla na větrání v garáži vlastními silami může mít systém několik možností:

 • přirozený - přívod přívodu 15 cm od podlahy, odsávací digestoř ve stejné vzdálenosti od stropu, odbočná trubka připevněná k trubce tyčící se 50 cm nad plochou střechou nebo hřeben jámy;

Režim přirozeného větrání

 • - oba kanály jsou vybaveny ventilátory stejného výkonu;

Axiální ventilátor zabudovaný do potrubí

 • - ventilátor je namontován pouze uvnitř kapoty.

Výfukový ventilátor

Produkty větrání jsou umístěny v blízkosti země, proto jsou vybaveny sítěmi ze zvířat, hlodavců nebo zdobeny bary. Na svislé výfukové trubce namontované průzory nebo povětrnostní vlivy, které chrání před srážkami.

Výrobky chráněné kovovou mřížkou

Výměna vzduchu uvnitř sklepa

Pokud je k dispozici sklep, systém větrání v kovové garáži se stává komplikovanější vlastními rukama:

 • V podzemní místnosti lze vytvořit nezávislý větrací systém;
 • Přívod vzduchu může být umístěn ve sklepním překrytí, odsávací digestoř vystupuje přes střechu nebo mimo stěnu garáže.

Související článek:

Jak vyrobit kapotu ve sklepě? Schémata, praktická doporučení pro organizaci výměny vzduchu a instalačních nuancí ve speciální publikaci našeho online časopisu.

Organizace výměny vzduchu v garáži

Užitečné informace!Přirozené větrání musí být umístěno na protilehlých krátkých stěnách garáže. Aby se zabránilo „mrtvým“ zónám v rozích místnosti, měla by být vstupní okna umístěna blíže k rohů.

Přívodní potrubí uvnitř stěn garáže je relevantní, pokud je tloušťka zdiva značná. Pokud je zeď z cihel, nechte čtvercová okna, zdobené na vnější straně s mřížemi.

Ventkanál ve stěně garáže

Hlavní složitost organizace přirozenévýměna vzduchu je v důsledku nedostatku vytápění v garáži, umístění přívodních větracích kanálů téměř na zemi. Nejčastěji jsou ventilační kanály sklepa ucpané mrazem, protože uvnitř je vlhkost ze skladované zeleniny. Proto je nutné pravidelné čištění nebo montáž ventilů.

Organizace přirozeného větrání v garáži se suterénem a vyhlídkovou jámou

Za normální pokles tlaku se považuje úroveň 3 m ve svislém směru mezi přítokem a výfukem. Ve standardní garáži je to standardně nedosažitelné, takže se používají kombinované mechanické systémy výměny vzduchu.

Vyhlídková jáma

Inspekční jáma se také stává „slabým článkem“ větracích systémů. Navzdory tomu, že se nachází uvnitř, přirozené větrání nemůže zajistit výměnu vzdušných hmot uvnitř.

Větrání inspekční jámy

Jedinou možností v tomto případě je instalovat vzduchové kanály na dno jámy v její horní části. Při použití ventilátorů uvnitř kanálů tento problém zcela chybí.

Instalace nuceného větrání

Ve většině případů je pro garáž dostačující instalovat ventilátor do mezery výfukového potrubí. V tomto případě je ventilace železné garáže vlastníma rukama, jejíž schéma je uvedeno níže, namontována ve fázích:

 • řezné sací kanály v jedné stěně;
 • jsou instalovány trubky, spojetěsnící tmel;
 • Na výfukové potrubí je zevnitř namontován axiální ventilátor;
 • Podobný okruh se používá v suterénu.

Instalace nuceného větrání v garáži

Při výpočtu úseku potrubí lze použít typická řešení, protože velikost garáží je obvykle sjednocena na 6 x 4 m. Normy ukazují, že pro každých 10 m2by měla být vybrána trubka o délce 15 cm. Pokud vyříznete dva otvory, nasaďte do nich standardní 11 cm trubku, dostanete značnou rezervu.

Při volbě mechanického větrání lze kapotu namontovat na jakékoli stěny. Průměr kanálu se zcela shoduje se vstupním potrubím. Existuje několik typů ventilace přívodu a odvodu:

 • modulární je namontován ze samostatných bloků, jejichž činnost je koordinována senzory;

Modulární ventilační systém

 • monoblok má provedení výměníku tepla (potrubí v potrubí), vnitřní potrubí je ovládáno pod kapotou, sací kanál je umístěn mezi stěnami trubek.​​

Ventilační systém monobloku

Poslední možnost umožňuje snížit počet uzlů vstupujících do inženýrských systémů přes stěny, lze použít v podzemních garážích a podzemních skladech zeleniny. Ve sklepě je zvláště důležitý rekuperátor, protože neumožňuje zavřít dýchací cesty na zimu, studený vzduch je částečně zahříván teplým vzduchem, zeleninouNeuchovávejte v mrazničce.

Rekuperátor pro sklep

V normách BCH 01-89 se pro průmyslové garáže doporučuje dvouúrovňové větrání. Výfuk auta je těžší než vzduch, a proto se hromadí na nižší úrovni. Proto se při pravidelném dlouhodobém rozběhu motoru doporučuje instalovat přívody vzduchu, odsávací digestoře v různých výškách. Inspekční jáma v této variantě a poklop netěsného sklepa se stávají oblastmi se zvýšeným nebezpečím.

Schéma dvoustupňového větrání garáže

Proto jsou u mechanických systémů pro výměnu vzduchu obvykle zvoleny ventilátory SK-125С (nebo podobný analog). Pro nejnovější provozní podmínky by měl být výkon elektrického zařízení zvolen pro podobnou charakteristiku vozidla:

 • 800 kubických hodin za auto 240 l. c. (175 kW)
 • 650 m3/h pro automobily 180 - 240 l. c. (130 až 175 kW)
 • 500 kostek pro zařízení 120 - 180 litrů. c. (90-130 kW)
 • 350 m3/h pro automobily do 120 litrů. c. (do 90 kW)

Závěr

Motorista tak může zvolit pro garáž jakýkoli systém větrání v závislosti na dostupném rozpočtu. Všechny práce jsou pro domácího mistra k dispozici bez účasti specialistů. Není třeba speciální nářadí, vybavení.

Video: větrání v garáži