Větrání v soukromém domě vlastníma rukama: organizační schéma

S ovlivňuje systém výměny vzduchu v místnosti nejen blaho lidí uvnitř. Mikroklima je důležité jak pro samotný design, tak pro vlastníky. Při absenci účinné výměny vzduchu se zvyšuje vlhkost, začíná hnijící dřevo, objevuje se forma, v izolaci se objevuje kondenzace, to znamená, že životnost domu se několikrát snižuje. Větrání v soukromém domě vlastníma rukama, jehož schéma je vyvíjeno moudře, není o nic těžší než jiné inženýrské systémy, ale jeho význam je často podceňován.

Takhle vypadají rohy v místnostech s vysokou vlhkostí

Video: větrání v soukromém domě

Hygienické předpisy

Odhaduje se, že klidný člověk spotřebuje přibližně 10 m3 vzduchu za hodinu. Pokud není směs plynu aktualizována, pak se každá její kvalita značně zhoršuje, což má vliv na blaho lidí.

Podle norem platných od poloviny padesátých let musí být v obytných místnostech s výškou stropu až 3 metry as plochou až 20 čtverečků každá hodina obnovena. Protoalety a kuchyně, tato rychlost je mnohem vyšší a rychlost výměny vzduchu dosahuje 140 m3 za hodinu.

Nucené odsávání a větrání v kuchyni

Při individuální výstavbě jsou tyto parametry často opomíjeny, vzhledem k větrání plýtvání penězi. Majitelé se mylně domnívají, že pro tento účel je dostatek větrání, ale není to tak. Za prvé, v prvním patře budov, zejména těch, ve kterých jsou sklepy, se radon neustále hromadí - inertní radioaktivní plyn, který musí být odstraněn. Za druhé, oxid uhličitý a oxid uhelnatý, které se objevují v důsledku lidské činnosti nebo po spalování paliva, také vážně poškozují lidi a měly by být odstraněny. Za třetí, provozní podmínky všech budov vyžadují dodržení konstantních parametrů teploty a vlhkosti, což je dosaženo pouze prostřednictvím účinného větracího zařízení.

Schéma pronikání radonu do obytného domu

Typy ventilačních systémů: jak vybrat ten správný

Každý, kdo se alespoň jednou zajímal o to, jak zajistit vlastní větrání v soukromém domě, ví o dvou zásadně odlišných metodách výměny vzduchu - povinných a přirozených. V nucených systémech se pohyb vzduchu provádí za působení elektrických ventilátorů a při přirozené výměně vzduchu se používají zákony fyziky - gravitace a principy expanze plynů -.

Příklad kombinacevětrací systém

Přirozené větrání

\ t

Typickým řešením používaným v obytných domech je vertikální větrací skříň s výhledem na střechu. Pro soukromé domy je tato volba také ideální, ale box musí být položen projektem a instalován ve fázi výstavby. K tomuto boxu jsou přivedeny ventilační rukávy z celého domu, pokud jsou správně nainstalovány, mají dostatečný tah v jakémkoli směru větru. Mínus takové ventilace - je třeba ji předem naplánovat.

Cihlová větrací skříň, která je součástí stěnové konstrukce

Pokud hlavní skříň není v domě, pak je přirozené větrání v soukromém domě obvykle klasickým přívodním a odtahovým vzduchem. Pro účinnou výměnu musí čerstvý vzduch proudit ze dna a nasávaného vzduchu shora. Nedoporučuje se vrtat větrací otvory v blízkosti podlahy, protože to bude vždy chladno. Nejlepší místo pro ně je pod parapetem nad instalovanými radiátory. Při vstupu z ulice se vzduch ohřívá, chladnější část má tendenci sestupovat dolů a teplý plyn s konvekčními proudy stoupá nahoru, to znamená, že dochází k účinnému míchání.

Přívod vzduchu, uzavřený ventilem

V domech, kde jsou kamna na dřevo, dlouhá hořící a vodou chlazená kamna , část zajišťují větrání, které přebírají. Společně s produktyhoří do potrubí a nahromadí se v místnosti nežádoucí plyny.

V systému přirozeného větrání se používají speciální přívodní a výfukové ventily, první pracuje na vstupu, druhý - na výstupu. Tyto ventily zajišťují lidem jaký druh jevu, jako je například ventilační vyklápění, při silném větru, nízké teplotě nebo jednoduše nesprávném výpočtu, kapota začne pracovat v opačném směru, tj. Aby nevyčerpával odpadní vzduch z místnosti, ale aby dotahoval tok z ulice. Abyste tomu zabránili, měli byste délku kanálu zvýšit pouze podle norem, které by měly být nejméně dva metry.

Výfukový ventil pro kruhový kanál

Nucené větrání

\ t

K přirozené výměně vzduchu dochází, pokud je rozdíl tlaků plynů uvnitř a vně místnosti. Pro vytvoření takového rozdílu se používají ventilátory v nucených systémech. Má smysl instalovat větrání v soukromých domech vlastníma rukama podle schématu: pro různé skupiny pokojů - vlastní ventilátor. Je zřejmé, že v garáži a kotelně by měl být samostatný extraktor, který neumožní pronikání škodlivých plynů do obytných místností. V kuchyni je místo, kde se jídlo neustále vaří, proto by podle norem měla být výměna vzduchu nejintenzivnější.

Zařízení pro nucené větrání nemá žádná závažná omezení, pracuje bez ohledu na uspořádání kanálu a směr větru, takže je doporučeno pro soukromé použití.stavba.

Ventilátor je hlavním prvkem donucovacího systému

Vlastnosti ventilačních systémů

\ t

Je obtížné předem vypočítat a předpovědět proudění vzduchu, takže správná rozhodnutí jsou zjištěna pouze na základě zkušeností. Účinně bude sloužit řádně vypočtená ventilace v soukromém domě vlastníma rukama, který byl navržen s rozumným přístupem. Jak donucovací, tak přirozené systémy by měly brát v úvahu následující:

  • vzduchu nesmí být umožněn vstup do obývacího pokoje z kuchyně, koupelny nebo garáže, proto v ložnicích je namontován pouze přítok a v kuchyni, koupelně, v garáži nebo kotelně - nucený výfuk 98];
  • Oxid uhličitý a produkty hoření se vždy shromažďují shora, takže výfukové ventily musí být instalovány pod samotným stropem v rohu nejdále od okna;
  • větrací trubky s kruhovým průřezem jsou vždy účinnější, protože odpor proudění vzduchu v nich je menší;
  • je-li kukla, musí být přítok také speciálně organizován, jinak se návrhy objeví v nečekaných rozích domu.

Správné umístění odvzdušňovacího otvoru - pod stropem

Optimální systém

Každý dům je individuální, takže volba ventilačního systému není lehce přístupná. Pokud jsou pro bytové domy k dispozici efektivní standardní řešení, pak pro jednotlivé budovyv každém jednotlivém případě je nutné vytvořit nový režim.

Přezkum videa při výběru správného systému větrání domu