Tekuté tapety to udělat sami: výroba a aplikace

F cool tapety si vysloužily lásku miliónů lidí pro jejich vynikající vzhled, sílu, hygroskopičnost a možnost tvořivosti. Výrobci si zachovávají přísnou důvěrnost receptu na svůj produkt, protože je to správný poměr komponent, který dodává materiálu jeho výkon. Někteří mistři reprodukovali recept podle pokusu a omylu a říkají, že tekutá tapeta to udělá sama, což nevyžaduje zvláštní znalosti, není nižší kvality a vzhledu jako tovární protějšky.

Tekutá tapeta na zdi

Video: udělej si sám nástěnné obložení s tekutým tapety

Co učinilo tekuté tekuté tapety

Tekutá tapeta je kříženec dekorativní omítky a tradiční papírové tapety. Od první zdědily tvar a konzistenci: po přípravě směsi se aplikovala pomocí struhadla. Jako sádra, tekuté tapety je schopen vyrovnat menší nedostatkystěny, s jejich pomocí, je vhodné zobrazit vnitřní a vnější rohy, obejít takové obtížné místa jako půlkruhové oblouky, zásuvky, parapety a další.

Podobnost s tradiční tapetou je následující:

 • příjemné na dotek;
 • jsou bezpečné pro domácnosti a domácí zvířata;​​
 • široký barevný gamut;
 • bohatá textura a krásný vzhled.

Kromě výše uvedených vlastností jsou tekuté tapety hygroskopické, to znamená, že volně pronikají vlhkost. Složení tapety - celulózy a bavlny, které se nehromadí statický náboj.

Dekorativní obložení stěn v obývacím pokoji

Plniva

Směs je založena na celulózových vláknech. V továrně byly použity suroviny z odpadního dřeva. Tato vlákna mají velmi malou velikost, když jsou sušena, jsou výrazně zmenšena. Zpočátku jsou vlákna bílá, takže tovární tapeta může být natřena v jakýchkoliv, dokonce i těch šťavnatějších barvách.

Celulózová vlákna ze dřeva

Druhou nejdůležitější složkou je bavlněné vlákno nebo bělená vata. Jsou to právě oni, kteří dávají povlak objem a umožňují skrýt vady základny. Bavlněná vata má také bílou barvu a je později natřena. V drahých typech tekutých tapet existuje značné množství přírodních hedvábných vláken. Pro tyto účely se používá naviják - hedvábný kabel, vláknanekvalitní, které nejsou vhodné pro textilní průmysl.

Tapeta z hedvábného vlákna

Dekorativní přísady - barevné vlny nebo syntetická vlákna, třpytky, mramorové třísky, slída - se v případě potřeby přidávají a nemají žádný technologický význam. Dávají však hotovému nátěru zvláštní kouzlo.

Různá plniva pro tekuté tapety

Pojiva

Směs se uzavře vodou, po aplikaci zasychá, a pokud je to žádoucí, může se opět změkčit a znovu použít. Tyto vlastnosti kapalné tapety získané prostřednictvím pojiva, ve složení připomínající obvyklé lepidlo na tapety. Pro usnadnění aplikace se do směsi zavedou změkčovadla, jejichž složení jsou výrobci tajné. Ve všech výrobních závodech se používají antifungální přísady, protože kapalné tapety mohou absorbovat vlhkost, což znamená, že se v nich mohou vyvíjet mikroorganismy.

Plastická hmota plastická hmota

Související článek:

Tekutá tapeta: recenze, nedostatky, přezkoumání výrobců, vlastnosti aplikace a odstranění ze stěn - přečtěte si naši recenzi. Tekutá tapeta je obtížný materiál pro práci, ale s její pomocí můžete dosáhnout velmi působivých výsledků.

Materiály pro výrobu směsi doma

Není těžké připravit směs sama, hlavní je, že splňuje tyto požadavky:

 • přítomnost celulózového vlákna jako hlavní složky;
 • výsledná směs by měla být plastová a homogenní;
 • kompozice by neměla obsahovat sádrovec nebo polymery, které vytvrzují na vzduchu;
 • složky musí být bezpečné a netoxické.

Base - celulózová vlákna

\ t

Nejpřístupnějším zdrojem celulózy doma je obyčejný papír, přesněji odpadový papír. Lesklé stránky časopisů nejsou vhodné pro výrobu základny, protože se nerozkládají na vlákna a jejich namáčení a broušení trvá hodně času. Tekuté tapety do-it-yourself papírování, který zahrnuje použití sypkých surovin, je vhodné použít s nejméně množství barvy na stránkách.

Mistři doporučují používat staré papírové tapety jako základnu, která má spíše volnou strukturu a je dobře rozložena na vlákno. Tento způsob recyklace odpadového papíru osloví obezřetné majitele.

Papír změkčený ve vodě

Plniva

Aby se do směsi přidal objem, přidejte nasekanou vatu. Poměr suché celulózy a bavlny by měl být asi 4: 1, tj. Pro jeden kilogram papíru bude zapotřebí 250 g bílé lékařské vlny. Namísto vaty můžete použít sintepon a jakýkoliv jiný vláknitý materiál.

Jakákoli vata může být použita pro tekuté tapety

Pro dekorace budou užitečné kousky vlněných nebo syntetických nití, třpytky, kousky plátků, slídy a další. Celková hmotnost těchto plniv by neměla překročit 200 gramů na kilogram papíru.

Speciální barevné směsi pro přípravu kapalných tapet

Pojiva

Při přípravě papírenské buničiny se k ní přidávala voda o objemu přibližně litr na kilogram. Přesné množství může být stanoveno vážením. Pokud se tapeta bude používat v rezidenční oblasti, je nejlepší přidat CMC lepidlo na bázi modifikovaného škrobu, který má výrazný antifungální účinek, jako vazba. Na kilogram papíru bude potřebovat 120 - 150 gramů suchého lepidla.

Lepidlo CMC

Příprava a použití

Stavitelé již dlouho dospěli k závěru, že výroba tekutých tapet z papíru vlastníma rukama umožní zpracovat nahromaděný odpadový papír na užitečný materiál - skvělý způsob, jak být chytrý. Listy papíru a lepenky musí být roztrhány na kousky a namočeny ve studené vodě po dobu nejméně 12 hodin. Vzhledem k tomu, že listy jsou potaženy tiskařskou barvou, směs bude mít nerovnoměrně šedavě zbarvenou barvu. Pro bělení můžete použít chlorové bělidlo nebo kyslík. První bude muset být dále neutralizován thiosíranem sodným. Postup bělení může být několikrát opakován, ale barva nemůže být zcela odstraněna, takže výsledná barva nátěru bude mírně šedavě zbarvená.

K odstranění tiskařské barvy lze použít kyslíkové bělidlo

Tekutá tapeta s vlastními rukama, která vytváří směs, naznačuje, že po přípravě a umytí kusů papíru je musíte brousit vrtákem se speciální tryskou, jejíž hrany jsou ostré. Výsledná podobnost kuchyňského mixéru se šleha až do hladka. Pro šlehání v promytém a lisovaném papíru se přidává voda, aby se proces mletí zjednodušil a urychlil. Poměr hmotnosti vody a hmotnosti papíru - 1: 1.

Skartovaný papír

Po přípravě celulózové báze se do ní zavede CMC lepidlo a důkladně se promíchá. Lepidlo začne bobtnat, zatímco do konzistence měkkého tvarohu můžete přidat trochu vody. Poté zavádějí všechny ostatní složky, důkladně je rozmíchají rukama, nastříknou barvu, rozloží hmotu do plastového sáčku a nechají 6-8 hodin. Směs by měla "dozrát" - získat jednotnou konzistenci.

Po přípravě se směs převede do plastového sáčku a nechá se 6-8 hodin

.

Naneste směs na vyčištěný a připravený podklad, předem natřený. S tloušťkou vrstvy 3 až 5 mm bude připravené množství směsi dostačující pro 3 až 4 m2 povrchu. Směs se nanáší stěrkou nebo speciální pneumatickou pistolí, doba schnutí není kratší než jeden den.

Speciální nástroje pro aplikaci směsi

Proces aplikace směsi

Vytvoření kompozice z kapalné tapety

Pomocí tekuté tapety můžete vytvořit skutečné práce

Související článek:

Omyvatelná tapeta do kuchyně. Katalog nápadů na fotografie. Příklady použití a výběru omyvatelných tapet pro kuchyň oddělenou publikaci našeho portálu.

Když je lepší dělat směs vlastníma rukama

Vytvoření směsi vlastníma rukama je odůvodněno ve třech případech:

 • existuje velké množství surovin a čas na jeho zpracování;
 • existuje přání vytvořit jedinečný design vlastníma rukama;
 • existuje snaha ušetřit na drahých materiálech.

Video: výroba do-it-yourself tekutých tapet