Kotel na naftu pro soukromý dům

F Tekuté palivo se široce používá pro vytápění soukromých domů a chalup z důvodu své autonomie a vysoké výhřevnosti. Vysoký výkon a vysoká účinnost dieselových kotlů je nejvhodnějším řešením pro vzdálené vesnice bez plynovodu. Kotel na naftové vytápění pro soukromý dům lze rychle změnit na plynový, pokud se změní typ hořáku. Standardní výkonové jednotky se pohybují v rozsahu od 3 kW do 1000 kV, což je více než dostatečné množství tepla pro vytápění každého soukromého domu. Není-li ústřední topení připojeno k vašemu soukromému domu, jediným řešením by byl kotel na motorovou naftu, který by se v budoucnu mohl s vyhlídkou na zlepšení veřejných služeb přeměnit na plyn.

Kotle na naftu pro soukromý dům

Přehled videa o výběru kotle na naftu pro soukromý dům

Požadavky na instalaci zařízení

\ t
 • Instalovat hlavní zařízení, samostatnou budovu nebo sklepodbočit na ulici.
 • Stropy v místnosti pod kotlem musí být nejméně 3m.
 • Pro provoz systému je nutná ocelová násypka s kapacitou do 10 tun.
 • Pro udržení provozní teploty motorové nafty je nutné vytěžit bunkr do země nebo přemýšlet nad účinným elektrickým topným systémem.
 • Kotle na naftu pro soukromý dům mohou být instalovány bez předchozího povolení topného systému.

Konstrukce a funkce, provoz

Naftové palivo pro kotle je skladováno ve speciálních nádobách, jejichž velikost je vybírána na základě výpočtů objemů spotřeby. Nádrže jsou instalovány mimo pozemky. Jediný zdroj motorové nafty zajišťuje úplnou autonomii instalace - po celou dobu vám zaručí, že budete mít k dispozici teplo a teplou vodu.

Korba je obvykle vyrobena z legované oceli nebo litiny. Podle typu provedení se jedná o podlahové a stěnové jednotky. Popularita ocelové podlahy díky zjednodušené údržbě a vysoce výkonnému materiálu.

Systém vedení potrubí

Kotel na naftové vytápění pro soukromý dům zahrnuje spalovací komoru, trysku a hořák. Proces spalování motorové nafty začíná v peci, odkud je chladivo přiváděno do systému. Důležitým bodem je výstavba účinného komína pro odstraňování přebytečné páry a odpadních produktů spalování.

Ohřívací komora kotle

Komín dieselového kotle pro vytápění soukromého domu

Všechny moderní jednotky jsou vybaveny elektronickými řídicími jednotkami, které umožňují monitorování parametrů topného systému - teplota, tlak atd.

Správné zapojení potrubí v domě pomůže zvýšit účinnost na vyšší hodnotu.

Vstřikovače uvnitř kotle

Jediné části jednotky, které podléhají profesionální údržbě, jsou hořák a tryska, na jejichž spolehlivém provozu závisí bezpečnost systému jako celku.

Související článek:

Kombinované kotle na vytápění dřevem a elektřinou. V samostatné publikaci se dozvíte o principu fungování těchto zařízení, jejich výhodách a nevýhodách.

Spotřeba nafty

\ t

Aby byl systém účinný, měla by být spotřeba motorové nafty minimální. Pro standardní dům pro 5 osob bude dostačující cisterna pro skladování motorové nafty 4-8 tun, která zcela pokryje potřeby vytápění a vytápění pro celou topnou sezónu.

Kotle pro vytápění soukromého domu dvouokruhové motorové nafty nebo s nastavitelnými parametry umožňují regulovat spotřebu motorové nafty. V teplém zimním období můžete například doladit provoz zařízení s velkou předpětí pro ohřev vody. Tato možnost umožňuje snížit denní náklady na vytápění o 50%.

Dvouokruhový naftový kotel

Typy kotlů na kapalná paliva

\ t

V závislosti na typu hořáku existují:

 • Jednostupňové jednotky. Bez úpravy.
 • Dvoustupňový - se dvěma typy úprav.
 • S hladkým nastavením systému.

Výhody ohřevu nafty

 • Snadná instalace, připojení a ovládání.
 • Možnost připojení topného systému k generátoru na naftu.
 • Absolutní autonomie. S velkou kapacitou bunkru vydrží palivo několik měsíců práce.
 • Vysoká účinnost, vynikající odvod tepla. Vysoce kvalitní design dosahuje 95%.
 • Údržba zařízení nevyžaduje zvláštní dovednosti a vysokou kvalifikaci.
 • Nízké náklady na naftu. S levným zdrojem finančních nákladů jsou minimální.
 • Plynulé nastavení parametrů topného systému, čímž se dosahuje obrovských úspor motorové nafty.
 • Velký modelový rozsah - jednostupňový, dvoustupňový atd.

Kotel pro vytápění soukromého domu s motorovou naftou je instalován v místnostech bez dalších povolení k užívání. Nejlepší volba pro nepříjemný terén.

Nedostatky v zařízení

 • Kromě hlavní části je pro organizaci otopného systému nezbytný bunkrvelký objem, resp. další prostor na místě.
 • Je nutné vybudovat vysoce kvalitní drahý komín.
 • Potřeba odděleného prostoru pro topná zařízení.
 • Vysoké náklady na údržbu. V chladných oblastech je nutná instalace dodatečného systému ohřevu paliva (další náklady na energii ).
 • Hluk při provozu naftového zařízení, nepříjemný zápach paliva. Požadovaný vysoce kvalitní ventilační systém.
 • Pro práci potřebujete vysoce kvalitní rafinovanou motorovou naftu. Při použití konvenčních je možné snížit účinnost a časté ucpání zařízení (komíny a výměníky tepla).

Související článek:

Elektrické kotle pro vytápění soukromého domu. V samostatné publikaci se dozvíte o odrůdách, designu a výhodách těchto typů kotlů.

Dieselové vytápění venkovských domů je tou nejlepší volbou pro oblast, kde v blízkosti není žádný plynovod. Řádně organizovaný topný systém pomůže správně vytápět dům s minimálními finančními náklady na údržbu nafty a zařízení.

Příklad interiéru místnosti s kotlem

Použití kombinovaných kotlů umožňuje použití jak motorové nafty, tak plynu. Spotřebitel sám určuje, jaký druh teplaa vytápěné vody, což ve větším rozsahu snižuje finanční náklady. V případě vypnutí hlavního zdroje - plynu, můžete přepnout na motorovou naftu. Nebo naopak, pokud je bunkr prázdný, pak můžete okamžitě přejít na plynové topení.

Video: instalace a připojení dieselového kotle