Položení laminátu si to udělejte sami. Podrobné pokyny, tipy a nuance instalace

Náklady na tento poměrně trvanlivý a esteticky atraktivní materiál jsou ve srovnání s podlahovou deskou nebo parketami nízké. Proto je při dokončovacích pracích jako podlahová krytina stále více používán laminát. Pokládka laminátu do-it-yourself, krok-za-krokem instrukce, která je popsána v tomto článku, je jednoduché, ale tam jsou některé nuance v práci s ním.

Laminát - nejoblíbenější druh podlah

Několik slov o laminátu a jeho vlastnostech

S pomocí laminátu můžete napodobovat nejen parkety, ale také dlaždice, dřevo a dokonce i mramor. Na rozdíl od parket a dřeva je laminát odolnější vůči vlhkosti a teplotním změnám. To je způsobeno použitím vysoce pevných pryskyřic, které pokrývají celý povrch. Snad jedinou nevýhodou laminátu je relativně krátká životnost - až 5 let. Ve skutečnosti, zejména kdyžtento stavební materiál může trvat mnohem déle.

Laminát může napodobovat keramické povrchy

Související článek:

Co znamená třída laminátu? Podrobný popis existujících tříd laminátu s příklady aplikací v samostatné publikaci našeho portálu.

Materiály a nástroje

\ t

Pokládání laminátu vlastníma rukama, pokud máte podrobné pokyny, můžete to snadno udělat sami. Pro jeho instalaci bude vyžadovat:

 • 52) samotný laminát;
 • substrát pohlcující zvuk;
​​

Tepelně izolační fóliový substrát z polystyrenu

 • plastová fólie pro parotěsné zábrany (při pokládání na beton);
 • pravítko, čtverec a tužka;
 • Jigsaw nebo pila s velkým počtem jemných zubů;
 • blokovací blok (klín) pro montáž laminátových lamel; nejvhodnější je dřevěná nebo plastová s gumovou podložkou;

Stavebnice: skládací, rohová, podbíjecí tyč a vzpěry

 • gumové kladivo;
 • distanční vložky, umístěné proti zdi, aby se vytvořily mezery (můžete si koupit hotový plast nebo je vyrobit z laminátového odpadu);

Montáž expanzních klínů

 • montážní konzola (svorka nebo trubka) pro montážpanely na stěnách.

Montážní držák pro pohodlné a těsné spojení desek

Dobrá rada!Před pokládkou jakéhokoli druhu laminátu se musí plně přizpůsobit režimu místnosti (teplota a vlhkost) a odpočívat v něm nejméně 2 dny. Současně by neměly být tiskové sestavy před prací.

Příprava základny

Pokládka laminátu může být na jakémkoliv typu základu: staré dřevěné podlahy, betonové a dokonce dlaždice. Nejdůležitější je, že výška kapek by neměla být příliš vysoká: ne více než 3 mm na každé 2 m. V opačném případě se desky, pokládané plovoucím způsobem, mohou deformovat při chůzi po podlaze. Horizontální polohu budoucí základny můžete zkontrolovat pomocí běžné úrovně bublin.

Příprava základny je velmi důležitým bodem trvanlivosti podlah

Nuance přípravy dřevěné základny

\ t

Pokud jsou základní deformace příliš patrné, podlahy by měly být vyrovnány. Staré shnilé desky a poškozené zpoždění jsou zcela nahrazeny novými. Pro vyrovnávání dřevěné podlahy použijte úroveň budovy , se kterou se podél stěn aplikuje vodorovné značení. Pokud je to nutné, mezi zpožděním zapadne tepelná nebo zvuková izolační vrstva.

Přístroj zaostává za dřevěnou základnou

Pro vyrovnání se pokládané dřevěné desky dodatečně zpracovávají bruskou. ZarovnatPodlahy mohou být a bez broušení pokládkou na dřevotřískovou desku nebo překližku.

Vyrovnání s překližkou

Vlastnosti přípravy betonového základu

Ve starém betonovém potěru musí být všechny praskliny a praskliny utěsněny pískově-cementovou maltou. Lze jej dokonale vyrovnat pomocí samonivelačního potěru. Nicméně, takové samonivelační podlahy - ne příliš levný materiál, takže jsou lepší v případě malých deformací.

Plnění podlahy samonivelační hmotou

Při výrazných výškových rozdílech je lepší použít pravidelnou betonovou kravatu. Rovnoměrný vodorovný povrch lze získat pomocí pravidla (speciální stavební nástroj ve formě dlouhého kovového pásu) a majáků - profilů uložených na maltových sraženinách („značky“).

Vyrovnávání s betonovou vazbou na majácích

Důležité!Laminát je dostatečně citlivý na vlhkost, takže jeho umístění v místnostech s vysokou vlhkostí se nedoporučuje. Jinak se tento materiál stane rychle nepoužitelným.

Způsoby montáže laminátu

Volba způsobu pokládky závisí pouze na osobních preferencích a představách designu.

Plánovací plány

Nejčastěji používanou metodou je metoda pokládáníkolmák oknu ve směru slunečních paprsků, v tomto případě se švy zmenšujía laminát vypadá jako pevný monolitický povlak.

Svislé stohování

Paralelně:v některých případech, aby se zdůraznil vzor pokládky, by naopak měly být zvýrazněny klouby; To lze provést pomocí stínů vytvořených, když na ně dopadá světlo; Předpokládá se, že touto metodou je možné prostor rozšířit vizuálně na šířku.

Paralelní instalace

Šikmo:podobný vzor se používá v případě nestandardního interiérového vybavení; lze kombinovat s kolmým nebo paralelním stohováním, je-li třeba, rozdělit do několika funkčních sektorů.

Diagonální styling

Tento článek zváží pokládku laminátu vlastníma rukama (včetně instrukcí krok za krokem) do nejběžnějšího kolmého směru. Níže je vhodný kalkulátor pro výpočet laminátu, který vám umožní vypočítat potřebné množství tohoto materiálu pro různé způsoby pokládky:

Který laminát je lepší zvolit pro byt? Doporučení týkající se správné volby, typy spojů zámku, přezkoumání výrobců ve speciální publikaci našeho portálu.

Pokládání podkladu

Pro ochranu laminátu před prasklinami a prasklinami a tlumení zvuků schodů musí být pod laminát položen podklad. Jak se používárůzné materiály: pěnová pěna nebo polyethylen, polystyren, polyuretan, minerální vlna, pancéřová nebo korková základna, které jsou vynikajícími tepelnými izolátory a jsou schopny tlumit hluk. Nedoporučuje se používat koberec jako substrát, protože může dojít k „statistickému výboji“.

Izolin (polyethylenový pěnový substrát)

Podklad se pokládá na stěnu s mírným přesahem: stačí 20 cm překrytí. Je-li jako podklad použit expandovaný polystyren, jsou jeho listy stohovány proti druhé řadě tak, že spoje spadají do středu první řady listů.

Užitečné informace!Podkladová plátna, zejména když je tlustá, stohuje bez překrytí. Jinak se vytvoří výškové rozdíly a podlaha bude nerovnoměrná.

Pokládání podkladu

Následující video ukazuje, jak položit laminát se substrátem:

Technika laminování do-it-yourself s video tipy

V každém balení tohoto materiálu zpravidla uveďte stručný návod na jeho instalaci. Pokládání laminátového do-it-yourself je snadné. Nabízíme Vám podrobný návod krok za krokem.

 • Laminát se začíná skládat z okna. První deska (laminátové desky často označované jako lamely) se pokládá sešitáke stěně. Samotný trn by měl být řezán pilou nebo skládačkou.

Instalace prvního řádku

 • Hrot druhé desky se nastavuje pod zámek (drážka) první lamely pod úhlem přibližně 20 °, potom klesá dolů na podlahu až do charakteristického cvaknutí.
Důležité!Laminát se pokládá pouze plovoucím způsobem, tj. Bez upevnění k základně. Je přísně zakázáno připevňovat ho k podlaze lepidlem, šrouby, hřebíky atd.

Druhá lamela se dostane pod zámek první

 • Dále je deska opatřena pomocí přítlačné tyče co nejtěsněji k první desce tak, aby šířka spáry byla minimální. Aby nedošlo k poškození laminátu, pod bar by měl být jistý, aby gumové obložení.

Obložení lamely

 • Poslední deska první řady, je-li třeba, je vyříznuta, poté je položena a upevněna ke stěně klínovými vzpěrami. Je vhodnější nastartovat desku do prostoru mezi sousední lamelou a stěnou pomocí montážní konzoly (doboinik). Jeden konec je připevněn od okraje lamely ke stěně a na druhém je jemně poklepán kladivem tak, aby deska konečně zapadla na své místo.

Pokládání na stěnu pomocí montážní konzoly

 • Pro trubku topného potrubí, v lamelách , pomocí elektrické pily nebo pily, řezaných otvorů: v každé desce dvě půlkruhy.Nad otvory jsou umístěny speciální otvory.

Pokládání v místě průchodu trubek

Důležité informace!Mezi stěnou a lamelou je třeba ponechat dilatační spáru 10-15 mm. V opačném případě se může teplota při poklesu teploty začít deformovat a bude zničena „hrbem“. Pro vytvoření takového švu se používají malé plastové vzpěry nebo klíny vyrobené ze zbytků laminátu. V budoucnu je tento šev zcela uzavřený sokl.

Mezi stěnu a podlahu jsou uloženy rozpěrky

 • Aby se zabránilo přemístění laminátu, pokládá se stejným způsobem jako substrát, aniž by se spoje spojovaly (střídavě) s posunem každé následující řady. Druhý řádek tedy začne oříznutím. V tomto případě budou spoje druhé řady ve středu předchozích řádků.
 • Pro zvýšení pevnosti spojů a jejich hydroizolace mohou být mazány silikonovým tmelem. Tento postup je však nepovinný. Přebytek by měl být okamžitě odstraněn houbou nebo hadříkem.
 • Poslední podstavce jsou namontovány.

Instalace soklu klasickým způsobem

Krok za krokem Video Diy Layout Pokyny pro pokládání