Který laminát je lepší zvolit pro byt: tipy a triky

S je moderní volba podlah úžasná. Můžete si vybrat libovolnou texturu, materiál, barvu a cenu svého pohlaví. Laminátové podlahy se stále více používají k dokončení podlahy, takže kupující budou mít zájem vědět, který laminát je vhodnější zvolit pro byt.

Laminát v bytě

Vlastnosti a složení nátěru

\ t

Laminát je tak úzce zapsán do terminologie stavitelů, že mnoho lidí si myslí, že se jedná o název nátěru. Jedná se vlastně o zkrácený termín z laminátových podlah.

Jak již název napovídá, základem laminátu je jedinečná dřevovláknitá deska, která je vodotěsná a lepená papírem impregnovaným pryskyřicí. Jakýkoliv výkres může být kreslen na papíře, proto odrůdy laminátu jsou zvláště četné. Často se však stále používá řez stromu jako nejpřirozenější. Vláknitá deska se dvěma vrstvami papíru laminovaného syntetickými pryskyřicemi a opatřená všemi známými povlaky.

Vrstvy laminátu

Protože ve výsledné desce je 5 vrstev, nátěrCharakteristické jsou následující vlastnosti:

 • Ochrana proti vlhkosti a mechanickému poškození - to usnadňuje horní vrstva akrylové pryskyřice;
 • Estetika je připojena k druhé vrstvě - papír s obrázkem;
 • Ochrana proti hmotnosti - daná vrstvou lepenky Kraft;
 • Tvrdost a nepřítomnost průvěsu je připevněna k dřevovláknité desce;​​
 • Odolnost proti vlhkosti a zvuková izolace jsou obsaženy ve vrstvě 5 - polymer nebo papír.

Vlastnosti laminátu

Bratři Balterio, Parkelam, Faus, Kronotex, BerryAlloc, LaminatPark, Haro, VarioClic a mnoho dalších jsou oblíbené značky při rozhodování o tom, který laminát je pro byt nejlepší.

Video: Jak si vybrat laminát a přizpůsobit barvy interiéru

Klasifikace a typy laminátových sloučenin

\ t

Za prvé, laminát je klasifikován podle jeho trvanlivosti. Vzhledem k tomu, že pracovníci v kanceláři mohou chodit po celý den, budou požadavky na tento typ zvýšeny. Ale i doma pro laminát existují faktory, které ovlivňují jeho zvýšenou odolnost. Domácí mazlíčci mohou běžet podél ní, tekutiny se na něj mohou rozlit a těžké předměty mohou spadnout. Proto může být typ použití rozdělen do několika tříd tohoto nátěru, které jsou významné pro odolnost proti opotřebení:

 • 31 třída- potřebná pro prostory, kde je zatížení na nich minimální. Mohou to být kancelářské prostory, kde prakticky nikdo nechodí, stejně jako ložnice v obytném domě.
 • 32 třída- jepopulární pro použití v kanceláři i doma, kde bude trvat až několik let.
 • Třída 33- ještě odolnější proti opotřebení, určená pro desítky let používání.
 • 34 třída- nejodolnější třída, její životnost je určena na několik desetiletí.
 • 23 třída- je považována za levnou verzi, často se však používá pouze pro pokrytí bytů;
 • 21 a 22 třídjsou považovány za nejslabší odolnost vůči oděru. Mohou být použity pouze v případě, že na ně lidé a zvířata chodí po minimální dobu, a je nejlepší je používat v nepopulárních pokojích a kobercích.

Stávající třídy laminátu

Související článek:

Co znamená třída laminátu? Podrobný popis existujících tříd laminátu s příklady aplikací v samostatné publikaci našeho portálu.

Co je nejlepší volbou pro laminát pro byt, záleží na vás, ale nezapomeňte, že čím je tlustší, tím rychleji a snadněji se vejde, stejně jako jeho vysoké zvukové a tepelně izolační vlastnosti.

Laminát je propojen uzamykací metodou, která je dále rozdělena na typy Click and Lock.

Druhy sloučenin

Připojení zámku zámku

První známá sloučenina povlaku, která je také nejekonomičtější. Zámek pro laminát je přijat mletím. Vypadá to jako trn, na jedné stranětam je speciální hrot a zamykání hřeben, a na druhé straně frézované drážky.

Druh spojení uzamykatelného zámku

K montáži panelů tímto způsobem se hrot zatlačí do drážky tak dlouho, až je uložení co nejúplnější, a mezi panely nesmí být mezera. Pro montáž takového laminátu potřebujete dřevěné nebo kovové kladivo. Pod panelem je třeba položit základ, vzít si na něj například zápustku ze dřeva.

Mezi problémy této metody patří kontrola kloubů a pečlivá pozornost, aby se předešlo mezerám. Nevýhody způsobu zahrnují vznik mezer s věkem a nemožnost analýzy znovu vytvořit povlak. Pro zvýšení odolnosti spojů je možné je zakrýt tmelem.

Spojení Click-Lock

Toto je již moderní trik, který zcela odstraňuje nevýhody zámkového spoje. Zámek je také získán frézováním, ale panel vypadá jinak vzhledem k přítomnosti čepu ve formě plochého háku a drážky s plošinou pro upevnění tohoto háku.

Spojení s klikáním

Tyto panely se snadno a rychle smontují, a proto by nemělo být vynaloženo žádné zvláštní úsilí. Pro správnou techniku ​​je nutné udržovat klouby v úhlu 45 stupňů. Když jsou panely propojeny, lze slyšet specifický zvuk - klik, ze kterého vznikl název.

Výhody spojení zahrnují spolehlivou fixaci, nedostatek mezer a možnostanalyzovat až několikrát. Panelové spoje mohou být také utěsněny pro spolehlivost.

Vrstvení laminátu spojením Click

Stávající pravidla pro výběr laminátů

Když se ptáte, který laminát je vhodnější zvolit pro byt, hodnocení odběratelů bude nejvíce odhalující. Fanoušci tohoto pokrytí věří, že v závislosti na místnosti nebo vybrané místnosti by měly být vybrány různé typy:

 • Pro pokládání v koupelně nebo v kuchyni je vhodné zvolit laminát s vysokou odolností proti vlhkosti a vodě. Je lepší zvolit panel s voskovou úpravou, který vydrží až 3 hodiny pod vodou.

Laminát v koupelně

 • Pro vstupní halu je vhodný laminát nejvyšší třídy, který vydrží kontakt s nečistotami, pískem, oblázky a neustálým chodem na něm.

Laminát na chodbě

 • U dětského pokoje vyberte nejbezpečnější povlak bez formaldehydu v prostředku. Na obalu takového neškodného laminátu je odznak E1.

Laminát ve školce

 • Vyberte odstín a barvu podle vašich preferencí nebo celkového designu místnosti. Světlé odstíny laminátů s neobvyklými vzory jsou v módě. Ale klasika je stále populární.

Populární odstíny laminátu

Který laminát je lepší?vybrat si pro svůj byt? Zvažte následující užitečné tipy:

 • Pokud je to možné, vyberte nejvyšší stupeň pokrytí, takže bude trvat déle. Třídy 32 a 33 jsou optimální - vyberte si je, pokud chcete, aby vás laminát dlouho potěšil.
 • Spojení typu click-lock je jednodušší a rychlejší než montáž zámku, takže je lepší zvolit si ho s možností opětovného položení;
 • Čím tlustší je laminát, tím rychleji se pokládá, tím silnější a úspěšnější je z hlediska hluku a tepelné izolace.
 • Vyberte si důvěryhodného výrobce a neváhejte požádat prodejce o vlastnosti vybraného materiálu.​​

Video: laminát do-it-yourself