Vybíráme tipy pro vodiče pod tlakovou zkouškou: druhy výrobků a pravidla tlakových zkoušek

Pro připojení domácího spotřebiče k elektrické síti je nutné nejen správně připojit kabel, ale také zajistit jeho těsné spojení a spolehlivý kontakt. Pro pevné spojení se používají svorky vodičů pro tlakové zkoušky. K provedení postupu je třeba dodržovat určitá pravidla a přítomnost speciálního nástroje. V dnešním přehledu budeme analyzovat, jaké tipy existují a jak jsou řádně tvarované.

Standardní možnosti pro spojovací prvky

Jaké jsou tipy?pro krimpovací dráty a aplikace

Použití kabelových oka výrazně zvyšuje kvalitu práce elektrikáře a rovněž usnadňuje postup propojovacích kabelů. Kabely jsou zakončeny pro pevné upevnění pomocí úchytů a objímek. Pomocí hliníkových, měděných a kombinovaných špiček je možné kombinovat zdroje elektřiny a různých instalací.

Svorka a odizolovaný vodič

Tipy jsou univerzálním prostředkem. Na moderním trhu je jim nabídnut obrovský rozsah, ze kterého si můžete vybrat potřebnou možnost pro určitý typ instalačních prací.

Různé typy špiček

Aby bylo možné zvednout špičku pod určitou část, je označena rovněž ve výrobě. Pokud jsou rozměry zvoleny správně, bude tvarování konců kabelu co nejspolehlivější.

Značení

Výrobní odvětví vyrábí velké množství všech druhů špiček, které se liší konstrukcí a materiály.

Možnost barevného značení

Existuje zvláštní systém označování, který umožňuje odlišit materiál a používat jej pro zamýšlený účel. Zde je několik označení v tomto systému:

 • A - pouzdro je vyrobeno z hliníku;
 • Použije se L - mosaz;
 • M - jádro produktu měď;
 • T -prvek je vyroben z kovové trubkové části;
 • Y - konektor je proveden ve tvaru rohu.

Existuje také označení písmene O, které označuje přítomnost okénka, kterým můžete ověřit, zda jsou kabely správně umístěny uvnitř objímky.

Značení hrotů průchodek

Je-li označení TML (O), znamená to pocínovanou trubkovou měď s oknem pro kontrolu. NSHVI - označuje špendlíkové pouzdro a NCI - prstencový. Čísla označují průřez nebo průměr tyče. Pro usnadnění vyhledávání vhodných konektorů, například NShVI nebo KW, můžete použít speciální katalog nebo tabulky.

Možnosti

Konstrukční znaky jsou jednoduché a dvojité. Výrobek je měděná trubka ošetřená galvanickým pokovováním. Z jednoho konce špičky lze rozšířit. To je nutné při práci s lankem. Izolační složkou je polyamidová manžeta.

Výrobky z hliníku

Informace!Užitečné prvky chrání domy před požárem nebo teplem v důsledku špatné fixace vodičů.

Správný výběr koncovek pro tvarování

Před zahájením prací na lisování je nutné zvolit správný hrot. Tyto výrobky mohou mít různé tloušťky vložky nebo různé průměry vstupů.díry. Aby se dosáhlo dobrého spojení, je důležité, aby se odizolovaný kabel shodoval s průměrem ocasu špičky.

Rozměry konektorů

Je-li hrot hliníkový, musí být výrobek vybrán se stejným profilem jako vodič. Pokud je materiál měď, pak se můžete setkat s určitými obtížemi.

Zde jsou možná tato řešení:

 • požadovanou volbu lze vybrat pomocí tabulek z GOST. V tomto případě bude potřeba znát třídy pružnosti žil;
 • pro měření průměru může být třmen. Pak jej porovnejte s průřezem vnitřku třmenu.

Parametry trubkovitých měděných hrotů

Materiál hrotů a objímek musí odpovídat materiálu jádra nebo drátu. V opačném případě dojde k korozivním procesům.

Informace!Průměr jádra by měl být mírně menší, ale ne větší než průměr dříku.

Hlavní typy koncovek pro lisování

Existují různé typy úchytů pro použití s ​​dráty různých modifikací a průřezů. Zvažte ty nejoblíbenější:

 • Špičky mědi.Používá se pro práci s měděnými dráty. Jsou vyrobeny z bezešvých trubek. Upínací část je umístěna na jedné straně a trubkový otvor pro vodič na straně druhé. Tipy tohoto typu se používají pro instalacielektrické spotřebiče, spojovací zařízení pro rozvod vody a pro uzemnění ;

Výrobky z mědi

 • hliník.Pro hliníková jádra se používají oka ze stejného materiálu. Na jednom konci je kontaktní čepel s otvorem a druhá trubková díra. Žíly jsou připojeny ke špičce krimpováním pomocí speciálního nástroje. Výrobek je předem mazán křemenným zlatem, který chrání před oxidací;

Hliníkový prvek

 • alumino-měď.V rozváděčích, pro které jsou vhodné hroty z hliníku a mědi, lze použít měděné pneumatiky. Jejich výsadba trubice je vyrobena z hliníku, a kontaktní čepel mědi. Výrobky jsou vyráběny frikční difuzí nebo plynovým dynamickým postřikem. Výrobek shora shora pokrývá měděné naprašování, které umožňuje stabilní kontakt;

Kombinovaná verze

 • přišroubované.Tyto špičky jsou připevněny pomocí upínacího šroubu. V tomto případě není třeba krimpovat, protože šroub je součástí špičky. Utahování se provádí klíčem.

Základní pravidla pro lisování

Aby bylo možné provést kvalitní tvarování vodičů s rukávy nebo hroty, musí být dodržena tato pravidla:

 • Vyberte tip správně;
 • moudře a opatrně otřete šlachu;
 • používají specializované nástroje pro práci;
 • vyberte vhodnou matici;​​
 • sledují sekvenci lemování.

Je důležité správně nastavit průměr otvoru na nástroji, aby nedošlo k poškození připojených prvků.

V tabulce jsou uvedeny některé tipy pro testování tlaku

O vlastnostech krimpování se můžete podívat v tomto videu:

Kolíkové hroty NShVI

NShVI jsou hroty kolíkových nábojů pro dráty pod tlakem. Jsou vyrobeny z elektrolytické mědi, na zadní straně je instalována izolace. Materiál se zpracovává galvanickým pokovováním. V každodenním a průmyslovém měřítku se tato oka používají pro kabely s průřezem 0,25 m2. mm NSHVI má mnoho výhod a jedním z nich je úspora času při připojení k elektrickým zařízením.

Charakteristika hrotů kolíků

Výrobky jsou jednoduché a dvojité. Při jejich použití trvá instalace kabelu pouze několik sekund. Pin tip nevyžaduje speciální dovednosti v aplikaci. Tam jsou tipy NShVI s různými velikostmi rukávů. To platí pro barevné značení.

Nuance práce s NSHVI

Pokud používáte vícežilový kabel, doporučujeme jej zakoupitNShVI tip. Tento typ se nepoužívá pro zakončení vodičů jedním vodičem.

Lisování vícežilového kabelu následovně:

 • je nutné zvolit průřez vodiče a značku hrotu. Žíly by měly volně vstupovat ze strany sukně;
 • tip tip by měl být vybrán s určitou rezervou. Drát s průřezem 1,25 mm je ohnutý špičkou 1,5 m2. mm a průřez sukně je až 2,5 m2. mm

Varianta NWVI

Požadované nástroje

Lisování se provádí speciálním nástrojem, který umožňuje vytvořit potřebnou sílu. Oblíbené jsou následující nástroje:

 • lisovací kleště pro lisovací hroty PK2 a PK2M se používají pro zakončení jader s průřezem do 10 m2. mm;
 • Nástroje PC1 a PC1M jsou výkonnější verze ručních kleští;
 • hydraulické kleště umožňují krimpovací dráty do 10 m2. mm;
 • ruční lis se používá v průmyslové výrobě. Je vhodný pro dráty do 240 m2. mm;
 • hydraulický lis s elektrickým pohonem se používá pro kabely do 300 m2. mm

Odrůdy nástrojů

Lisovací kleště se závěsy zvyšují tlak nástroje, což umožňuje usnadnit proces ručního lisování. Zvláštní pohodlí se liší přístroji s rohatkovým mechanismem. Zabrání uvolnění nástroje.před ukončením postupu.

Jak lze na tomto videu zobrazit zkroucení drátu bez nářadí:

Manžety pro krimpovací dráty

Ne všechna zařízení nebo přístroje používají kabelová oka - je zde také zakončení objímky. Pro kabely s měděnými vodiči se používají manžety označené GML, což znamená pocínovaný měděný návlek. Pro dráty z hliníku vhodné značky GAO. Jedná se o uzavřené hliníkové pouzdro. Pokud je nutné provést spojení se sloučeninou mědi a hliníku, použije se slitina.

Rukávy pro krimpování

Příprava k lisování

Před vložením špičky na jádro je nutné provést určité přípravy:

 • odstraní z izolace požadovanou mezeru mezi vodiči. K tomu můžete použít speciální nástroj;
 • otočte dráty a umístěte je do špičky na straně pláště.

Je důležité zvolit správný průřez jádra, aby byl zajištěn snadný vstup do objímky hrotu.

Odizolovací vodiče

Jak krýt drát

Po výběru příslušných úchytů a vodičů budete potřebovat speciální nástroj. Lisovací kleště se podobají kleštěm, na jejichž konci je umístěna speciální matice, kde jsou instalovány výstupky a neizolovaná část kabelu. Tento přípravek umožňuje, aby byl zajištěn tlak ve špičce.ze všech stran. Zvláštní pozornost je třeba věnovat typu kabelu, který může být splétán, nebo monolitického jádra.

Krimpovací dráty

Lisovaná koncovka

\ t

K provedení kvalitního lisování se doporučuje dodržet následující doporučení:

 • tak, aby vodiče nevypadly ze zásuvky, vodič by měl být upevněn, když je umístěn v matici nástroje;
 • krimpování se provádí pomocí kleští, dokud není připojen chránič, který umožňuje zablokování nástroje před uvolněním;
 • Pokud se fixace provádí manuálně, pak se kontrola provede stiskem ruky. Pokud je kvalita krimpovaná, instalace bude těsná bez pohybu;
 • je možné použít nástroj pro oboustranný lemování. Ukončení se provádí stlačením izolátoru a objímky v objímkách s různými průměry;
 • nakonec musíte zkontrolovat pevnost kontaktu, lehce táhnout prvky.

Lisovaný drát

Informace!Při prvním testování tlaku stojí za to vyzkoušet si zbytečný kus drátu. Je lepší zkazit jeden hrot než celý drát.

Lisovací dvojitý hrot

Připojení dvoufázových vodičů se provádí na jednom kontaktu. Při instalaci modulárních strojů se používají speciální propojky. Jeden kontakt má pár kabelů.

V tomto případěPro dva vodiče se doporučuje použít NShVI. Zde jsou některé instalační funkce:

 • uvnitř manžety je instalováno okamžitě dva vodiče;
 • provádějí lisování lepších lisovacích kleští. Při zalisování dvojité špičky je lepší použít matrici s průřezem 6 m2. mm

Krimpovací kabelová oka

Pro krimpování napájecího kabelu se doporučuje použít pocínovaný měděný hrot, který je chráněn před oxidací. Když je kabel řezán, okraj se může chmýřit a zvětšit se než zbytek jádra. V tomto případě lze okraj odstranit na mřížce. Kabel by měl být nasazen tak, aby kruh odstranil přebytek podél žil, ale neohýbal je.

Není nutné použít pájecí metodu pro lisování, protože kontakty z čistého cínu nelze použít na drátech.

Pro informaci! Aby nedošlo k omylu s velikostí špičky v obchodě by měla jít spolu s kabelem a na místě najít požadovanou velikost.

Lisování napájecího kabelu

Za jakou cenu si můžete koupit tipy na vodiče pod tlakem

Než půjdete do obchodu, měli byste se předem seznámit s možnostmi na trhu. V tabulce jsou uvedeny ceny některých hrotů vodičů pod krimpováním.

Foto Produkty Specifikace Průměrná cena, rub.
GPH s měděným hrotem (w = 29 mm)

120 mm.kv * M 16
Tvar přírubového kroužku.

Materiál je měď.
320
Utěsněné izolační tipy NIM 25 (CPTAU 25) IEK Kombinovaný materiál - měď a hliník.

Průřez 25 m2. mm

K dispozici podélné těsnění
268
Měď pocínovaná TML 2,5mm.kv. x M5 (W = 10 mm) Materiál je měď.

Průřez 2,5 m2.

Tvar prstencové příruby.
433
Technické specifikace navigátoru NShvI 10-12 NET-E10-12 Izolované 4670004710920 155767 Materiál pocínovaná měď.

Polyamidová izolace.
536
NShVI 2-otočná průchodka izolovaná objímka, 50 ks Fascinator 26685 PVC izolace.

Materiál pocínovaná mosaz.

Drátový profil 2,5 m2.
87

Chcete-li zvolit kvalitní výrobek, nezapomeňte, že každý hrot musí odpovídat specifickému drátu. Rozdíl mezi těmito dvěma prvky nejčastěji vede k chybám při provádění lisování. Nepoužívejte domácí tipy, nebo si uschovejte rukáv ve dvou částech. Doufáme, že naše rada bude pro vás užitečná a pomůže vám správně se rozhodnout.

Video: krimpovací /krimpovací dráty s různými oky a elektrickým nářadím