Kamna na koupel na dřevo s vodní nádrží: typy a konstrukce vlastních rukou

M Každý vlastník venkovského domu nebo jen pozemek dacha je ruská lázeň nebo sauna. To je způsobeno zotavením a dobrou vitalitou, která, jak víte, poskytuje koupel. Ale stavět a zařídit to není tak snadné. Vyžaduje to důkladný přístup. Dřevo-saunová kamna se zásobníkem vody jsou „srdcem“ tradičního wellness centra. Podle starého dříví se používá palivové dříví. Povinným atributem je kapacita topné vody. V tomto článku se budeme zabývat variantami saunového kamna na dřevo se zásobníkem vody, populárních modelů od výrobců a stavebních fází vlastníma rukama.

Kamna na dřevo se zásobníkem vody

Konstrukční prvky

Jak je známo, hlavním účelem pece je ohřívat budovu parní lázně na určitou dobu. Aby bylo možné pracovat s maximálním přenosem tepla, jsou tyto konstrukční prvky vybaveny:

 • Kamenka -hlavní atribut pece. Jeho účelem je udržet stabilní tok tepla, který se provádí díky hmotnosti kamenů, které získávají teplo ze spalování dřeva.
 • Komín. Je prezentován ve formě trubky vycházející z ohniště a odvádějící produkty spalování ven. Vzhledem k tomu se saunová kamna na dřevo se zásobníkem vody vyznačují nízkou účinností.
 • Dveře s průchozím tunelem. Je navržen tak, aby mohl v další místnosti vytápět koupel s dřevem, buď v čekárně.
 • Výměník tepla. Je instalován za účelem ohřevu vody během ohřevu.
 • Palivová nádrž je oddíl pro označování ohřevu paliva, tepelná energie je okamžitě uvolněna. Často je rošt namontován v jiné poloze, která závisí na typu paliva. U palivového dřeva musí být rošt umístěn na úrovni s vložkou dveří. Také zkosení jsou vyrobena ze tří stran pro válcování produktů spalování dopředu.​​
 • Popelník. Umístěte pod rošt, který je popel.

Komponenty pecí

Princip činnosti pece

Téměř všechny zdroje tepla na palivovém dříví fungují podle tohoto principu: zaprvé, palivové dříví je navrstveno na ohniště, které ohřívá zařízení a jeho stěny produkují přenos tepla. V důsledku toho se místnost v krátkém čase zahřeje, ale zároveň teplota netrvá dlouho, a proto je nutné neustále pokládat dříví.

Užitečné informace!Nejčastěji je palivové dříví zapáleno.níže. Vzhledem k tomu, že oheň rychle stoupá a v důsledku toho zůstávají jen uhlíky, je nutné palivo okamžitě vypustit.

Princip fungování

Topná zařízení s dlouhým spalováním se liší od tradičních pecí možností dlouhého přenosu tepla bez nutnosti častého házení palivového dříví. Mezery mezi vyskakováním přibližně 20 hodin. Takové pece pracují podle principu, jehož zvláštnost je považována za opačný směr spalovacího procesu, to znamená shora dolů.

Zařízení pro pec s dlouhým spalováním

Konstrukční požadavky

Nejlepším typem kamen pro saunu na dřevo se zásobníkem vody je zařízení, které se snadno používá, je kompaktní, hospodárné a má estetický vzhled. Jako palivo se doporučuje používat palivové dříví a zpracování. Zde je seznam povinných požadavků, které musí každá trouba splňovat:

 • rozsáhlý rozsah výkonu přenosu tepla, který bude stačit k ohřevu lázně. Je třeba také poznamenat, že výkon pro zahřívání nemusí být dostatečný v závislosti na typu konstrukce parní lázně;
 • povinná přítomnost parogenerátoru a generátoru tepla, umožňující regulovat výkon pece;
 • vestavěné konvekční kontroly;
 • vysoce pevný povlak.

Nejjednodušší a nejspolehlivější design

Užitečné informace!Jsou - li tyto požadavky splněny, musí být k dispozici pecDřevěná lázeň s vodní nádrží zajistí vynikající vytápění a dostatečnou bezpečnost.

Existují také požadavky na zařízení z hlediska požární bezpečnosti:

 • přítomnost pevné báze šamotových cihel nebo betonu;
 • kryt trouby by měl být co nejrovnější;
 • stěna pro vzdálené dveře musí být vyrobena z nehořlavého materiálu;
 • mezera mezi dveřmi a protější stěnou musí být nejméně půl metru;
 • umístění pece by mělo být takové, aby boční stěny byly půl metru od hořlavých struktur;
 • Podlaha v blízkosti kamen musí být oříznuta žáruvzdorným materiálem.

Konstrukce požární ochrany

Druhy kamen na dřevo pro koupel

\ t

Kamna na dřevo pro koupel s vodní nádrží mohou být v závislosti na základním materiálu dvou typů:

 • Kovové pece. Zařízení na litinu a ocel představují na moderním stavebním trhu širokou škálu. Tvar může být pravoúhlý a čtvercový. Mohou být vybaveny dveřmi, topnými nádržemi. Mezi výhody ocelových a litinových kamen patří: cenově dostupná, jednoduchá instalace, není potřeba výkonný základ, rychlé vytápění místnosti, možnost instalace nádrže na komín. Z nedostatků je patrné rychlé ochlazení kamen a nestabilita na teplotní extrémy.

Kovová pec

 • Kamenná kamna pro saunu na dřevo s vodní nádrží. Cihlová zařízení neobsahují kovové vady, protože v parní lázni zadržují teplo mnohem déle a mají dlouhou životnost. Zvláště ceněný je jejich dobrý vzhled.

Cihlová pec

Ohřívač cihel

Systém cihlové pece

Užitečné informace!Mezi minusy cihlové verze patří vysoká cena, složitost výstavby a potřeba speciálního základu. Za zmínku stojí také potřeba více paliva.

Možnosti umístění v nádrži

Výměníky tepla jsou často vyrobeny ze smaltované nerezové oceli. Velice důležité je umístění nádrže, zde jsou hlavní možnosti:

 • vnitřní (zabudovaný do ohniště);

Sibiřová kamna s vestavěnou nádrží

 • Připevnění (připevněné k tělu);

Varvara kamna na dřevo se sklopnou nádrží

 • Externí (vyhřívaný z výstupu kouře);

Vnější nádrž vyhřívaná komínem

 • Vnější (zahřívané z namontované nádrže do pece);

Vzdálená nádrž vyhřívaná z ohniště​​

Užitečné informace!CihlaPece se nedoporučují k tomu, aby se externí nádrž vybavovala ohřevem z komína, takže se můžete často setkávat s vnitřními a vnějšími výměníky tepla.

Populární modely kamen na dřevo s výměníkem tepla

Tento seznam obsahuje vrchol nejoblíbenějších kamen na dřevo pro koupel s vodní nádrží:

 • Teplodar "Sahara 10 LB". Zařízení je vyrobeno z oceli. Konstrukční prvky: lakovaný konvektor a vnější dveře s průchodovým tunelem. Určeno pro vytápění malých místností o 4-10 m3. Konstrukce má klenutý ohřívač a komín. Ohniště se provádí z jiné místnosti. Mezi výhody pece patří odolnost proti hoření a tvorba vodního kamene. Součástí balení je výklopný výměník tepla o objemu 33 litrů.

Modelová řada "Sahara"

 • Ohřívač Kolibri 9B. Určeno pro vytápění parní místnosti pro individuální použití. Součástí balení je vestavěný výměník tepla. Zařízení je vyrobeno z nerezové oceli. Mezi rysy tohoto modelu stojí za povšimnutí možnost získání vodní páry a horké vody současně, řízení toku tekutiny. Ten umožňuje výrazně ušetřit vodní zdroje během provozu. Konstrukce se liší v minimálním množství svarů.

Model kolibříka

Video: Přehled trouby Thermofor Geyser

Stavba cihlové pece krok za krokem vlastními rukama

První etapou výstavby cihelny je základ. Základna pro cihlová kamna na dřevo pro koupel s vodní nádrží by měla být zvláště trvanlivá. Takhle to dělají:

 • vykopat díru hlubokou 3 metry a zhutnit zem;
 • se naplní vrstvou sutiny a písku o 100 mm;
 • vyrábět dřevěné bednění a výztuž;
 • nalijte betonovou směs o tloušťce 1 metr;
 • přidržují, dokud nedochází ke ztuhnutí po dobu asi 3 týdnů.

Příprava nadace

Kamna se ukládají pomocí hliněné malty. Cihly se pokládají v souladu se zvoleným pořadím, přičemž tloušťka švu není větší než 5 mm. Doporučujeme postavit základnu ohniště z šamotových cihel. Aby nedošlo ke zpoždění stavby, je lepší skladovat na dveřích, západkách, roštech a vodním registru.

Možnosti zdiva

Pokládání pece a uspořádání konstrukčních prvků

Související článek:

Dokončování lázně uvnitř. Fotky a příklady. V samostatné publikaci naleznete zajímavé nápady pro dokončování parních místností a odpočíváren, jakož i základní etapy instalace.

Tipy pro výběr

Při výběru kovové pece je třeba vzít v úvahu následující body:

 • tepelný výkon. Zde je nutné ihned vypočítat plochu místnosti. S přihlédnutím k oblasti je možné zvolit kapacitu pece, jeden kubický metr se rovná jedné kapacitě;
 • nádrž na vodu. Při volbě kapacity vezměte v úvahu objem a způsob jeho umístění. Odborníci doporučují namontovanou a vzdálenou nádrž s objemem 50 litrů.

Vlastnosti nádrží pro kovovou pec

Je mnohem snazší koupit kovovou verzi kamna na dřevo pro koupel s nádrží na vodu a instalovat ji s přenosným ohništěm. Cihlová trouba bude stát mnohem více a těžší stavět. Ale životnost a kvalita topeniště jsou lepší s možností cihly vytápění parní lázně.

Video: stavba cihlové pece vlastníma rukama