Moderní pohled na obydlí - klenuté domy: projekty a ceny, foto příklady

V dnešní době již snad není možné nikoho překvapit rozhodnutím o architektuře při stavbě domu. Ale ne klenutý dům! Tento typ budovy je ojedinělý sám o sobě, protože je pro naši oblast neobvyklý. Ale to není jediná výhoda klenutého domu. Každý projekt se bude lišit od ostatních, protože existuje možnost variací v doslova každém detailu domu. To je významná výhoda těchto budov, protože využitelný prostor v takovém domě je nejúčinnější. Proto je toto architektonické řešení stále populárnější ve stavebnictví. V tomto článku se podrobně podíváme na klenuté domy: projekty a ceny, fotografické příklady dokončených staveb.

Stavba sférického tvaru je skvělý způsob, jak vyniknout z monotónnosti sousedních domů

Jaké jsou klenuté domy

Formálně řečeno, klenutý dům je budova s ​​kulově zaoblenou střechou. Navenek se může podobat domu Eskymáků - jehly. Nicméně, ve svých výkonech moderní klenuté domy šly mnohem dál. Konstrukční projekty se mohou promítnout do reality, zdálo by se, absolutně neproveditelné, z hlediska výstavby, úkolů.

Takže jedna hlavní oblast může být kombinována s pěti připojenými, což nám představí abstraktní a odvážné rozhodnutí projektanta. Ano, exteriérové ​​fotografie, projekty a ceny kopulovitých domů budou do značné míry záviset na fantazii svazku architektů-designérů.

Výhodou takové struktury je odolnost vůči silným větrům

.

Historie klenutých budov

Dómové domy se objevily v byzantském období. Je dokonce těžké si představit, v jakém roce Eskimáci začali stavět domy ze sněhovitého tvaru na severu. Severní národy Skandinávie používaly odolnější materiál jako kámen v budovách kulatého tvaru.

Jedna věc je jistá: doma byli v minulosti populární. A s největší pravděpodobností není vzhled hlavním požadavkem pro sférický dům. Lidé si všimli, že odpor těchto domů proti větru je mnohem vyšší než u rohových domů. Zde můžete přidat seismickou odolnost a mnohem více.

Informace!Buckminster Fuller v roce 1951, když si všiml sférického tvaru jako možnosti pro stavbu domů, rozhodl se patentovat konstrukční řešení v architektuře.

Od dávných dob lidé využívali výhod sférických struktur

.

Fotografie kopulovitých domů

\ t

A je skutečně možné přenést do reality! Hladké linie takového domu vypadají velmi přirozeně. Tyto domy dokonale zapadají do jakéhokoliv obrazu krajiny. Kamkoliv postavíte takový dům, na fotografii to bude vždy vypadat jako vysněný domov.

Arbor, navržený ve tvaru kopulovité konstrukce

Moderní architektonické řešení

Dům velkolepých zemí

V hornaté oblasti se silným větrem je tato forma velmi významná

.

Konstrukce rámové kopulovité konstrukce na pilotovém základu

Kombinace několika sfér umožňuje vytvořit celý komplex

Související článek:

Projekty rámových domů s fotografiemi a cenami. Z tohoto přehledu se dozvíte o technologii konstrukce kostry, cenách některých modelů a mnoha mýtů o rámových domech.

Technologie výstavby kopulovitých domů

Aby bylo možné postavit dům ve tvaru kopule, je nutné vybudovat rám. Materiál pro to vyžaduje dostatečně silné, i když to může být lehké. Dřevo je ideální. V instalaci je to velmi výhodné, protože nevyžaduje další náklady, instalace atd.

Nadace pro výstavbu

Kostra je umístěna na základové páse nebotypu piloty. Tady je trochu podrobněji. Pro každou lokalitu bude vrstva černozemu různě velká, ale musí být odstraněna. Po dosažení hliněné vrstvy je nutné čtverec, na kterém je plánován základ, utěsnit. Vazba kotvy přechází na jednovrstvou síť, jejíž buňka je rovna 10 x 10 cm - 15 x 15 cm.Tloušťka výztuže může být od 8 mm do 16 mm. Mřížka se vejde s vypuštěním plus 10 cm nebo více, na každé straně zamýšlené tloušťky stěny.Vrstva a jakost betonu se vypočítá v závislosti na hmotnosti budovy podle projektu stavby.

Nadace pilotů

Typ základové pásky

Tvarování a povrchová úprava

Rám, jak již bylo zmíněno, může být vyroben ze dřeva, ale lze použít i kov, což činí konstrukci dražší. Je také možné postavit polystyrénové kopulovité domy.

Konstrukce kulové struktury z polystyrenové pěny (pěny)

V některých případech lze použít dodatečný tzv. Dočasný rámec nebo podpěry. Její role je omezena na podporu kopule až do okamžiku, kdy bude sada materiálů, po které bude demontována. Někdy projekt zajišťuje podpěry sloupů nebo stěn, na kterých spočívá také kopule. Jsou budovány současně s rámem. Hlavní rám, vnější, je upevněn na principu trojúhelníkových ploch, což umožňuje měnit tvar domu v libovolném směru.

Připojení trojúhelníkových ploch k rámu

Dobrá rada!Chcete-li získat plochou kouli, je lepší provádět fragmenty rámu jeden vzor najednou, pak je skládat dohromady a kontrolovat. Čím přesnější jsou kopie, tím menší bude posun během procesu úprav.

Ve ​​spojích trojúhelníkových bloků, stejně jako na kopulovém oblouku, je lepší použít speciální výrobní konektory, nazývané konektory pro kopulovité domy.Podléhají technické kontrole zatížení a provozních vlastností.

Spojení spárových konstrukcí bez připojení

Kombinovaný konektor

Spojka Classic Weld

Při použití čedičové izolace bude správné použít impregnaci proti vodě. Mokré bloky bavlny s takovým roztokem neohrožují vlhké prostředí následný vývoj plísní nebo plísní na stěnách.

Tepelná izolace kopulovité konstrukce čedičovou minerální vodou

Otvory v kulatých domech by měly být opatřeny vyztuženými rámy. To platí zejména pro dveře. Pokud jde o okna, na rozdíl od dveří, mohou být zcela odlišné tvary. Sférické domy mohou být pokryty asfaltovými dlaždicemi, což je velmi výhodné díky flexibilním vlastnostem. V provozu, šindele nemá stejný. Jeho hydroizolační vlastnosti jsou dnes na nejvyšší úrovni. Pro majitele domu se může rozhodnout pouzevolbou výrobce tohoto materiálu.

Měkké dlaždice jsou ideální pro kulové provedení

Interiérové ​​úpravy se provádějí se stejnými materiály a pracovním postupem jako běžné domy. Sádrové a cemento-pískové výplně, cementové potěry, sádrokartonové prvky, opláštění dřevěnou šindelem, dlaždice, parkety, linoleum, tapety - to vše lze snadno použít v kulatých domech.

Uspořádání budovy do-it-yourself: vrcholy

Skutečný let fantazie začíná plánováním vnitřního prostoru. Sférická konstrukce umožňuje realizovat velmi zajímavé nápady na design. Stojí za zmínku, že ne všechny z nich mohou být kvůli praktičnosti a funkčnosti. Nabízíme projekty, fotografie kulatých domů:

Jako druhé patro bylo použito pouze čtvrtina základní plochy

.

Varianta dispozice prvního patra

Rozšíření na kopulovitou konstrukci může sloužit jako technické prostory

Uspořádání monolitického železobetonového kopulovitého domu

Příklad funkčního rozdělení prostoru

Výhody a nevýhody kulových domů

\ t

Výhoda klenutých domů nad obyčejnými domy:

 • Vzhled;
 • Odolnost proti větru;
 • seizmická odolnost;
 • Nízká hmotnost konstrukce;
 • Lehký základ;
 • Nevyžaduje účast zvláštního vybavení;
 • Možnost celoroční výstavby;
 • Účinnost;
 • Energetická náročnost;
 • Snadná údržba;
 • 100% funkčnost oblasti;
 • Pocit nepřekonatelného pohodlí.
​​

Mezi nedostatky, které stojí za zmínku:

 • Složitost výpočtu projektu a stavebních materiálů v důsledku kulového tvaru;
 • Pro provádění prací je lepší kontaktovat stavitele specializující se na stavby tohoto typu (takže vzniknou minimální náklady);
 • Nestandardní formy oken, které mohou komplikovat jejich výrobu a náklady;
 • Povrchová úprava jakéhokoli křivočarého povrchu bude stát více, ať už se jedná o tapetu, omítku, dlaždice nebo sádrokartonové desky.

Článek na toto téma:

Dům s panoramatickými okny: foto. Domy, jejichž fotografie lze vidět v článku, vypadají krásně nejen zevnitř, ale i zvenčí. Jaké jsou vlastnosti těchto konstrukcí, náklady a možnosti interiérové ​​výzdoby?
Nemovitosti - Dome: Starobylý dům: 200 m²

Prostřednictvím vyhledávačů na internetu můžete snadno najít kopulovité domy, projekty, ceny a fotografie, jakož i vysoce kvalifikovaný tým pro výstavbu tohoto typu budov. Vždy bylo a zůstává nejlepším rozhodnutím hledat pomoc nebokonzultace se specialisty. Pouze díky praktickým zkušenostem se můžete stavbě kompetentně přiblížit. Zvláště pokud jde o vlastní řešení.

Sférická budova komplikuje pracovní příkaz a vyžaduje matematické, geometrické, fyzikální a mechanické výpočty. A to není vše, co takový projekt vyžaduje.Geodetická data, krajinná měření - slovem, mnoho směrů ve výpočtech pro stavbu kopulovitého domu naznačuje, že do případu by měli být přizváni kvalifikovaní odborníci.

V každém případě je lepší pověřit výstavbu takovéto stavby odborníky

.

Náklady na kopulovité konstrukce

Klenutý dům si můžete koupit za cenu o 30% nižší, než je obvyklé. Za prvé, zlevnění nastává na úkor střešních materiálů, protože nosná konstrukce není potřebná. Základem jsou stěny domu. A úspora zdiva je ukryta ve vzorci samotné sférické postavy. S podrobnými výpočty se stává viditelným pouhým okem.

Informace!Celková plocha stěn a stropu v obyčejném domě se bude lišit od plochy stěn klenutého domu, zaoblené na stropě, přibližně stejná - 30-35%. To má za následek další úspory na stavebních materiálech.

Srovnání úspor na povrchových úpravách střechy v důsledku menší plochy konstrukce kupole

Nejslavnější jsou domy s kopulí Dobrosfera. InNíže uvedená tabulka uvádí některé možnosti řešení off-the-shelf.

Tabulka 1. Průměrné náklady na kopulovité domy „Dobrosfera“

Obrázek Model Popis Cena, rub.
Dobrosfera Z4 1 FLOOR, S celkem = 12 m2 32 000
Dobrosfera Z6 1 FLOOR, S celkem = 28 m2 68 000
Dobrosphere Z8 2 FLOOR, S = 70 m2 128 000
Dobrosfera Z10 2 FLOOR, S = 120 m2 188 000
Dobrosfera Z12 2 FLOOR, S = 180 m2 264 000

Tipy a triky

 • Při stavbě základu je důležité zajistit, aby jeho povrch byl rovný po celé ploše kontaktu mezi suterénem domu. Je nutné dosáhnout úplného kontaktu (v případě páskového základového zařízení). Je-li použit pilotový typ základu, měl by být kontakt integrální základny po celé ploše jednotný. Podstavec nepropouštět nebo upevnit pomocí obložení pod základnou. Celý monolit by měl být vyroben ve stejné rovině.
 • Je nezbytné vyrábět spojovací materiál nesoucí základové zpoždění k základům nebo pilotám.
 • V souladu s rozvinutým projektem musí být přesně dodržena tloušťka a rozměry nosného rámu.
 • Použijte uzamykatelné spoje v místech upevnění nosiče.trámy a trámy.
 • V místě pro krb nebo kamna připravte základnu z cihel nebo kamene.
 • Použijte certifikované konektory pro kopulovitý dům na spojích rámových trojúhelníků.

Závěr

Tak - jako závěr o výhodě stavby kopulovitého domu:

 • Jestliže vám takový dům připadá přitažlivější a přitahuje se svým komfortem,
 • je-li v rámci rozpočtu výhodnější investovat do projektu sférického architektonického řešení
 • je-li důležité, aby takový dům spolehlivě chránil před vlivem přírodních jevů a prvků,

rozhodnutí o realizaci takového projektu jako projektu kopulovitého domu je pro vás. Všechny požadované parametry konvergovaly v jednom bodě. Hodně štěstí ve stavebnictví!

Video: prezentace kopulovitého domu Dobrosphere