Výběr a montáž reflektorů na sádrokartonových podhledech

Vnitřní světelné zdroje byly vždy důležitou součástí. Jejich správná volba a umístění vám umožní otočit horní kryt do velkolepého uměleckého díla. Jakmile byla místnost osvětlena jedním lustrem, mohou být dnes reflektory pro sádrokartonové stropy umístěny v jakékoli části stropu. Snadná instalace tohoto osvětlovacího zařízení a zavěšeného stropního systému umožňuje instalovat všechny elektrické prvky a konstrukční prvky do stropního kanálu. To vám umožní vytvořit osvětlení pozadí i osvětlení místní zóny.

Krásná řada bodových zařízení

Reflektory pro sádrokartonové stropy: typy arozdíly

Bodově orientované světelné prvky jsou rozděleny do typů:

 • designem;
 • lampy;
 • na spotřebovaném napětí;
 • montáží.

Celkové schéma osvětlení závisí na těchto kategoriích. Jedná se o harmonický prostorový design a ekonomickou proveditelnost použití konkrétní žárovky a dodržování určitých bezpečnostních pravidel. Je vhodné mít představu o výkonu každého světelného zdroje ještě před sestavením plánu pro montáž podsvícení.

Struktura svítidel bodového typu

\ t

Bodový osvětlovací prvek sestává z pouzdra, základny, ochranného krytu a dvou pružinových svorek. Nejčastěji je těleso lampy vyrobeno z levného plastu. Existují však zdroje osvětlení a silného termoplastu se skleněným nebo kovovým tělem. Životnost těchto zařízení je odolnějšíPro zajištění krásného výhledu je vnější komponent chromovaný, leštěný mosazi, pokrytý bronzem a zlatem.

Zapuštěný světelný zdroj: kompaktní velikost, plastové pouzdro

Konstrukce svítidel pro sádrokartonové stropy je rozdělena do těchto typů:

 • zapuštěné- charakterizované tím, že těleso svítidla je neviditelné a nachází se v rozpětí mezi stropem a sádrokartonem, pouze dekorativníobjímka a objímka lampy;

Reflektor zabudovaný do stropu sádrokartonu

 • strop- skříň svítidla je umístěna v dohledu a je instalována přímo na stropní konstrukci, má různé rozměry a provedení;

Svítidlo pro montáž na sádrokartonové stropy

 • rotační- pouzdro svítidla má otočný mechanismus, díky kterému je možné změnit směr osvětlení, je vhodné použít pro zvýraznění určité oblasti;

Rotační stropní svítidlo

 • non-return- pouzdro přístroje je pevně připevněno ke světelnému úseku a není schopno přesměrovat světelný tok do jiné oblasti místnosti;

Světlo bez skvrny

 • jednoduchá- různá zařízení z jedné kazety a jedné žárovky;

Jeden světelný zdroj s ozdobným lemem

 • blok- osvětlovací prvek několika svítidel namontovaných ve společném ozdobném tělese.

Stropní světlo blokového typu

Rozsah velikostí svítidel pro sádrokartonové desky je poměrně široký. Na trhu jsou lampy s otvorem od 30 mm do 200 mm. Takové množství osvětleníPrvky umožňují vybrat požadovanou volbu pro osvětlení požadovaného prostoru.

Typy světelných zařízení podle typů žárovek

Svítidla typu bodu, která jsou určena pro instalaci do materiálů pro konečnou úpravu plechu na stropě, mohou být spojena s lampami:

 • žhavení;
 • LED ;
 • halogen;
 • fluorescenční.

Každý z nich má své vlastní vlastnosti, které musí být zohledněny při vývoji systému osvětlení. Liší se cenou a spotřebou energie.

Žárovky se považují za plnění rozpočtu.Při instalaci osvětlovacího systému s těmito prvky není třeba kupovat další zařízení, stačí jen natáhnout kabeláž.

Svítidla s konvenční lampou

Ale i přes snadnou instalaci mají konvenční žárovky několik nevýhod:

 • celkové rozměry ovlivňující prostor stropu: se standardní úrovní stropu (250 cm) by měla být vzdálenost mezi zavěšenou konstrukcí a podlahovou deskou nejméně 20 cm (včetně patrony a výšky samotné žárovky), což výrazně sníží úroveň stropu;
 • silné zahřátí žárovky během provozu: to vede k deformaci plastového pouzdra lampy a při vysokém výkonu světelného prvku jsou požadována další protipožární opatření;
 • nehospodárné využití: krátká životnost a dlouhá životnostspotřeby elektřiny.

LED lampy jsou přijatelnější pro použití. Konzumují malé množství elektřiny, je zde výběr barev a jejich životnost je dostatečně dlouhá. V domácnostech jsou teplé odstíny LED reflektorů příjemnější. Pro sádrokartonových stropů kancelářských prostor jsou vhodné světelné zdroje s chladnou barvou.

LED světlo

Tip!Pokud je k osvětlovacímu systému připojeno přídavné zařízení - stmívač, lze nastavit jas světelného toku. S ním je velmi jednoduché vytvořit v místnosti rozptýlené světlo i nasycené.

Výška LED svítidel umožňuje použít výšku zavěšené konstrukce na úrovni 5-6 cm, LED osvětlení z finanční strany je drahé, ale je zcela kompenzováno úsporami energie.

Halogenové žárovky jsou také oblíbené při vytváření dobrého osvětlení. Jsou schopny vytvořit silný směrový proud světla, který rozptyluje speciální strop. Jsou výhodné v cenovém rozpětí a v ceně spotřebované elektřiny.Rozměry halogenových žárovek umožňují upevnění svítidel ve stropním stropním letu ve vzdálenosti 5 cm.

Halogenová žárovka

Mezi minusy - potřeba použití doplňkového vybavení:

Charakteristické rysy zářivek - vysoká sytost světla a dlouhá životnost.Jsou energeticky účinné, ale ne bez trhlin:

 • vyžadují zvláštní likvidaci;
 • světlo není pro vnímání příliš příznivé;
 • vysoká základna, která neumožňuje vytvořit minimální mezilehlý prostor.

Svítidlo se zářivkou

Rozdíly v parametrech napětí

Výrobci svítidel nabízejí tyto typy svítidel, která vyžadují různá napětí:

 • zdroje světla závislé na 220 V;
 • zařízení určená pro napájení 12 V;
 • LED lampy vyžadující 3 V.

Napájecí napětí závisí výhradně na kategorii svítidla, proto je nutné před instalací osvětlovacího systému zajistit typ světelných prvků. Pro snížení napětí je třeba například transformátor a pro instalaci zařízení LED - zařízení je nutný ovladač. V případě změny typu svítidel bude nutné změnit schéma zapojení.

Úroveň ochrany před vnějšími vlivy

Tento parametr charakterizuje stupeň ochrany zařízení před vlivy okolního prostředí. Ovlivňuje také místo jeho montáže. Reflektory pro otevřené stropy ze sádrokartonových desek jsou v kontaktu s vnějším prostředím a mohou být použity pouze v konvenčním provedenímíst. U konstrukcí tohoto typu není k dispozici ochranný kryt, proto v prostorách s vysokou vlhkostí rychle selhávají a mohou dokonce způsobit nehodu.

Vlastnosti svítidel uzavřeného typu jsou přímo v protikladu k předchozímu popisu, a proto jsou určeny pro použití v lázních , saunách a koupelnách.

Podle klasifikace indexu IP je míra zabezpečení určena dvěma ukazateli. První index charakterizuje úroveň ochrany před malými částicemi, druhou před vlhkostí. Klasifikace ukazatelů vychází z úplného nedostatku ochrany a končí garantovanou ochranou.

Související článek :

Stropní svítidla LED pro domácnost jsou ideální pro víceúrovňové stropy. Pojďme zjistit, co jsou a jak je výhodnější je používat.

Zapuštěná stropní svítidla LED: Přehled modelů, fotografie a ceny

Pokud potřebujete kvalitní vybavení pro instalaci do stropu sádrokartonu, pak byste měli věnovat pozornost výrobci výrobků. Známé značky Novotech, Arte svítilna, Světelná hvězda, 210) Favorite Flashled nabízí světelné produkty různých tvarů a barev. Kromě dovážených značek si můžete koupit reflektory v tuzemsku vyrobené.

Tabulka 1. Přehled bodových svítidel namontovaných na místě: foto a cena

Obrázek Výrobce a země Model Materiál Průměrná cena, rub.
Novotech (Maďarsko) TOR 369112 Ocel 152
Arte lampa (Itálie) TOPIC A2023PL-3AB Ocel 300
Světlá hvězda (Itálie) 212110 Ocel 213
MW Light Cruise (Německo) 637010201 Ocel 690
Oblíbený Flashled (Německo) 1341-6C Ocel 1100
Oblíbený Flashled (Německo) 1346-6C Ocel 1000

Montáž bodových světel do sádrokartonového stropu

Instalace takových lamp do stropních listů suché omítky nevyžaduje zvláštní dovednosti. Hlavní věc je položit vedení, správně označit díry a pak je vyvrtat. Samotný instalační proces bude chvíli trvat.

Uspořádání svítidla ve stropě stropu

Požadované materiály

Pro práci budete potřebovat:

 • elektrický kabel s lankem s průřezem 1,5 mm2 ;
 • svorkovnice pro spojování vodičů;
 • vlnitá trubka pro umístění kabelu do ní;
 • manžety měděné pro krimpování zákrutů (je-li třeba);
 • pro osvětlovací systém halogenových žárovek - transformátorů;
 • pro osvětlení z LED lamp- aktuální řidič.
Poradenství!Je důležité si uvědomit, že pokud jedno zařízení vypálí při sériovém připojení, pak se celý systém osvětlení vypne. Avot s paralelním připojením bude potřebovat několik ovladačů a pro každé osvětlení.

Montážní kroky

Použité nářadí

K provedení kvalitní instalace stropních spotřebičů jsou zapotřebí následující nástroje:

 • svinovací metr;
 • lisovací kleště;
 • indikátor fází napětí;
 • elektrická vrtačka s vrtákem pro vrtání otvorů;
 • sada šroubováků;
 • řezačky drátu pro řezání drátu;
 • nůž pro odizolování vodičů.

Instalace

Aby se dosáhlo rovnoměrného záře, je nezbytné instalovat lampy do stropu sádrokartonu s přísným dodržováním určitých pravidel:

 • mezera mezi stěnou a lampou je 60 cm (55 cm je možná);
 • vzdálenost mezi řádky osvětlení - nejvýše 1 m;
 • interval mezi osvětlovacími zařízeními ve stejné řadě není větší než 1,5 m.
Důležité!Při montáži stropního reflektoru na strop budete potřebovat montážní plošinu. Je pevně namontován na strop a nachází se pod sádrokartonovou deskou. Jde o její fakturu.

Před zahájením montáže se provádí předběžná etapa montáže světelných prvků (označení umístění svítidel a zapojení kabelů).překrytí sádrokartonu. Jakmile je strop připraven, můžete nainstalovat osvětlovací zařízení.

Tabulka 2. Instalace osvětlovacích zařízení

Obrázek Popis kroku
Vrtáky a korunkový vrták do děr jsou vyvrtány otvory pro bodová svítidla, v suchých sádách, jejichž průměr je o něco menší než průměr náplastového kroužku, který pokrývá hnízdo ve stropě.
Ve výsledné vůli napnutou část dříve položeného kabelu.
Konce kabelu jsou odizolovány a připojeny ke svorkám.
Kabelové části svítidel jsou také připojeny ke svorkám.
Kabelový světelný zdroj vypadá takto.
S pomocí stlačení bočních držáků distanční vložky se lampa dostane hlouběji do stropu a je tam upevněna.
Na konci by měl přístroj pevně sedět na svém místě.
Na konci instalačních prací je dodáno napájení a je zkontrolován stav systému osvětlení.

Související článek:

Stropní svítidla LED pro zavěšené stropy, závěsné a další, jsou vynikající alternativou. To je neobvyklé a poněkud nové, takže byste se měli v článku seznámit s takovými světelnými zařízenímipodívejte se blíže.

Tipy pro instalaci stropních svítidel zabudovaných do sádrokartonu

Při montáži bodového zařízení na strop sádrokartonových desek je třeba mít na paměti, že:

 • proces organizace osvětlení a technologických inovací není složitý, takže každý mistr, který má alespoň některé znalosti z elektrotechniky a stavebnictví, se s instalací vyrovná do zavěšené konstrukce;
 • odvážné rozhodnutí v oblasti designu interiérů a využití moderních osvětlovacích systémů účinně ovlivní výsledek vytváření útulnosti;
 • výsledkem vykonané práce je bezpečnost prostor a vyloučení nebezpečí nebezpečí, že lidé v něm žijí.

Krásně zdobený strop s vestavěnými žárovkami bodového světla

Video: instalace a připojení bodových světel

Závěr

Organizace osvětlení v zavěšených konstrukcích není velký problém. Tato práce může být prováděna samostatně, ale je třeba mít na paměti, o intervalu umístění lampy a použití středně výkonných žárovek. Nejlepší volbou pro sádrokartonové stropy jsou reflektory. Jsou slabě zahřívány a nemohou poškodit systém osvětlení.