Základy opravy pro nováčky: jak lepit tapetu

Vzácně jaký druh opravy bytu dělá bez lepení tapety. Tento univerzální typ dekoračního nátěru se hodí do každého interiéru, je milován svou snadnou instalací a dokonalým vzhledem. Dnes se společně s redaktory HomeMyHome.ru naučíme správně lepit tapety. V tomto článku popíšeme, jak správně vytvořit algoritmus pro práci s tapetou: od přípravy stěn a výběru nástroje až po konečnou úpravu švů.

Tapeta - krytina, která se vyskytuje v každém druhém moderním bytě

Co je třeba předem připravit pro lepení tapet

Lepení tapet na zeď vlastními rukama je jednoduchý úkol, zejména se všemi potřebnými nástroji. Lidé se zkušenostmi se obejdou štětcem a válečkem, ale pro začátečníka mohou být užitečná i jiná zařízení:

 • podnos a váleček pro nanášení lepidla. Je lepší zvolit válec s hromadou střední délky a rozměry vany by měly odpovídat válce. Můžete jej nahradit širokým kartáčkem s pohodlnou rukojetí. Kromě toho držte po ruce malý kartáč pro lepení švů;
 • gumový válec pro vyhlazování pásů na stěně a odstraňování vzduchových bublin na tenké tapetě. V případě silného namísto válečku můžete použít stěrku ;
 • válec s válečkem pro přitlačování pásu ve vnitřních rozích;
 • nádrž na ředění lepidla: je lepší použít velkou nádobu nebo kbelík s víkem. Utěsněná jídla umožní udržet lepidlo připravené k práci několik dní;
 • vrták nebo stavební míchačka pro míchání lepidla. Pokud mluvíme o malém množství práce, můžete to udělat ručně;
 • tužka, dlouhé pravítko, svinovací metr a nůžky pro značení a řezání plátna. Pro řezání můžete použít stavební nůž - hrany jsou hladší;
 • úroveň ohrady nebo konstrukce pro označení svislé čáry, ze které se bude lepit tapeta;
 • houba pro odstranění přebytečného lepidla a suchý hadřík pro čištění nečistot.

Všechny tyto nástroje budou pro vás užitečné i jednou, protože tapetu je třeba jednou za tři až pět let znovu nalepit

Kromě tapety samotné, musíte udělat lepidlo. Složení se volí podle typu povlaku. V obchodě si můžete koupit lepidlo a ředit jej v souladu s pokyny.

Věnujte pozornost!Pokyny pro přípravu lepidla jsou uvedeny na obalu. Ukazuje podíl vody a prášku, spotřebu lepidla na metr čtvereční plochy a specifika aplikace.

U jednoduchých papírových pláten si můžete vytvořit vlastní lepidlo z mouky nebo škrobu

Přípravná fáze před položením tapety na zeď vlastními rukama

Nespěchejte, abyste okamžitě začali lepit tapetu. Nestačí koupit nástroje a materiály, je třeba stále provádět přípravné práce. Zkontrolujte stav stěn, odstraňte starý nátěr a důkladně natřete povrch.

Jak odstranit starý nátěr ze stěn

Pokud byly zdi dříve vyzdobeny tapetou, musí být odstraněny. Ve většině případů je materiál snadno odtržen, ale pokud máte kousky nebo celé kapely, které nejsou přístupné k roztržení, budete muset použít speciální vybavení. Skladby pro odstranění starých tapet lze zakoupit v obchodě, ale je levnější a snazší vyrobit takovou směs sami. Receptura je jednoduchá: do teplé vody se přidá mycí prostředek a malá tapeta.lepidlo. Pomocí houbovitých prostředků nanesených na tapetu a ponechaných půl hodiny, dokud není povlak změkčen.

Po namočení lze starý nátěr snadno odstranit pomocí široké špachtle

.

Je-li stará tapeta velmi tlustá nebo má vlnitý povrch, je třeba ji před namočením rozřezat nožem tak, aby vlhkost pronikla hlouběji. Je obtížnější, když je obložení stěn nátěrem, které je naprosto nutné odstranit. Je snadné odstranit jednoduchou emulzi na bázi vody se stejnou mýdlovou směsí a špachtlí. Olejový nebo alkydový smalt se však musí čistit vrtákem s tryskou - kartáčem nebo smirkovým papírem ručně.

Jak vyrovnat stěny a přebrousit povrch

Příprava k lepení pokračuje procesem vyrovnání stěn. Staré tapety by mohly spadnout s kousky omítky, to se často stává. Budeme muset tyto oblasti znovu omítnout. Někdy se povrch po odstranění nátěru stává nerovnoměrným, s výmoly a jinými vadami.

Musí být broušena smirkovým papírem av případě potřeby tmelem na všechny nesrovnalosti

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
„Jakékoli vyrovnání stěn je doprovázeno tvorbou velkého množství nečistot a prachu. Nezapomeňte použít dýchací přístroj k ochraně dýchacích cest a zavřete dveře do jiných místností. “

Stěny základů

Neopomíjet stěny primeru. Pokud vám tato fáze přípravy chybí, riskujete velmi nepříjemný výsledek - tapeta se jednoduše odloupne. Kromě toho bude základní nátěr vyrovnat barvu stěny a šedý beton nebude svítit pod tenkým povlakem. Primární směs vyplní dutiny v porézním povrchu, utrácíte méně lepidla.

Nejjednodušší a nejdostupnější možností je připravit stěny lepidlem na tapety. Tato metoda je vhodná v případě, že povrch je dokonalý: neporézní a neporézní

Pro stěny cihel, překližky, betonu a dřeva použijte univerzální akrylový základ. Snadno se nanáší, ředí se čistou vodou a rychle schne.

Informace!Bezohlední prodejci vám mohou nabídnout místo akrylového primeru roztok lepidla PVA. Buďte opatrní, kompozice jsou velmi podobného vzhledu, ale lepidlo má specifický zápach.

Pro stěny ze dřeva, překližky nebo OSB lze použít alkydový základní nátěr. Dlouhou dobu schne - téměř den, ale poskytuje vynikající přilnavost i pro těžké tapety. Kovové stěny jsou ošetřeny glyptálním primerem podobným smaltu. Pouze ona vám garantuje kvalitní pokrytí. Stejná půda může být použita pro plasty. Tento povlak schne přes noc. Další verzí směsi pro kov je perchlorovinylový základní nátěr, který se však vzhledem k vysoké toxicitě nedoporučuje používat v obytných prostorách.

Na betonových přepážkách a stěnách z pěnového betonuminerální základní nátěr. Skládá se ze sádry a vápna. Tenká vrstva schne během několika hodin

Jak lepit tapety - základní techniky

Poté, co jste připravili zdi dobře před hlavní fází práce, musíte vyřešit několik důležitých otázek: kde začít lepení, jak řezat tapetu a držet ji v obtížných a obtížně dostupných místech.

Související článek:

Tapeta na stěny: foto katalog zajímavých řešení pro obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, kuchyň a chodbu. Základní pravidla pro výběr obrazů a doporučení designérů - přečtěte si naši recenzi.

Kde začít tapetování a jak nastavit obrazec

Starší příbuzní, moudří se svými vlastními zkušenostmi, vám řeknou, že je třeba lepit tapetu z okna. Skutečně, staré papírové panely byly lepeny stejně jako z jednoho jednoduchého důvodu: spoje byly vyrobeny s přesahem, a tak, s přirozeným světlem, švy by se neuchytily do oka, měly by být směrovány z okna. Moderní výrobci materiálů pro povrchovou úpravu nabízejí panely, které jsou lepeny na konci. Takové švy jsou méně patrné, ale vyžadují dokonale rovnou základnu. Takže otázka, kde začít pracovat, není tak důležitá: začněte z kterékoli strany, kde můžete snadno nakreslit svislou čáru, a lepidlo v kruhu.

Je lepší začít od rohu - tak alespoň v jednom rohu bude méně problémů s dokováním

Platitpozornost k několika důležitým nuancím:

 • jak bude tapeta vypadat v otvoru mezi okny. Není vždy dobré, pokud je šev umístěn v úzkém otvoru;
 • , kde bude nábytek stát. Pokud plánujete umístit stěnu nábytku a neukládat za ni tapetu, abyste ušetřili, musíte se rozhodnout o referenčním bodu;
 • Pokud máte v úmyslu umístit fotopapír na jednu ze stěn - musíte přesně změřit polohu obrázku a pokračovat v vkládání z tohoto místa.

První plátno je nejobtížnějším úkolem. Je důležité jej umístit přísně vertikálně, aby nejmenší zkreslení nepoškodilo celou práci později.

Použijte úroveň olovnice nebo budovy k vytvoření čáry, ze které se má začít pracovat

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku​​\ t
„Pokud používáte olovo, otřete lano křídou nebo barvou. Upevněte horní konec olovnice a lehce zatáhněte za spodní konec - barva zůstane na zdi a označí požadovanou čáru. “

Nejčastěji mají pokoje v apartmánech nedokonalé rohy. Proto je lepší označit svislou čáru na každé stěně. Technologie tapetování vyžaduje obraz. Módní dekorace se vyznačuje komplexním ornamentem a jasnými obrazy. Měli byste vědět, že na balení výrobců tapet určete vzdálenost posunutí, aby se vešly na obrázek. Ale v praxi je to jednoduššíruční nastavení, vizuálně kombinující výkres. A to by mělo být provedeno nejen ve fázi řezání pláten, ale také v procesu jejich lepení.

Video: tapeta s velkým vzorem

Lepidlo na tapetu nebo na zeď - jak aplikovat

Odpověď na tuto otázku závisí na tom, jaký typ tapety jste vybrali pro vaši opravu. Pokud máte k dispozici papírové tapety, lepidlo se aplikuje přímo na plátno. Pro spolehlivé lepení silných vinylových nebo netkaných povlaků se lepidlo nanáší na tapetu a na stěnu. Netkané tapety lze lepit bez použití kompozice na plátno, omezené pouze zpracováním stěny.

Jak lepit tapetu v rozích místnosti

Nejčastěji se v procesu práce musí jednat s vnitřními rohy. Zde by to mělo být provedeno tak, aby pás pokrýval roh a několik centimetrů za ním. I když jsou tkaniny přilepeny ke konci, mělo by být v rozích provedeno překrytí. Jen tak dostanete rovný roh. Pro referenční úroveň nebo olovnici. Aby se překrytí na tlusté tapetě neprojevilo, po vložení, rozřízněte obě vrstvy podél pravítka ostrým nožem a dokud nebude tapeta suchá, odstraňte další proužky z jedné strany a druhé. V případě potřeby přidejte lepidlo malým štětcem.

Je-li provedeno správně, bude dokovací místo nepozorovatelné

S vnějšími rohy bude muset také drotět. Jsou zřídka ideální, takže zde byste měli také použít 3 cm překrytí. Poprvní plátno přilepené, musíte ho rozřezat a nechat na rohu tenký okraj. Druhý pás je vyrovnán svisle na jiné stěně a upevněn tak, aby se dosáhlo minimálního přesahu na prvním panelu. Jak lepit tapetu v rozích v malém video kurzu.

Jak lepit tapetu kolem oken, dveří a baterie

Takže tapetu přilepíte vlastními rukama a dosáhli okenního otvoru. Neváhejte a upevněte nové plátno tak, abyste vytvořili záznam v okně. Pokud potřebujete svahy utěsnit, proveďte dva vodorovné řezy a hadřík ohněte. Pokud nedojde k rámu, budete muset udělat další řez, je vhodné ukotvit na rohu (viz technologie lepení vnějších rohů popsaných výše).

Udělejte totéž s dveřmi: odřízněte již pevný panel po obvodu

Topné radiátory představují závažnou překážku. Místo za nimi nefunguje tapeta, takže je musíte odříznout. To by mělo být provedeno tak, aby nebylo vidět, že za baterií je holá zeď. Chcete-li to provést, nechte část plátna tak, aby bylo 10 centimetrů na radiátoru, a pak ji naplňte pro zařízení, lisování a vyhlazování špachtlí. Jak správně přilepit tapetu na baterii ve videu.

Jak neviditelné spoje

Proč mohou být spoje mezi panely stále viditelné? Pro tento efekt existuje několik důvodů:

 • vadné zbarvení okraje tapety. Minimální proužek v desetinách milimetru bez nátěrumůže způsobit viditelné švy;
 • chyba v lepení pásu - předpětí v jednom směru vede k minimálnímu překrytí nebo k vytvoření mezery;
 • uvolnit adhezi materiálu k základně, část pásu může zaostávat v důsledku vzduchové bubliny.

Jednoduchá pravda - čím širší je plátno, tím snadnější je lepidlo. Metrové tapety mají mnohem méně švů, a proto s nimi méně problémů

Je to tak, že manželství, které jste si všimli příliš pozdě, co dělat? Existuje několik způsobů, jak zamaskovat šev tak, že se stane neviditelným. Pokud se vám neplánované překrytí, je třeba řezat obě lopatky stejným způsobem jako při práci s vnitřními rohy a odstranit přebytečné pásky.

Důležité!Aby okraje tapety pevně přilnuly k podkladu, dodatečně je potřete lepidlem a navalte je pryžovým válečkem.

Všimněte si nerovnoměrného zbarvení hrany? Nejlepší je vrátit takové tapety do obchodu, je to vadné zboží. Pokud to z nějakého důvodu není možné, například jste si koupili materiál v jiném městě, pak zkuste odříznout nelakovaný okraj. Je to obtížné a nevyhnutelně nastanou nové problémy s klouby. To je nejlepší udělat v procesu lepení, záměrně dělat překrývání a řezání hrany již na zdi. Alternativou k této metodě je použití barvy vhodné barvy. Je lepší, aby se barva půl tónu tmavší.

Jak správně tapetovat různé typy tapet

Široká škála tapet v moderních obchodech zahrnujeprodukty nejen pro každý vkus, ale i pro jakýkoliv rozpočet. Můžete se omezit na nákup levných papírových tapet nebo nákup dražších možností na netkané nebo vinylové. Existuje rozdíl v lepení různých typů tapet?

Jak lepit papírové tapety

Papír je levný a šetrný k životnímu prostředí. Odborníci radí při lepení papíru dekorace použít lepidlo na hadřík. Mějte na paměti: papír rychle absorbuje lepidlo, takže musíte pracovat velmi rychle, jinak bude pásek při lepení změkčit a roztrhne se.

Tapeta z papíru je přípustná pro lepení překrytí, protože jsou poměrně tenké

Nenechte se znepokojit, pokud ani po důkladném vyrovnání na povrchu, po několika minutách, se neobjeví nepravidelnosti - po vysušení se plátno „vytáhne“ a bude znovu.

Jak lepit vinylové tapety

U vinylových tapet musíte určitě koupit speciální lepidlo. Tento materiál je tlustý a měl by být umístěn pouze na konci. Na obalu vinylové tapety je obvykle psáno, co potřebujete, aby lepidlo na látku nebo zeď. Na rozdíl od papíru, vinylové pásky by měly být krmeny lepidlem po dobu 10-15 minut. Ve videu níže jsou uvedena doporučení, jak lepit vinylovou tapetu vlastníma rukama:

Související článek:

Jak lepit vinylovou tapetu na papír. Vlastnosti práce s tímto materiálem, kritéria pro výběr kvalitního lepidla, nuance přípravy stěn - přečtěte si našepublikace.

Jak lepit tapetu na netkaný podklad

Pokud váš byt má „problematické“ stěny s malými nepravidelnostmi a zakřivením, je lepší použít základový nátěr bez gelu. Je poměrně elastický díky netkanému materiálu.

Spoje na tomto povrchu se nikdy nesmějí, povrch se nesráží a samotný materiál může být až 140 cm

Jak správně lepit vinylovou tapetu na netkaný podklad, budete vyzváni pokyny na obalu. Lepidlo lze aplikovat na stěnu a na hadřík, takže dosáhnete silné, bez vad lepicí vrstvy.

Jak nalepit samolepicí tapety

Princip označování fotopapírem je stejný jako u běžných pláten, pouze je třeba pečlivě sledovat dokování vzoru. Nyní na prodej se objevila tapeta se samolepícím povlakem. Je obtížnější s nimi pracovat, protože tato možnost neumožňuje chyby a neopatrné zacházení. Po vyjmutí vrstvy ochranného papíru by se pás měl udržovat rovnoměrně, aby se zabránilo náhodnému zkroucení.

Neodstraňujte ihned ochranu, udělejte ji z okraje a pak ji postupně odstraňujte, jak se lepí ke zdi

Je důležité pečlivě označit místo, odkud se má začít. Plátno by mělo být vyrovnáno ve směru odstranění ochrany, aby se zabránilo tvorbě bublin. Pokud v této věci nejsou žádné zkušenosti, je lepší tuto práci svěřit odborníkům. Výsledek vás jistě potěší.


Související článek:

Prostor pro rozšiřování fotopapírů. V samostatné publikaci vám povíme, jak si vybrat a aplikovat fototapety s trojrozměrnými výkresy pro malé místnosti.

Technologie lepení tapet na strop - nuance

Jak lepit tapetu na strop? A proč tohle? Nejčastějším důvodem tohoto rozhodnutí - nerovnoměrné stropy s drážkami. Pokud zavřete všechny tyto nepořádky tapety pro malování, nesrovnalosti jsou skryté za malou úlevu. Na stropě musíte nejprve vložit tapetu a pak - podstavec. Po důkladném nanesení povrchu a vysušení se lepidlo nanese současně na strop a na plátno. Kompozice by měla být mírně suchá a teprve poté pokračovat v instalaci nátěru.

Pro takovou práci budete potřebovat asistenta - pokud látku nepodložíte, odloupne se pod vlastní váhou

Pro jednoduchou práci můžete vytvořit stojan s vysokou příčkou, která bude nosit pás. Při práci se stropem je velmi důležité pečlivě vyrovnávat a tlačit materiál, včetně podél okrajů. K tomu použijte gumový váleček.

Jak lepit tapetu na tapetu a zda to udělat

Velmi mnoho uživatelů se ptá, jak správně umístit tapetu na tapetu. Je lepší, samozřejmě, neudělat to, protože riskujete zničení nového nátěru tak beznadějně, že ho můžete opravit.něco bude nemožné. Pokud je však pro takové rozhodnutí velmi dobrý důvod, pečlivě zkontrolujte základ. Je třeba odstranit sebemenší bubliny a nepravidelnosti.

Lepidlo se v tomto případě aplikuje výhradně na pásy nové povrchové úpravy

Hlavní věc v otázce, jak lepidlo tapetu na tapetu - vybrat správné lepidlo a jednat dostatečně rychle, aby se zabránilo nadměrné razmokaniya spodní vrstvy.

Související článek:

Jak lepit tapetu na tapetu. Možnost lepení netkaných, tekutých a vinylových povlaků; jaké lepidlo je lepší použít, jak připravit povrch, jak přilepit plátno na strop, jak zvládnout rohy - přečtěte si naši publikaci

To je celý algoritmus pro práci s tapetou. Máte-li k tomu nějaké dodatky nebo užitečné tipy, podělte se o ně v komentářích!