Zaručená sklizeň a zdravé sazenice: skleník Butterfly a vše, co potřebujete vědět o něm

Pěstování sazenic ve skleníku má své výhody: ukazuje se, že je ztvrdlý, silný a velmi životaschopný. Sazenice nejsou vůbec jako zakrslé protáhlé tvory, které rostly na vašem parapetu. Ale pro takový výsledek vyžaduje určité podmínky. Butterfly skleníkových může poskytnout jim na vašich stránkách. Dnes se redaktoři HomeMyHome.ru rozhodli podrobně prostudovat konstrukční rysy takového mini-skleníku a hovořit o jeho výhodách a nevýhodách. Pro naše čtenáře jsme navíc připravili podrobný workshop o výrobě skleníku.

Ohnisko Butterfly modelu je zaslouženě oblíbené u ruských letních obyvatel

Skleník "Butterfly": konstrukční prvky a fotografické příklady

Konstrukce „Butterfly“ je považována za univerzální. To může být umístěn na prostorné hacienda a skromné ​​čtyři akrů. Tento skleník je zvláště vhodný, protože může být v případě potřeby přemístěn na nové místo.

V "Butterfly" můžete pěstovat sazenice rajčat, okurek, paprik a zelí. Ředkvičky, salátová zelenina a okurky se zde budou dobře cítit

Název skleníku je dán zvláštností jeho konstrukce: víko se otevírá na obou stranách a podobá se křídlům motýlů. Díky tomu můžete nastavit teplotu a mikroklima ve skleníku, což poskytuje nejpohodlnější podmínky pro růst sazenic. Navíc je velmi vhodné přistupovat ke skleníku na obou stranách a starat se o rostliny.​​

Informace!Malý skleník může být zahříván k uchování sazenic během pozdních mrazů. V prodeji jsou modely s vytápěním.

Takové skleníky jsou obvykle vyrobeny z lehkých kovových profilů a průhledného polykarbonátu. V domácích verzích používají zahradníci dřevo pro rám a plastový obal.

Rozměry, typy a materiály skleníku Butterfly

\ t

Velikost skleníku závisí na dvou faktorech: jehoa volného místa pro ubytování. Pokud plánujete pěstovat pouze semenáčky, je dostačující velikost 1 × 2 m. Je-li to nutné, může okurka v skleníku nebo ředkvičkách pro pěstování během chladného období zvětšit velikost skleníku na 8-20 m².

U velkých skleníků jsou zvedací části střechy rozděleny do několika sekcí

.

Druhým faktorem ovlivňujícím dimenze „Butterfly“ je jeho poloha. Je jasné, že v malé oblasti je obtížné instalovat velký skleník takovým způsobem, že je vhodné přistupovat a udržovat ho ze všech stran. Po obvodu skleníku by měl být alespoň jeden metr volného prostoru, takže se můžete otočit s konevem a volně opřít o rostliny. Pokud jde o typy skleníku Butterfly, existují tři hlavní konfigurace:

 • skleník s pevnými stěnami a rovnými "křídly". Uzavřené stěny chrání rostliny dobře před chladem, ale aktivně se dostanou nahoru;
 • skleník s průhlednými bočními stěnami. Boky mohou být vyrobeny ze skla nebo polykarbonátu. Tento design dává sazenice více světla;
 • skleník s klenutými "křídly". Vysoká průhledná střecha skleníku umožňuje v ní pěstovat středně pěstované rostliny.

Skleník může být poměrně malý, přesně tak, jak potřebujete

Materiály pro výrobu skleníku jsou stejné jako pro ostatní populární skleníky. Rámz kovového, ocelového nebo hliníkového profilu a průhledných dílů - z husté zesílené fólie nebo polykarbonátu. Odborníci doporučují výrobu uzavřených částí skleníku ze dřeva nebo desek OSB. Fotografie skleníkového designu "Butterfly" v různých verzích.Související článek:

Skleník z tvarované trubky vlastními rukama. V samostatném přehledu jsou uvedeny podrobné pokyny pro návrh a konstrukci konstrukce profilové trubky s fotografickými příklady.

Výhody a nevýhody provedení Butterfly

\ t

Pohodlné či nikoli provedení skleníku lze určit pouze v praxi. Zpětná vazba od letních obyvatel o skleníku ve tvaru motýla poskytuje úplný obraz výhod a nevýhod této konfigurace. Zdůraznili jsme hlavní body, které vám pomohou učinit správnou volbu.

Výhody:

 • Úspora volného místa.Skleník není skleníkem, ve kterém je třeba přidělit prostor pro vnitřní průchody. To je důležité, pokud máte málo místa a potřebujete uložit každý metr.
 • Snadná péče o rostliny.Přistání v „motýli“ lze přistoupit ze dvou stran, takže nevznikají problémy s uvolňováním, zavlažováním a výsadbou.
 • S montáží stavby nejsou žádné problémy.Přístroj Butterfly je velmi primitivní, takže s jeho instalacívyrovnat se s každým letním rezidentem.
 • Cenově dostupná cena.Připravený skleník „Butterfly“ si můžete koupit z polykarbonátu spíše levně nebo si ho vyrobit ze šrotu pocházejícího ze staveniště.
 • Spolehlivost.Skleníkový skleník odolává nárazům větru až 20-25 metrů za sekundu. Pokud máte filmový povlak, vyrovná se s desetimetrovou vrstvou sněhu a plastová konstrukce vydrží ještě větší sněžení.

Nevýhody:

 • Nespolehlivé upevnění rámů.Podle uživatelů, hlavní a, jak se domnívají, hrozný nedostatek skleníku Butterfly spočívá v nespolehlivosti připevnění křídel v otevřeném prostoru. Zdá se, že jsou obzvláště dychtiví, když vás při práci s sazenicemi zasáhnou. Tento nedostatek je opraven instalací spolehlivých rekvizit.
 • Nedostatky výrobních struktur.Hotové modely často trpí závadami továrny: okraje skleníku jsou špatně zpracovány, barva se nedrží dobře a smyčky jsou slabé. Všechny tyto nepříjemné momenty jsou rušeny ručně.

Popularita designu Butterfly naznačuje, že poptávka po tomto produktu neustále roste. Najdete zde obchodní nabídky na mnoha obchodních platformách. Pokud je zboží zakoupeno po mnoho let, znamená to, že je spokojen s letními rezidenty.

Související článek:

Skleník z plastových trubek vlastníma rukama. Je předloženo samostatné přezkoumání.Podrobný přehled o použití, návrhu a instalaci skleníků z PVC trubek.

Jak si vybrat správné místo pro skleník

Co je důležité pro výběr místa pro malý skleník? V první řadě věnujte pozornost kvalitě půdy ve vybraném místě. V zásadě pod skleníkem můžete zcela nahradit zem, ale je mnohem jednodušší ji okamžitě nainstalovat na vhodnou půdu.

Pokud je půda příliš měkká, skleník se může ponořit, takže okamžitě zvážit instalaci malého základu

Poradenství!Vyhněte se oblastem s hliněnou půdou a vysokými hladinami podzemních vod při instalaci skleníku nebo skleníku - hlína zadržuje vodu a kořeny rostlin se budou z nadměrné vlhkosti hnit.

Dalším významným bodem je směr a síla větru v této oblasti. S otevřenou střechou a v uzavřeném stavu je větrání v budově slušné, pokud ji umístíte na vysoce vyfouknuté místo, skleník bude pravidelně zbourán. Třetím důležitým faktorem je úroveň osvětlení vybrané oblasti. Skleníky doporučujeme umístit na jih a jihovýchod. Slunce zde nejen plně osvětluje rostliny, ale také zahřívá skleník.

Neumisťujte stavbu v blízkosti vysokého plotu, budovy nebo stromu

Na svahu je nežádoucí umístit skleníky typu „Butterfly“ nebo „Innovator“. Pokud je situace beznadějná - musíte vytvořit základ a vyrovnat zemi.

Související článek:

Skleník zpolykarbonát to udělat sami. Výkresy, typy staveb, postupná montáž, odborné poradenství a doporučení a mnoho dalšího v samostatné publikaci našeho portálu.

Pokyny pro montáž továrního modelu skleníku Butterfly

Hotový skleník typu „Butterfly“ s polykarbonátovým povlakem o rozměrech od 1 do 4 m² lze zakoupit v internetových obchodech nebo maloobchodních prodejnách pro letní obyvatele ve vašem městě. Výrobky jsou dodávány nezmontované, doplněné podrobnými pokyny pro instalaci. Informace o postupu pro sestavení skleníku Butterfly naleznete ve videu níže.

V procesu budování není nic složitého. Všechny části rámu jsou přišroubovány dohromady a samotný rám je potom dotažen fólií nebo plechem z polykarbonátu.

Video: jak sestavit skleník Butterfly

Jak správně používat skleníkový motýl

Pro stínění můžete použít speciální jemnou síťovinu

Existuje několik jednoduchých doporučení pro provoz skleníku, která jsou vhodná pro stavby jako „Butterfly“, „Innovator“ nebo „Breadbasket“. Jsou ověřeny dlouhodobými zkušenostmi letních obyvatel:

 1. Nezapomeňte vysílat skleník. S nedostatkem čerstvého vzduchu v teplém surovém vzduchu skleníkových bakterií se množí, což může zničit vaše sazenice.
 2. Pevně ​​upevněte rám v otevřené poloze. Jde nejen o to, že se náhle zhroutil rám, ale může způsobit vážné zranění zahradníkovi.
 3. Pokud anoumístit rostliny ve skleníku a v horkém létě, použijte gázu nebo jiný materiál pro stínování na slunečné dny. Materiál je umístěn na polovinu otevřených "motýlů".
 4. Pokud se skleník v létě nepoužívá, odstraňte jeho kryt tak, aby byla zemina nasycena dešťovou vodou a mohla být přirozeně odvětrána.
 5. Během provozu nezapomeňte důkladně vyčistit okna skleníku tak, aby se uvolnilo co nejvíce světla.
 6. Nastavte teplotu pro vytvrzování sazenic, otevření dveří pro větrání na chvíli a jejich zavření v noci.
 7. V zimě používejte skleník pro skladování rostlin, které netolerují zamrznutí půdy. Můžete ji nastavit přes jahodový nebo květinový záhon s tulipány a liliemi.

Příprava skleníku na zimu

Pokud neplánujete stavbu používat během chladného období, je lepší ji rozebrat. Odstraňte fólii nebo polykarbonát. Film v chladu se může rozpadat a buněčný materiál je lépe chráněn v kůlně nebo v garáži. Pokud nechcete rozebrat kovovou konstrukci, stačí zkontrolovat celistvost nátěru, který chrání kov před korozí, v případě potřeby aktualizujte nátěr.

Země pod stacionárním skleníkem musí být zbavena plevelů, vydezinfikována a vykopána, aby larvy škůdců zamrzly

Vytvoření skleníku typu „Butterfly“ vlastníma rukama z polykarbonátu

Lze vytvořit jednoduchý vzor „motýlů“na vlastní pěst. Pro rám je zapotřebí ocelový nebo hliníkový profil. Můžete také použít dřevěné lamely. V jednoduchém provedení stačí zavěsit dveře na závěsy a přemýšlet nad podpěrami.

Související článek:

Skleník z odpadních materiálů vlastníma rukama. Vlastnosti konstrukcí, použití různých materiálů pro vytvoření spolehlivého výkonového rámu a vysoce kvalitní pokovování, návod k instalaci krok za krokem s pravidly pro výběr vhodného místa na pozemku - v naší publikaci.

Výkres s velikostí hotbed modelu „Butterfly“, který může být vyroben ručně

Jakýkoli návrh začíná výkresem. Bez přesných měření místa nemůže udělat. Pamatujte, že pro pohodlí skleníkové údržby bude vyžadovat metr plochy kolem něj. Čím přesněji kresbu připravujete, tím menší bude problém s montážními díly.

Například vám nabízíme nákres skleníku „Butterfly“ ve 4 m:

Materiály a nástroje pro práci

\ t

Pro výrobu rámu budete potřebovat profilovou trubku s průřezem 20 × 20 mm, závěsy nebo smyčky pro pohyblivou střechu, rukojeti, polykarbonát o šířce 3 metry a délku odpovídající velikosti skleníku, kovové šrouby, desky nebo desku OSB.

Z nástrojů, kladiva, vrtáku, šroubováku, svařovacího stroje, se hodí primitivní ohýbačka trubek a bulharština.

Pokyny pro krok za krokemvýroba skleníku "Butterfly"

Pro dobrý růst rostlin ve skleníku je nutné nejen vybrat správné místo, ale také pozorovat montážní techniku.

Ilustrace Popis akce
Řez potrubí na řezy podle výkresu. Budete potřebovat potrubí pro hlavní oblouk, obdélníkový rám a "křídla".
Pokud se ve vašem arzenálu nenachází ohýbačka trubek, můžete kontaktovat jakoukoli dílnu, kde jste ohnutí na správné rozměry.
Svařovací hlavy navařte na hotové oblouky. Jeden ve výšce 30 cm, druhý - dole.
Svařujte detaily obdélníkového rámu tak, aby bylo dosaženo spodní základny 8 trubek a horní podélné tyče, na které budou upevněna křídla střechy.
Skleníkové oblouky jsou svařovány ze dvou rovných trubek a dvou ohnutých. Pokud je skleník dlouhý, vyžaduje se další ohýbaná trubka ve středu. Hotová křídla jsou upevněna na dvou nebo třech kovových závěsech k horní centrální kolejnici.
Rám skleníku je opláštěn polykarbonátem. Pro tuto konstrukci postačuje tloušťka 4 mm.
Tenký polykarbonát se snadno řezá stavebním nožem.
Nasaďte polykarbonátové desky a rozřízněte je rovně podél čar rámu.
Kryt je připevněn k rámu pomocíšroubovák a střešní šrouby.
Umístění šroubů na horní kolejnici musí být takové, aby hlavy v otevřené poloze nespočívaly na sobě.
Pro upevnění skleníku v otevřeném stavu se používají kovové zarážky s několika otvory.

Který skleník je lepší pro dávání: „Butterfly“ nebo „Breadbox“ - vyberte si možnost pro sebe

Breadbox se liší od modelu Butterfly tím, že se otevře pouze polovina. Pokud nepotřebujete široký skleník, můžete to udělat s jedním listem. Ale pro plnou péči o výsadbu "Butterfly" je ještě pohodlnější, protože můžete jít do zahrady na obou stranách.

Z hlediska stavebních nákladů vyhraje Breadbox, protože má méně pohyblivých částí, což znamená, že vás bude stát o něco méně méně

Dalším důvodem pro porovnání je hodnocení těsnosti. "Breadbox" udržuje teplo lépe díky své konstrukci. Ale v teplém období je „Butterfly“ lépe větrané. Který z těchto modelů si vybrat, rozhodnout sami. Vše záleží na úkolech, které pro tento skleník nastavíte.

Ready Butterfly Greenhouse: Cena otázky a nejlepší nabídky

Praxe ukazuje, že je levnější vyrábět podobné struktury vlastníma rukama nebo na objednávku místních řemeslníků. Takže vážně šetříte na lodní dopravě. Ale pokud jste spokojeni s malým designem, můžete si jej zakoupit prostřednictvím internetového obchodu. Našli jsme několik levných modelůkteré vás mohou zajímat.

Model Obrázek Rozměry (Šířka × Výška × Délka), cm Průměrné náklady (k květnu 2018), rub.
Skleník "Butterfly", 2m (pan Heath) 125 × 115 × 200 3100
Skleníkový skleník "Butterfly", 4m 125 × 115 × 400 5400
"Motýl", rám z polykarbonátu 125 × 115 × 200 3500

Zprávy zahrádkářů o praxi provozování skleníku motýlů

Abychom byli v této věci naprosto upřímní, jsme připraveni předložit vaší pozornosti skutečná hodnocení od vlastníků pozemkových pozemků, kteří v praxi používali podobnou stavbu. Mají nejen pozitivní vektor, takže zvážit všechny nároky a nuance před provedením konečné volby.

Recenze skleníku motýlů:

Přečtěte si více v Tomat-Pomidor: http://www.tomat-pomidor.com/newforum/index.php?topic=9324.0

Další recenze o skleníku Butterfly:

Podrobnosti o Ogorodu: https://www.ogorod.ru/forum/topic/93-kto-proboval-teplitsu-babochku/

Skleník Butterfly je pohodlný a kompaktní skleník, ve kterém můžete pěstovat sazenice a salátové zelení. Snadno si ho vyrobíte a jako krycí materiál můžete použít plastovou fólii nebo polykarbonát.

Pokud máte zkušenosti s používáním těchto skleníků, sdělte je v komentářích. Budeme takéDěkuji za užitečné rady ohledně uspořádání skleníku.