Dobře vedená betonová a plastová drenáž: podrobný návod pro výběr a instalaci

Každý majitel svého domu se snaží zajistit jeho integritu a bezpečnost na mnoho let. K tomu je třeba především chránit vaše stránky před přebytečnou vlhkostí a přebytečnou odpadní vodou, která postupně eroduje i ty nejspolehlivější struktury. A to může pomoci pouze vysoce kvalitní odvodňovací systém, který vám umožní udržet optimální rovnováhu vody v místní oblasti, což zabrání jeho zamokření a zamokření.

Nejdůležitějším prvkem takového systému je dobře odváděný beton nebo plast. To je jeho zařízení, instalace a vlastnosti, které zvažujeme v této recenzi. Tento design má rozsáhlé funkce a speciální konstrukční prvky, které stojí za to studovat lépe.

Varianta uspořádání drenážního systému na nádvoří soukromého domu

Co je to drenáž a co je pro

Podívejme se na to, proč potřebujeme takovou studnu dobře. Po silném dešti a silném sněhu se může na místě hromadit voda. Pokud kapalina nezmizí, přispívá k erozi půdy a zničení základu.V průběhu času může vysoká vlhkost způsobit zničení budovy.

Instalace odtokové nádrže a její napojení na dálnice

K vyřešení takového problému na staveništi slouží pouze dešťová kanalizace. V tomto případě se přebytečná voda shromažďuje ve studni a odtud se přirozeně vypouští. Takový systém zajistí odstranění rozmrazené a dešťové vody ze střechy budov az povrchu země.

Diagram ukazuje konstrukci drenážní konstrukce

Kde umístit sběrné místo závisí na tom, co bude přebytečná voda odváděna. Zde jsou hlavní možnosti:

 • drenážní systém v půdě. Tím se stanoví návrh typu septiku ;
 • nejbližší nádrž. Může to být jezero nebo řeka;
 • rokle;
 • domovní kanalizace.

Hlavní součásti systému

Jak tento systém funguje, závisí na technologii jeho zařízení. Tam je lineární typ konstrukce a bod.

Lineární instalace zajišťuje sběr a pohyb vlhkosti nejen ze střech, ale také na celém povrchu areálu. Například u jízdních pruhů, parkovacích míst, slepých oblastí. To chrání před akumulací vody v suterénu domu. Tam je jednoznačné plus pro podzemní vodu, který nepřekročí jeho obvyklou úroveň.

Varianta lineární konstrukce na příkladu samostatného modelu

Bodové odpadní vody se liší odběrem vody do kuželové vpusti, ale do žlabů. Kde nainstalovat tyto údaje závisí na rozložení stránky. Přijímací žlab je instalován na stejné úrovni jako chodníky a chodník. To bere v úvahu sklon terénu. Konstrukce je pokryta mřížkami a je také vybavena filtry. Bodový vzor může obsahovat několik dešťových přijímačů. Shromáždí kapalinu, která protéká žlaby ze všech střech budov. Takový přijímač může být vyroben z hlavně. Při montáži konstrukce se vypočítá vzdálenost mezi přijímači, optimální hloubka a výpočet doby odvodnění. Všechny části jsou spojeny v jedné linii, skrze něj a tekutina se pohybuje do odvodňovacích studní.

Zařízení pro odvodnění hlavně

Je obzvláště důležité zavést odvodnění v jílovité půdě, protože i menší deště z ní činí močál. Zvláštní pozornost si zaslouží odvodňovací zařízení lázně. Současně se používá děrované potrubí.

Důležitým krokem je příprava na výstavbu dešťové kanalizace. Tato analýza lokality:

 • provede se řez půdní vrstvy a zkontroluje se její struktura;
 • určuje hlavní zdroj vlhkosti;
 • určit hloubku průchodu podzemních vod;
 • volí typ konstrukce;
 • je sestaveno uspořádání všech studní, zákopů a roklí;
 • jsou vybrány nezbytné prvky a materiály. Například klapka.

Možnost kanalizace

Související článek:

Odvodňovací systém v okolí domu: odvodňovací zařízení. V tomto článku se budeme zabývat možnostmi odvodňovacího zařízení, jak vytvořit spolehlivý systém vlastníma rukama, průměrnými náklady na práci specialistů.

Jaké jsou odvodňovací studny: typy, typy, stručný popis

Klasifikace vrtů do druhů je založena na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. V tomto případě materiál určuje vlastnosti konstrukce. Nejběžnějším standardním projektem jsou betonové a plastové výrobky.

Každá studna je nádrž prohloubená do země. Zde jsou hlavní prvky tohoto návrhu:

 • dno;
 • plastový hřídel nebo těleso zařízení;
 • poklop.

Hlavní prvky studny

Důl je nejdůležitějším detailem.To může být jednokomorový septik nebo dokonce vlnitá trubka.

V závislosti na místě určení stojí za to rozlišovat tyto typy:

 • průlez.Nazývá se také inspekce a audit. To vám umožní poskytovat přístup ke sledování stavu konstrukce, stejně jako provádět opravy. Nejčastěji se jedná o instalaci v zatáčkách;

Varianta pozorovací drenáže z potrubí

 • v oblastech, kde není možné odvádět vodu do spádových oblastí, vodních útvarů nebo roklí, je nutná absorpční jímka nebo filtracese spojením povrchových podloží. Pro jeho konstrukci lze použít prefabrikované plastové kroužky. Tento design nemá dno. Současně převládají na zemi pískové a písčité půdy;

Systém absorpce zařízení

 • kumulativní studnaje instalována tam, kde není místo pro povodí. V tomto případě lze použít plastovou jamku se dnem KDN. Je namontován na nejnižším místě. Shromážděná voda se vypouští do nádrží nebo se používá pro pitnou studnu.

Kumulativní možnost

Při výběru provedení ovlivňují také rozměry, ceny a materiál výrobků. Pro průlez a dno se nejčastěji používá materiál, jako je polypropylen. Mnoho výrobců nabízí poklopy do parkuúzemí, pěšin, silnic a silnic. Důležité jsou také určití výrobci, například DNEPR. Tato společnost vyrábí odvodňovací čerpadla pro různé studny.D U plastových konstrukcí se často používají materiály jako polyvinylchlorid, polypropylen a polyethylen.

Odvodňovací zařízení se septikem

Informace!Použití vlnité trubky snižuje zatížení na dně konstrukce.

Plastová otočná jímka: Konstrukční prvky

Na ohyby potrubí jsou namontovány kanalizační výtokové šachty. Umožňují přístup na nejpřístupnější místa v případě zablokování. Tyto kontaminace vznikají ze sbírání sedimentů pod tlakem vody. Montáž těchto odvodňovacích nádrží se doporučuje v každém druhém ohybu hlavního vedení. To může být sestup několika kanalizace nebo v rozích domu. Pro splašky je důležitá velikost rotujících nádrží, která závisí na podmínkách jejich provozu. Můžete si koupit hotové návrhy.

Rotační zařízení s více vstupy

Vyhlídková jímka: vlastnosti

Kontrola odtoku nebo průlez je určena pro kontrolu a kontrolu provozu kanalizace. S ním můžete vyřešit různé problémy spojené s povětrnostními podmínkami nebo umělými faktory.Kontrolní vrt musí mít takovou velikost, která to umožňujejít dolů ke svému examinátorovi. Nejběžnější možnosti jsou 400 × 1000 mm nebo 315 × 1000 mm.Je důležité, aby průměr byl alespoň jeden metr.

Tyto odvodňovací nádrže jsou často vybaveny speciálními pískovými nádržemi, ve kterých se hromadí aluviální půdy. Někdy se tato možnost použije místo zobrazení. Pokud je cena za takovou konstrukci příliš vysoká, pak můžete zvážit možnost vytvoření jednoduché studny z plastového sudu.

Jednoduchý návrh revize

Plastová akumulační studna: design nuance

Pro sběr odpadní vody a její další využití pro technické účely je nutný odtok nebo skladovací jímka kolektorů. Systém odvodnění zařízení doma s kumulativními nádržemi je povolen v oblastech s hlubokým průchodem vrstvy sání vody.

Taková nádrž na přívod vody je vzduchotěsná nádoba. Pro vytvoření drenážního mechanismu by měly být použity vlnité trubky s velkým průměrem, aby mohly být namontovány ponorné čerpadlo pro čerpání vody. Pro systémy odpadních vod byly použity další zařízení. Proto je důležité vědět, jak připojit drenážní potrubí s čerpacím zařízením. Cena těchto instalací může být poměrně vysoká a můžete ušetřit rozpočet pomocí eurocubes.

Kumulativní návrh

Materiály a zařízení pro výrobu drenážních studní

\ t

V závislosti na typu studnynajít vhodnou vlnitou trubku. Zde jsou hlavní možnosti:

 • pro rotační nebo pozorovací zařízení budete potřebovat trubku o průměru 0,34 až 0,46 metrů. To je tato velikost vám umožní dostat se do struktury pro kontrolu;
 • pro kumulativní nebo filtrační strukturu by měly být rozměry větší - od 0,7 do 0,9 metru;
 • Průměr nádrží určených pro údržbu takového systému musí být nejméně jeden metr.
​​

Složky kumulativního návrhu

Vyžaduje se také pryžová těsnění, plastové dno a poklop pro uzavření otvoru.

Podívejme se, jaké materiály se používají při výrobě těchto konstrukcí:

 • betonové výrobky, které se vyznačují složitou montáží;
 • plastové výrobky jsou nepropustné. Jsou vybaveny manžetami a ohybem trubek;
 • mohou vyrobit zařízení z různých odpadních materiálů.

Odvodnění betonu: Hlavní vlastnosti

Často používané zařízení betonových kroužků. V tomto případě je společná možnost - železobetonové prstence. Tyto prvky mohou mít různé výšky a průměry. Montáž odvodňovacího potrubí se provádí pomocí speciálního zařízení.

Způsob výroby takové konstrukce závisí na použité technologii. V první metodě je osoba uvnitř kruhu a vykopává díru a při prohlubování se zhroutí.Pokud je velikost prvků malá, pak se díra nejprve vykopá a pak se kroužky stohují pomocí jeřábu manipulátoru.

Výrobky z betonu a speciální poklopy pro prstencové konstrukce

Betonové studny mají tyto výhody:

 • významná spolehlivost a trvanlivost;
 • dobrá tepelná izolace;
 • dlouhá provozní období.

Schéma drenážní struktury

Nevýhody zahrnují značnou hmotnost materiálů. Kromě toho se může beton ve vlhkém prostředí rozpadnout. Betonové konstrukce mohou mít plastové vložky, například plastové kryty. Poklopy mohou mít dekorativní funkci.

Přidání plastové vložky

Důležitým parametrem je cena. V tomto případě můžete zakoupit výrobky od různých výrobců. Existují návrhy obalů z Egida.

Toto je funkční poklop z Egidy

Plastová odtoková jímka: konstrukční prvky

Kanalizační šachta je často vyrobena z plastu. Tento materiál je výborný pro drenáž, aktivně vytěsňuje betonovou verzi. S náležitou péčí můžeme říci, že je věčný. Pro výrobu odpadních vod je možné doma. Současně jsou vyříznuty vhodné kusy, v nich jsou vytvořeny otvory pro poklop a dno. Z plastového sudu můžete vytvořit odtok. Tato metoda umožní získat bezešvé a prefabrikované konstrukce.

Odtoková konstrukce z plastu, jejíž průměr činí

\ t

Plastová konstrukce má mnoho výhod, proto se doporučuje používat je v soukromém domě. Zde jsou hlavní výhody:

 • nízká hmotnost;
 • odolnost proti korozi;
 • není pracná instalace;
 • významná záruční doba;
 • Spolehlivost a snadné připojení.

Struktury dešťové vody lze objednat na klíč. Plast lze vyrobit kesonem nebo použít praktický materiál pro septik.

Odvodňovací prvky pro zařízení pro dešťovou vodu

Důležité parametry při výběru studní jsou velikosti a ceny. Rychlosti instalace jsou často vysoké. Plastové jamky mohou mít jiné zařízení. Je zde možnost montáže. Je zde také výroba svařovaných konstrukcí.Některé jednoduché konstrukce jsou vyrobeny z plastových lahví. Častěji se však používá běžný polyethylen o vysoké hustotě, stejně jako různé typy PVC a polypropylenu.

Konstrukce pro odvodnění z plastových lahví

Existují různí výrobci drenážních struktur. Například společnost Wavin v sadě nabízí systém dna, poklopů a vlnitých trubek. Filtrační kónickou studnu implementují i ​​další společnosti. Firma Matline nabízí polyetylénové studny. Hřídel může být ve formě kroucené trubky nebo vlnitý. Prefabrikované systémy nabízené společností\ t InstalPlast Lask.

Existují různé klasifikace výrobků. Například model třídy A15 znamená, že prvek může vydržet zatížení až jeden a půl tuny.

Pro instalaci různých konstrukcí se používají speciální spojky, například CCP 3. Nejoblíbenějšími variantami jsou provedení s průměrem 800-1000 mm. Průměr 400 jamek je často vybrán z různých modelů, jejichž cena závisí na materiálu výrobku. Plastová vložka se často používá k doplnění návrhu. Demand a KSK 600, s filtračním systémem. Také populární modely jsou KS 2 a KKS 3.

Plastové poklopy a poklopy

Pro kanalizační studny se používají speciální šachty. Způsob instalace konstrukce závisí na účelu nádrže na dešťovou vodu. Poklopy mají různé velikosti a jsou označeny podle svého účelu. Například K 3000 - označuje výrobek pro kanalizaci pro domácnost. Optimální průměr tohoto prvku je 100 cm, výroba poklopů je velmi různorodá. Mohou být čtvercové nebo obdélníkové.

Plastové poklopy lze doplnit speciálními zámky

Při instalaci těchto výrobků je důležité pochopit, jak tento prvek upevnit.Zesílené provedení schopné vydržet zatížení do 40 tun.Oblíbenými výrobky jsou Egida. Pro odvodňovací systém lze použít i ozdobný kryt.

Varianta domácího ozdobného krytu

Plastové trubky pro studny

\ t

Vlnité trubky o velkém průměru se používají pro studnu. Nejčastěji používané výrobky z polyvinylchloridu nebo nízkotlakého polyetylénu. PVC vlnitá trubka je zcela bezpečná pro životní prostředí. Tento materiál je schválen pro použití v odvodňovacích systémech.HDPE je schopen odolat i nízkému tlaku.Při výběru materiálu záleží na rozměrech a cenách konstrukcí. Cena výrobků je dána kvalitou výrobků a výrobců.

Možnost vlnitého dna pro studnu

Odvodnění vlastními silami

Jak provést odvodnění dobře navrhnout užitečná doporučení odborníků. Instalaci lze vidět na videu.

Systém dešťové kanalizace předpokládá přítomnost těchto komponent:

 • zásobníky a žlaby z potrubí a plastu pro vypouštění vody;

Instalace žlabu

 • trubky se používají pro dešťové kanalizace;

Vlnité trubky

 • přívody dešťové vody s rošty;

Jednoduchá konstrukce přijímače

 • skladovací konstrukce, vyrobené z plastových trubek, pneumatik, sudů a dokonce i plastových lahví;
 • filtrační části;

Filtry mohou být vyrobeny z různých materiálů

 • zobrazovací struktury.

Před zahájením výstavby stavby pro septik nebo kanalizaci se doporučuje prostudovat potřebné stavební předpisy. Vertikální instalace dešťové kanalizace se svahem, stejně jako uspořádání na určitém místě a technologii musí splňovat určité normy.

Tabulka 1. Instalace studny krok za krokem

Obrázek Instalační kroky
Jamky se montují na označených místech. Pro jejich instalaci budou potřebovat doly o průměru 500 mm. Pila může snížit požadovaný kus.
Připevněte dno. K tomu můžete dát manžetu z gumy.
U dvouvrstvých konstrukcí je nutné před instalací manžety odříznout proužek z vnitřní vrstvy.
Paluby jsou umístěny na označených místech. Pak jsou vyraženy platformy.
V případě potřeby spojky.
Hrany by měly být ošetřeny proti otřepům.
Uvnitř otvorů jsou umístěny gumové manžety.

Je také důležité, aby bylo vypouštěcí čerpadlo bez problémů vyčištěno. K tomu je třeba myslet na všechny potřebné velikosti. Pro instalaci můžete použít betonové nebo plastové kroužky. Ale dříve, než budete muset rozhodnout o typu stavby. Při tvorbě studny z plastových kroužků je nutné určit oblast odvodnění, intenzitu srážek a polohukomunikačních systémů.

Video: instalace studny

Oprava studní plastovými trubkami

\ t

Dokonce i studny někdy vyžadují opravu. To je nejčastěji indikováno zhoršením kvality vody. Získává nepříjemný zápach a chuť. Příčiny takových problémů jsou mnohé. Na dně a stěnách dolu se usazuje velké množství usazenin. Organické složky zachycené v dole mohou ovlivnit těsnost obkladu.

Hlavní prvky vrtu

Hlavním problémem staré dřevěné studny může být poškození několika korun.Pokud došlo k pohybu kroužků ve vrtu, může být problém odstraněn plastovými kroužky a teplem smrštitelnými materiály. Používá také speciální tmely pro dno. K dispozici je také výroba vložek do vrtu, které umožňují provádět kvalitní opravy.

Častým problémem je blokování

V některých případech musí být na studnu připojeno odvodňovací potrubí. To umožňuje čerpání a čištění vody.Recesní plastová trubka se vyžaduje, pokud není prostor pro novou studnu.Jak prohloubit design může pouze navrhnout specialisty.

Prohloubení vrtu vyžaduje dodržování bezpečnostních předpisů

Čištění odvodňovacích studní: hlavní kroky

Aby bylo možné provádět opravy, je nutné studny čistit a dezinfikovat. Video ukazuje čištění pomocípomocí odvodňovacího čerpadla.

Mnoho lidí má otázku, zda je studna zaplavena, co dělat. Chcete-li zjistit, zda čistit systém bouře, měli byste projít následující body:

 • Nejprve se z nádrže čerpá voda;
 • po vypuštění vody musí být dno a stěny konstrukce vyčištěny tmavě zbarveným roztokem manganu;
 • je-li na dně velké množství kalu, pak se mění všechny vrstvy filtrů;
 • Někdy je nutná důkladná dezinfekce chlorem. Vrchol nádoby je na jeden den pokryt plachtou. To vyžaduje úplné vypuštění vody ze studny;
 • stěny by měly být několikrát opláchnuty, dokud z vody nezmizí vůně bělidla.

Schéma systému čištění

Důležitou otázkou je, kam při čerpání vody vložit vodu. Lze ji odklonit na přírodní nádrž nebo použít pro zemědělské účely.

Související článek:

Odvodnění dachy. Nejjednodušší způsob, jak vypustit bouřky a roztavit vody, typy a nuance úpravy ve speciální publikaci našeho online časopisu.

Kde koupit plastovou studnu na kanalizaci: cena, výrobci, dodatečné prvky

Před budováním deště musíte vědět, kolik stojí instalační náklady, stejně jako náklady na jednotlivé položky.

Některé díly lze zakoupit samostatně. Může to být například kryt s poklopem, plastová trubka, prefabrikované kroužky nebo plastvložení. Drahé ozdobné kryty nebo trubky velkého průměru budou stát více. Výrobky z betonu a plastu mají jiné náklady.

Je možné zakoupit prstence od různých výrobců , cena různých modelů závisí na kvalitě materiálu a složitosti návrhu. V tabulce jsou uvedeny ceny některých výrobků.

Tabulka 2. Průměrné ceny za studny na kanalizaci

\ t .
Modely Obrázek Specifikace Ceny, rub.
Kabelová komunikační šachta KKS-3 Betonový materiál 12 000
Plastová komunikační studna KS-2, Polimer Group Pro výrobu použitého polyethylenu6 000
Vlnitý model 315x3000, Wavin Používá se jako možnost kontroly. Lze připojit s trubkami. Součástí balení je speciální spojka. 6 290
Kontrola, krytí 315 * 1500, tři kohoutky po 110 mm Používá se k udržení odvodňovacího potrubí.

HDPE se aplikuje externě a uvnitř se aplikuje PVD mezivrstva. Dno a kryt z PND.
3 200
Galmar GL - 11402 Inspekční plastová konstrukce. 3 300
Anion SKD 1800 Kanalizační zařízení z plastu. Používá se pro spodní část otočného kroužku. Vybaven plochými trubkovými podložkami. 12 900
Ecoprom Rostock 1000 Používá se jako filtrační prvek pro čištění odpadních vod v písčitých půdách. Doporučuje se použít systém dvou filtrových jamek.

Konstrukce sestává z vlnité polypropylenové trubky. Tento materiál se nerozkládá.
4 800

Můžete si zakoupit kvalitní návrhy nebo si je vyrobit sami. V každém případě musíte dodržovat bezpečnostní předpisy a vzít v úvahu doporučení odborníků.

Volba plastového nebo betonového provedení pomůže studovat vlastnosti jednotlivých modelů a vlastnosti jejich instalace. Jaký design si vyberete.