Program pro navrhování domu: software, který zvládne i školák

Časy, kdy architekti kreslili grafy a kresby budoucích domů na listech papíru, jsou dávno pryč. Nyní je vše na počítači. Je mnohem pohodlnější, rychlejší a efektivnější. Softwarové systémy již mohou mít vestavěné šablony nejoblíbenějších architektonických řešení, jsou schopny automaticky vypočítat svahy, úhly, plochy a objemy použitých materiálů. Dnes budeme hovořit o programech pro navrhování domů a souvisejících výrobků.

Pomocí programů můžete vytvářet úžasné a nejobtížnější konstrukce

Možnosti programů pro vytvoření projektu doma

\ t

Schopnosti mnoha softwarových systémů pro modelování a design jsou téměř nekonečné. V takových programech lze snadno implementovat jakoukoliv myšlenku, jakýkoliv projekt, který dodržuje zákony fyziky. Můžete připevnit novou podlahu nebo odstranit staré, oplotit dům plotem nebo změnit typ střechy, vypočítat počet cihel nebo dřeva. Samozřejmě, že pro stavitele v oboru, kteří se budou zabývat výstavbou, nebude elektronická verze fungovat, proto jsou programy pro stavbu domů vybaveny vhodnou funkcionalitou pro tisk výkresů na papíře v nezbytných projekcích a řezech.

Typy bezplatných programů pro domácí plánování

Jak víte, veškerý software na internetu je rozdělen do dvou širokých kategorií: zdarma a placených. Placené programy mohou být následně prodány okamžitě, nebo mohou mít omezenou zkušební dobu, po které budou muset zaplatit, aby pokračovali ve své práci. Jednoduché programy domácího designu jsou obvykle zdarma. Výkonné a komplexní produkty jsou velmi drahé.

Opravdu zdarma programy pro modelování domů

Bezplatné programy se obvykle nemohou chlubit širokou funkčností. Někdy záleží na původu, kdy je napsán nadšenci, a někdy je součástí obecné koncepce prodeje.Například, program pro výstavbu a design domů SketchUp přichází ve dvou verzích - zdarma a placené.

SketchUp může vytvářet jednoduché obrázky a vizualizace

První z nich má omezenou funkčnost, druhá omezuje všechny jeho vlastnosti. Ale ve skutečnosti nejsou tak velké, jak by chtěly. V aplikaci SketchUp můžete navrhovat poměrně primitivní věci - jednoduché budovy, nábytek a detaily interiéru.

Další volný program pro vytvoření plánu pro dům, a dokonce i open source - Sweet Home 3D.

Systém Sweet Home 3D umožňuje vytvářet vynikající vizuální obrazy interiérů

Téměř vše lze modelovat - vnitřek domu, fasádu nebo plán. Aplikace může pracovat se soubory jiných podobných produktů, například 3D Max nebo Wavefront. K dispozici je také online verze, ve které můžete navrhovat přímo v okně prohlížeče.

Programy pro architekty s bezplatnou zkušební dobou

\ t

Dobou zkušební doby se rozumí období, během něhož bude program fungovat normálně, a poté buď ztratí některé své funkce, nebo nebude fungovat vůbec. Nejčastěji je tato doba 30 dní. Z nejznámějších můžete zvolit 3DS Max.

3D Max je milován jak vývojáři her, tak architekty

Obecně je tento program umístěn nejen jako prostředek pro navrhování domů a interiérů. Na něm můžete simulovat téměř všechno, vytvářet realistické objekty, upravovat světelné zdroje, spravovatpoužít mnoho vestavěných vizuálních efektů a dokonce vytvořit celé filmy. Placená verze má zkušební dobu 30 dnů, po které si můžete koupit roční předplatné za 52.000 rublů. Ano, poměrně drahé, ale pro ty, kteří se profesionálně zabývají modelováním a designem, to není tak významné množství.

Zajímavý je také výrobek pod nekomplikovaným názvem „Interior Design 3D“.

Jednoduché rozhraní pomůže začátečníkům začít rychleji

Program je orientován tak, jak byste možná hádali, konkrétně pro modelování interiérů budov. Má jednoduchý a intuitivní design, snadné ovládání a vynikající design vizualizace náhledových oken. Volné období programu trvá pouze 10 dní. Po tom, můžete si koupit za 700, 1000 nebo 2000 rublů, v závislosti na konfiguraci.

Přezkum programů architektonického návrhu

Kromě těch programů, které již byly předloženy, existuje mnoho dalších analogů, které jsou stejně zajímavé a pohodlné. Některé z nich jsou populární, některé - ne příliš.

Revit

Výrobek autorů 3DS Max - Autodesk. Slouží právě pro návrh domů a budov. Platba Revitu. Za roční licenci bude muset zaplatit 78.000 rublů. Revit je ve skutečnosti výkonný profesionální nástroj speciálně vyvinutý pro architekty a projektanty. Plná verze programu umožňuje skupinové využití projektů, má vynikající výkon a optimalizaci, stejně jako schopnost vytvářet náčrty zvenčí i uvnitř.

V aplikaci Revit můžete vytvářet projekty jakékoli složitosti

.

AutoCAD

Další nápad od společnosti Autodesk. Program slouží k dvourozměrnému a trojrozměrnému designu. Můžete nakreslit cokoliv, od výkresů malých šroubů, až po návrh obrovské obytné zóny. Program je univerzálnější a má širokou uživatelskou komunitu. Používá ho mnoho: od studentů ve vzdělávacích institucích, až po profesionální studia domácích projektů. Program pro 3D návrh domů AutoCAD stojí 54 000 rublů za roční licenci.

AutoCAD - komplexní produkt pro profesionály

ArchiCAD

Program byl zaměřen na modelování architektonických struktur. Základním konceptem je vytvoření virtuálního modelu v paměti počítače, na kterém uživatel vytvoří konstrukční prvky - stěny, podlahy, okna, dveře a další. Po dokončení simulace může uživatel z projektu odebrat potřebné výkresy nezbytných prvků v různých sekcích a projekcích. Vzhledem k tomu, že program slouží především k vytváření konstrukcí a výkresů domů, je obtížné realizovat objekty s komplexní geometrií a jedinečnými povrchy. To je pravděpodobně nejdražší automatizovaný návrhový systém. Plná profesionální verze stojí téměř 140.000 rublů.

Archicad - další mocný produkt pro design

Video: bezplatný program pro navrhování domů SketchUp

Schopnosti návrhových programůbytový design

Programy interiérového designu jsou obvykle jednodušší. Nejsou tak nároční na zdroje. Jsou mnohem levnější nebo zcela zdarma. Samozřejmě, že můžete vytvořit chladné interiéry ve 3D Max nebo podobně, ale bude to trvat hodně času, než je zvládnete. Proto existuje více jednoduchých řešení. Obvykle mají hotové sady nábytku, nátěrů, stěn, tapet, oken, atd. Jedná se o velmi pohodlný přístup - vytvořil místnost, naplnil ji nábytkem a dostal celkový designový obrázek.

Přezkum programů interiérového designu

\ t

V této kategorii existuje mnohem více amatérských programů, protože je jednodušší. A samotná koncepce jejich vnitřní práce je jednodušší než u konceptů profesionálního designu.

Design Astron

Jednoduchý program pro interiérový design. Místnost je vybrána, její velikost, styl a design. Pak ze sad si můžete vybrat nábytek, různé komponenty a jednoduše s nimi vyplnit místnost. Můžete také změnit parametry nábytku a přizpůsobit je velikosti místnosti. Program je zdarma.

Obrazy jednoduchého vizuálního designu - výzva pro design Astron

Domácí plánovač IKEA

Jedná se o online plánovací produkt od známého výrobce nábytku. Všechno funguje docela jednoduše. K dispozici je místnost s nastavitelnými velikostmi, ve které můžete „vložit“ potřebné části nábytku z knihoven. Samozřejmě, veškerý nábytek a předměty z obchodů IKEA. Obecně lze říci, že k vytvoření představy o budoucím designu místnosti je dobré řešení.

IKEA to umožňujezobrazit online, jak bude jejich kuchyňský nábytek vypadat

Homestyler

Další online produkt pro tvorbu interiérů. Koncept je podobný předchozímu projektu. K dispozici je místnost, která je plná detailů a nábytku s pomocí hotových předmětů z knihovny. Soubor různých předmětů je obrovský a konečné obrázky jsou šťavnaté a jasné. Jediná věc, která je trochu matoucí, je ne zcela přizpůsobený překlad.

Homestyler nevyžaduje zvláštní konstrukční ani modelovací dovednosti

Jak si vybrat program pro návrh - doporučení naší redakční rady

Výběr programu pro kreslení domu závisí na složitosti a typu budoucího projektu. Pokud potřebujete navrhnout dům, pak byste měli použít programy pro architekty, a pokud je interiér pro interiérový design. Aby bylo možné navrhnout dům sami, je lepší zvolit jednodušší a bezplatné programy. Vzhledem k tomu, studium práce profesionálních výrobků bude trvat hodně času a úsilí. A to není příliš pohodlné a praktické s jedinou implementací. Je lepší používat online služby.

Odpovědi na často kladené otázky

Použití automatizovaných návrhových systémů vyvolává mnoho otázek. Nejčastěji se uživatelé setkávají s tím, že neví, který produkt je v konkrétním případě nejvhodnější.

Který program je lepší pro navrhování rámových domů

Pro rámové domy existuje řada specializovaných programů. Například K3-Cottage. Program je placený a pěknýdrahé, ale slouží právě pro návrh srubových domů pro lázně, domy a jiné dřevěné konstrukce. Levnější analogy nemají všechny funkce placených programů. Mohou být navrženy pouze v obecných termínech a případně bez výpočtu požadovaného množství materiálu.

Který program je lepší pro výpočet materiálů pro stavbu domu

Speciální konstrukční programy obsahují mechanismus pro výpočet množství materiálů potřebných pro stavbu. Je pravda, že takové softwarové systémy jsou poměrně drahé. Nejjednodušší a nejpřístupnější je použití online kalkulaček, které mohou vypočítat samostatný typ materiálů. Stačí zadat velikost stěn, specifický typ materiálu a kliknout na "Vypočítat". Výsledek může být docela příkladný, i když v každém případě stojí za to vyrobit malou zásobu materiálu.

Který program je lepší pro projektování elektrických rozvodů v domě

Autocad, nebo spíše jeho elektrický modul, je považován za jednoho z vedoucích pracovníků v této oblasti. V něm můžete navrhnout schémata zapojení jakékoliv složitosti. To lze provést ve spojení s již hotovým projektem doma. Samozřejmě, jak se sluší profesionálnímu produktu, stojí Autocad hodně peněz.

Mezi domácími produkty lze rozlišovat „Elf“ - rozvoj společnosti „Lira-Service“. Je navržen speciálně pro návrh inženýrských sítí s přihlédnutím k různým zatížením. Program již vývojáři nepodporují a najdete ho na okraji internetu nebo na dálkuspecializovaných fórech.

U jednorázových úkolů můžete využít online služeb, které vám za malý měsíční poplatek umožní provádět několik jednoduchých projektů.