Jaká je norma vlhkosti v bytě a jak dosáhnout její optimalizace

Vlhkost v místnosti je jedním z hlavních kritérií pro lidský komfort. Spolu s teplotou a hlukem přímo ovlivňuje všechny aspekty života, má přímý dopad na zdraví a pohodu. Norma vlhkosti vzduchu v bytě vyžaduje neustálou pozornost. Musí být také sledován, stejně jako teplota, a udržován na optimální úrovni. Nemůžete se tedy jen vyhnout pocitu nepohodlí, ke kterému dochází, když množství vlhkosti nějakým způsobem neodpovídá normě, ale bude možné dosáhnout mnohem pohodlnější a uvolňující domácí atmosféry. Můžete zabránit řadě nemocí a dokonce prodloužit život věcí, které jsou v bytě.

Vlhkost hodně záleží

Jaká je vlhkost vzduchu? Co ohrožuje odchylku vlhkosti od obecně uznávaných standardů?

Vlhkost je dvou typů. Absolutní vlhkost je vodní pára, která je obsažena v jednom kubickém metru vzduchuteplota Taková definice však není v domácím plánu dostatečně přesná a je vhodnější pro meteorology a úkoly, kterým studenti čelí ve vyučování fyziky. V domácích termínech je relevantní relativní ukazatel normy vlhkosti vzduchu v bytě.

Vzorec absolutní vlhkosti

Vzorec relativní vlhkosti vzduchu

Pro jeho určení je nutné vypočítat absolutní skutečné množství vody v atmosféře a maximální možnou úroveň vlhkosti při určité teplotě. Vypočtením skutečného množství vlhkosti a znalostí norem pro pohodlnou pohodu je možné zlepšit kvalitu života v každé rezidenční oblasti.

Příliš vysoká a příliš nízká vlhkost je pro lidské zdraví stejně nebezpečná. Díky suchému vzduchu se vlhkost z těla ztrácí kůží a také dýchacím traktem, který je doprovázen vysycháním sliznic.Výsledkem je pocit pálení očí a vidění se časem zhoršuje.

Porucha zraku může být způsobena vysycháním sliznice oka

Vlasy a kůže se ztenčují a snadno se zlomí, krev se stává silnější, což způsobuje časté bolesti hlavy a stav slabosti. Zvláště nebezpečné jsou různé alergeny, se kterými je vzduch nasycen - jejich množství se značně zvyšuje s poklesem vlhkosti, protože nejsou vázány kapkami vlhkosti.

Různé alergeny ve vzduchu

Příliš vysoká úroveň vlhkosti představuje nebezpečí, které není menší než její nevýhoda.V příliš vlhkém prostředí se aktivně vyvíjí místnost, plísně a různé druhy hub, které představují zvláštní nebezpečí pro lidské zdraví.Mohou vyvolat různé akutní respirační virové infekce a další nemoci, které mohou být obtížně vyléčitelné v podobném prostředí. Jako výsledek, přebytek vlhkosti v bytě se stává dusno, jakýkoli nepříjemný zápach je cítit silnější a eroduje špatně.

Zeď postižená nebezpečnou černou plísní

Černá forma skrytá pod tapetou

Související článek:

Vysoušeč vzduchu pro byt: ceny, recenze. S tímto článkem si můžete vybrat ten správný přístroj pro byt: ceny, recenze vlastníků a další údaje budou užitečné pro komplexní analýzu a správnou volbu.

Míra vlhkosti vzduchu v bytě. Faktory ovlivňující tento ukazatel

Pojem „norma“ pro vlhkost vzduchu v bytě je poněkud nejasný a ne všichni obyčejní lidé chápou, o co se jedná. Pochopení toho, kolik vlhkosti je v bytě považováno za normální, není tak těžké. Rychlost je určena několika charakteristikami. Hlavní z nich jsou: roční období, účel místnosti, ve které se měření provádí, a klimatická zóna, ve které je skříň umístěna. Stojí za zmínku, že relativní vlhkost je relevantníUkazatel pouze pro hlavní prostory. Chodby a skříně, toalety a koupelny nejsou zahrnuty.

Nařízení se vztahují pouze na obývací pokoje a kuchyně

Skladování a koridory se nepočítají

Pro obydlí, v teplém období, je normální množství vlhkosti od 30% do 60%. 65% je již považováno za nadsazené číslo. Pro některé regiony, ve kterých je vlhkost atmosféry zpočátku vysoká, může být rychlost mnohem vyšší - maximální přípustná hodnota se zvýší na 75%. Pro podobnou místnost, ale v chladném období, je přípustná úroveň vlhkosti 30-40%. Jeho maximální hodnota by zároveň neměla překročit více než 60%.

Důležité!Měli byste být pozorní, co by mělo být vlhkostí v bytě, pokud má dítě. Faktem je, že u dětí je rychlost biochemických procesů, metabolismu a přenosu tepla vyšší než u dospělých, je nutné vytvořit speciální podmínky pobytu. Mikroklima na ně má silný vliv, složka zájmu by měla odpovídat ukazateli 50-70%, a pokud je dítě také nemocné SARS, tento ukazatel by neměl klesnout pod 60%.

Dítě vždy provádí vlastní úpravy

.

Přehled přístrojů pro měření úrovně vlhkosti v místnosti

Po seznámení se s tím, co představuje vlhkost, co to je a jaké normy musí splňovat, přišlonaučit se měřit vlhkost v místnosti. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

  • Hygrometr.V závislosti na modelu a složitosti mechanismu je možné určit procento vlhkosti s chybou od nuly do 5%. Pro domácí použití je k dispozici dostatek levných přístrojů, které jsou kombinovány s teploměrem .

Nejběžnější verze vlhkoměru - elektronická, kombinovaná s hodinami

Stále používaným, ale odcházejícím symbolem posledního století je analogový vlhkoměr

  • Tabulka Assamantaké umožňuje měřit vlhkost s malou chybou - vše, co potřebujete, je psychrometr - zařízení, které si můžete sami vyrobit z alkoholového teploměru. Chcete-li získat data, musíte strávit dvě měření. Nejprve změřte teplotu pomocí jednoduchého teploměru a pak měření opakujte stejným teploměrem, zabaleným ve vlhkém hadříku. Potom pomocí tabulky musíte najít hodnoty naměřených hodnot suchého teploměru s rozdílem v měření teploty.

Stejná Assamanova tabulka

Domácí psychrometr ve stylovém černém provedení v kombinaci s tabulkou Assaman

  • Potřebné informace můžete získat pomocí jednoduchého kužele jedle. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že se nachází daleko od ohřívačů, široce otevírá váhy, což indikuje snížené množství vlhkosti a pevně je stlačuje.při vysoké vlhkosti.

Nejjednodušší zařízení pro měření hladiny vlhkosti

Louže na parapetu je známkou vážných problémů

Věnujte pozornost!Zahmlená okna ukazují, že byt má extrémně vysokou koncentraci vlhkosti. Pokud se pod okny jsou na parapetu kaluže, měli byste urychleně přijmout veškerá možná opatření k normalizaci situace.

Triky, tipy a doporučení

K dosažení normální vlhkosti v bytě je třeba použít několik technik. Aby se snížila vlhkost, je nutné místnosti větrat tak často, jak je to jen možné, nebo použít klimatizaci. Oblečení by se mělo sušit venku a byt by měl být větrán pomocí kukly v kuchyni a ventilátoru v koupelně. Ale nejlepším řešením problému, jako doplněk k jiným metodám eliminace problému, bude instalace zařízení pro sběr přebytečné vlhkosti.

Jedna z variant tohoto zařízení

Ke zvýšení hladiny vlhkosti napomůže akváriu a velkému počtu rostlin. Současně je nutné omezit používání topných zařízení a zvýšit účinnost prováděných opatření. Optimálním řešením by bylo zařízení pro automatické zvlhčování.

Krásné a neobvyklé akvárium - dekorace a přírodní zvlhčovač

Zařízení pro zvlhčování vzduchu pomocíčasovač

Související článek:

Jak zvlhčit vzduch v místnosti bez zvlhčovače. Suchý vzduch představuje velké zdravotní riziko, a proto by se měl řešit. Jak navlhčit vzduch v místnosti bez zvlhčovače, budeme mluvit v našem článku.

Zajistit pohodlný život

Aby vždy zůstali v dobrém zdravotním stavu, často věnujte pozornost tomu, zda jsou dodrženy všechny podmínky pro udržení zdraví. Pokud zjistíte, že se odchylky okamžitě začnou odstraňovat: ujistěte se, že instalatérské práce fungují a netěsnosti nejsou vytvořeny nikde, organizujte své domácí plánování tak, aby to nebylo v rozporu s cirkulací vzduchu v bytě. Zvláštní pozornost by měla být věnována kuchyni - mocná kapuce může být cestou ven z této situace.

Také byste neměli zapomínat, že teplota vzduchu přímo ovlivňuje vlhkost. Aby byl životní prostor ziskový, měli byste věnovat pozornost ztrátám tepla v této místnosti - ve starých domech a dokonce i v nových budovách může přes stěny uniknout spousta tepla. Pokud žijete v horních patrech, teplo může projít i střechou. Aby se předešlo takovým ztrátám, měli byste se postarat o slušnou tepelnou izolaci předem.

Video: nejstarší a nejjednodušší způsob měření vlhkosti pomocí teploměru