Do-it-yourself postel ze dřeva - obecná doporučení a podrobné pokyny pro výrobu

Trh s nábytkem u nás je spíše nasycen modely domácí i zahraniční produkce, při jejichž výrobě se používají různé materiály a komponenty. Existují však situace, kdy z nějakého důvodu existuje touha nebo potřeba udělat něco vlastníma rukama z původně potřebných materiálů nebo materiálů. Do-it-yourself postel vyrobená ze dřeva - podrobné pokyny pro výrobu jednoduchých, jedno a půl a dvoulůžkových modelů, stejně jako lůžek a použití zvedacího mechanismu - to je téma tohoto článku v online magazínu HomeMyHome.

Dřevo je materiál šetrný k životnímu prostředí, takže je žádán při výrobě nábytku pro různé účely

Jak to udělat sami - obecná doporučení

Při výrobě nábytku je velmi důležitým bodem správný výběrdřevo, protože ne všechny jsou stejně dobré jak v práci, tak iv budoucím použití. Všechny druhy stromů jsou rozděleny do tří kategorií:

 • Měkké jehličnany, lípa, olše a osika.
 • Tvrdá - bříza, dub, buk, jasan a modřín.
 • Zejména tvrdé akácie, tisu a zimostrázu.

Kromě toho se různá plemena liší v nákladech a dostupnosti, a proto byste při výrobě nábytku měli věnovat pozornost tomuto okamžiku. Před zahájením prací je nutné připravit potřebné nářadí a příslušenství, materiály a potřebné kování, případně mechanismy. Dalším krokem bude vývoj náčrtu nebo výkresu vyrobeného výrobku se studiem uzlů spojujících jednotlivé prvky, jakož i možnosti zdobení dřevěných povrchů.

Konstrukce a velikost dřevěné postele mohou být zcela odlišné a jsou určeny na základě potřeby uživatele a jeho schopnosti pracovat s ručním nářadím a dřevozpracujícím zařízením

.

Dřevěná postel do-it-yourself - návod krok za krokem

Všechny práce na nezávislé výrobě dřevěného lože lze rozdělit do několika fází: přípravné, výrobní a montážní, dekorační a dokončovací.

Přípravná fáze

\ t

Během tohoto období jsou určeny rozměry kusu nábytku, který má být vyroben, a vzhledem k tomu, že matrace je umístěna na jakémkoli lůžku, její obvod by měl býtvelikost.

Informace!Velikost lůžek výrobní výroby je regulována požadavky GOST 19917-2014 "Nábytek pro sezení a lhaní." Všeobecné technické podmínky.

Na základě požadavků GOST a velikosti vyrobených matrací by rozměry vyráběného lože měly odpovídat následujícím hodnotám, a to:

Typ postele Délka, cm Šířka, cm
Jednolůžkový pokoj 190-210 70–90
Tři a půl 200 130
Double 200-210 160-180
Důležité!Nábytek vyráběný individuálně se může lišit od standardních velikostí, v tomto případě musí být matrace a ložní prádlo také objednány (vyráběny) individuálně.

Varianta dvojité dřevěné postele

Poté, co se rozhodlo o velikosti, měli byste zvážit konstrukci lůžka a styl jeho konstrukce, vytvořit výkres nebo náčrtek, na kterém by se měly odrážet všechny hlavní rozměry, jakož i body připevnění a spojení jednotlivých konstrukčních prvků. Na základě vyrobeného výkresu je vypracován seznam materiálů potřebných pro práci, to může být:

 • hranová deska různých sekcí;
 • Dřevovláknité desky a dřevotřískové desky;
 • dřevo a latě;
 • tesařské lepidlo;
 • skvrny a laky;
 • upevňovací prvky (šrouby a čepy, montážní úhel a profil);
 • mechanismy transformace a zvedání.

Náčrt dvojité postele z dřevotřískové desky

K provedení práce budete potřebovat následující nástroj:

 • pila a elektrická pila;
 • vrták nebo šroubovák ;
 • rovina;
 • ruleta a stavební čtverec;
 • brusný papír;
 • kartáče a vatové tampony;
 • tužka nebo značka.
Informace!Při použití deskových materiálů (dřevotřískových desek, MDF atd.) Je nejlepší použít kruhový stroj pro řezání, který zkrátí dobu výroby polotovarů a zajistí vysoce kvalitní řez v místech řezání.

Výroba a montáž

Výrobní proces pro postele různých velikostí je naprosto stejný, a proto uvažujte jeden z nich - jedná se o dvoulůžko o rozměrech 2000 × 1600 mm z přírodního řeziva.

\ t
Ilustrace Popis akce
Použitá deska se rozřízne podle rozměrů uvedených na vyobrazeném výkresu.
Nohy jsou odřezány od dřeva, jejich délka určuje výšku lůžka nad podlahou.
Na stranách lůžka a nohou jsou vyvrtány otvory, do kterých jsou namontovány montážní šrouby. Pomocí šroubů jsou nohy a boční stěna vzájemně propojeny.
Obě boční stěny jsou podobně sestaveny.
Pomocí šroubů je namontován kovový montážní úhel, který je nezbytný pro upevnění přední a zadní stěny lůžka.
Upevňovací lišty jsou připevněny k bočním stěnám, k tomu slouží šrouby. Pro zajištění pevnosti a vyloučení pískání během použití může být mezi tyto prvky položeno lepidlo spojky.
Všechny stěny se montují.
Přišroubujte lamely s prefabrikovanými řezy na zadní stranu lůžka.
​​ Jumpery jsou namontovány.
Montáž přídavných nožiček, instalovaných pod můstky.
Pokládka latě se provádí.

Oblékání a povrchová úprava

\ t

Když je postel smontována, všechny dřevěné povrchy by měly být ošetřeny smirkovým papírem nebo bruskou, pak pokryty mořením a lakem. Pro nanášení laku a skvrn lze použít speciální bavlněné tampony a štětce nebo postřikovače a vzduchový kompresor. Výběr barvy a typu materiálu použitého pro dekoraci určuje každý uživatel, individuálně, na základě osobních preferencí a designu ložnice.

Možnosti skici pro zhotovení zadní části dřevěné postele

Související článek:

Nábytek s vlastníma rukama ze dřeva : pro zahradu, dětský pokoj, kuchyň, koupel, zahradu, altán; Jak obnovit nábytek, užitečné tipy a odborné rady - přečtěte si naši publikaci.

Výroba speciální dřevěné postele

Někdy existují takové případy, kdy je nutné mít lůžko nepravidelného tvaru nebo provedení, jako jsou: lůžko a chata se zvedacím zařízením a jinými technickými zařízeními.

Jak si vyrobit palandu doma vlastníma rukama

Kroky pro výrobu palandy jsou přesně stejné jako v případě běžné konstrukce, jediný rozdíl spočívá v tom, že obě lůžka leží nad sebou.

Patrová postel z přírodního dřeva

Zpravidla je lůžko tohoto druhu určeno pro děti, a proto by při jeho provádění a instalaci měla být věnována zvláštní pozornost těmto okamžikům jako:

 • kvalita použitých materiálů - musí být schopna vytvořit pevný a spolehlivý design;
 • upevnění lůžka k podlaze a v případě potřeby ke stěně by mělo být vyloučeno možnost převrácení během používání.
Informace!Pro výstup na druhou vrstvu lze použít různé konstrukce schodišť (připojené, připojené atd.),závisí na umístění a dostupnosti volného místa a na autorských právech developera.

Udělej si svůj vlastní pokoj

Ložnice je také variantou uspořádání lůžka pro dítě, které může být jedno lůžko nebo lůžko, což závisí na počtu dětí v rodině, jakož i na myšlence navrhnout takový prvek nábytku.

Dům s palandou s žebříkem od konce stavby

Existuje velké množství možností pro návrh lůžka tohoto typu a pouze finanční složka tohoto procesu a konstrukční schopnosti vývojáře mohou být omezením. V závislosti na pohlaví dítěte a jeho zájmech mohou být v lůžkovém domě k dispozici sportovní vybavení a hřiště, pracovník nebo školní koutek. Vzhledem k významným celkovým rozměrům je obtížné umístit postele tohoto typu do místnosti standardních velikostí, proto se majitelé příměstských nemovitostí a velkých bytů obracejí na takový nábytek.

Ložnice s připojenou pohovkou a policemi na knihy

Vlastnosti výroby vlastních lůžek se zdvihacím mechanismem

\ t

Pro majitele malých bytů a ateliérových bytů je velmi důležitá otázka efektivního využívání obytného prostoru. Jednou z možností racionálního využití v tomto případě je získání a provozování lůžekzvedací mechanismus.

Informace!Zdvihací mechanismus instalovaný ve struktuře lůžka umožňuje rozšířit jeho funkčnost přidáním ještě jedné věci k hlavnímu účelu (odpočinku) - skladování věcí a ložního prádla.

Dvojitá postel se zdvihacím mechanismem je pohodlná a praktická při použití

Ložisko se zdvihacím mechanismem může být provedeno nezávisle a měli byste si být vědomi některých nuancí práce, které lze uvést následovně:

 • rozměry vnitřního prostoru musí odpovídat požadavkům, které jsou na ně kladeny (objem závisí na výšce nohou a na šířce bočních stěn výrobku);
 • pohodlí a spolehlivost jeho provozu závisí na typu zvoleného zvedacího mechanismu;
 • pevnost zvedacího mechanismu musí odpovídat velikosti a hmotnosti lůžka;
 • Konstrukce upevnění zvedacího mechanismu (vertikálního nebo horizontálního) musí splňovat požadavky na lůžko.
Informace!Zdvihací mechanismy průmyslové výroby jsou tří typů: ruční zdvih, pružinový systém a výtah s plynovým tlumičem.

Zvedací mechanismus značky MT-46 s plynovým tlumičem

Při výrobě vlastních rukou zvolí velitel, který vykonává práci, typ zvedacího mechanismu a použité materiály.pro nosné prvky konstrukce a její dekorace.

Související článek:

Nábytek z palet : fotografie nejlepších nápadů. Co může být vyrobeno z palety pro byt, kancelář a chalupu; pravidla pro výběr a zpracování palet; workshopů na výrobu stolu, pohovky, lavice, židlí a polic - přečtěte si naši publikaci.

Video: vytvoření manželské postele

Jak začátečník, tak zkušený výrobce nábytku, který má speciální dřevoobráběcí zařízení, může vyrobit dřevěnou postel. Ve druhém případě může být postel ozdobena různými typy dekorů, které výrazně vyzdobí ložnici, kde bude instalována. Jak udělat krásnou manželskou postel, řekněte následující video.