Když nemůžete, ale je to velmi nutné: jak lepit tapetu na tapetu

Kdy se ptáme sami sebe, jak lepit tapetu na tapetu? Ve skutečnosti existují dvě možnosti: pokud je starý nátěr držen tak pevně, že jej není možné odstranit, nebo stav stěn je takový, že po odstranění vrstvy staré tapety budou odhaleny katastrofické nesrovnalosti. Dnes redakci online magazínu HomeMyHome.ru pro vás připravili užitečné informace o tom, jak se s tímto náročným úkolem vypořádat. Jaké materiály jsou vhodné pro lepení a které nejsou, jak nakládat s rohy a lepit strop, co potřebujete vědět o přípravě povrchu pro práci - to vše je v našem článku.

Tapeta v bytě je nejběžnějším typem dekorace. Měly by být aktualizovány přibližně každých pět až sedm let

.

Výhody a nevýhody tapetování tapet

\ t

Co lze tedy považovat za pobídku pro takové nestandardní řešení, jako je opětovné nanesení stávající vrstvy tapety? Verze trochu:

 • máte málo času na důkladné vyčištění stěn ze staré vrstvy;
 • Nemáte dovednosti a zkušenosti pro vyrovnání zdí, a proto se neodvažujete zcela odstranit starý nátěr;
 • Myslíte si, že další vrstva tapety bude vaše stěny teplejší;
 • Myslíte si, že ušetříte peníze, pokud povrch nepřehlédnete.

Zabývejme se těmito teze podrobněji. Jak dlouho trvá odstranění staré nátěrové vrstvy? Pokud se jedná o běžný papír nebo netkané výrobky - maximálně půl hodiny.

Materiál se snadno odděluje od stěny bez použití speciálních nástrojů

Je obtížnější s tekutými tapetami - je třeba je namočit a oškrabat špachtlí. Ale tato práce netrvá dlouho. Je možné, že v procesu čištění stěn narazíte na nepříjemnou realitu: nekvalitní omítka odpadne spolu s listem tapet. To je opravdu smutné.

Vševýsledné nesrovnalosti budou muset být znovu omítnuty a pečlivě vyrovnány

To není takový nemožné úkol: existuje mnoho podrobných online kurzů, které vám pomohou rychle zvládnout tento typ práce. To je asi nějaká izolace stěny, pak je v této práci nějaký význam. Vícevrstvá ochrana pomůže udržet teplo. Ale pokud opravdu máte problém se studenými stěnami, musíte to vyřešit jinak. Místnost by měla být izolována zvenčí, nikoli zevnitř.

Moderní výrobci nabízejí obrovskou škálu izolací, které se snadno instalují na fasádu

.

Máte byt ve výškové budově a nemůžete ho izolovat venku? Udělejte to zevnitř, ale rozhodně ne tapetu. To je nejnešťastnější možnost oteplování. A poslední - otázka ekonomiky. Úspěch akce závisí na mnoha faktorech: jak pevně stará vrstva „sedí“, jak bude reagovat na vlhkost lepidlem a zda bude odolávat závažnosti druhé vrstvy. Malá chyba - a vaše nová drahá tkanina půjde ošklivé bubliny, nebo dokonce úplně sklouznout záhyby. Pak už nebude žádná otázka spoření: připravte se znovu na všechno.

Před rozhodnutím o opětovném zalepení zkontrolujte stav staré vrstvy

Možnosti tapetování různých typů nátěrů

Nebylo-li možné přesvědčit vás, abyste upustili od lepení druhé vrstvy, zvažte, v jakých případech je to možné a ve kterých to absolutně nemůžete udělat. Ne každýstaré pokrytí může být základem nového. Záleží na materiálu, který byl použit v původním provedení.

Je možné lepit tapetu na netkané tapety

Flizelin je tenká netkaná textilie s celulózovým povlakem. Jedná se o velmi elastický materiál, který lze použít, pokud omítka na stěnách není zdaleka ideální. Netkaný povlak umožňuje průchod páry a vzduchu a v případě potřeby je snadno odstranitelný.

Podávají netkané povlaky několikrát déle než obyčejný papír

.

Jak lepit nové, například vinylové tapety, aby se pokryly netkanou základnou? K tomu musíte opatrně natřít starou vrstvu PVA lepidlem nebo tekutým sklem. Co to dělá: na povrchu staré vrstvy se vytváří film odolný proti vlhkosti. To nedovolí, aby vrstva lepidla procházel skrz něj a nedovolí, aby starý nátěr nasákl a držel krok se stěnou.

Pro větší důvěru v výsledek kvality přidejte do lepidla trochu PVA nebo bustilátu a nová vrstva bude spolehlivě upevněna na staré vrstvě

Informace!Tato metoda tapetování povede ke skutečnosti, že povlak neprochází vzduchem. Opakované vrstvy tapety nelze malovat, budou puchýř.

Je-li stará vrstva tekutá tapeta

Papírové nebo vinylové tkaniny nelze lepit na tekutou celulózu. Faktem je, že povrch tohoto typu dekorativního nátěru je velmi ražený a na něm není žádné hladké plátnodržet, a obvyklé lepidlo bude namočit staré vrstvy, a to spadne. Zde si můžete vyzkoušet pouze stejné kapalné kompozice. Při přípravě je nutné starou vrstvu natřít bílou vodou ředitelnou barvou.

Bílá - protože zbarvení starých nebude prosvítat takovými novými plátnami

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
" Pokud v průběhu přípravy starý kapalný povlak částečně odpadl, budete muset aplikovat dvojitou vrstvu nové tak, aby na stěněnebyly žádné orosení."

Stará vrstva tekutého dekoračního nátěru musí být odstraněna bez závad, pokud jsou na nich mastnota nebo olejové skvrny. Pokud necháte všechno tak, jak má, tuk se po pár dnech po opravě protáhne novou vrstvou.

Jak lepit tapetu na tapetu pro malování

Ale k této otázce, jak lepit tapetu na tapetu pro malování, jednoznačná odpověď není v žádném případě. A existují pro to dva důvody:

 • reliéfní povrch tapety pro nátěr neumožní, aby nová vrstva těsně přiléhala ke stěně;
 • nátěr na nátěry má vnější vinylovou vrstvu, která neabsorbuje vlhkost. To znamená, že lepidlo se bude valit a nepronikne do povrchu a nová vrstva se prostě nebude lepit.

Neztrácejte čas a peníze. Povlak pro nátěr musí být zcela odstraněn

Je možné lepit tapety na tapety

Foto v celé stěně - módní design v interiéru. Jak krásná pokleit tapeta :

 • základ musí být dokonale plochý, zejména pokud je kresba aplikována na tenký papír;
 • na základně by neměly být žádné bubliny ani praskliny;
 • stará vrstva tapety by neměla obsahovat vodou rozpustnou barvu, která by mohla proniknout novým nátěrem;
 • na staré vrstvě by neměl být žádný reliéf, bude to kazit výkres.

Jinak je metoda vkládání stejná jako metoda popsaná výše. To znamená, že byste se měli ujistit, že se staré vrstvy nebudou tvořit puchýřky, zakrývat barvou odolnou proti vlhkosti nebo bílým lepidlem.

Povlak fotografie je stylovým detailem interiéru, ale vyžaduje zvláštní péči při aplikaci

.

Související článek:

Prostor pro rozšiřování fotopapírů. V samostatné publikaci vám povíme, jak si vybrat a aplikovat tapety s trojrozměrnými výkresy pro malé místnosti.

Jak připravit stěny pro zavěšení tapety na starou vrstvu

Úkolem přípravných prací je zajistit kvalitní fixaci nového dekorativního nátěru. Kromě toho je v procesu přípravy nutné odstranit houbu na stěnách, pokud existují, a rozmnožování hmyzu. K tomu bez odstranění staré vrstvy je problematické. Dokážete si představit, kolik brouků, mravenců a švábů může organizovat koloniev místech volných tapet? Pokud existuje nějaká nápověda, že předchozí vrstva se vzdálila od zdi, bezohledně ji odstraňte.

Výsledná plešatá místa by měla být ošetřena základním nátěrem a lehce otřena směsí omítky

.

Po zpracování je nezbytné vyleštit místa zpracování jemným brusným papírem. V místech, kde se objevily skvrny od plísní, je nutné provést stejný postup, dodatečně zpracovat stěnu složením houby.

Tip!Pro základní nátěr použijte univerzální základní nátěr, který poskytne vysoce kvalitní tapety . "

Před dokončením léčby, proveďte jeden malý experiment: na jednom místě naneste lepidlo, se kterým budete lepit novou vrstvu a nechat zaschnout, pokud základna nevypadla puchýře a nespadla, můžete začít pracovat.

Jaká je potřeba základových stěn před nalepením tapety

Pro lepší přilnavost k nové vrstvě je zapotřebí základní nátěr. V železářstvích najdete velký výběr primerů pro různé účely.

Pro tapety byste měli zvolit univerzální formulace

Základní nátěr se nanáší pouze na čistý povrch, proto by měl být starý nátěr kartáčován nebo utřen hadříkem. Speciální nátěr v případě lepení druhé vrstvy tapety může být nahrazen vrstvou lepidla PVA. To neovlivní kvalitu přilnavosti.

Jak lepit tapety: tipy od odborníků

Takže jste se rozhodli lepit tapetu.Jaké jsou náklady na práci, pokud najímáte specialisty? Od 100 rublů - to je cena za metr čtvereční. Tapetu můžete nalepit sami. Není to tak těžké, jak se zdá na první pohled.

Jak udělat lepidlo, aby se držet tapetu: recept a video

Pro každou tapetu existuje speciální lepidlo. Pro obyčejný papír je vhodné lepidlo označené „light“ nebo pasta připravená doma. Pro povlaky na netkaných nebo vinylových bázi se používají sloučeniny obsahující PVA. Tkanina je lepena na Bustilat nebo tapetu Moment. Módní korkový kryt snadno připevníte k běžnému lepidlu.

Při nákupu tapet Vám prodejce doporučí optimální složení

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
" Než začnete pracovat, zkontrolujte sílu barvy staré vrstvy tapety. Pokud lepidlo rozpouští barvu, mohou se na čerstvém nátěru objevit barevné skvrny .

Domácí lepidlo může být připraveno na základě chlebové mouky 1. Procedura je velmi jednoduchá: Nalijte 2 sklenice mouky s párem sklenic studené vody a důkladně promíchejte, aby nedošlo k hrudkám. Můžete použít mixer. Výsledný roztok se nalije do litru vroucí vody. To by mělo být provedeno přímo na sporáku, v průběhu infuzního procesu se neustále míchá vařící voda. Lepidlo okamžitě zhustne. Je nutné odstranit kompozici z ohně aochladit Takové lepidlo není skladováno po dlouhou dobu, mělo by být použito ihned po ochlazení. Přesně stejný způsob může být použit pro přípravu pasty bramborového škrobu, stačí 1 šálek škrobu.

Video materiál pro přípravu lepidla na škrob:

Jak lepit tapetu v rozích místnosti

Obrázek Popis prací
Pokud je roh uvnitř, přilepte plátno tak, aby bylo malé překrytí. Toto překrytí odstřihněte stěrkou pomocí stavebního nože s ostrým ostřím.
Po oříznutí lze snadno odstranit tenký proužek povlaku.
Odstraňte zbytky lepidla na stropě suchým hadříkem.
Stejný postup se provádí ve vertikálních úhlech.
Pro přilepení vnějšího rohu nejprve opatrně vyfoukněte stěnu, věnujte zvláštní pozornost vnějšímu okraji.
Přilepte látku na svislou základnu s překrytím stropu a rohem. Odstraňte překryt pomocí výše popsané metody.
Napněte plátno a zatlačte ho na druhou část vnějšího rohu.
Opatrně vyrovnejte materiál, aby se zabránilo tvorbě bublin. Vnější rohy v žádném případě nelze řezat, stačí se do nich vsadit.

Jak samolepící tapetu na stropě bez dalšíchpomoc

Hlavním problémem při lepení stropu je to, že plátna s vlastní hmotností mají tendenci klesat. Měly by být vkládány postupně.

Obrázek Popis práce
Pro práci potřebujete vybudovat takové podpůrné zařízení. Mělo by být dostatečně lehké, aby se dalo snadno pohybovat. Horní lišta by neměla dosahovat stropních centimetrů po 10.
Zavěste tapetu na stojan a naneste lepidlo na strop v rohu.
Zatlačte na okraj plátna proti stropu a opatrně jej vyrovnejte tak, aby nebyly žádné bubliny.
Namažte další stropní náplast lepidlem. Pro aplikaci použijte váleček.
Opatrně zasuňte stojan do nové polohy.
Stiskněte a zarovnejte další část tapety. Tento postup opakujte pro celou délku pásu.
Poradenství!Pokud nevíte, jak si vybrat tapetu na strop, věnujte pozornost následujícím nuancím: reliéfní tkaniny budou skrývat malé nepravidelnosti omítky, světlé barvy budou opticky zvedat strop a výrobky z přírodních materiálů jsou odolné vůči vyblednutí.

Jak správně přilepit široké listy

Široké panely se směrovým vzorem, které se mají samy držet, nejsou jednoduché. Nabízíme Vám malou dílnu, jak lepit tapetu metrunetkaná základna:

Obrázek obrázku Popis úlohy
Před zahájením práce proveďte přesné měření výšky.
Změřte první pás v roli.
Profesionálové nepoužívají nůžky na řezací nože, ale naostřené hladítka. Široká čepel snadno a hladce řezá netkaný podklad.
Velký vzor musí být spojen hladce, takže při řezání panelů budete mít stále ořezávání.
Naneste lepidlo na stěnu. Zvláště opatrně vyfoukněte rohy.
Připojte první panel a vyrovnejte jej na svislé úrovni. Při vyrovnání pod úhlem nesmí být veden - rohy jsou jen zřídka.
Vystřihněte překrytí v rohu, zatlačte plátno špachtlí.
Vyrovnejte druhý panel se vzorem a tento algoritmus opakujte na celé stěně.

Když tapetování tapet není volbou

Pokud má stará vrstva nestabilní barvu - neriskujte ji zakrytím novým plátnem. Pokud zjistíte, že předchozí vrstva tapety není jedna, před námi nájemníci dělali skutečný dort na stěnách, zlomit tento začarovaný kruh. Odstraňte všechny kryty, jinak se stanou nebo se stanou živnou půdou pro štěnice domácí a šváby. Všechny bubliny na předchozím nátěru jsou také signálem, že vše bude muset být pečlivějasné.

Vkládání dvou typů tapet: fotogalerie

Existují situace, kdy je možné provést částečné opravy. Například je potřeba opravit pouze jednu stěnu, na které jsou šmouhy nebo skvrny. V tomto případě je přípustné kombinovat pásy s jiným vzorem. Základní pravidla, která byste měli znát:

 • vybrat povlaky stejné tloušťky a materiálu;
 • nepoužívají na jedné stěně více než dvě ozdoby;
 • neutrální odstíny lze kombinovat s jasnými barvami;
 • se ujistěte, že lepený povrch je bez závad.

Pomocí úspěšných kombinací můžete doslova udělat jednodenní vymalování a pokleit tapetu v místnosti za jediný den. Cena takové práce je cent, a tak je docela možné odložit generální opravu na dalších pár let. Podívejte se, jak by to mohlo vypadat:

Související článek:

Kombinovaná tapeta v hale. V publikaci naleznete kritéria pro správný výběr pláten, pravidla pro kombinování barev, základní nuance a pravidla pro lepení v kombinaci, doporučení odborníků.

Jak lepit tapetu na tapetu: video

Existuje jeden dobrý nápad jakzároveň se zahřeje a přilepí zeď a zároveň neodstraní starou vrstvu tapety. Na trhu se objevil nový materiál, který lze využít pro vnitřní izolaci prostor. Podívejte se, jak ho připojit v této povídce:

Související článek:

Tapeta na stěny: katalog fotografií zajímavých řešení pro obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, kuchyň a chodbu. Základní pravidla pro výběr obrazů a doporučení designérů - přečtěte si naši recenzi.

A přesto: jak správně lepit tapetu? Video kurz pro začátečníky

\ t

Pamatujte si, že opětovné lepení tapet je extrémní možností, která je odůvodněna pouze v případě beznadějné situace. Pokud provádíte opravy pro sebe a chcete získat kvalitní a krásný interiér - udělejte vše podle pravidel. Odstraňte starou vrstvu, zarovnejte stěny a naneste dekorativní nátěr pomocí kvalitního lepidla. Pouze tímto způsobem obdržíte záruku, že vaše stěny budou v průběhu let důstojné.

Pro ty, kteří se chtějí seznámit nebo obnovit v paměti celou posloupnost akcí, video:

Máte-li k tématu nějaké dodatky nebo komentáře, napište komentář!