Vysoké postele v zemi vlastníma rukama: fotografie, popis technologického zařízení

Práce na zahradě trvá hodně času a úsilí, takže každý letní rezident se snaží zjednodušit proces výsadby a péče o sklizeň. Hlavním problémem je, že je třeba být v ohnuté poloze po dlouhou dobu, což způsobuje bolesti zad a bolesti hlavy. Tomu se však lze vyhnout organizováním vysokých lůžek v zemi vlastníma rukama. Fotografie a podrobný popis technologie zařízení, uvedené v tomto článku, pomohou určit typ lůžek a materiál, ze kterého jsou nejlépe navrženy.

Původní vysoce vrstvený design bude vrcholem vaší krajiny

Vysoké postele v zemi vlastníma rukama: foto, obecné informace

Vzrostlé sady se rychle získávají na popularitě, používají se nejen k pěstování zeleniny, ale také k pěstování květin pořádání květinových záhonů. Vzhledem k použití různých materiálů pro konstrukci nárazníků pro postele (nebo květinové záhony) mají některé možnosti velmi atraktivní vzhled, díky čemuž se stále více používají v otevřených prostorách zahrady. Nicméně, aby bylo možné správně uspořádat vysoké postele se stranami, je nutné znát některé rysy takové organizace prostoru v zahradě.

Vysoká konstrukce desek

Tip!V jižních oblastech není vhodné uspořádat vysoké postele. Země v nich se již dostatečně zahřívá a s takovou výsadbou mohou kořeny rostlin vyhořet.

Vlastnosti zařízení vysokých lůžek

\ t

Především byste se měli řídit doporučeními týkajícími se velikosti těchto lůžek:

 • Výška.

Hlavní věcí je samozřejmě to, že je vhodné pracovat s novým lůžkem, uspořádání na úrovni pasu je považováno za optimální, ale v každém jednotlivém případě je vše individuální.tak se řídit svými pocity.

Kromě toho výška závisí na stupni úrodnosti půdy. Pro úrodnou půdu je minimální hodnota 15 cm, pro neplodnou půdu 30 cm.

Důležité!Při výsadbě brambor do vysokých lůžek je minimální výška plotu pro lůžka 40 cm.
 • Délka a šířka.

Délka konstrukce může být jakákoli (pokud to vaše zahrada dovoluje), hlavní je dodatečně vyztužit prodloužené úseky přídržnými sloupky. Zvláštní pozornost je třeba věnovat šířce. Doporučuje se zasadit ne více než dvě řady rostlin do postele o šířce 90-120 cm, takže dostanou dostatek slunečního světla a snadno se dostanete ke každému.

Dále musíte zvolit místo pro instalaci vysoké postele. Kvalita půdy konkrétního pozemku přitom není podstatná, protože se nebude podílet na udržování života elektrárny.Hlavní věcí je ověřit, zda na tuto část zahrady padá dostatečné množství světla, je žádoucí, aby sluneční paprsky osvětlovaly rostliny po dobu nejméně 5 hodin denně.

Výsadba stromů a budov je vynikajícím řešením, které přispěje k vytvoření velké plodiny

.

Téměř vše lze pěstovat na vysokých postelích: od zeleniny po bobule. Rostliny, které jsou příliš vysoké (například kukuřice), by v nich neměly být vysazovány kvůli složitosti následné péče.

Klady a zápory vysokýchlůžka

Mnoho zahrádkářů i přes nepohodlí nadále používá společné postele. Ve srovnání s tradiční metodou zařízení mají vysoké konstrukce následující výhody:

 • Půda pod těmito lůžky může být jakákoli.

Zde hovoříme o jeho kvalitě (plodnost, přítomnost písku a kamenů) ao vlastnostech krajiny (vysoké postele lze uspořádat i na svahu bez poškození plodiny).

Zásyp úrodné půdy

 • Snadná instalace.

Uspořádání těchto lůžek nevyžaduje použití technicky sofistikovaných nástrojů a materiálů, bude to dostatek dostupných materiálů a to, co zbývá na staveništi (například břidlice, desky atd.).

 • Snadné použití.

Výsadba, zalévání, sklizeň - vše bude jednodušší a rychlejší než u tradičního zařízení. To je obzvláště důležité při práci s nízko rostoucími plodinami, například vysoké postele pro jahody budou spasením pro všechny letní rezidenty, protože hledání této bobule trvá spoustu času.

  Eliminuje šmouhy půdy během zavlažování (za předpokladu, že strany jsou řádně organizovány, mají dostatečnou pevnost a výšku).
 • Méně plevelů.

Vzhledem k nedostatku přímého kontaktu se zbytkem zahrady. Kromě toho je půda ve vysokých lůžkách snadněji hnojitelná a aktualizovanádosáhnout maximální kvality.

 • Zvýšená odolnost vůči chorobám je charakteristická pro rostliny pěstované v těchto lůžkách.
 • Možnost dřívějšího vykládky.

Když země ještě neroztopila a ani ve sklenících nezačala s výsadbou, jsou vysoká lůžka připravena, protože pracovní vrstva půdy je nad úrovní země, což znamená, že se ohřívá mnohem dříve.

 • Není třeba vázat rostliny (například okurky a rajčata), můžete je nechat viset dolů.
 • Namísto toho, aby se půda ponořila do půdy, je možné uvolnit povrch mělce, což snižuje čas a úsilí vynaložené na péči o sklizeň.
 • Země není pošlapaná od chůze, takže zůstane drobivá a dodává kořenovému systému dostatek kyslíku.
 • Atraktivní vzhled.

Existuje mnoho materiálů vhodných pro uspořádání vysokých lůžek, takže si můžete vybrat ideální možnost, která bude vrcholem vašich stránek.

Země z těchto staveb se nerozšířila po celé zahradě

.

Nic není dokonalé, a proto existují i ​​nevýhody tohoto typu lůžek:

 • Rychlé sušení půdy.

Hlavní nevýhodou tohoto způsobu uspořádání území, kvůli kterému se často stává nevhodným (zejména ve zvýšených oblastech). Situaci můžete opravit častýmiZalévání, nejlepším způsobem je zařízení systému kapkového zavlažování (pak bude půda rovnoměrně navlhčena v celé tloušťce bez vaší účasti).

 • Instalace vyžaduje značné úsilí a peníze.

Tato nevýhoda je kontroverzní, protože síly vynaložené na uspořádání takového lůžka nejsou ničím ve srovnání se silami, které budou vyžadovány pro zpracování tradičního lůžka. Pokud jde o peníze, jejich investice lze vyhnout, pokud použijete tyto materiály.

 • Zmrazení půdy v zimě.

Vzhledem k malému objemu zamrzá půda rychleji a silněji než při tradiční výsadbě, což může nepříznivě ovlivnit trvalé plodiny.

Poradenství!Pro zjednodušení péče o plodiny předem nainstalujte systém zavlažování. Rostliny tak dostanou stejné a dostatečné množství živin bez vaší účasti.

Související článek:

Jak si vyrobit vysokou postel v zemi vlastníma rukama: typy, materiály

Pokud chcete udělat nestandardní postel vlastními rukama, musíte nejprve pochopit typy takových struktur. Letní obyvatelé rozlišují postele podle svých designových prvků a způsobu uspořádání strany.

Konstrukcí lůžek jsou:

 • .

Vysoké provedení s dřevěnými stěnami

 • Víceúrovňové.

Nejčastějším případem je výstavba vícevrstvého lůžka pro jahody, je to snadné a čas sklizně se výrazně sníží.

Složitá víceúrovňová konstrukce

 • Vertikální.

Svisle pěstované jahody zjednodušují sklizeň

Kromě tvaru lůžka musíte zvolit materiál ráfku. Obvykle se používají šikovné nástroje, ale pro dosažení nejlepšího výsledku je žádoucí přijmout odpovědný přístup k výběru. Ve skutečnosti mohou být nárazníky vyrobeny z čehokoliv, ale nejznámější a nejpříhodnější jsou:

 • Dřevo.

Je velmi levné nakupovat desky pro vysoké postele, proto se v tomto případě často používá dřevo. Tento materiál má však významnou nevýhodu - často dostává mravenci a jiný hmyz, což ovlivňuje kvalitu plodiny. Pokud k tomu dojde, musíte vyměnit nárazníky.

Ponecháme-li strom bez nátěru, dosáhnete jedinečného přirozeného vzhledu lůžka

 • Břidlice.

Strany břidlice - nejjednodušší a nejrozpočtová varianta

 • Plast.

Odolný a nenáročný materiál, ale měli byste věnovat zvláštní pozornost jeho kvalitě, zejména bezpečnosti životního prostředí.

Plast může být ohýbán, takže je ideální pro vytváření složitých tvarů

 • Cihla.

Trvanlivost a atraktivní vzhled jsou hlavními výhodami tohoto materiálu. Nevýhodou je cena, ale pokud jsou na staveništi cihly, takové řešení by bylo vynikající volbou ohmů.

Konstrukce z cihel vypadají krásně a elegantně

 • Plastové trubky.

Skvělé pro vertikální lůžka, protože se velmi snadno instalují.

Možnosti pěstování zeleniny v plastových trubkách

Jaký design má vysokou postel? Pro jeho instalaci je nutné nainstalovat nárazníky zvoleného materiálu a potom položit následující vrstvy:

 • Geofabric, který zabraňuje rychlému odběru živin do půdy během zavlažování, jakož i ochrany před škůdci a plevelem.
 • Odvodnění (mohlo by to být sutiny, úlomky cihel atd.).
 • Tráva a rašelina.
 • Půda.

Související článek:

Zahradní postele z plastické hmoty. Jaké jsou jejich výhody, příklady kreativních řešení, průměrné ceny, recenze spotřebitelů,jak sestavit postel panelů vlastníma rukama. Přečtěte si o tomto a mnoha dalších věcech v naší recenzi.

Uspořádání svislých lůžek vlastníma rukama: foto, přehled technologií

Vertikální lůžka - jedna z odrůd vysoké, přesněji - extrémní. Jsou ideálním řešením pro malé oblasti, protože pomáhají maximalizovat využití volného prostoru.

Hřebenová pyramida se stane nejen pohodlným, ale také navenek atraktivním řešením

Vertikální lůžka mají stejné výhody a nevýhody jako jednoduše vysoké, pouze ve větším rozsahu (například zpracování půdy vyžaduje ještě méně, a nedostatek vlhkosti je ještě výraznější), ale toto uspořádání má i další výhody:

 • Významné úspory v oblasti.

Taková konstrukce může být připevněna i ke stěně budovy, hlavní věc je, že na ni dopadá dostatek slunečního světla.

 • Mobilita.

Každé vertikální lůžko může být vybaveno kolečky, aby se mohlo rychle přesunout na jiné místo.Ale i bez nich mají některé struktury velmi malou hmotnost, takže pohyb nebere moc času a úsilí.

Vertikální lůžka mohou být navržena z prakticky jakéhokoliv materiálu, hlavní je, že je odolná, pevná a šetrná k životnímu prostředí. Používají se nejkvalitnější návrhyjiž velké množství letních obyvatel:

 • Pyramidová lůžka.
 • Postel z plastových trubek.
 • Vertikální mřížka postele.
 • S použitím hrnců.
 • Pneumatiky.

Ne každý letní obyvatel je ochoten trávit čas a energii na výstavbu vertikálního lůžka pro jahody a jiné plodiny s nízkým růstem, takže mnoho lidí se uchýlí k nákupu tohoto designu.

Jak koupit vertikální lůžko pro jahody a jiné plodiny s nízkým porostem

Vzhledem k jedinečnému designu jsou velmi oblíbené vertikální lůžka, která byla zakoupena ve specializovaných prodejnách. Při nákupu je důležité věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Zkontrolujte, zda stavební materiál splňuje normy ochrany životního prostředí a požární bezpečnosti.
 • Srovnejte rozměry s dostupnou plochou.
 • Uveďte možnosti zavlažování rostlin (některé moderní modely vertikálních lůžek jsou vybaveny kanály pro efektivní zavlažování).
 • Zjistěte, které rostliny jsou pro tento systém vhodné (každá rostlina má vlastní hloubku výsadby, je třeba tento problém vyřešit před nákupem, aby se předešlo následným problémům).

Na trhu je zastoupeno velké množství nákladných i moderních a rozpočtových modelů vertikálních lůžek. Pokud však nechcete utrácet peníze, může být dobrý systém vytvořen nezávisle na improvizovaných prostředcích.

Na trhu je velký počet vzorů různých tvarů a velikostí

Postupné vytváření pyramidových lůžek pro jahody vlastníma rukama: velikosti, vlastnosti

Nezávislá výstavba pyramidového lůžka pro jahody je poměrně komplikovaný a dlouhý proces. Nejdříve je třeba skladovat následující nástroje a materiály:

 • Dřevěná prkna řezaná podle výkresů.

Aby se zvýšila životnost, musí být potaženy lakem a lakem.Je zakázáno používat chemikálie, které se rychle vstřebávají do půdy a ovlivňují bezpečnost a chuť bobulí.

 • Hřebíky.

Vyberou se podle tloušťky použitého dřeva.

 • Ruční nářadí (kladivo, letadlo).
 • Plastová trubka s otvory po celé délce.
 • Půda a humus k vyplnění rámu.
 • Grid.

Nejprve připravte základnu pro pyramidu a položte na ni mřížku. Pak na ni namontujeme spodní vrstvu konstrukce a vyplníme zem (cca 150 mm) uvnitř. Nyní je třeba nainstalovat plastovou trubku do středu pro zavlažování a zároveň pevně uzavřít spodní otvor. Další záchvat humusu.

Všechny vrstvy se opakují ve výše uvedeném pořadí, dokud se nedosáhne požadované výšky. Je důležité snížit velikost každého z nichnásledný rám postele s pyramidovým designem pro maximální osvětlení spodních vrstev a také zajištění optimálního zatížení.

Toto pyramidové lůžko lze vyrobit nezávisle bez použití speciálních nástrojů a zařízení

Postupná výroba vertikálních lůžek z plastových trubek pro jahodovou zeleninu nebo květiny

\ t

Mezi svislými lůžky jsou konstrukce z plastových trubek velmi oblíbené vzhledem k jejich nízké ceně a snadné instalaci a údržbě. Při výrobě svislých lůžek z plastových trubek lze použít jednu nebo dvě trubky. Zvažte první možnost.

Je nutné odebrat kanalizační trubku o délce 2,5 ma řekněme o průměru 110 mm. Během instalace je třetina potrubí uložena v zemi, aby byla zajištěna stabilita konstrukce, ve zbytku oblasti by měly být otvory pro výsadbu vytvořeny s průměrem 3-4 cm.

Po bezpečném upevnění trubky nalijte předem připravenou půdu do otvorů. Není nutné kupovat speciální směs, pokud je půda úrodná, můžete ji použít. Semena jahod (nebo jiných rostlin) mohou být okamžitě smíchána s půdou, nebo mohou být přidána později do stávajících otvorů (což je nejlepší volba).Systém je zavlažován shora a voda netéká rovnoměrně do zařízení, takže je nejlepší vytvořit dvou potrubí.

Pořadí výroby vertikální konstrukce plastového potrubí

Zvláśtnost montáże dvou trubek z PVC trubek vlastními rukama spočívá v zasunutí trubky menśího průměru do vętśího potrubí. Zavlažování bude prováděno úzkým potrubím, ve kterém budete potřebovat malé otvory pro rozvod vody. Půda v tomto případě vyplňuje prostor mezi trubkami.

Díky systému dvou trubek bude péče o rostliny vyšší kvality

Hlavní výhodou těchto systémů je možnost vytahovat je ze země, ukládat a pokrýt v zimním období (což je zvláště důležité pro jahody).

Použití stavebního roštu pro výrobu svislých lůžek na míru

Můžete použít kovovou mřížku k vytvoření vysokých lůžek dvěma způsoby:

 • Jako podpůrná struktura.

V tomto případě je nutné použít silnou spolehlivou síťovinu, která bude schopna odolat slušné hmotnosti. V tomto případě je mřížka natažena mezi podpěrnými sloupky (nebo rohy domu), je mírně ponořena v zemi a bezpečně upevněna. Nyní je možné do něj vložit hrnce nebo lahve s rostlinami. Tato možnost je ideální pro pěstování sazenic nebo jiných rostlin, které budou později muset být transplantovány.

 • Síť + polyethylen.

Zpočátku je mřížka napnuta a poté k ní připojenaplastové fólie, a mezi nimi je zem naplněna humusem. Tento design je vhodný pro pěstování zelení, cibule a dalších malých rostlin. To není trvanlivé, takže nejlepší způsob připevnění - ke zdi domu. Ale ani pak nebude sloužit více než 3-4 roky.

Mřížka + Film

Vertikální lůžko (pro okurky, hrozny atd.) Je v tomto případě připevněno k obvyklému lůžku. Tato metoda je mnohem pohodlnější než standardní vázání na tyčinky.

Jak vytvořit svislé lůžko pro jahody nebo jiné nízko rostoucí rostliny vlastníma rukama?

Postel hrnce je schopna vyzdobit vaši krajinu, protože tento design je originálním řešením, navíc otevírá možnosti pro projev fantazie. Pro vytvoření takové vertikální postele potřebujete:

 • Několik nádob.

Není nutné hledat hrnce stejné velikosti, jiné zajímavé řešení.

 • Tyč nebo trubka.

Pro upevnění a zajištění stability konstrukce.

 • Půda a sazenice.
 • Barva (volitelné).

Používáte-li hrnce z keramiky, které jsou poměrně těžké, nelze použít trubku pro konstrukční stabilitu.Hlavní věcí je zmenšit velikost hrnců při pohybu nahoru a nahoruNeprovádějte příliš vysokou konstrukci.

Postupně klesající velikost nádob

Pokud máte lehké plastové nádoby, musíte projít potrubím (nebo dřevem) skrz otvor pro vodu, který se stane základem systému. Cachepo lze uspořádat náhodně, malované v různých barvách, ozdobit - vše záleží na vaší fantazii.

Důležité!Pro stabilitu konstrukce je nutné prohloubit potrubí (nebo dřevo) do země. V opačném případě budou hrnce upevněny pouze mezi sebou, což nebrání tomu, aby se konstrukce naklonila pod vnějším vlivem.

Vytváření vlastních vertikálních lůžek jahodových pneumatik: fotografie, funkce

Výroba postelí nebo lůžek pneumatik - poměrně známá metoda. Většina obyvatel letního období však používá pneumatiky pouze pro uzavření záhonu, to znamená, že vytváří pouze jednu úroveň.

Existuje několik způsobů použití pneumatik pro vytvoření svislých lůžek:

 • Montáž několika pneumatik v odstupňovaném pořadí.

V tomto případě je můžete obarvit různými barvami, čímž vytvoříte za každého počasí slunečnou náladu.

 • Montáž pneumatik různých průměrů ve formě pyramidy.

Je také možné řezat mezery v pneumatikách, pak bude vegetace nejen na vodorovných plochách, ale také v celé konstrukci.

Konstrukce pneumatik

\ t
 • Vytvoření vysoké vrstvy s použitím několika pneumatik.

Související článek:

Krásné zahradní postele v zemi vlastníma rukama. Jak aplikovat vědecký přístup a budovat krásné postele v zemi vlastníma rukama, fotografiemi a popisy procesů - v tomto článku.

Obecná doporučení pro uspořádání vertikálních lůžek pro jahody

Vertikální lůžka mohou být uspořádána pro mnoho rostlin, ale pro jahody je jejich použití obzvláště důležité z těchto důvodů:

 • Když jsou umístěny svisle, bobule se nedotýkají země, což je důvod, proč nehnijí.
 • Plochy jsou doplněny jahodami z antén.
 • Doba sklizně se několikrát snižuje.
 • Ptáci nebudou jíst po sklizni.

Vertikální lůžka neposkytují horizontální plošiny velké plochy, proto bude pro ptáky nepohodlné přistát.Pokud je konstrukce svislá (např. Lůžko z palet, desek, pneumatik atd.), Jahody vyžadují dodatečné zavlažování (jak v prvních týdnech, tak po celou dobu životnosti). Při konstrukci vertikálních lůžek je navíc nutné dodržovat některá doporučení.

Je-li lůžko objemné (např. Z pneumatik), doporučuje se jej okamžitě namontovat na místo plánovaného trvalého místa. V opačném případě bude velmi obtížné jej převést. Místo musí být vybránotak, že na jahodách je dostatek slunce, ale ve dne by to mělo být co nejmenší, jinak bobule prostě spálí. Ideální směr růstu jahod je jihovýchod nebo jihozápad.

Jahody porostou v obydlené půdě z lokality špatně. Je lepší připravit speciální směs skládající se z humusu, rašeliny, půdy a hydrogelu. Je důležité, aby všechny složky byly dobře promíchány a rovnoměrně rozděleny po buňkách.

A poslední důležitý bod - v předstihu, se postará o ochranu plodin v chladném období. Jahoda - vytrvalá rostlina, ale bez ochrany v zimě zmrazíme. Proto je důležité uspořádat možnost jeho úkrytu nebo převodu (v případě malých konstrukcí) na vhodné místo.

Je nezbytné pokrýt jahody každý rok

.

Vertikální postele pro okurky do-it-yourself: fotografie, funkce

Okurky jsou nenáročná plodina, ale některé z nich by měly být vzaty v úvahu před výsadbou pro maximální výnos.

Za prvé, pojďme se zabývat umístěním lůžek. Je nutné zvolit co nejvíce vody, jinak to bude mít negativní dopad na budoucí sklizeň. Důležitý je také nedostatek návrhů.

Krmení, zavlažování a uvolňování by mělo probíhat co nejčastěji (zejména pokud jste udělali svislé lůžko pro okurky).A když je plodina zralá, je důležité ji sbírat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození stonků.

Bv každém konkrétním případě je vhodná vlastní metoda pěstování okurek v otevřeném terénu:

 • Tradiční metoda (vhodná pro velké plochy s úrodnou půdou).
 • Vertikální lůžko pro okurky (vynikající řešení, pokud je plocha pro výsadbu omezena).

Postele tohoto typu mohou být z různých materiálů, ale mají jediný design. Okurky rostou z kontejneru, sáčku nebo nepohyblivého lůžka a větří podél svislého povrchu, v jehož roli mřížka obvykle působí.

 • Mobilní lůžko (extrémní vertikální pouzdro).
 • Teplé vysoké postele (její přístroj vám umožňuje sklizeň o měsíc rychleji).

Teple vysoké lůžko

Související článek:

Zahradní postele s vlastníma rukama nejsou jako všichni ostatní. Zajímavé nápady přicházejí na mysl mnoha letních obyvatel a majitelů soukromých domů. Článek se bude zabývat originálními fotografickými příklady a několika pokyny pro vytvoření takové krásy.

Video recenze: vysoké postele v zemi - 100 praktických nápadů Vysoké postele v zemi - 100 praktických nápadů