Fasádní omítka pro venkovní práce: typy a technologie aplikace

Fasáda budovy je pýchou každého majitele venkovského domu. Správně zvolený materiál chrání stěny před mechanickým poškozením, vystavení srážkám, učiní vzhled domu reprezentativním. Jedním z nejoblíbenějších materiálů je vnější omítka pro venkovní práce. Je vhodné použít a má několik výhod, o kterých budeme v článku diskutovat. Redaktoři HomeMyHome.ru připravili malý přehled o výběru nejlepší omítky pro fasádu. V článku se dozvíte, jak si vybrat materiál pro povrchovou úpravu v závislosti na materiálu doma, prostudovat technologii nanášení omítky a seznámit se také s aktuálními cenami tohoto typu omítek.

Exteriér domu dnes hraje zvláštní estetickou a ochrannou úlohu.

Výhody a nevýhody fasádní omítky pro venkovní práce

\ t

Veškeré dokončovací materiály by měly být zvažovány komplexně, protože mohou mít výhody i nevýhody. Omítka pro fasády má velký počet pozitivních vlastností, takže dnes je považována za nejoblíbenější ve srovnání s jinými materiály.

Sádra nejen externě zdobí fasádu, ale také vytváří spolehlivou ochranu

.

Mezi hlavní výhody patří:

 • Chraňte stěny před vlhkostí. Při zaschnutí omítka přestane přicházet do styku s vodou. Není zničena deštěm ani sněhem.
 • Stabilita při poklesu teploty. Materiál se nebojí tepla ani chladného počasí, je také stabilní s výraznými teplotními rozdíly po celý rok.
 • Možnost nanášení směsi na jakýkoliv povrch, včetně dřeva a izolace, díky čemuž je univerzální a nepostradatelný.
 • Vysoká odolnost proti mechanickému namáhání. Sušená omítka je tvrdá skořápka.
 • Vysoká přilnavost k základně stěn. Povlak v kapalné formě proniká do malých trhlin na povrchu a prohloubení, které poskytujenepřekonatelná životnost.
 • Složení po vytvrzení je pro člověka bezpečné, nevypouští škodlivé látky.
 • Paropropustnost poskytuje dech stěn a pohodlné bydlení v domě.
 • Vrstva omítky navíc poskytuje ochranu před zvukovými vlnami, jakož i před chladem.
 • Materiál se dobře myje, neabsorbuje nečistoty.
 • Je jednoduchý na používání a má velký počet barev a textur, což má za následek, že každý může vytvořit vlastní styl v designu budovy.

Barevná škála materiálu je různorodá

Omítka pro dokončování fasád budov je rozdělena na několik typů a každá z nich má bohužel drobné nedostatky. Mezi ně patří:

 • Některé druhy materiálu jsou stále znečištěné, což je zvláště viditelné na světlém a tmavém pozadí. Pro čištění používejte vodu bez saponátů, nečistoty snadno odejdou.
 • Minerální omítka má nízkou barevnou paletu. Abyste ji mohli diverzifikovat, musíte na vrstvu aplikovat speciální nátěr.
 • Některé druhy materiálů jsou drahé.

Vnější dekorace zdobí i starý dům

Je samozřejmé, že tento konečný materiál nemá zjevné nevýhody. Je na čase mluvit o jeho typech.

Druhy a vlastnosti dekorativní omítky pro venkovní použití

\ t

Materiál je rozdělen do několika typů, v závislosti na jeho složení, z nichž každý má svou vlastní zvláštnost. Pro výběr správného složenípro určitý objekt, měli byste si pozorně přečíst vlastnosti tohoto druhu.

Každý obchod nabídne kupujícímu široký výběr výrobků

Hlavní typy široce zastoupené na moderním trhu stavebních materiálů:

 • akryl;
 • silikát;
 • silikon;
 • minerální.

Vzhledem k tomu, že se všechny tyto složky navzájem liší složením, technickými vlastnostmi a řadou vlastností, je třeba o každém z nich uvést samostatně.

Akrylová omítka pro vnější práce

\ t

Složení dekorativního materiálu pro dekoraci stěn budov zahrnuje pojivo. V případě tohoto typu sádry používá akrylovou pryskyřici.

Fasádní omítka na bázi akrylu po vysušení

Vzhledem k tomu, že je směs založena na kapalné pryskyřici, je tento druh materiálu prodáván v hotových formách ve vědrech. Po otevření může být ihned aplikován na povrch. Vrstva omítky se zachytí za dvě hodiny. Hlavní body:

 • odolnost proti nárazu;
 • propustnost pro páry;
 • tažnost;
 • odolnost i v agresivním prostředí.

S ohledem na tyto vlastnosti se akrylový povlak používá také k zesílení povrchu stěn.

Takto vypadá suchá akrylová pryskyřice

Navíc obsahuje přísady, které zabraňují šíření bakterií, uvolňuje také přebytečnou vlhkost a zároveň stěna dobře dýchá.

Silikátová fasádní omítka

V tomto případě se jako pojivo používá tekuté sklo draselné. Má neutrální elektrostatický náboj, který umožňuje odpuzovat znečištění. Silikátová omítka se neznečistí a dobře dýchá.

Dokončovací prvek zdobený silikátovou omítkou

Nejčastěji je tento typ materiálu náhradou za akrylovou úpravu v případech, kdy tyto materiály nelze použít. Optimální teplota pro práci je v rozmezí +5 až + 25 ° C s vlhkostí maximálně 70%.

Silikonová fasádní omítka

Silikonová omítka je považována za jednu z nejdražších. Tento materiál je velmi drahý, ale má mnoho výhod:

 • široká škála barev;
 • nečistoty se snadno omyjí vodou;
 • elasticita.

Kromě toho propouští páru, což znamená, že stěny dýchají. Jedinou významnou nevýhodou je vysoká cena.

Renotex

Dekorace silikonové omítkové zdi

Minerální omítka pro fasády

Základem tohoto výrobku je cement. Je to on, kdo má bezprecedentní sílu. Pokud máte zájem o takovou kvalitu jako pevnost, neváhejte a vyberte si tento typ materiálu. Výrobek je uváděn na trh jako prášková směs, musí být zředěn vodou v určitém poměru. Taková vnější omítka pro dům více než 10 let slouží, téměř neabsorbuje vlhkost, nebojí se mikroorganismů a hub.

Výrobky na bázi cementu značky Knauf

Použití tohoto typu materiálu zpravidla zavazuje majitele, aby dodatečně nakoupil mrazuvzdornou fasádní nátěr pro venkovní práce. Faktem je, že barevný rozsah takových finálních směsí zanechává v důsledku svého složení hodně žádoucí. K tomu použijte pouze silikátový nátěr, protože ostatní nedovolí dýchání sádry. Dále se podíváme na to, jak učinit správnou volbu a na čem stavět při výběru tohoto produktu.

Související článek:

Dekorativní omítka pro vnitřní stěny. Tento článek se bude zabývat typy stěnových omítek, nástroji potřebnými pro jeho aplikaci, technologií nanášení povlaku.

Jak si vybrat vnější omítky pro venkovní práce

\ t

Obchody se stavebním materiálem nabízejí širokou škálu produktů pro každý vkus a peněženku, ale při výběru fasádní dekorativní omítky byste neměli jen tlačit na barevné preference. V tomto případě je důležité, jaké jsou provozní podmínky a cíle zákazníka.

Při výběru směsi věnujte pozornost následujícím ukazatelům:

 • rychlost absorpce vody (čím nižší, tím lépe);
 • UV ochrana;
 • vysoká míra adheze;
 • nízký stupeň smrštění, který po dlouhou dobu neumožňuje praskání;
 • vysoká propustnost vzduchu.

Nezávislé uplatňování tohoto materiálu je možné, nicméně v této věci bude označena absolutní nedostatečná profesionalitadrsnost, nápadné spoje.

Není těžké vyrábět díla, ale je nutné mít určité dovednosti

.

Dále dbejte na trvanlivost, mrazuvzdornost, spotřebu a další technické parametry. Je snadné od nich určit, kolik práce je možné v podmínkách vašeho domova a kolik to bude trvat koupit kilogram směsi.

Příprava povrchu pro aplikaci materiálu

Poté, co je dům postaven, budete muset najít konstrukční řešení, které by vyhovovalo majiteli. Chcete-li to provést, můžete si vybrat povrch sami, dokonce i kreslení rozložení, nebo kontaktovat profesionální designéry. Druhá možnost bude nejen získat zajímavou variantu, ale také zjistit množství potřebných materiálů.

Řešení pro konstrukční řešení

Příprava povrchu závisí na tom, zda se na něj dříve aplikovaly jiné směsi. Pokud byly stěny dříve dokončeny, budou muset být maximálně vyrovnány, odstraněna horní nebo částečná vrstva. Poté se povrch očistí od znečištění štětcem a odmastí. Poté naneste základní nátěr doporučený výrobcem omítky. Zpravidla společnosti vyrábějí primery pod stejnou značkou. Poskytne vynikající spojení materiálu s povrchem.

Univerzální základní nátěr

Pokud je dům právě postaven, začněte přípravné práce s kartáčováním stěn a pak je můžete připravit. Tím se končí příprava předního povrchu domu. Venkovníomítka může být prodávána jako hotová malta i jako suchá směs, ze které je roztok vyráběn nezávisle.

Nanesení směsi na povrchy různých materiálů

Jednou z našich výhod, které jsme dříve uvedli, je schopnost aplikovat omítku pro vnější práce na jakýchkoli površích. Měli byste vědět, jak se směsí pracovat.

Pracovní proces

Před zahájením práce by měla být dodržena tato důležitá pravidla:

 • neplatí při teplotách pod + 5 ° C;
 • udržují doporučené hodnoty vlhkosti (standardní - ne vyšší než 70%);
 • práce musí být spojité, protože to ovlivní tvorbu viditelných spojů;
 • poté, co je budova postavena, je ponechána stát, protože materiál se smrští.
​​

Tato pravidla jsou jednoduchá a platí pro všechny typy dokončovacích směsí.

Odborný pohled
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
„Pokud je třeba práci okamžitě přerušit, použijte k zakrytí fasády domu maskovací pásku. To učiní všechny spoje neviditelnými. “

Páska pro malování omítek

Použití na izolaci

V podmínkách vážné zimy musí mnoho majitelů domů uplatňovat nejen vnitřní oteplování, ale také vnější. Když zvolíte izolaci, řídí se tím, který můžepoté se musí překrýt vlhkým roztokem. Nejčastěji používané:

Ten je nejlevnější materiál, je však hořlavý. Na desku je vhodné aplikovat elastický roztok. Příprava před fasádou.

Aplikace nad izolací je dnes velmi běžná

Důležité!Nezapomeňte, že izolace pod omítkou by měla být nejdříve nanesena na lepidlo a poté po 24 hodinách dodatečně zajištěna hmoždinkami ve formě deštníků.

Jakmile je izolace upevněna, přejděte na výztužnou plochu. Použít:

 • síťoviny ze skleněných vláken;
 • zpevňující kompozice.

Síťka je ponořena do kompozice a poté připevněna k povrchu. Výztužná vrstva by měla mít tloušťku 2 mm. Sušení trvá tři dny. Práce na výztuži je žádoucí pro výrobu v oblačném, ale ne deštivém počasí.

Použití vyztužené vrstvy umožní omítce dokonale pokrýt stěny domu

.

Pokládání na cihlu

Cihlové domy jsou spolehlivé, v zimě je teplé a v létě chladno. Existují dva způsoby, jak aplikovat maltu na zdivo:

 • motor;
 • manuál.

Je důležité, aby vrstva na cihly byla stejná, jinak se po vysušení stanou viditelné všechny nepravidelnosti, bude obtížné je opravit. Po vyčištění stěny je nutné nastavit sádrové majáky.Jsou upevněny olovnicí, která ukáže, kde a jak moc je stěna vychýlena. S omítkou můžete pracovat dlouhým pravidlem.

Omítací majáky jsou kovové vodiče

Mezi majáky je umístěn roztok směsi, vyhlazování se provádí zdola nahoru. Krátké video vám umožní dozvědět se více o průběhu práce:

Použití na beton

Povrch betonu je velmi heterogenní. Nelze to nazvat hladkým. Chcete-li takovou práci provést, musíte nejprve opatrně opatřit povrch stěn. Doporučuje se používat pouze vysoce kvalitní materiál a nešetřit v této fázi. Perfektně se hodí pro základní výrobky značky "Lakra" s názvem "Betonový kontakt".

Rovněž se doporučuje zesílit stěny pomocí sítě. Před zahájením práce jsou stěny navlhčeny vodou. Proces nanášení je prováděn třecími pohyby.

Betonová stěna - komplexní povrch

Fasádní omítka pro pórobeton

\ t

Povrch pórobetonu má řadu vlastností. Dům postavený z takového materiálu není chráněn před vlhkostí, protože bloky dokonale absorbují vodu. V tomto případě bude ospravedlnitelným opatřením i jednoduchá šedá dekorativní omítka. V tomto případě je důležité zvolit správné řešení pro pórobeton, protože:

 • je to hladký materiál, ne každé řešení ho bude držet;
 • absorbuje vlhkost z roztoku, po čemž praskne;
 • musí mít stejný roztok propustnosti pro páry s roztokem.

Dům z pórobetonových tvárnic

Důležité!Pórobetonové bloky nelze omítat cementovou směsí.

Při výběru materiálu použijte pouze ten, který je speciálně navržen pro aplikaci na pórobeton. Aplikační technologie je jednoduchá a podobná technologii použité při dokončování cihlových zdí.

Použití na dřevo

Jak obtížná je práce na dokončovacích dřevěných stěnách, znají ty, kteří alespoň jednou dokončili šindele. Omítka pro dřevěné stěny je oprávněná, protože je kvalitativně chrání před choroboplodnými zárodky a plísněmi. Doporučuje se aplikovat směs pouze po smrštění doma, což trvá asi jeden a půl roku na stromě.

Dřevěný podstavec

Měly by být vybrány pouze tyto typy:

 • sádra;
 • vápenaté;
 • cement.

Práce s dřevěnými povrchy vyžaduje složitou přípravnou fázi. Je to takto:

 • odstranění velkých mezer;
 • upevnění síťoviny z kovových nebo dřevěných lamel;
 • instalovat majáky;
 • základní nátěr.

Nyní můžete začít omítky. Pro venkovní práce se často používají speciální technologie pro vytváření dekorativních povrchů s neobvyklým vzorem.

Technologie omítání pro vytváření dekorativních povrchů

Styly použití materiálu jsou obrovské.hodně. Existují složité techniky, když je práce sama o sobě prostě nepřijatelná.

Komplexní technika Travertino

Mluvme o nejběžnějších technologiích:

 • „kožich“;
 • "kůrovec";
 • "mozaika".

Určitě ozdobí fasádu vašeho domu a učiní ji jedinečnou.

"Kožešinový kabát"

"Kožešinový plášť" je variantou vnitřní a vnější výzdoby stěn s hrubým povrchem. Nemusíte hledat specializovaný materiál, tento efekt je dosahován aplikací.

Možnosti použití "kožichu"

Obložení stěn není obtížné, takže tato volba je ideální pro samo-aplikaci. Vrstva je hustá a hustá, slouží jako dodatečná zvuková izolace pro dům. Pro "kožich" se často nepoužívají hotová řešení a vyrábějí se nezávisle na cementu a písku.

Řekněte nám o čtyřech možnostech použití takové dekorativní vrstvy:

 • S válečkem s otvory nebo z kožešiny. K tomu použijte kapalný roztok. Pokud se zdá být tlustý, ředí se vodou nebo jinými prostředky. Směs se nanese na stěnu pomocí špachtle a pak se navine pomocí válce přes povrch.
 • Směs se stěrkou nanese na stěnu, vyhladí a potom se stěrkou vytvoří textura. Tato metoda je nejjednodušší a může ji používat začátečníci. Chcete-li vytvořit obrázek, připevněte stěrku ke stěně, zatímco je omítka mokrá, apak náhle odstraňte. Vypadne to jako "kožich".
 • Výkres může být vytvořen také se speciálním postřikovačem. Práce s mechanickými prostředky je velmi pohodlná.
 • Poslední možností je imitace obrázku koštětem. Na tenkou hladkou vrstvu se nastříkne nový hladký sprej náhlým zametáním koště, které bylo dříve spuštěno do kbelíku malty.

Vytvoření faktury za použití kožešinového válečku

"Beetle Beetle"

Snad nejoblíbenější typ postřiku. Zevně, povrch připomíná dřevo požité brouky, proto jméno.

Povrch "kůrovce"

Pro tyto práce jsou nabízena specializovaná hotová řešení a suché směsi. Chcete-li začít používat hladkou vrstvu omítky. Jakmile začne vysychat a přestane se třpytit, začnou se třepet stěrkou. Z toho, jak jsou pohyby prováděny ručně (vodorovně, svisle, šikmo, po obvodu), získáte možnosti designu "déšť", "jehněčí", "koberec".

Stěna je vyrobena technikou "brouka-déšť"

Krátké video pomůže určit techniku:

Související článek:

Technologie nanášení omítky z kůrovce vlastními rukama. V publikaci se budeme zabývat podrobnými instrukcemi krok za krokem pro použití „kůrovce“, nuancí nátěru hotového nátěru, přehledem výrobců texturovaných omítek, průměrných cen a užitečných tipů.

Mozaika

Totomožnost vypadá velmi působivě a přichází k nám ze starověku. Materiál obsahuje mramor, malachit, lapis lazuli, frakce do velikosti 3 mm.

Možnost mozaiky

Aplikační technika je jednoduchá: při použití plováku se směs táhne z jednoho rohu do druhého bez vysychání. Je nutné pracovat rychle, aby spoje nebyly vidět.

Druhy fasádních nátěrů na vnější omítce

Problém otupění a pošpinění omítky se řeší pomocí specializované barvy. Dodá povrchu extra trvanlivost. Rozdělené do tří typů:

 • silikát;
 • akrylové;
 • silikon.

Při výběru dbejte na odolnost vůči srážkám. Silikonová a akrylová barva nemá téměř žádný zápach.

Barva na fasády akryl "Olymp"

Věnujte pozornost přítomnosti lesklého laku. Je dobré použít v oblasti dveřních a okenních otvorů, ale je to nepřijatelné - na velkých plochách. Nanášení poškozené omítky, vyrovnání před nátěrem se provádí pomocí fasádního tmelu pro venkovní práce.

Minerální dekorační omítka typ BOLIX MP KA15 po vysušení

Související článek:

Dekorace fasády soukromého domu. V publikaci se zabýváme základními požadavky, kritérii pro výběr materiálů, řadou konečných materiálů, jejich výhodami amožné chyby, ceny za přezkoumání a fotografie dobrých možností.

Cena fasádních omítek a dokončovacích prací

\ t

Zvažte cenu kůry brouka omítky a další možnosti použití. Cena je stanovena s ohledem na zbarvení.

Jméno Cena (k dubnu 2018), rub. na m2
Benátská omítka 200
Brouková omítka 300
Kožešina 250
Antika 300
"Ročník" 350

Náklady na dokončení fasády dekorativní omítkou jsou skvělé, ale odborníci s ní pracují velmi rychle a výsledek předčí všechna očekávání.