Pokud nechcete demontovat podlahu nebo jak si vybrat správné potrubí pro teplou podlahu

Je to nepříjemné, vystupování z vany nebo sprchy, krok na bosé nohy na studené dlážděné podlaze. Kromě nepohodlných pocitů to také škodí zdraví, protože přehřátí nohou vede k nachlazení. Tento problém vyžaduje řešení, které se může stát zařízením vody vyhřívané podlahy. Ale zde vzniká další možný problém: pokud zvolíte špatné trubky a nainstalujete je na podlahu s teplou vodou, účinek takového řešení bude extrémně nízký. K tomu je třeba správně vypočítat délku, krok pokládky a průměr potrubí. Na tom dnes a přebývá.

Je to nepříjemné, vystoupit ze sprchy naboso, aby vystoupilo na studenou podlahu

Které trubky pro podlahové vytápění jsou lepší: základy správné volby

Otázka, které potrubí pro podlahu vytápěnou vodou vyžaduje podrobné posouzení. Je zřejmé, že po kompletní instalaci je již nemožné opravovat trať, a proto stojí za zvážení volby volby. První věc, kterou je třeba chápat, je, že pro takové účely nebude možné použít odřezky, které zůstaly po opravě, spojením nebo svařováním částí. Svařování je vyloučeno - měli byste zapomenout na výrobky z oceli. Nezáleží na tom, zda jsou pozinkované nebo dokonce z nerezové oceli (i když existují možnosti, o kterých budeme diskutovat také). Tam je šev na nich, a to je již nepřijatelné při instalaci vytápěné podlahy.

Pokládání potrubí - odpovědný proces

Je důležité vědět!Při projektování zařízení pro podlahové vytápění volí materiál, který je srovnatelně trvanlivý s konstrukcí.

Nezařazené a vodoinstalatérské výrobky, prodávané v sekcích 4 nebo 6 m. Jedná se o spoje (svary, kolena nebo kování), což je již nepřijatelné. Za prvé, šev je slabý bod, a za druhé, toto je místo, kde jde o nálet,která vede k zablokování dálnice. Jediným správným rozhodnutím by bylo koupit tuhou trubku s pružností podle předem vypočítané délky.

Uspořádání topné podlahy může být různé

Požadavky na trubky pro podlahové vytápění

Existují pouze tři požadavky na dálnice pro podlahové vytápění:

  • Materiál;
  • Rozměry;
  • Fyzikálně-mechanické vlastnosti.

Pokud dojde k porušení alespoň jednoho, budou následky katastrofální. Při úniku dálnice, která je zaplavena spojkou, si vlastník nic nevšimne. První osoba, která zjistí, že je sousedem zdola - voda kape ze svého stropu. Ale to není nejhorší. Horší je, když se elektrické vedení zavře - to může způsobit požár. A najít a opravit poškozené oblasti (viz - nahradit dálnici) bude muset otevřít podlahy. Výsledek si lze představit.

Zabývejme se uvedenými požadavky podrobněji.

Sloučeniny pod vrstvou betonu nejsou povoleny

Materiál pro výrobu trubek pro podlahové vytápění

Měď, nerezová ocel (ve formě vlnité hadice), polypropylen, zesítěný polyethylen nebo kovový plast mohou sloužit jako materiál pro teplou podlahu. Kvalitně vodivé vlastnosti mědi a její schopnost deformovat tento materiál nejprve zlepší. Obrys měděných trubek zajistí požadovaný přenos tepla, distribucibude jednotná. I přes obtížnou instalaci jsou zbývající vlastnosti téměř ideální. Moderní výrobky jsou potaženy polymery, které chrání výrobek před agresivním prostředím cementu. Vyděsí kupujícího pouze vysoké náklady.

Měď by byla ideální volbou pro podlahové vytápění

Geometrické rozměry trubek pro podlahové vytápění

Pokud jde o průměr, odborníci doporučují použít potrubí o průměru 16 mm, ale musíte pochopit, že tento parametr závisí na délce linky. Někdy musíte použít průměr 13 mm. Trubky tlustší než 16 mm se v těchto systémech nepoužívají. V opačném případě musíte nainstalovat další čerpadlo, které není vhodné.

Fyzikální a mechanické vlastnosti: co to je

Tento výraz označuje schopnost výrobku ohnout se bez přepětí. Na tom záleží na trvanlivosti systému v těch místech, kde se otáčí dálnice. Tlak na potěr také ovlivňuje vnější stěny - to nelze ignorovat. Jinými slovy, fyzikálně-mechanické vlastnosti jsou schopnost materiálu odolávat účinkům vnějších faktorů.

Vlnitá nerezová ocel - je velmi vhodné položit kufr

Klasifikace trubek pro podlahové vytápění podle materiálu

Již bylo zmíněno, z jakých materiálů lze vyrobit potrubí pro vytápěnou podlahu. Nyní se pokusíme každou z nich podrobně zvážit.

Polypropylen: silné a slabé stránkymateriál

Pokud tento materiál vezmeme z hlediska použitelnosti na zařízení podlahového vytápění, bude na posledním místě, i když je levné. Navzdory skutečnosti, že přenos tepla na vysoké úrovni, jsou tyto materiály špatně ohnuté. I při zahřátí je úhel natočení příliš velký. Je vyžadováno pájení s použitím rohů, což je nepřijatelné, pokud je plánována kvalitní instalace.

Zařízení takového systému je možné pouze v nepřítomnosti tekutého potěru. To je docela realistické v místnosti nebo chodbě, kde parkety. Ale v kuchyni nebo koupelně, kde je podlahová krytina dlaždice, tato volba nebude fungovat.

Způsoby položení potrubí v podlaze

Hadice z vlnité nerezové oceli

Toto je přijatelná možnost. Moderní technologie umožňují vyrábět tyto výrobky s vysokou kvalitou a trvanlivostí. Jsou ohnuty v menším poloměru, což zaručuje pokládku dálnice tak, jak byla zamýšlena. Pokud si vyberete, která trubka pro teplou podlahu je lepší - polypropylen nebo vlnitá nerezová ocel, pak první zřejmě ztrácí.

Nerezová ocel je trvanlivá a má dobrý odvod tepla. To znamená, že podlahové vytápění bude rovnoměrné.

Zesíťované polyetylenové trubky: co je na nich dobré

Z nich je tento materiál nejoblíbenější. Má stejné vlastnosti jako polypropylen, aledálnice může být ohnuta v jakémkoli směru. Z výhod lze zmínit možnost provozu při teplotách do + 1200 ° C a skutečnost, že materiál má „tvarovou paměť“. To znamená, že při zvýšeném tlaku, i když je trubka deformována, když se původní parametry obnoví, vrátí se do původního stavu. Z tohoto důvodu je třeba tyto trubky během montáže upevnit.

Zesítěný polyethylen je poměrně dobrým řešením pro podlahové vytápění

Měď jako ideální materiál pro podobné systémy

\ t

Můžeme mluvit hodiny o měděných trubkách pro podlahové vytápění, ale dnes si povšimneme pouze hlavních bodů. Už jsme hovořili o vedení tepla a pokud jde o uzly, je zde otázka složitější. Měď vyžaduje zvláštní přístup. Trubka se ohýbá určitým způsobem pomocí speciálního zařízení. To se děje tak, že nejde "na přestávku". Pak to bude jen házet. Ale správně položený měděný kufr přežije dům - to lze říci s důvěrou. Pouze v první době provozu je měď pokryta tenkou vrstvou patiny. Zde končí proces stárnutí.

Trubky kovové a plastové pro podlahové vytápění

Rozdíly v těchto materiálech jsou pro některé neznalé osoby zanedbatelné. Ve skutečnosti je kov-plast vhodný pro teplou podlahu dálnic ještě lepší než zesítěný polyethylen. Trubka se ohýbá po malých poloměrech, aniž by ztratila svou pevnost, a hliníková vrstva uvnitř umožňuje nejen udržetposkytuje také rovnoměrné vytápění v celé oblasti.

Kov-plast se ohýbá dobře a jeho přenos tepla není špatný

Pokud hovoříme o popularitě zařízení podlahového vytápění vyrobených z tohoto materiálu, jsou na druhém místě, po zesítěném polyethylenu, pouze proto, že se objevily relativně nedávno. Každý den se však počet fanoušků rozrůstá. To není překvapující. Kromě všech pozitivních fyzikálních a mechanických vlastností jsou cenově velmi nákladné.

Shrneme-li informace, můžeme říci, že pro rozhodnutí, které potrubí si vybrat pro teplou podlahu, se musíte spolehnout na finanční možnosti. Měď bude perfektní, ale je to drahé, zesítěný polyethylen je levný, ale jeho přenos tepla je nižší než u jiných materiálů. A to nejlepší z hlediska „cenové kvality“ lze nazvat metal-plastic.

Pokud je oblast velká, je lepší namontovat několik obrysů

Jak vypočítat krok pokládky podlahových trubek ohřívaných vodou a jejich délku

Je velmi důležité přesně vypočítat délku potrubí a rozteč jeho pokládky na plochu. Od toho závisí kvalita následného ohřevu podlahové krytiny a její stejnoměrnost. V průměru je spotřeba materiálu na 1 m² plochy rovna 5 m. V tomto případě bude krok pokládky roven 20 cm Pro výpočet celkového množství materiálu použijeme vzorec:

L = S /N × 1,1, kde

  • S - celková plocha místnosti;
  • N - krok stohování;
  • 1.1 - zvýšení bezpečnostního faktoru potrubí při otáčení.
Věnujte pozornost!Nezapomeňte, že výsledná hodnota je přidána ke stopám potrubí do kolektoru.

Délka trubky, pokud vezmeme v úvahu kovový plast o průměru 16 mm, by neměla překročit 100 m na okruh. Nejlepší bude hodnota 80 m.

Instalace tepelně izolované podlahy je možná bez betonového potěru, ale přenos tepla bude nižší

Článek na toto téma:

Výpočet tepla podlahového vytápění. V samostatné publikaci se dozvíte, jak provést příslušný výpočet požadovaného výkonu, délky potrubí a stoupání, oběhového čerpadla a mnohem více.

nuance montáže potrubí pro teplou podlahu

Instalace celého systému podlahového vytápění je složitý a časově náročný proces. Hlavním úkolem zde je přivést na povrch všechny možné spoje tak, aby nezůstaly pod betonovým potěrem. Zvažte hlavní body.

Pokládka potrubí pro vodní dno: jak správně provádět práci

Při pokládání je důležité postupovat podle kroku. Pokud dojde k porušení tohoto parametru, bude podlahové vytápění nerovnoměrné. Ujistěte se, že je linka připevněna k výztužnému pletivu pomocí plastových svorek nebo značek. To neumožňuje přemístění stoupání při odlévání betonového potěru.

Při montáži jsou vyžadovány plastové svorky pro upevnění

Připojení a připojení potrubí

Dálnice teplá podlaha zapadající do nálezů kolektoru je již nad úrovní budoucího betonového potěru. Připojení je provedeno pomocí speciálního kování. Pokud je pro vyhřívanou podlahu vybrán kov-plast, jsou sloučeniny svařeny. Po výrobě těchto prací je celý systém zalisován. To se provádí před začátkem lití betonového potěru. Voda je přiváděna do systému pod tlakem, který bude udržován během provozu. Lisování pokračuje po dobu nejméně 24 hodin. Tato akce vám umožní identifikovat možné vady, které budou nevyhnutelné po naplnění podlahy betonovým potěrem. Pokud po uplynutí dne nebyly zjištěny žádné úniky, můžete pokračovat do poslední fáze.

Možné a kombinované uspořádání potrubí

Související článek:

Schémata zapojení vodního podlahového vytápění v soukromém domě . Jaká jsou schémata teplých podlah? Jaké jsou výhody každého typu? Který z nich je pro vás to pravé? Číst!

Kde koupit potrubí pro podlahu vytápěnou vodou a jaká je jejich hodnota na ruském trhu

Ceny trubek pro podlahové vytápění se liší v závislosti na materiálu výroby a regionu prodeje. Ovlivňuje náklady a značkové produkty - slavné značky budou stát více. Nákupem takového produktu byste si neměli vybrat to, co je mnohem levnější než analogy - hrozí riziko, že peníze vyhodíte.

Například, vezměte v úvahu cenu trubek pro podlahu teplé vody "Rehau" -jeden ze slavných výrobců.

Foto Délka výrobku v zátoce, m Rozměr, mm Náklady, rub /metr m.
240
10,1x1,1 60
140 14x1,5 70
240 14x1,5 70
500 14x1,5 65
120 17x2 75
240 17x2 75
500 17x2 70

Tyto informace byly poskytnuty pro obecnou koncepci tvorby cen. Nyní zvažte náklady na trubky pro vodní podlahy z různých materiálů.

Foto Výrobní materiál Rozměr, mm Náklady, rub /rm.
Metalloplast 16x2 60
Zesítěný polyethylen 16x2 50
Vlnitá nerezová ocel 12x2 140
Vlnitá nerezová ocel

15x2 300

Prodej měděných trubek pro podlahové vytápění se provádí odlišně. Bez ohledu na velikost platí kupující pevnou částku podle hmotnosti. V Rusku se dnes pohybuje od 550 do 800 rublů /kg.

Závěrem,

Někdy je zapotřebí teplá podlaha. Ačkoliv je obtížnější montovat vodu než elektrickou, je praktičtější, odolnější a úspornější. Hlavní je správně vypočítat a zakoupit kvalitní materiál. Pak systémTěší vás a vaši rodinu s teplem po mnoho dalších let.

Doufáme, že informace, které byly dnes předloženy, byly pro čtenáře užitečné. Pokud máte nějaké dotazy, rádi vám odpovíme v níže uvedené diskusi. Napište, zeptejte se, podělte se o své zkušenosti.

A konečně, krátké video na toto téma:

Video: které potrubí pro podlahové vytápění je lepší a silnější