Tajemství mistrů: jak puttovat stěny

Při pozorování práce profesionálních štukatérů budete bezděčně obdivovat: takhle fungují hladce a hladce. Zdá se, že je to prostě nemožné. To není. Putty není obtížné a nevyžaduje specializované znalosti. Vše, co potřebujete vědět o tmelu a technologii jeho aplikace shromážděné pro vás v tomto článku redakcí HomeMyHome.ru. Podrobně popíšeme, jak správně stěrkové stěny, jak si vybrat složení směsi a jaké nástroje potřebujete k práci.

Tmel - vyrovnávací vrstva pro odstranění drobných vad stěny

Teorie: Co je tmel

Tmel je směs vody se suchým složením. Do suché směsi může být přidán pouze prášek ze sádry nebo sádrový prášek s přidanou křídou, cementem, změkčovadly nebo jinými plnivy.

Často vyvstává otázka: jaký je rozdíl mezi tmelem a tmelem. Nikdo opravdu nezná odpověď. Složení tmelu a tmelu je stejné, způsob aplikace je identický. Ukazuje se tedy, že oba tyto názvy označují stejný materiál určený pro vyrovnání stěn.

Tmel a tmel - různé názvy pro stejné složení

Co je tmel

Hlavním úkolem tmelení je tvarování ideálně rovného povrchu vhodného pro nátěry nebo lepení tapetami. Jakákoliv oprava není bez omítkové směsi, tento materiál se používá v konečné fázi dokončování. Tmel se nanáší v několika tenkých vrstvách, z nichž každá vyplňuje nejmenší nepravidelnosti na povrchu. S touto kompozicí můžete nepravidelnosti vyplnit do hloubky 2 cm.

Plnění se nutně provádí ve 2 - 3 vrstvách

Důležité!Odborníci radí, aby se směs tmelu s tlustou vrstvou, může spadnout během několika dnů po opravě.

V průměru by jedna vrstva tmelu neměla překročit 7 milimetrů a dokončovací vrstva by neměla překročit 2 milimetry.

Jakvyzvednout tmel nůž na zeď tmel

\ t

Rozsah nástrojů pro omítky je velmi velký. V železářství, oči jen vyběhnout, co si vybrat? Pro tmel budete potřebovat širokou kovovou stěrku s hladkým okrajem a špachtlí - lopatkou.

Směs se odstraňuje z nádoby pomocí špachtle a rovnoměrně se nanese na špachtli

Při výběru fasádní stěrky dávejte pozor na její hranu: je důležité, aby byla dokonale hladká, bez třísek. Kov na okraji by se neměl ohýbat. Pro práce mimo budovu používejte nástroje do šířky 60 cm. Pro vnitřní práci stačí 30-40 cm šířka.

Malé špachtle jsou určeny pro přesné zacházení s rohy. Pokud se rozhodnete pro takovou práci poprvé, neberte si velmi široký nástroj, bude pro ně výhodnější pracovat.

Špachtle 20-30 cm široké je ideálním nástrojem pro začátečníky

Dalším důležitým bodem při výběru špachtle je její hmotnost. Čím je nástroj lehčí, tím lépe. Pohodlně, pokud druhá stěrka, lopatka, dřevěná rukojeť. Nesklouzne v ruce. Lopatka je volena tak, že je vhodné nabrat směs z kbelíku.

Kovová část nástroje by měla být vyrobena z nerezové oceli. Jakákoliv jiná možnost není vhodná, protože při kontaktu s vodou rychle rezne a zanechává stopy na ošetřeném povrchu. V prodeji najdete špachtle z odolného plastu, ale jsou mnohem dražšíkov.

Nesnažte se získat nejdražší nebo nejširší stěrku, jedná se o nástroje pro odborníky

.

Který tmel je lepší a jak si vybrat kompozici pro stěny

Směsi tmelů mohou mít jinou náplň, na každý typ se podíváme podrobněji:

Druh směsi Funkce aplikace Oblast působnosti

Akryl
Tmel na bázi akrylu je elastický a odolný vůči vysoké vlhkosti. Výsledkem je rovný povrch, který je odolný proti mechanickému poškození, nezmršťuje a netvoří praskliny. Vnější a interiérové ​​práce, nivelace, hrubování, spouštění a dokončování

Latex
Směs plastů tvoří velmi tenké vrstvy, které se neroztrhnou nebo nevypadnou. Tato úprava reaguje negativně na nižší teploty. Pouze pro interiérové ​​dekorace

Sádra
Používá se pro vyrovnání stěn, může být aplikován silnou vrstvou. Reaguje špatně na vlhký vzduch a je zničena vodou. Nevydrží mechanický náraz. Pro vnitřní práce

Cement
Neboj se negativní teploty, nereaguje na vlhkost, odolává mechanickému poškození. Při aplikaci se smršťuje a může během provozu prasknout. Vhodné pro fasádní práce a dekoraceprostory

Nelze uvést jednoznačnou odpověď, která z uvedených směsí je lepší. Pro různé podmínky musíte vybrat vhodné kompozice. Pro fasádu budovy je vhodné vzít cementový tmel, pro koupelnu nebo kuchyň - akryl, pro obytné místnosti pro nátěry - latex. Pokud přemýšlíte o tom, jak tmel stěny pod tapety - vezměte omítku.

Jak vybrat směs tmelu pro různé druhy povrchových úprav

Směs tmelů může být rozdělena do tří typů podle účelu:

  • univerzální;
  • povrchová úprava;
  • .

Rozdíl spočívá ve velikosti plniva. Výchozí směs má větší frakce. S ním můžete vyrovnat povrch s výrazným poškozením: trhliny, kapky, drážky. Startovací tmel lze aplikovat na vrstvu o tloušťce 2 cm. Vyhodí se přímo na omítkovou vrstvu a vyrovná se pravidlem.

Pravidlo pomáhá připravit rovný povrch a vyplnit všechny nesrovnalosti

Úkolem dokončovací vrstvy je dokončit vyrovnání před nanesením ozdobného nátěru. Frakce této směsi jsou velmi malé a výsledná vrstva vypadá hladce a rovnoměrně. Konečný tmel má vrstvu ne větší než 5 mm. Univerzální mix lze použít jak jako startér, tak i jako konečnou vrstvu. Takové kompozice se používají v případech, kdy stěny nemají významné defekty.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
„Jsou-li na povrchu, který má být ošetřen, významné vady, vezměte výchozí a konečnou směs a ne jednu univerzální. Univerzální náklady více. Kromě toho je výsledek použití dvou směsí mnohem lepší.

Základy nástěnné techniky

Omítací práce jsou nákladovou částí rozpočtu na výstavbu. Pokud chcete ušetřit peníze, udělejte to sami. Je to hrozné těsně před zahájením práce, po první stěně se tento proces zlepší.

Shpaklevochny pracuje u profesionálů v nákladech 200 rublů za metr čtvereční

Hlavní věcí je sledovat sled prací, jasně oddělit jednotlivé kroky a splnit všechny požadavky. Podívejme se na to, jak umýt stěny pro malování nebo tapetu.

Jak správně připravit a připravit stěny

Příprava nadace je klíčovou fází práce. Výsledek vašeho úsilí závisí na tom. Pokud byly stěny pokryty tapetou nebo natřeny, měly by být odstraněny všechny vrstvy dekorativního nátěru. Tapety mohou být namočeny, aby snadno spadly za zeď. Extrémně odolné vrstvy by měly být ošetřeny horkou párou.

Vinylové a netkané tapety lze odstranit bez namáčení a napařování

Odstraňování barev je mnohem obtížnější. Proces můžete mechanizovat pomocí vrtáku s tryskou.Čištění by však mělo být prováděno velmi opatrně, jinak bude muset trávit spoustu času. Je lepší čistit barvu ručně, smirkovým papírem, upevněným na dřevěném baru.

Je to důležité!V procesu čištění stěn visí ve vzduchu suspenze cementu, vápna a prachu. Pro ochranu dýchacích orgánů používejte respirátor.

Olejová barva může být změkčena rozpouštědlem, ale všechny tyto sloučeniny mají štiplavý zápach, můžete pracovat pouze v dobře větraném prostoru. Po vyčištění ozdobného obložení stěn otřete stěnu a otřete ji lehce navlhčeným hadříkem. Takže odstraníte prach a stavební nečistoty.

Vrstva základního nátěru se nanáší pouze na zcela vyčištěný povrch

Ve skutečnosti je základní nátěr lepidlo, které vytváří silnou fólii na stěně. Skládá se z různých složek: dehet, vápno, bitumen, kamenec. Pokud chcete vědět, zda je základní nátěr vhodný pro vaše stěny, věnujte pozornost doporučením pro použití na obalu kompozice. Jsou zde směsi určené pro zpracování kovů, dřevo, beton, plast.

Jak udělat tmel vlastníma rukama

Tmelovou směs lze připravit nezávisle. V tomto případě vás to bude stát o něco levnější a kvalita nebude nižší než nákupní struktura. Ingredience pro směs není těžké najít, budete potřebovat obvyklý sádrovec prášek a křídy, který se používá pro obílení. Pro vytvrzování aplasticita křídou přidává roztok domácího mýdla, lepidla na dřevo, lněného oleje a laku. Při výrobě křídy a sádry se nejprve smísí v suché formě a pak se prášek nalije do lepicího roztoku. A teď několik receptů na tmel pro různé povrchy:

Složky Účel Vlastnosti
Křída - 2 kg

Sádra - 1 kg

Roztok lepidla na dřevo 3-5%
Betonové stěny, vyrovnávací spáry na sádrokartonu. Určeno pro suché místnosti. Po aplikaci rychle ztvrdne. Tato směs by měla být připravena v malých porcích.
Křída - 1 kg

Lepidlo na tesaře - 100 g

Olej na sušení - 1 kg
Pro povrchovou úpravu dřevěných povrchů, které budou následně natřeny olejovou barvou. Vhodné pro místnosti s vysokou vlhkostí. Pomalu vytvrzuje a vytváří vzduchotěsný film. Pro vaření se zahřáté lepidlo smísí s lněným olejem a potom se nalije křída.
Křída - 2 kg

Roztok lepidla na dřevo 10%

Olej na sušení - 25 g

Mýdlo na prádlo - 50 g
Určeno pro omítání stropů a omítek. Mýdlo musí být rozpuštěno v malém množství vody, přidejte lepidlo na požadované procento složení a potom nalijte křídou.

Zarovnání stěn vlastníma rukama s „domácím“ tmelem se neliší od práce s tovární směsí.

Jak vyrobit předmíchanou směs

Příprava směsi, kterou potřebujetevyzvednout čisté nádobí a výhodně stavební míchačku. Ruční hnětení tmelu bez hrudek je obtížné a fyzicky těžké.

Konstrukční míchačka značně usnadní úkol hnětení sádrové kompozice

.

Nesnažte se smíchat všechny obaly najednou, zejména pokud jste v tomto oboru noví. Složení rychle schne, takže když trénujete na malé části zdi, celá dávka může ztvrdnout a musí být odhozena.

Pro přípravu továrního složení si pozorně přečtěte návod na obalu

Pro dávkové použití voda v pokojové teplotě. Po vaření tmelu nechte stát jednu čtvrt hodiny. Konzistence hotového tmelu by měla být podobná hustému krému. Pokud jste připravili směs polymeru, akrylu nebo latexu a neměli jste dostatek času, naplňte nádobu tmelem vodou. Příště opatrně vypusťte povrchovou vrstvu vody a použijte kompozici.

Vyrovnání stěn s výchozím tmelem

Jak vypadá proces spouštění stěn s vlastními rukama:

Ilustrace Popis práce
Směs se smísí podle pokynů uvedených na obalu směsi. Pro kvalitní míchání použijte stavební míchačku.
Nasypte silnou směs špachtlí a naneste na špachtli, která se rozprostírá po celé délce.
Pohyb zdolananeste tmel na povrch. Tímto způsobem vyplňte stěnovou část.
Pomocí široké špachtle použijte pohyb zdola nahoru a ze strany na stranu, abyste vyrovnali švy.
Po vytvrzení tmelu vyrovnejte povrch smirkovým papírem.

Pro začátečníka v tomto oboru, videozáznam o tom, jak mýt stěny vlastními rukama:

Video instrukce: jak správně tmely stěny s majáky

Máte štěstí, pokud je hlavní povrch vyroben s vysokou kvalitou, s dodržením úrovně a bez větších nedostatků. Pokud ne, můžete ji vyrovnat sádrou nebo tmelem. Pro dokonalý výsledek jsou na nerovných stěnách zapotřebí majáky. Chcete-li je odkrýt, musíte protáhnout nit podél stěny, svisle a šikmo. Směr závitu je třeba kontrolovat na úrovni budovy.

Když odečtete požadovanou úroveň povrchu pomocí natažené nitě, nastavte majáky. Jsou vyrobeny ze stejné směsi tmelu a naneseny na stěnu

Poté, co byly značky vysušeny, jsou provedeny hlavní práce při zavádění.

Jak správně zarovnat stěny s tmelem na majácích v následujících video materiálech:

Jak aplikovat tmel na zeď

Jako konečná vrstva je třeba použít polymerní směs - akrylovou nebo latexovou.

Ilustrace Popis prací
ProMíchání vrchního nátěru, musíte pečlivě změřit proporce a připravit množství vody doporučené v návodu.
Směs se nalije do vody a ne naopak. Roztok je nutné důkladně promíchat, aby se získala konzistence zakysané smetany.
Pro nanášení konečné vrstvy pomocí špachtle široké 30-40 cm
První vrstva povrchové úpravy by měla být nejtenčí, pomůže identifikovat všechny existující nesrovnalosti
Druhá vrstva tmelu se aplikuje pouze po jednom dni, po prvním zaschnutí.

Nováčci často čelí otázce, jak správně pracovat s špachtlí. Ne každý to dostane hned poprvé. Věnujte pozornost video doporučení, jak aplikovat tmel na zeď:

Související článek:

Dokončovací tmel pro malování vlastníma rukama. Budeme hovořit o různých kompozicích a předpisech řešení, metodách jejich přípravy, nezbytných nástrojích a materiálech, jakož i technologii ukládání.

Jak správně posypat stěny po tmelení

Bez ohledu na to, jak moc se pokusíte, zůstane po konečné vrstvě tmelu na stěnách stopy stěrky. Pokud nejsou odstraněny, objeví se přes dekorativní nátěr. V konečné fázi musí být povrch broušen. To je pracný úkol, ale bez broušení nikdy nebudetedosáhnout požadovaného výsledku.

Odborný pohled
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku
"Stěny jsou vyleštěny nejdříve jeden den po nanesení směsi tmelu."

Pro práci budete potřebovat brusný papír s jemným brusným nebo brusným roštem. Emery s velkým brusivem zanechá na povrchu hluboké škrábance.

Materiál je upevněn na tyč a se stěnami

Abyste měli méně prachu, můžete použít mokrou metodu - to znamená mírně navlhčit povrch. Pohyby rukou při práci s brusným papírem jsou kruhové, směr práce je zdola nahoru.

Důležité!Poskytujte výkonné osvětlení v místnosti, to je jediný způsob, jak můžete proces vizuálně kontrolovat.

Proces je možné mechanizovat pomocí brusek. Jak pracovat s těmito nástroji v tomto video kurzu:

Nuances putty vlastní ruce pod tapetu

Pokud vaše plány používají tekuté tapety - s vyrovnání povrchu nemůžete trpět zvlášť. Ale pro válcované materiály bude muset pečlivě tmelit stěny. Pod tapety je dovoleno ponechat nepravidelnosti vysoké až 2 mm. Pokud jsou vyboulení a prohloubení více - musíte je opravit.

Další nuance - pod tapetou je přípustné pískovat stěny velkým brusným papírem.

Malé škrábance nezabrání lepení

Po tmelu musí být zeď znovu ošetřena základním nátěrem.

Vyznačuje stěnami z tmelu vlastními silami pro malování

Nátěry stěn kladou zvláštní nároky na jeho povrch. Mělo by to být nejen hladké, ale v ideálním případě i. Nejmenší chyba bude okamžitě patrná pod tenkou vrstvou barvy. Z tohoto důvodu je věnována zvláštní pozornost broušení, pro práci se používá pouze síťovina. Pro lepší výsledky použijte tmel. Jeho jemné složení nevytváří hrudky ani jiné viditelné vady.

Barva neodpustí vady v tmelu

Jak správně tmel na sádrokartonových deskách

Plechy ze sádrokartonových desek nepotřebují samonivelační úpravy a lepení. Jedinou otázkou jsou jejich klouby, švy. Sebemenší nedostatky v instalaci může přinutit vás k vyrovnání a spárování.

Před prací zakryjte celou stěnu základním nátěrem. Pokud se v některých místech lepenka odklonila od omítky, musíte ji opatrně odtrhnout a otřít.

Všechny upevňovací prvky, samořezné hlavy by měly být utopeny na povrchu sádrokartonu

Aby nedošlo k pádu tmelu do spár desek, jsou pokryty páskou serpyanka a směs se aplikuje na vrchol.

Tape-serpyanka zajišťují tmel na švu sádrokartonových desek

Jak vidíte, není nic složitého postavit zdi vlastníma rukama. Trochuzkušenosti - a proces jde jako hodinky. Podělte se o své tajemství v této věci v komentářích!